Surfacer a jeho alternativy

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
Sumec | 25
Príspevky: 758
Meno: Adam
Bydlisko: Trenčín/Žilina

Re: Surfacer a jeho alternativy

Príspevokod užívateľa Sumec » 08 Okt 2018 19:43

So surfacermi som tiež zatiaľ v štádiu testovania, ako aj celkovo používania airbrushu. Zatiaľ som si vystačil s tými bežne dostupnými, ale pravda je že som to zatiaľ nestriekal na diely s detailami.
K tým homemade striekacím boxom som niekde čítal diskusiu a rozoberali tam aj výkon odsávania. Nemôže byť silný aby neťahal rovno farbu zo striekaného lúča farby ale ani slabý aby mrak farby nešiel mimo. A tak neviem či by vysávač nebol moc silný, i keď teraz tie vysávače začínajú vyrábať stále slabšie :haha:
Na stole: KV-2 /free/ 1:25, Jak-3 /Orlik/ 1:33
Hotovo: LaGG-3; IL-2M3 Šturmovik; HH-53C Stallion; Tatra 815 NTH 6x6 + SYKO-5M + radlica; 3x Polikarpov I-16 Išak; T-80

"An architect's dream is an engineer's nightmare."

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 30
4K+
Príspevky: 5327
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Surfacer a jeho alternativy

Príspevokod užívateľa iconmaster » 08 Okt 2018 19:54

Urcite sa daju vyuzit aj ine zdroje na odsavanie, napr. mne niekto spominal ze robil taku striekaciu kabinku z vyradeneho digestoru..
Odporucam preluskat topic o striekacich boxoch na modelfore :wink:

Fito napísal:Jeden spray mi vydrží na tri, štyri modely.

Po Kriegsloku sa ta opytam znova v tejto veci :P

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 24
Príspevky: 1184
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať užívateľa:

Re: Surfacer a jeho alternativy

Príspevokod užívateľa Oliver » 10 Okt 2018 09:20

Moje postrehy:

Na prvý prefarbovaný model (T-55A) som použil Tamiya Primer White L (v spreji). Vo výsledku to bolo OK, ale ledva mi celý sprej vystačil na všetky diely tanku. Veľká časť jeho obsahu šla bokom kvôli rozptylu (klasický problém pri sprejoch). Keďže naraz vychádza veľké množstvo farby, tak som mal zo začiatku problém s tým, aby som si nezalial detaily. Toto by sa dalo vyriešiť jeho aplikáciou pomocou airbrushu, ale to som vtedy neskúšal.

Na ďalší model (hoci plastový) som už použil Mr. Surfacer 1000 a už po prvom použití som si ho obľúbil. Zatiaľ som skúšal len 1000ku, 1200 nie. Ale predpokladám, že pôjde o to isté. Spotreba je oproti spreju fakt niekde úplne inde. Jedna nádobka (40ml) mi vystačí bohate aj na 2 rozsiahlejšie modely. Napr. s jednou nádobkou som dal do základu F-16 (1/72), Charger (1/25) a teraz mám v základe už takmer polovicu dielov na Tw29 (konečne papier) a stále v ňom mám asi štvrťku. Riedila tak isto moc nemíňam, zatiaľ riedim v pomere 1:1-1,5 v prospech riedidla. Keď časom dostane konzistenciu medu, budem riediť viac. Ďalšou výhodou je podľa mňa to, že mu stačí tak 20-30 minút (a to fakt preháňam) a môžete ho pomaly začať brúsiť. Ale osobne tomu dávam aj hodinku, dve radšej. Častokrát sa mi stáva, že keď dostriekam posledný diel, tak ten prvý už je možné chystať bezpečne do rúk.

A čo sa týka ešte tých priestorov, tak ja tak isto nedisponujem garážou/dielňou, a preto všetko čo robím robím u seba v izbe. Striekací box zatiaľ nemám, no mám už dlhšie v pláne si nejaký zostaviť pomocou starých ventilátorov z PC. Ale zatiaľ to nie je až tak treba. Počas striekania mám papier na stole. Používam Tamiya farby a tie takmer vôbec nesmrdia. Dokonca aj v lete mi stačilo mať len otvorené okno (nie na ventilačku) a smrad sa tu neobjavil. Potom až keď človek čistí pištoľ, tak príde aj smrad, ale tak to je časovo menej náročná činnosť ako farbenie. Jediné čo som zatiaľ nevychytal je prach zo Surfaceru. Ten je značný, preto by som neodporúčal používať airbrush v kuchyni. Je možné, že človek ak to preženie s množstvom surfu, tak sa prach objaví aj na poličkách a vlastne všade naokolo. Sprievodný jav je celkom slušný smrad, vtedy je nutné použiť respirátor.
Na margo toho prachu .. keď som prvýkrát v rukách držal airbrush (pri T-55A) a používal som enamel farby od Revellu .. prirodzene som to nemal ešte v rukách a naraz som zbytočne veľké množstvo púšťal z pištole. Po nafarbení tanku na zeleno som si z poličiek v izbe utieral zelený prach. Od kedy som to trošku dostal do rúk a používam akryl od Tamiye, tak nemám prach a ani smrad (smrad len v minimálnej miere). Všetko je to o cviku a nájdení si toho, čo človeku vyhovuje najviac. :big smile:
Oliver

Na stole: Tw29
Naposledy dokončené: '68 Dodge Charger R/T


"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
xavi | --
Príspevky: 45

Re: Surfacer a jeho alternativy

Príspevokod užívateľa xavi » 10 Okt 2018 12:52

Ako presne vyzera ten prach? je to uz zaschnuta lietajuca farba, ktora sa nelepi a staci to potom len poutierat alebo je to este mokra farba, ktora sa lepi a moze realne znicit nabytok a ine veci poukladane na stole?

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 24
Príspevky: 1184
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať užívateľa:

Re: Surfacer a jeho alternativy

Príspevokod užívateľa Oliver » 10 Okt 2018 12:56

Bolo to suché, utieral som to rovnako ako bežný prach. Takže podľa mňa by ti to nemalo nič poškodiť.
Oliver

Na stole: Tw29
Naposledy dokončené: '68 Dodge Charger R/T


"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný