Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Surfacer a jeho alternativy

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Surfacer a jeho alternativy

Príspevokod užívateľa iconmaster » 29 Sep 2018 21:33

Vcera a dnes som trosku experimentoval a spekuloval o najidealnejsom surfaceri do buducna. Tak rad by som sa podelil o svoje myslienky a skusenosti vo forme nasledovneho elaboratu.
Budem rad, ked sa zapojite do diskusie so svojimi postrehmi :wink:

Co je to surfacer?
Pre menej zainteresovanych zacneme pekne od zakladov: Jedna sa o anglicky termin pre zakladnu farbu/striekaci tmel, pouzivany v modelarstve. Jeho hlavnou ulohou je vytvorit podklad pre dalsiu farebnu upravu modelu alebo jeho dielov.

Zakladne poziadavky kladene na surfacer:
- schopnost zjednotenit povrch a dobre krytie (napr. aby nepresvietili cierne ciarky na dieloch)
- hrubka vrstvy pritom dostatocne tenka, aby nezalialo detaily na povrchu ani po opakovani nastreku
- moznost brusenia po uschnuti
- dobra prilnavost na podklad (u papierakov to vacsinou neni problem, kedze diely dobre saju farbu)
- kompatibilita s farbami na roznej baze
- rychle schnutie, ale nie vo vzduchu (nemal by zaprasit okolie)
- svetly odtien, na ktorej dobre kryju vsetky farby

Samozrejme priprava povrchu impregnovanim nitrolakom alebo sekundovym lepidlom je vzdy vhodna, bez ohladu na pouzivany typ surfaceru. Okrem zamedzenia vytiahnutia chlpkov to usetri aj nejake to mnozstvo potrebneho surfaceru, kedze povrch nesaje tu farbu tak, ako v pripade neosetreneho papiera.

V nasledovnom by som predstavil tie druhy, ktore som uz odskusal, vratane nejakych vyhod a nevyhod.

Original modelarsky surfacer

Medzi modelarmi asi najznamejsi typ zakladovej farby. Je to urcene predovsetkym plastakom, kde okrem zjednotenia povrchu to ma zabezpecit aj dobru prilnavost. Kupit sa da bud v spreji alebo vo flasticke pre pouzitie stetcom alebo pomocou airbrush (samozrejme je potrebne ho rozriedit).

Vyhody/nevyhody:
+ velmi jemna vrstva (co moze byt obcas aj nevyhoda, ked namiesto zakrytia zvyrazni nedostatky povrchu)
+ povrch satenovo-leskly
+ zarucena kompatibilita s modelarskymi farbami (tiez mam preverene, za aj s autolakmi)
- pomerne vysoka cena (40 ml flasticka od 5€ + 250 ml-ove riedidlo okolo 9€ alebo 180 ml sprej za 10€)
- je potreba viac vrstiev pre dokonale krytie
- dostupnost iba v modelarskych predajniach
- potrebne pouzit original riedidlo


Zakladna farba v spreji

Jedna sa o klasicku zakladnu farbu, ktora je vacsinou na baze akrylatoveho riedidla. Prave toto sme zacali viaceri pouzivat ako surfacer pre papierove modely pre svoju jednoduchost a dostupnost. Pri pouzivani spreju odpada procedura pripravy a potom cistenia striekacej pistole a je to velmi prakticke, ked potrebujeme niekolko krat opakovat nastrek.

Vyhody/nevyhody:
+ dobra dostupnost, dostat v kazdom obchode s farbami
+ dobra cena (400-600 ml sprej uz od 4€)
+ dobra krycia schopnost
+ rychle schnutie
+ jemna vrstva, nezaleje detaily ani pri prehnanej vrstve
+ povrch satenovy az polomatny
- sprej nie je prakticky na striekanie drobnych dielov, zbytocne vela vystriekame do vzduchu

Pozor! Existuju aj vyslovene lakyrnicke plnice balene v spreji. Kedze tie sluzia na vyplnenie jemnych nerovnosti a ako brusitelny zaklad pred finalnym naterom, vacsinou davaju hrubsiu vrstvu a teda viac hrozi zaliatie detailov na povrchu! Moja skusenost s nimi je taka, ze ani povrch nie je taky hladky, ako po obycajnej zakladovke v spreji.

Horehronsky surfacer (RESAU – Modelový brusný základ)

Tuto specialitku objavil Ivant u seba v robote. Jedna sa o brusitelnu zakladnu farbu pre drevene modely na odlievacie formy. Podla technickeho listu je na baze alkydov a nitrocelulozy, riedi sa C6000-kou. Dostal som od neho vzorku a musim povedat, ze zatial je to jeden z najlepsich materialov, cim som robil. Kebyze nemal tu blbu farbu, poviem ze dokonaly surfacer :)

Vyhody/nevyhody:
+ dobra krycia schopnost uz aj v jednej vrstve
+ jemny pigment, nezalieva detaily
+ velmi rychle schnutie
- ruzova (alebo cerveno-hneda) farba, ktora vyrazne svieti pri nedostreknutych miestach a zodreninach
- nedostupna pre verejnost (=nedostat len tak v obchode)

2K plnic

Dvozlozkovy plnic, ktory sa pouziva ako zakladna vrstva pri lakovani aut. Pridavanim riedidla je mozne dosihanut hrubsiu alebo jemnejsiu vrstvu. Po vytvrdnuti je mozne brusenie ci uz nasucho alebo aj pod vodou. Predavaju sa v roznych farbach, vacsinou biela, seda a cierna.

Vyhody/nevyhody:
+ cena (0,75 l plnic aj s tuzidlom za 12-15€)
+ pomocou akrylatoveho riedidla (1l/5€) sa to da nariedit podla potreby
+ rychle vytvrdnutie vdaka tuzidlu
+ tvrdy povrch sa da dobre brusit, nezanasa smirgel ako niektore zakladovky
- hrubsi pigment, co sa prejavi v hrubsi povrch
- potrebne pridavat tuzidlo, inac nevytvrdne a po pridani tuzidla uz obmedzena skladovatelnost
- zvlastne reagoval s nitrolakom impregnovanym porchom (objavila sa struktura, ako ked zareaguje vodou rieditelna farba s podkladom)


A este zvazujem do buducna vyskusat nieco z tychto:
Nitrocelulozova zakladna farba C-2000

Na modelfore som cital, ze jeden plastikar to vychvaloval nad surfacerom (spominal ze pouziva od Colorlaku).
Teoreticky by to mohlo fungovat aj na papier a navyse je zarucena kompatibilita s nitrolakom pouzivanym na impregnaciu. Riedi sa to C-6000 a zrejme schne podobne rychlo, ako nitrolak. Pokial by tato zakladna farba mala dostatocne jemny pigment, bola by to zaujimava alternativa.

1K plnic/zakladovka

Pre autolakyrnictvo existuju aj rozne jednokomponentove zakladne farby, z ktorych mozno niektore su dostatocne jemne na to, aby sa dali pouzit aj ako surfacer.

Ako som hore pisal, budem rad ak pridate vlastne postrehy a skusenosti.

Užívateľov profilový obrázok
Matej | 36
Príspevky: 1129
Meno: parkourista
Bydlisko: Mojtín, okres PU

Re: Surfacer a jeho alternativy

Príspevokod užívateľa Matej » 29 Sep 2018 23:03

palec hore Ico..super.. :wink:

nakoľko jediný model, ktorý som zatiaľ striekal základom bol Bat-M..minul som celý sprej od Tamyia, ktorý bol dosť drahý, cca tých 10€ ako si písal..tak som si neskôr kúpil surf od Ammo of Mig Chimenez, ktorý je v takej "flašticke", stačí pretrepať a rovno nakvapkať do pištole..nakoľko som sprej minul skôr ako som nastriekal celý Bat, prišlo mi to ako super alternatíva, nakoľko s pištolou nejde toľko farby "bokom" ako pri spreji..
problém nastal, keď som po cca 2, 2 a pol roku chcel tento surf použiť..pigment bol usadený, a ešte stále je, na spodu tej flaštičky a nedá sa dostatočne dobre premiešať..neviem či má niekto podobnú skúsenosť ako ja.. :big smile:
Aktuálne: Maz 537g / A-10 Warthog

Hotovo: BAT-M

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Surfacer a jeho alternativy

Príspevokod užívateľa pisho66 » 30 Sep 2018 11:26

Peťo opäť skvelo spracovaná téma. Pridám trochu z môjho postrehu.

Za zmienku by bolo dobré spomenúť aj syntetickú základovú farbu v plechovke. Je veľa výrobcov, ale základ je to prakticky stále ten istý.



Nieje síce takej jemnej zrnitosti ako základy v sprejoch, ale striekať sa s tým dá rovnako dobre a povrch je v niektorých prípadoch aj porovnateľný so sprejom. Papier spevní a po obrúsení zmiznú aj všetky chĺpky.

V niektorých prípadoch, keď napr. sa modelár pokúša znázorniť hrubší alebo drsnejší povrch - betón alebo povrch betónových panelov, je takáto základovka akurátna, hlavne ak sa strieka z revelláckej fixírky. Na jemnejšie diely a detaily to veľmi nieje vhodné, pretože hrozí zaliatie, ale to závisí od nariedenia a vrstvy. Brúsiť sa dá výborne a z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že sa dá až vyleštiť do lesklej podoby.


Vodou riediteľné akrylové základovky:

Ja mám zatiaľ skúsenosť len s Revell Aqua Color Basic základom.



Pracuje sa s ním dobre, možno ho striekať alebo aj natierať štetcom. Na riedenie používam vodu z vodovodu, ale lepšie by bolo použiť originálne Revell riedidlo, prípadne denaturovaný lieh. Po dlhšom striekaní pri riedený vodou sa začne na ihle zachytávať vrstvička farby, ale pri bežnom striekaní to nieje veľký problém. Niekde som čítal, že pri riedení originálnym riedidlom Revell toto odpadá. Možno tiež použiť aj spomaľovač schnutia na akrylové farby.
Pri použití takéhoto základu povrch je suchý na dotyk za niekoľko minút a po polhodine je možné ho aj brúsiť. Pre ľepšie výsledky je dobré nechať základ riadne vyschnúť. Predáva sa v bielej farbe, ale pre lepšiu viditeľnosť na modely je dobré ho natónovať kvapkou čiernej farby, alebo podľa potreby.
Ako vrchnú farbu mám vyskúšané len akrylové vodou riediteľné farby, v prípade syntetických farieb už hrozí zreagovanie základu s vrchnou farbou a nepekného výsledku.

Možno ešte spomenúť, že v porovnaní so syntetickými základovkami je mierne horšia priľnavosť na kovových povrchoch. S plastom to nemám odskúšané, snáď niekto doplní.
Naposledy upravil/-a pisho66 v 30 Sep 2018 14:40, upravené celkom 1 krát.
Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
xavi | --
Príspevky: 157

Re: Surfacer a jeho alternativy

Príspevokod užívateľa xavi » 30 Sep 2018 14:24

Mna zacina tiez zaujimat otazka prefarbovania modelov, ale zatial s tym nemam skusenoti preto by som rad prispel do diskusie zopar otazkami.
Nie kazdy ma doma dielnu/garaz, je relane pouzivat Airbrush na kuchynskom stole? nebude z toho casom spinave vsetko naokolo(steny,strop,podlaha)? Je to asi otazka do ineho topicu, ale v pripade, ze je realne pouzitie airbush setu aj v obyvacke bytu potom velmi silnym faktorom je smrad, ktory ktora farba pripadne riedilo produkuje. a hned za tym prenositelnost a skladnost. sprej je mozne lahko vytiahnut na balkon alebo lavicku v parku, zatial co s kompresorom by to bolo trosku tazsie.
Tak isto by ma zaujimalo aka je realna spotreba surfacaru/farby na model? ma vobec nejaky zmysel zaoberat sa tym, ze kilove balenie farby je cenovo vyhodnejsie ako origo modelaske, ktore "vraj" lepsie kryju a maju viac pigmentu?

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Surfacer a jeho alternativy

Príspevokod užívateľa iconmaster » 30 Sep 2018 20:20

Matej - vidis, ta skladovatelnost je dalsia zaujimava pointa, kedze nie vsetko pojde dlhodobo uskladnit. S modelarskymi surfacermi nemam dlhorocne skusenosti, takze nemozem sa vyjadrit ku skladovatelnosti. No tie priemyselne farby vacsinou vydrzia relativne dlho, resp. sa len zahustia, co je moze rychlo napravit pridanim riedidla a premiesanim. A asi najdlhsie vydrzia spreje.

Pisho66 - super, ze si pridal dalsie typy farieb! Aj som bol celkom zvedavy na tu revellacku vodovu zakladku, no zrejme bude to mat obmedzene pouzite, ako si pisal.
K tym syntetickym zakladovkam dodam len tolko, ze je medzi nimi dost vyrazny rozdiel, co sa tyka pigmentu. Aj Chemolak ma dokonca dva druhy - Synteitka a Syntetika extra, kde ten prvy dava dost hrubu strukturu, kym druha je jemnejsia. Zatial najjemnejsia zakladna farba, co som skusal bola od Primalexu.

xavi - airbrush by som len tak v kuchyni nepouzival, lebo ten jemny prach sa dostane vsade, a to aj z vodou rieditelnych farieb. Niektori striekaju v izbe tak, ze maju spravenu striekaciu kabinku s odsavanim, co moze byt dobry kompromis, ak nemas moznost striekat v garazi alebo na balkone.. No aj tak musis byt opatrny, aby si neokvapkal tou farbou nabytok alebo koberec, atd. Sprej je dobra alternativa, ale ani to nie je plnohodnotna nahrada airbrush pistole.
Co sa tyka spotreby, je to velmi relativna - nase papierove diely su viac save, ako plast, co sa prejavi v spotrebe farby. Napr. ja som vcera-dnes nastriekal skoro komplet naves tym ruzovym surfacerom od Ivant, a vystriekal som nieco okolo 3 nadobiek fixirky (cca. 1-1,5 dcl) a este niekde budem musiet opakovat po prebruseni. A to som pouzival pistol, ktoru sa da lepsie ovladat a nasmerovat luc na dane miesto. Kebyze to robim sprejom, asi by som vystriekal 1 cely a mozno este dalsi pollitrak (samozrejme z toho vacsinu do vzduchu).
Modelarske farby maju jemnejsi pigment, to je pravda. Ale aj vela priemyselnych farbiv je rovnakej, ak nie lepsej kvality (napr. autolaky), akurat za lepsiu cenu. A hlavne pre mierky typu 1:25 nie je potrebna ultra-jemna vrstva povrchovky, kedze nie su tam detaialy, ako napr. na plastaku 1/144 alebo 1/350. To skor, aby jedna pixla vydala na vsetky tie plochy (co v pripade baleni modelarskych farieb, nemusi vzdy platit) :)

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Surfacer a jeho alternativy

Príspevokod užívateľa Fito » 01 Okt 2018 09:21

Parádna téma Ico, poučné čítanie.
Ja som zatiaľ siahol vždy iba po spreji, nepoužívam surfacer až tak často ,aby sa mi oplatilo premýšľať nad výhodami/ nevýhodami tej ktorej techniky.
Jeden spray mi vydrží na tri, štyri modely.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: Surfacer a jeho alternativy

Príspevokod užívateľa Jene » 01 Okt 2018 22:03

To Xavi:
Ja som tiež limitovaný len striekaním v byte, takže používam len primery Valejo rieditelné vodou,ktorých je viac odtieňov,

podľa toho aky základ potrebujem, a striekam priamo na model. Základnú farbu používam rovnakú ako Pisho66. Malé diely striekam priamo na stole na papierovej osuške a pri väčších používam skladací striekací box, ktorý používa uhlíkové filtre ako v sú digestore, tak nejaký ten smrádok odfiltruje...

Kompresory nie sú veľmi velké, možno ako PC bedna napr. od Fengdy a myslím,že sú aj celkom tiché, len sú trochu drahšie...

Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1401
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: Surfacer a jeho alternativy

Príspevokod užívateľa Zax » 02 Okt 2018 16:10

Ja dost casto pouzivam klasicku farbu v spreji a zakladovku som moc nepouzival az do 74 Z speeder bike kedy som ju pouzil asi prvy krat a rozdiel som tam videl takze odvtedy ju uz pouzivam stale, pokial modely striekam :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Surfacer a jeho alternativy

Príspevokod užívateľa Roman » 03 Okt 2018 19:50

hentaka striekaca bedna by mozno sla spravit aj doma,odsavanie by mohol zabezpecit vysavac

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: Surfacer a jeho alternativy

Príspevokod užívateľa Jene » 05 Okt 2018 21:18

Odsávače sa robia aj doma a používajú sa PC ventilátory popr. kúpeľňové, len som nikde nenašiel návod ako čo najjednoduchšie urobiť skladaciu. Táto má ešte tú výhodu, že pri striekaní ozaj veľkých častí sa ich dá do seba skombinovať niekoľko, ale cenovo by to už bolo zaujímavé... :P

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných