Trocha histórie nezaškodí

Moderátor: Trak-Tor

Užívateľov profilový obrázok
Laco | --
Príspevky: 259
Meno: Ladislav

Trocha histórie nezaškodí

Príspevokod užívateľa Laco » 18 Apr 2012 09:40

Vážení priatelia ! K papierakom patrím už veľmi dlho, takých 50 rokov. Papier nie je síce mojou nosnou témou, ale to som nechcel. Sledujem všetky rubriky na tomto fóre, teda i automobilovú techniku. Za ten čas som spoznal veľmi veľa pekných prác od "Ivant" a etc. Technológie má každý svoje, ale čo je podstatné, všetky vedú bližšie k dokonalosti. Čo ma "trklo" ? Tzv. "bombírované" pneu. Sledujem s akou samozrejmosťou sú dnes používané. To je dobré ! Týmto by som iba chcel, aby ste spoznali históriu vzniku tohto nápadu. Ak sledujete vývoj vystrihovačiek, určite ste si všimli, že tento druh pneumatík sa začína objavovovať u nás (ČSSR) asi tak v polovici 90. rokov. Odkiaľ sa vzal ? Asi veľa neprezradím, keď poviem, že z Poľska. Na tento nápad prišiel Tadeusz Sawa z Wroclavi. V tom čase pracoval ako firemný modelár pre "NEOPLAN" a popri tom občas prispieval i do "Malego Modelarza". Asi prvý krát sa to objavilo na modeli autožeriavu "STAR" a potom to už išlo.
Laco - BaJ

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Trocha histórie nezaškodí

Príspevokod užívateľa serpens » 19 Apr 2012 19:40

Historia neuskodila, a celkom zaujimave citanie, len to patri trochu inam, ale to nevadi, presunieme :)
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
kamen | --
Príspevky: 275
Bydlisko: Šala

Re: Trocha histórie nezaškodí

Príspevokod užívateľa kamen » 05 Jún 2012 08:58

Mohol by si aj ďalšie veci z histórie modelárstva, je to zaujímavé čítanie. Mňa osobne zaujal Man Tga od p. Poláka, ktorý výrazne prekonal dobu svojho vzniku. Možno niekto napíše, že dnes je to štandard, ale tak prepracovanú kabínu i keď bez interiéru som ešte dodnes nevidel. Tiež extrémne rozsiahly podrobný návod s renderovanými (neviem správny názov ani gramatiku) obrázkami si zaslúži uznanie a po rokoch. V týchto chvíľach sa trápim s novou vétrieskou od Pk graphica a to by som už zaradil do kategórie "poľských modelov.Takmer žiadne chlopne na spojoch, minimum písaného návodu, no skrátka zlatý p.Polák a jeho Man.

Užívateľov profilový obrázok
Paly | 36
Príspevky: 1790
Meno: Paľo

Re: Trocha histórie nezaškodí

Príspevokod užívateľa Paly » 05 Jún 2012 09:10

Kamen to ti poviem, tie navodne kresby a navody od PK gaphica zduše nenávidím, v jednom riadku 20 čísel dielov a koniec vety len že ....zlepte to a ono z toho. Lepíš lepíš a na konci dňa sa posunieš o pol riadku :D .
Live hard, ride easy.

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4050
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Trocha histórie nezaškodí

Príspevokod užívateľa Roman » 11 Okt 2014 19:41

zaciatky papieroveho modelarstva u nas.tanky do filmu vlcie diery boli urobene z krabiciek od zapaliek.spoluziak na strednej skole mal brata ktory robil v televizii a ten tam poznal pracovnika televizie ktory tie modely robil./ tanky su mix lt 38 a t 34/

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4050
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Trocha histórie nezaškodí

Príspevokod užívateľa Roman » 11 Dec 2014 22:48

to ze za vojny existovali vystihovacky tankov uz vieme.existoval a aj vystihovacka osemkolesaka sdkfz 231 v 1:20


Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Trocha histórie nezaškodí

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 05 Jan 2015 09:55

Neviem, kam s tým, tak dám sem. Okrem toho, to mosím mat. :D

http://www.betexa.cz/kouzelna-historie-papirovych-vystrihovanek-clanek/
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Návrat na "Literatúra // Literature"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní