Mustang Mk.I /WAK/ 1:33

Moderátori: Jolaus, Trak-Tor

Užívateľov profilový obrázok
Stuler | 35
Príspevky: 210
Meno: Peter
Bydlisko: Trebišov
Kontaktovať užívateľa:

Mustang Mk.I /WAK/ 1:33

Príspevokod užívateľa Stuler » 13 Júl 2014 20:40

Zdravim všetkých,

po dlhšom čase som sa opäť pustil do niečoho vážnejšieho. Ide o mašinu z druhej svetovej, notoricky známeho Mustanga, no nie verziu B alebo D, ale jednú z prvých, konkrétne Mark I, ktorý bol navrhnutý na požiadavky Kráľovského letectva v roku 1940. Mal slúžiť ako doplnok lietadiel vyrobených v Británii, ktorých výroba bola nedostatočná. Lietadlo sa v službe ukázalo dosť dobré na to, aby si jeho výrobu objednalo aj USAF. O tom, že neskôr patrilo k najlepším stíhačkám II. svetovej vojny sa hádam netreba ďalej rozpisovať.

Model je možné zlepiť v dvoch variantoch, líšiacich sa od seba farbou vrtuľového kužeľa. Obe reprezentujú mašinu kapitána Jana Lewkowicza, NA-83 Mustang Mk.I vo farbách 309. poľskej letky, ktorá bola Mustangmi vyzbrojená 7. júna 1942. Jej úlohou bolo hliadkovanie a obrana východného pobrežia Anglicka. Vybral som si verziu s tmavým vrtuľovým kužeľom, ktorá je známa preletom cez okupované Nórsko 7. septembra 1942. Tento let preukázal schopnosť Mustangov vykonávať lety na dlhú vzdialenosť. Viac o tomto lete je možné naštudovať na http://www.polishsquadronsremembered.com/309/Allison%20engine.html alebo http://forum.warthunder.com/index.php?/topic/121540-the-first-mustang-over-norway-polish-illegal-one-flt-janusz-lewkowicz/.

Obrázok

Jedná sa o moj prvý model z poľskej produkcie, preto mám pred ním rešpekt, s takými malými dielmi som asi ešte nikdy nepracoval a celkom sa teším na lepenie kostry. Začal som kokpitom, a až na niektorých miestach netrafenú farbu retuše si myslím, že som si viedol obstojne. Mám trochu strach, či sa mi obšívka okolo kokpitu neprepadne, kvôli trošku vyčnievajúcim rebrám. Model sa zatiaľ lepí dobre a nezachytil som žiadnu nepresnosť "od výroby". Viac na fotkách

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
sako1 | 46
Príspevky: 661
Meno: Miro
Bydlisko: Martin

Re: Mustang Mk.I / WAK / 1:33

Príspevokod užívateľa sako1 » 14 Júl 2014 10:35

Ale áno, je to OK.
Len s tou retušou sa trochu viac pohraj. V kokpite sa to ešte stratí, ale obšívke by to svietilo moc...
Tak držím palce :wink:
m.

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3654
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Mustang Mk.I / WAK / 1:33

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 14 Júl 2014 11:00

Tak toto budem rád sledovať....
Aj do súťaže ťa zaradím....
:victory:
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Užívateľov profilový obrázok
Stuler | 35
Príspevky: 210
Meno: Peter
Bydlisko: Trebišov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Mustang Mk.I / WAK / 1:33

Príspevokod užívateľa Stuler » 14 Júl 2014 12:29

Tak to aby som začal lepšie fotiť :) Dík za povzbudenie.

S tou retušou - mám dosť slabý farbocit, uvidím, čo sa s tým bude dať robiť :victory:

Užívateľov profilový obrázok
Pavel Pejša | 37
Príspevky: 175
Meno: Pavel
Bydlisko: Sedlec - Prčice

Re: Mustang Mk.I / WAK / 1:33

Príspevokod užívateľa Pavel Pejša » 14 Júl 2014 15:55

Jsem na Mustanga zvědavý. Zatím stavba vypadá slibně. Ohledně retuše, mám jednu radu z vlastní zkušenosti. Nech si retušovací barvičky namíchat od někoho, kdo porušený barvocit nemá. Třeba já mám porušenej barvocit, a tak mi barvy míchá manželka. Je to sice přemlouvání, ale stojí to za to. Stačí když ti do nějakých kalíšků namíchá barvy a pak retušuješ celou stavbu. já k retušování používám tempery. A na žebra pozor, jak tam nejdou dobře, tak brousit, jinak až je natřeš lepidlem, tak vylezou hodně.

Užívateľov profilový obrázok
Stuler | 35
Príspevky: 210
Meno: Peter
Bydlisko: Trebišov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Mustang Mk.I / WAK / 1:33

Príspevokod užívateľa Stuler » 12 Okt 2014 20:30

Ahoj, od posledného príspevku sa k modelu dostávam iba sporadicky (dovolenka, práva, iné hobby...), no som tu s ďalším progresom. Dokončil som oblasť okolo kokpitu, ktorá dostala obšívku a napojil som na ňu predný a zadný segment, ktorý obsahoval časť za sedadlom pilota s kamerou. Diely kamery zažili počas lepenia krušné chvíle, keď mi celok padol do vody na miešanie vodoviek, no našťastie sa diel stále dal použiť, aj keď vyzerá ako vyzerá. Dielo bolo dokonané zasklením tejto zadnej časti kokpitu (môj prvý kontakt s fóliou). Nanešťastie som asi vybral príliš tvrdú fóliu, ktorá sa dosť ťažko ohýbala. Bola to klasická fólia, ktorá sa používa ako priesvitný obal na väzby. Ešte k tomu sa mi kvôli nešikovnosti podarilo nadžabať si sekunďák na viditeľnú časť "skla", ako bude vidno na fotkách. Mustang aspoň vyzerá opotrebovane :D Naživo to nie je také hrozné, ako na fotkách, ale nie som s tým spokojný.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Dočkal som sa konečne aj práce s vnútornou konštrukciou modelu (rebrá), z ktorej som mal stále panický strach. Poslúchol som pár rád od kolegu Pavla Pejšu (díky :victory: ), konkrétne odporúčanie zlepenia a uzatvorenia obšívky s chlopňami a následným vlepením rebra. Pôvodne som chcel oblepovať obšívku okolo rebra, ale to by zrejme nevyšlo, pretože rebrá mali o chlp menší obvod, ako bol obvod obšívky. Sadlo to pomerne presne, ale musel som nechať menšiu vôľu v spodnej časti nosa po bokoch rebier - asi 0.5mm - možno by pomohlo opatrnejšie brúsenie obvodu rebier.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Z fotiek vidno veľa nedostatkov, asi najviac bijú do očí ostré prechody medzi jednotlivými segmentmi trupu. Na niektorých miestach je to dané nie veľmi trafeným odtieňom retuše, niekde to dosť vyťahuje blesk. Ďalší dôvod je nie úplne presné vyrezanie jednotlivých dielov trupu. Stále ten skalpel nemám úplne v rukách a nedarí sa mi držať obrysovej čiary. Navyše, nech sa snažím akokoľvek, mám po vyrezaní dielu okraje akoby prepadnuté dovnútra. Myslel som, že je to buď tupou čepeľou alebo tým, že som nevyrezával úplne kolmo na podložku, ale aj po výmene čepele a sústredení sa na kolmosť bol výsledok rovnaký. Asi to chce len skill. Samostatná kapitola je čistota stavby.

Ako to tak po sebe čítam, stále má moja práca veľmi veľa múch, ktoré musím vychytať. Tempo je pomalé, výsledok neistý. Pôvodne som myslel, že sa tu nebudem strápňovať a odprezentujem až hotový model, ale zrejme by ma to nikam neposunulo. K modelu, na vážnu nepresnosť som nenatrafil, farebná schéma sedí presne, laserovo pálené rebrá sedia pomerne presne, takže všetky viditeľné nepresnosti sú zapríčinené mojimi rukami. Lepenie tohto modelu ma baví, aj keď je to môj prvý Poliak a je to náročnosťou niekde inde než to, na čo som bol zvyknutý.

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3654
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Mustang Mk.I / WAK / 1:33

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 12 Okt 2014 21:00

Super! Držím palce, nech sa darí a dotiahneš to dokonca! :)
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Užívateľov profilový obrázok
mato_kolo | 40
Príspevky: 619
Meno: martin kolodzejcik
Bydlisko: Hlavná 33, 900 26 Slovenský Grob
Kontaktovať užívateľa:

Re: Mustang Mk.I / WAK / 1:33

Príspevokod užívateľa mato_kolo » 12 Okt 2014 23:23

Drzim palce aj ja, som zvedavy na tvoje dalsie kroky :)
S tou retusou - to chce sa dlho hrajkat s miesanim farby, ja to robim na sony-ho podnet, (od stuky) vodovkami a dost sa mi to osvedcilo:) Do misticky namiesam pozadovany odtien a machlim:)
Práve na stole - P50, uz hotovo - Galéria Mato kolo
Colossians 3:23-24 Whatever my hands find to do, I work at it with all my heart, as working for the Lord, Jesus Christ...

Užívateľov profilový obrázok
Stuler | 35
Príspevky: 210
Meno: Peter
Bydlisko: Trebišov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Mustang Mk.I / WAK / 1:33

Príspevokod užívateľa Stuler » 18 Feb 2015 22:27

Tak aby sa nepovedalo, že som vôbec nič nelepil... :big smile:

...dokončil som základ prednej časti trupu:

Obrázok Obrázok

a začal som pracovať na zadnej:

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Celok vyzerá zatiaľ nejak takto (nasucho):

Obrázok Obrázok Obrázok

Ospravedlňujem sa za kvalitu a nekonzistenciu fotiek, boli robené v priebehu tých mesiacov za rôznych svetelných podmienok a pri rôznom psychyckom rozpoložení :victory: Ale myslím, že je z nich vidieť všetko podstatné. Veľký rešpekt mám z lepenia jednotlivých segmentov k sebe. Stokrát to skúšam na sucho, vidím, že to nejde, pár dní si dám pauzu a surovo to zlepím na prvý krát a čuduj sa svete, sedí to na prvý krát lepšie, než sto pokusov nasucho predtým...asi stres :) Každopádne to lepenie ešte treba zlepšiť, štve ma, že neviem dodržať plynulý prechod medzi jednotlivými segmentmi "poťahu". Inak je to lepenie, aj keď si naňho nájdem čas len sporadicky, zábavné. Diely sedia, nenašiel som žiadny väčší zádrheľ pri stavbe alebo v návode. Teším sa na svoj ďalší progres, po Lužánkach mám dosť chuť lepiť.

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3654
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Mustang Mk.I / WAK / 1:33

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 18 Feb 2015 22:53

Super! :)
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Návrat na "Letecká technika // Aircrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní