Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Zelený dom, Šanghaj / 1:200 / L. Jakubčo

Užívateľov profilový obrázok
mirec116 | 39
Kráľ architektúry
Príspevky: 902
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Zelený dom, Šanghaj / 1:200 / L. Jakubčo

Príspevokod užívateľa mirec116 » 12 Nov 2018 10:01

Unikátnu vilu v čínskom meste Šanghaj navrhol slovenský architekt Ladislav Eduard Hudec v roku 1938 pre bohatého magnáta. Vila dostala svoje meno podľa svetlozelených glazovaných dlaždíc na fasáde a bola prvým súkromným domom v Šanghaji, ktorý mal výťah a klimatizáciu. Vila je preslávená svojimi rozľahlými izbami, hodovnými sieňami, tanečnou sálou, biliardom, barom, šachovou miestnosťou a slnečnou izbou.

Ladislav Eduard Hudec sa narodil 8. januára 1893 v Banskej Bystrici. Do Číny odišiel v roku 1916 a žil tu až do roku 1945. V týchto rokoch bolo v Šanghaji postavených podľa jeho návrhov viac ako 60 stavieb. Postavil tu v roku 1934 prvú výškovú budovu Park Hotel s 22 podlažiami a výškou 84 metrov (do roku 1952 to bola najvyššia budova v Ázii a do roku 1983 najvyššia budova v Šanghaji). Zomrel v roku 1958 v americkom Berkeley a od roku 1970 odpočíva na banskobystrickom Evanjelickom cintoríne.

V roku 2012 vzniklo občianske združenie C.A.L.E.H. (Centrum architekta Ladislava Eduarda Hudeca), ktoré má za cieľ šíriť meno tohto významného slovenského architekta. Na objednávku občianskeho združenia z príležitosti tohtoročného výročia (60 rokov od úmrtia architekta) vznikajú na začiatok tri modely jeho stavieb (ďalšie budú možno neskôr):

1. Kaplnka vo Vyhniach (jediné dielo architekta Hudeca na Slovensku) - model od Juraja Gonšora v mierke 1:100 vyšiel v novembrovom čísle časopisu Fifík, betatest som prezentoval tu: http://papermodelers.sk/viewtopic.php?f=27&t=8061

2. Zelený dom v Šanghaji - vystrihovačku vily v mierke 1:200 s rozsahom 4 strany A4 nakreslil Ladislav Jakubčo (betatest prezentujem v tomto príspevku)

3. Park Hotel v Šanghaji - na vystrihovačke od Juraja Gonšora sa ešte pracuje


Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
Naposledy upravil/-a mirec116 v 14 Nov 2018 08:57, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zelený dom, Šanghaj / 1:200 / L. Jakubčo

Príspevokod užívateľa iconmaster » 12 Nov 2018 21:39

Co sa tu clovek nedozvie na fore :victory: Pri tom Park hoteli som uz aj prechadzal (ale nevedel som, ze je do dielo nasho rodaka) a ako som pozeral, ani tento Zeleny dom nebol prilis daleko od mojho hotela. Tak mozno kebyze sa mi podari znova dostat do Shanghai, urobim si prechadzku aj k tejto budove. :)

Užívateľov profilový obrázok
mimapnd | --
Fordsonman
Príspevky: 2115
Meno: M.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zelený dom, Šanghaj / 1:200 / L. Jakubčo

Príspevokod užívateľa mimapnd » 12 Nov 2018 23:12

O tomto ujovi som uz pocul, som debil na mena ale vedel som, ze Slovaci stavali za morom :haha: .
mozno hlupa otazka, vie sa preco odisiel do Ciny?
A mat taky baracisko, ved to by sa nejeden clovek stratil... neskutocna budova. Kam sa hrabu dnesne vily.
Teraz: Fordson F
Pred: Aero 500 Cililink, Rusnovy zdvihak, Snežný pluh,
Po(medzi): Miro mi uz nieco posle.
E-shop: http://www.papierovy-modelar.sk http://www.papershipwright.co.uk/

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3659
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zelený dom, Šanghaj / 1:200 / L. Jakubčo

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 13 Nov 2018 09:33

Paráda! Veľmi vydarené!
:)
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Užívateľov profilový obrázok
tujano | --
Príspevky: 88

Re: Zelený dom, Šanghaj / 1:200 / L. Jakubčo

Príspevokod užívateľa tujano » 13 Nov 2018 09:56

Ladislav Eduard Hudec zas nejaký slovenský vlastenec nebol. Jeho otec si dal pomaďarčiť meno na Hugyecz, aj Laszlo Ede sa tak cítil. Po vypuknutí Veľkej vojny sa dobrovoľne prihlásil do c.k. armády.
Počas Brusilovej ofenzívy bol zranený a zajatý. Po vyliečení bol deportovaný ako ruský zajatec na Sibír. V roku 1917 prišiel do kontaktu s čs.légiami, ktoré týchto ruských zajatcov strieľali, alebo nútili
vstúpiť do svojich radov. Laszlo Ed Hugyecz nechcel ani jedno, ani druhé a tak ušiel zo Sibíri cez Harbin, až sa dostal do Šanghaja, kde sa oženil. Po IIWW odišiel do USA, kde v r. 1958 zomrel. Viac a podrobnejšie : ladislavhudec.eu/index.php?main_page=index&cPath=67

Návrat na "Architektúra // Architecture"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní