Retušovanie

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Retuš

Príspevokod užívateľa serpens » 22 Sep 2011 22:01

Mohol si to uz do tej existujucej temy napisat :( S retusov moc neporadim, lebo neretusujem. Mozne ze vasikovi sa bude chciet nieco popisat.
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
ivant | 46
2K+
Príspevky: 2972
Meno: ivan
Bydlisko: Brezno

Re: Retuš

Príspevokod užívateľa ivant » 22 Sep 2011 22:06

ahoj treba íst najlahšou cestou a to su vodovky ,ak si chceš namiešat svoj otien tak temperky tie namiešaš neháš zaschnut a máš vodovky ,cenovo dostupné a množstvo otienov do aleluja :wink:

Užívateľov profilový obrázok
RoboTY | 34
Príspevky: 253
Meno: Róbert
Bydlisko: Topoľčany

Re: Retuš

Príspevokod užívateľa RoboTY » 22 Sep 2011 22:12

Dakujem ivant za radu :) takze rewellky odpadaju hned, tam by to bol asi masaker, tempery jasna volba :) potom to otestujem hlavne na tom Leopoldovi, ked ho kupim :still dreaming:
[vcol=80]Hotovo - Raketoplán Endeavour 1:100
Na stole - Lokomotíva TY2|
Obrázok
[/vcol]

Užívateľov profilový obrázok
ivant | 46
2K+
Príspevky: 2972
Meno: ivan
Bydlisko: Brezno

Re: Retuš

Príspevokod užívateľa ivant » 22 Sep 2011 22:19

myslím že potkan jedného predáva skus mu napísat možno ho ešte má

Užívateľov profilový obrázok
Panther | 32
PinkPanther
Príspevky: 1260
Meno: Palo Višňovský
Bydlisko: Kuzmice

Re: Retuš

Príspevokod užívateľa Panther » 23 Sep 2011 09:00

Suhlasim temperky sú jasná volba.Na revellky zabudni hneď tie sú dobré len na prefarbovanie.

Užívateľov profilový obrázok
vasik1 | 45
Pán učiteľ
Príspevky: 1835
Meno: Peter Vasaráb
Bydlisko: Partizánske

Re: Retuš

Príspevokod užívateľa vasik1 » 23 Sep 2011 09:41

Prekopírujem Ti to, čo som napísal Adoslikovi:

Ak pôjdeš do čistostavby (čo asi hej), je kvalitná retuš alfou a omegou celého modelu. Môže ho vylepšiť a zároveň pochovať. Na retušovanie potrebuješ pár druhov štetcov rôznych veľkostí. Nepoužívam okrúhle štetce (podľa mňa nie sú vhodné), ale ploché a menšie. Na retušovanie používam výlučne vodové farby pre žiakov ZŠ. Dôležitá je ale biela tempera (beloba), ktorou dolaďujem odtiene. Je potrebná z toho dôvodu, že samotné vodovky nekryjú úplne dokonale, ale po zmiešaní s hustejšou temperou je to optimálne.
Čierna je vždy čierna - áno a preto máme belobu. Postupným miešaním získaš milióny odtieňov šedej, pridaj štipku zelenej a máš ďalšie odtiene...atď. Treba si to vyskúšať na cvičnom papieri a porovnávať s farbou na modely.
Pri retuši je dôležité retušovať diel ešte pred zlepením. Sú borci, ktorí zlepia model a potom zatierajú biele miesta, čo ja osobne neodporúčam. Model sa tým skôr zababre ako zaretušuje. Každú hranu si narýhuj skalpelom, prehni a štetcom prejdi (preto je vhodný plochý) jemne po hrane. Chce to všetko cvik, prax a ono to pôjde. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Jano | --
Príspevky: 77
Meno: Jano
Bydlisko: Ladce

Re: Retuš

Príspevokod užívateľa Jano » 23 Sep 2011 11:09

Temperky majú pre mňa dve veľké výhody:
1) Jednoducho sa s nimi pracuje, neriešiš či ti zaschne štetec, alebo farba, proste to rozmiešaš.
2) Ak si trochu ubabreš okolie retušovanej hrany, stačí trochu nasliniť prst a opatrne utrieť. Pozor, vykonať hneď, ešte pred zaschnutím!

Nevýhodou je slabšia krycia schopnosť, nestálosť (lepidlom ju oderieš, alebo aj dotykom časom), možnosť ubabrania modelu od už zaschnutých miest (bacha na čiernu!). Taktiež mi často vadí krieda čo je v temperách. Keď farba zaschne, má taký kriedový nádych, vybledne. Niekedy sa to ale môže hodiť.

Momentálne skúšam retuš s umeleckými akrylovkami Louvre a je to paráda, až na to, že musím byť opatrnejší pri nanášaní a miešať si odtieň vždy keď idem retušovať. :beat plaster:

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Retuš

Príspevokod užívateľa Oliver » 23 Sep 2011 22:20

Ja niekedy retušujem aj revelkou. Keďže ich mám doma celkom dosť, tak ich využívam aj pri papieri. Smrad som aspoň čiastočne vyriešil rúškom.... Samozrejme, že zápach napríklad z riedidla cez to rúško prejde, ale iba v tedy, ak by som doslova voňal misku s riedidlom. Pri vzdialenosti cca 20-30cm od tváre, takmer nič necítim. Druhá vec je, keď ti ujde farba na nejaký diel. To už potom musíš dávať opatrne dole.

Ináč retušoval som takto aj na Shermane. Celkom sa mi osvedčil postup, že si vystrihnem/vyrežem niekoľko dielov, spravidla tieto diely tvoria po zlepení nejaký celok, a hromadne ich zretušujem. Hromadne zretušujem znamená, že postupne zretušujem všetky diely a až potom ich idem lepiť. Zvykol som si najprv retušovať diely, kde je treba viac retušovať, aby mi farba zaschla kým zretušujem ostatné. Pri malých plochách, spravidla je to hrana papiera farba schne celkom rýchlo. Keď dofarbím, tak farbu zavriem a misku s riedidlom dám na bezpečnú vzdialenosť.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Re: Retuš..Ako na ňu?

Príspevokod užívateľa johnny7 » 25 Máj 2012 08:55



Maly tip, ktory mozno bude napomocny. Ako retusovat zarezy na zaoblenych dieloch na obrazku, ktore sa tvaruju vo viacerych smeroch? - skalpelom. Taketo zarezy, kde nie je priestor na stetec a spendlik a podobne naradie bolo nepouzitelne som skusil zaretusovat skalpelom. Iba som jemne namocil spicku do farby a zarezal som druhykrat. Treba si davat pozor a naniest fakt iba kvapocku farby. Vyhodou pre mna bola hlavne rychlost a zaroven cistota. Rez ostal pekny cisty, nerozstrapateny a nerozmoceny a nemusel som nic dodatocne dotierat. :wink:

Na danom obrazku to este nebolo praktizovane, je to len ako priklad...
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Užívateľov profilový obrázok
andrewk0 | 28
Príspevky: 21
Meno: Andrej
Bydlisko: Trenčín

Re: Retuš..Ako na ňu?

Príspevokod užívateľa andrewk0 » 26 Sep 2013 18:20

Príspevok po roku a pol ehmm. no nechcem zakladať nové téma vari to tu niekto nájde..

Ja len začínam s retušou momentálne skúšam vodovky, ale nejako som v kýbli z miešania... mám to nejako nadrobiť do misky a machlať s ostatnými, alebo zobrať na štetec jednu farbu a šlahnúť ju do druhej?
Nikde som to tu nenašiel asi je to úplne jasné, ale mne to nedošlo ospravedlňujem sa... :P
Ak to niekto niekedy nájdete a odpoviete tak ďakujem....

Prikladám nejaké foto ako prvý krát skúšam retušovať diely - ale tu červenú som len tak trafil z prvej lebo vo vodovke boli tri odtiene červenej a jeden bol cca skoro rovnaký s tu hnedú tiež.


Naposledy upravil/-a andrewk0 v 26 Sep 2013 19:45, upravené celkom 1 krát.
Na stole: MPR I (Velká kniha vystřihovánek - Richard Vyškovský)
V príprave: Messerschmitt Me 109 G-5 (Kartonowa Kolekcia)
Hotové: Nestojí za reč - vrátenie k modelom - 1.8.2013 - momentálne sa učím retušovať

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný