Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Retušovanie

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12910
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Retuš..Ako na ňu?

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 20 Aug 2016 20:33

nie, na to dám gule, skôr to bude "ekonomické" hľadisko, peniaze hľadaj za všetkým :scorn:
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
Richibox | 33
Príspevky: 218
Meno: Richard
Bydlisko: Michalovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Retuš..Ako na ňu?

Príspevokod užívateľa Richibox » 17 Okt 2016 10:03

Čaute, momentálne pracujem na jednom minimodely a na narodeniny som dostal akvarelové farbičky. Nikdy predtým som neskúšal retušovať ani vodovkami ani temperou, iba klasickými fixkami. Tie ale po čase stratia svoju farebnú stálosť, tak som išiel do akvarelu a musím povedať, že s výsledkom som spokojný. Na začiatok som dostal 36 kusov a momentálne retušujem modrou farbou. Je ale potrebné sa s tým naučiť pracovať, takže keď tu budem zaraz prezentovať stavbu, berte to s rezervou.
Postup: vyberiem správny odtieň (alebo aspoň približný k tlači) - zoberiem najmenší štetec (aktuálne 00 alebo 0) - namočím trocha do vody, jemne otriem a začnem brať pigment z ceruzky. - nasledne potom otestujem farebnosť a kryciu schopnosť, pripadne pridám pigment, alebo jemne doriedim vodou, opäť vyskúšam farebnosť a aplikujem na model.
Tip: Menšie diely odporúčam retušovať postupne, aby sme si prstami zbytočne farbu neošúchali. To znamená zaretušovať prvú hranu, troška počkať kým sa farba vpije do papiera a zaschne. Ja čakám cca 3-5 minút, samozrejme podľa savosti papiera a hustote pigmentu v pomere s vodou
Drawing: Илью́шин Ил-18 ČSA
Constructing: TATRA 815 CAS 32

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Retuš..Ako na ňu?

Príspevokod užívateľa Saskardin » 13 Aug 2020 16:42

Skúsim trošku otvoriť diskusiu aj tu.
Nemá niekto z vás skúsenosti s retušovaním Oilbrushermi od MIGu (takéto čosi: https://htmodel.sk/patinovaci-mig-oilbrusher-black-amig3500-10ml/) alebo špeciálnymi fixkami Marvy Uchida, ktoré predáva Betexa (príklad: http://betexa.cz/vodovkovy-fix-hnedo%C5%A1edy-p-90860)?
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
xavi | --
Príspevky: 157

Re: Retuš..Ako na ňu?

Príspevokod užívateľa xavi » 14 Aug 2020 10:10

Saskardin napísal:Skúsim trošku otvoriť diskusiu aj tu.
Nemá niekto z vás skúsenosti s retušovaním Oilbrushermi od MIGu (takéto čosi: https://htmodel.sk/patinovaci-mig-oilbrusher-black-amig3500-10ml/) alebo špeciálnymi fixkami Marvy Uchida, ktoré predáva Betexa (príklad: http://betexa.cz/vodovkovy-fix-hnedo%C5%A1edy-p-90860)?



Olejovky nesu velmi vhodne na retus lebo schnu dlho, aj ked ja konkretnu skusenost nemam, ale nikdy ma nenapadlo pouzit olejovky.

Akvarelove fixi som mal len take lacne z lidlu (na obycajne kreslenie pre deti) a musim povedat ze ked si clovek nedal pozor tak farba prerazila na druhu stranu aj trosku hrubsieho papiera. Ale myslim ze by to s nimi slo, len bude problem trafit odtien.

Ak si lenivy miesat vodovky alebo tempery tak chod modelarskeho obchodu a kup hotove namiesane akrylovky rovno na stetec. Akurat to bude trosicku drahsie, ale po par modeloch si urobis peknu zbierku s ktorou sa da dalej pekne pracovat.

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Retuš..Ako na ňu?

Príspevokod užívateľa Oliver » 14 Aug 2020 12:18

Olejovky a retuš radšej NIE. Ako píše Xavi, schnú veľmi dlho, hoci nemám žiaden Oilbrusher, na ktorom by som si túto vlastnosť odskúšal. Vychádzam zo skúseností s olejovkami z tuby. Na Tw29 som niektoré diely farbil čiernou olejovou farbou a čiastočne som si ušpinil ruky od chytania týchto dielov aj po 24 hodinách. Lepiť model pri takom dlhom procese schnutia zrejme nechce nik. Na patinu sú olejové farby vynikajúce, ale na retuš by som ich rozhodne neodporúčal.

Náhradou by mohli byť Revellky. Ja som zo začiatku zretušoval celého Shermana a Dragon Wagon syntetikou od Revellu. Ale mať riedilo pod nosom celý čas a otvorenú plechovku tiež nie je bohvie čo. S akrylom od Revellu moc skúsenosť nemám, no ľúbia vyschnúť ak si nedáš pozor a nestaráš sa o vrchnák a poriadne nádobu nezatváraš. Celkom slušný sortiment týchto produktov majú v obchode All Toys, obmedzený v Dráčikoch.

Ideálne je vypestovať si zvyk na temperky. Postupne si vycibríš aj cit a trafiť retuš nebude až taký problém. Ja si jednotlivé farby miešam v nádobe na lieky (niečo ako forma na ľad do mrazáku), v ktorej mám za ten čas celkom slušnú paletu odtieňov, ktoré používam. Okrem toho sú po ruke vždy vodové farby. Plusom by mohlo byť, že akurát sa nachádzame v období kampaní Back to School, takže tieto potreby vieš zohnať za relatívne lepšie peniaze. Dva týždne dozadu som si kúpil Kooh-I-Noor balenie temperiek len za 2,99€ a teraz som videl reklamu v Tescu na 20% zľavu s Club kartou na BTS produkty.

(sorry za reklamu :haha:)
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Retuš..Ako na ňu?

Príspevokod užívateľa Saskardin » 15 Aug 2020 09:22

Vďaka za reakcie a rady. Zatiaľ retušujem vodovkami, tempery mám v skrinke, tie tiež hodlám vytiahnuť, keď príde na nejaký farebne homogénnejší väčší model. Inak mám "pár" fľaštičiek Model Color (akryl) od Valejjo, tie asi tiež vyskúšam.
Zaujala ma práve tá jednoduchosť použitia pri oboch tých systémoch, tak som bol zvedavý, či to niekto nepoužíva systémovo. Možno keď budem niečo objednávať od Betexy, skúsim prihodiť pár tých vodovkových "pier" v základných farbách, čo to urobí...

P.S. Som pomerne silno krátkozraký a tak je pre mňa lepšie si dať dolu okuliare a retušovať zblízka. Lenže potom blbo vidím veci/farby na stole, tak by mi takýto jednoduchý systém vyhovoval. :red:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Retuš..Ako na ňu?

Príspevokod užívateľa Roman » 29 Sep 2020 07:16

navod ako si spravit mokru paletu
https://www.youtube.com/watch?v=iIncEi8PoMU

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Retušovanie

Príspevokod užívateľa iconmaster » 01 Máj 2022 00:12

Téma mesiaca máj 2022 - RETUŠOVANIE

Skôr, či neskôr som mal na pláne dať ako tému mesiaca aj retušovanie, no na podnet Developera10 som sa rozhodol, že to dáme teraz! Keďže ale ja čistostavby nelepím, retušovaniu sa pri svojej práci nemusím venovať, preto tentoraz poprosím niekoho, aby začal. Napr. Peťo/Developer10, keď už vyžiadal tému mesiaca? :)

Inak zlúčil som tri pôvodné vlákna, ktoré sa venovali retušovaniu, do tejto jednej témy, nech je poriadok a všetky informácie po kope.

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Retušovanie

Príspevokod užívateľa Saskardin » 01 Máj 2022 10:48

Tak skúsim začať ja:

1. Retušovanie vodovkami - v základných farbách super, stačí namočiť štetec a ide sa. Problém nastáva pri netradičnejších farebných odtieňoch, ktoré sa horšie miešajú a treba prakticky pri každej retuši miešať nanovo. Používam na základné farby (dnes už sú vodovky s 48+ odtieňmi, takže použitie je už aj v tomto smere široké a netreba často miešať).
2. Retušovanie temperami - super, ak má model prevažne jednu farbu a na tvorbu odtieňov, ktoré vo vodovkách nemáte - zmiešať väčšie množstvo farby, nechať zaschnúť a potom používať ako vodovky. Odporúča sa trošku tmavší odtieň (po vyschnutí blednú) a miešať pri dennom svetle.

Tieto dve skupiny majú výhodu v jednoduchosti a možnosti rýchlej záchrany, ak si zababrete model. Nevýhoda je, že pomerne dlho špinia, najmä ak nanesiete hrubšiu vrstvu.

3. Retušovanie vodovkovými fixkami - toto je dosť kontroverzné; výborné na základné sýte odtiene, podobne ako vodovky, ALE problém je v ich vysokej vlhkosti ( presiakajú často hlbšie do papiera). Odporúčam preto veľkú opatrnosť, najskôr vyskúšať, nechať vyschnúť a až potom použiť na ostro. Výhodou je extrémna jednoduchosť použitia, množstvo odtieňov je podobné ako pri vodovkách. Ja používam dnes už zriedkavo a opatrne, hlavne čiernu a sivé odtiene. Výhoda je, že po zaschnutí nefarbia tak ako vodovky/tempery.

4. Retušovanie akrylovými farbami (Valejjo, Tamyia, Ammo Mig a spol) - veľa výhod (extrémne množstvo odtieňov aj s možným miešaním, rýchle schnutie, malé presiakanie do papiera, po zaschnutí nefarbia/nezotierajú sa) a jedna nevýhoda - treba s nimi veľmi opatrne, ak si zafarbíte niekde model, už to z neho dolu nedáte. Vhodné aj na farbenie rôznych nepapierových súčiastok modelov, hoci mne to zas na drôtikoch až tak nedrží (radšej to po zaschnutí ešte pretriem lakom).


A ešte ako to robím ja - používam vodovky -> tempery -> fixky -> akryl (v tomto poradí častosti). Retušujem hneď po vystrihnutí dielika, štetec tenký, ale s pevnými vlasmi. Po retuši nechávam často do druhého dňa vyschnúť, nejdem to hneď lepiť.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 1006
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Retušovanie

Príspevokod užívateľa developer10 » 01 Máj 2022 11:51

Ičo, som rád že som Ťa popohnal, asi začnem pripomínať aj DAFa a za mesiac ho máme hotového :haha:

Martin to už veľmi pekne zhrnul, takže ja sa budem venovať iba specialitkám, s ktorými som sa stretol a už tu niekde aj spomínal. Najčastejšie sú to moje nálezy v hobby-kreatif obchodíkoch a pokusy s nimi.

1. Kovové fixy - teda skôr fixy s kovovým vzhľadom. To sú tie, na ktoré Ičo odkazuje a použil som ich na farbenie dorábaných dielov na OT-čku a retuš hrán na tej Rakete z odkazu. Na rozdiel od disperzných fixiek tieto nanášajú farbu na povrch a do dielu príliš nevsiakajú, a teda je nutné (ako pri každej farbe) si fixu otestovať, či drží a ako kryje. Ja si dávam pozor aj na to, či nepúšťa kovové častice po nanášaní.

2. Napĺňacie štetce - použil som ich zatiaľ raz, pri dne Rakety, kde bol odtieň mimo farebnú škálu. Základ je namiešať správny odtieň tempery alebo akejkoľvek vodou riediteľnej farby a potom ju zamiešať “nariedko”, aby bola ako vodovka tekutá a neupchávala štetec. Výhoda je že v ňom farba vydrží celkom dlho a netreba ju opakovane miešať, nevýhoda je trochu hrubší štetec, a teda potreba oveľa väčšej opatrnosti.

3. Fixoštetce - v podstate fixy s presným odtieňom s koncovkou štetcovou. Kupoval som si ich v papierníctve na Floriánke v Prešove, lebo u mňa doma v Spišskej v hobbymarketoch také nedržia. Na nich som prešiel aj kvôli kvalite náplne, nenasiaka tak silno ako fixy a hlavne- dá sa vybrať vhodný odtieň a netreba ho neustále miešať, čo mne s priemernou dĺžkou času na lepenie 1-2 hodiny vyhovuje.

4. Fixy - používam už iba silné alkoholové nasiakavé fixy, ktoré som dávnejšie kúpil mojej milovanej polovičkej z Číny, keď sa ešte dalo, na kreatívne kreslenie. Bola to asi 100kusová sada dvojstranných fixiek. Používam ich pri výrobe matíc - nechám nasať celý kartón alebo tvrdý papier, aby som maticu nemusel zatierať po výrobe, a tiež pri farbení dielov z iného materiálu, na ktoré sa dobre nanášajú a držia. Jo, a ešte som čiernu použil na kolesách na OT-čku, kde som využil ich nasiakavosť a že trošku spravili poriadok aj s tým prachom a spojili to. Čo sa týka blednutia odtieňu, zatiaľ som nič nespozoroval, ale vyskúšal som ich nechať aj s inými vodovými fixami a centropenkou na ostrom slnko asi dva či tri týždne a nič sa nestalo, ani vodovým, zato centropenka čierna šla s farbou dole, modrá a červená ostali. Takže Ďuri mal v tej pôvodnej debate pri mojej rakete pravdu, čierna alkoholová fixa bledne. Ale ako vždy - všetko treba pred použitím vyskúšať.

Ja retušujem každý dielik pred nalepením, a keď treba niečo dotiahnuť aj po, tak opatrne s tenulinkým štetčekom aj potom. Ku striekaniu som sa nedostal a asi ani nikdy nedostanem, čistostavby sú tá moja strana modelárskej diverzifikácie.
Teším sa na príspevky ostatných čistostaviteľov, toto bude fakt obsiažna téma, aj podľa tých príspevkom vo vlákne na predchádzajúcich stranách.

Trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Hrdý na tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a aktuálne frčím na tomto technikovi plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní