Trávnik

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
vasik1 | 40
Pán učiteľ
Meno: Peter Vasaráb

Trávnik

Príspevokod užívateľa vasik1 » 13 Aug 2018 17:15

Chlapi potrebujem poradiť - pomôcť. Chcel by som urobiť krajinku s trávnikom. Mám zakúpený posyp, len viem, že bohapusté vysypanie na lepidlo pôsobí veľmi amatérsky. Na pár tutoriáloch som videl sitká, ktoré vedie zelektrizovať posyp, aby pekne stál a imitoval trávnik.

Táto dáma vo videu má taký prístroj (čas cca 9:40):

https://www.youtube.com/watch?v=02Rt8If7Qes

Dá sa to niekde zakúpiť, alebo je vždy podomácky vyrobené?
vasik nie je vašík!

Beny | 45
Meno: Vladislav

Re: Trávnik

Príspevokod užívateľa Beny » 13 Aug 2018 19:04

Ahoj Peter,
dáma používá toto, ale dle mého názoru je levnější vlastní výroba. Např. zde návod na domácí výrobu. Osobně jsem koupil generátor VN, vzal plastovou cukřenku, kde jsem vyříznul velký otvor do kterého jsem vlepil kovové sítko. K napájení jsem použil zdroj co jsem měl doma od routeru. Pouze upozornění ten generátor nemá rád větší napětí než 12V, z vlastní zkušenosti nedoporučuji důvěřovat štítku, ale napětí změřit.
V mém vláknu Lokomotiva 498.0 - Albatros můžeš viděl aplikaci až 12mm dlouhé trávy, tímto udělátkem.
Hodně zdaru při bastlení :haha:

Fito | 44
Admin
Meno: Fito
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Fito » 13 Aug 2018 19:25

Cau,
tiež som čosi podobné pred nedávnom vyrábal, jediné, čo si potrebuješ kúpiť, je invertor.
Ja som si kúpil tento :
https://www.aliexpress.com/item/1PC-NEW ... 94518.html
Ostatné veci potrebné na výrobu máš určite doma, návod je na tom videu, čo sem dal Beny.

Sypal som s tým podložku na Freudensteina
http://papermodelers.sk/viewtopic.php?f ... 20#p181035

Keby boli otázky tak sa pýtaj, odpovede ktoré som riešil ja:
1. Ani to moc nekope, je to taký slabši paralyzér.
2. Nie, menič z elektirckej mucholapky nestačí, je slabý
3. Ano, neoplatí sa ti kupovať originál NOCH, pretože je drahá a asi nebudeš robiť podložky každý deň

iconmaster | 30
4K+
Meno: Peter Jankovič
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa iconmaster » 13 Aug 2018 20:33

Posielam ti odkaz, ako Pisho66 sadil travu touto metodou :wink:

vasik1 | 40
Pán učiteľ
Meno: Peter Vasaráb

Príspevokod užívateľa vasik1 » 14 Aug 2018 09:31

Dík chalani, už som zaúkoloval jedného majstra... :wink:
vasik nie je vašík!

Oliver | 24
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Oliver » 14 Aug 2018 10:37

Táto téma sa mi nesmierne hodí .. nezmazávajte ju prosím. :P
Oliver

Na stole:
Naposledy dokončené: Tw29

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Roman | 45
2K+
Meno: Roman

Príspevokod užívateľa Roman » 15 Jan 2019 08:25

Roman | 45
2K+
Meno: Roman

Príspevokod užívateľa Roman » 15 Jan 2019 08:27

Oliver | 24
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Oliver » 23 Jún 2019 12:09

Konečne som sa dostal aj ja k tomu, aby som sa s vami podelil s postupom domácej výroby aplikátora statickej trávy.
Postup som čiastočne zachytil na mobil fotkách.

Report
ZOZNAM SÚČIASTOK

• 1 - plastová rúrka, (0,80€)
  • 2 - dóza s odnímateľným vekom, (1,50€),
  • 3 - kovové čajové sitko,(1,00€)
  • 4 - 9V baterka,
  • 5 - tesniaca koncovka na rúrku, (0,40€)
  • 6 - Fiťom odporúčaný inverter z aliexpressu, (7€)
  • 7 - pár drôtov,
  • konektor na 9V batériu typu T, (0,50€)
  • tavná pištoľ.

POSTUP VÝROBY

Začal som tým, že do plastovej dózy na jedlo som v jej dne vyrezal otvor, do ktorého som strčil jeden koniec plastovej rúrky. Z vonkajšej aj vnútornej strany som rúrku tavnou pištoľou nalepil k dóze.

Rovnakú dieru som vyrezal aj do veka dózy na jedlo. Z kovového sitka na čaj som vyrval sitko (zbytok zahodil). Sitko som vyrovnal a do otvoru vo veku dózy som ho nalepil po obvode tavnou pištoľou.

Z vnútornej strany som upchal rúrku tesniacou koncovkou, do ktorej som vyvŕtal dieru na kábel.

Pozorne som si prečítal popis obchodníka na aliexprese. Je tam napísané, ktorý kábel je na čo. Treba si to odskúšať, aby to v konečnom dôsledku fungovalo ako malo.
Biely kábel sa mal podľa obchodníka napojiť na katódu a červený zas na anódu. Tieto dva káble som napojil na konvertor 9v batérie typu T.
High-voltage kábel som prestrčil cez tesniacu koncovku do dózy. Na jeho koniec som naletoval kovový štipec s gumenou izoláciou.
Uzemňovací kábel som zas vytiahol vyvrtanou dierkou v plastovej rúrke. Ten som patrične predĺžil a na jeho koniec som opäť naletoval kovový štipec s gumenou izoláciou.

Ostávalo už len nejak spojiť sieťku s High-Voltage káblom. To som vyriešil tak, že na sitko som naletoval asi 10cm káblik (spoj som izoloval tavnou pištoľou), ktorého koniec chytám vždy do štipca (high-voltage) v dóze na jedlo. Ja som si vyrobil dve tieto sitká - jedno hrubšie, druhé jemnejšie. Ale zatiaľ sa mi vždy osvedčilo používať len to hrubšie. Takže odporúčam sitko o veľkosti otvorov zhruba 1x1mm.

Samozrejme do elektrického obvodu je možné zapojiť aj vypínač, ale ten som vôbec neriešil. Aplikátor spojazdním zapnutím batérie do konektoru. Keď naplním dózu na jedlo trávou, spojím štipec s káblom z jej krytu a dózu uzavriem. Štipec uzemňovacieho káblu pripnem na kovový špendlík zapichnutý v podložke. Na konektor zapojím 9V baterku a aplikátor fičí. Stačí ním hýbať nad povrchom, kde chcem "sadiť" trávu a je to. Efektívnejšie je, keď do dózy trošku ťukám rukou (podobne ako keď niekto s lyžičkou cukrí napr. koláč).

Prvé použitie aplikátora a výsledok:

Nie je to žiadne PROFI náradie, ale na to moje občasné používanie bohate stačí. Aplikátor ma nevyšiel vôbec draho. Najväčšou položkou bol inverter z aliexpresu. Ostatné maličkosti som kúpil v Kinekuse (rúrku, jej krytku aj dózy na jedlo). Konektor na batériu zas u rádioamatéra. Celková suma utratená za aplikátor je zhruba 11€, čo je podľa môjho názoru vcelku prijateľné.

:big smile:
Oliver

Na stole:
Naposledy dokončené: Tw29

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Kečup | --
Meno: Jožo

Príspevokod užívateľa Kečup » 09 Júl 2019 18:55

Dobrá robota chlapi. Ja som namiesto toho invertora použil to zariadenie z elektronickej mucholapky za 5 euro k dostaniu v obchode v žiline :) Kto nechce čakať zoženie v nejakej dobrej predajni. Tiež to fajne generuje napätie :)
Jedného dňa pripláva moja loď,no pri mojom šťastí budem práve na letisku..
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Dokončené:PzKpfw III,Jagdpanzer IV,Jagdtiger,Jagdpanther, PzKpfw IV, PzKpfw V Panther, PzKpfw I
Pracujem: T-34

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní