2.1 | Základné techniky

2.1 | Zakladne spracovanie

2.1a | Rezanie a strihanie

Rezanie spolu so strihanim sa vyuziva najma pri oddelovani dielov zo stran vystrihovacky a pri priprave dielov. Pri rezani ostra a tenka cepielka prenika papierom a tym vytvara rez. Pri spravnom rezani vznika cista a ostra hrana. Rezanie je vhodne aj pri vyrezavani vnutornych otvorov, kedze nie je problem vytvorit ani velmi male a tvarovo komlikovane otvory.
Pri strihani sa material oddeluje pomocou dvoch voci sebe sa pohybujucich ostri. Strihanie je vhodne najma na menej presnu pracu, ako hrube obstrihavanie dielov, delenie velkych stran vystrihovacky alebo pri praci s paskami a inymi materialmi (folie, vodolepky a pod.). Vyhodou strihania je rychla praca bez potreby rezacej podlozky a inych pomocok. Nevyhodou je naopak mensia presnost, hlavne pri dlhych rovnych hranach a nizsia kvalita (presnost) reznej plochy pri hrubsich materialoch.

  • 1|Rezanie tenkych materialov - je vhodne na nepodlepene, alebo len tenko (do 250 g/m2) podlepene diely. Ako rezaci nastroj mozno pouzit skalpel alebo olamovaci nozik. Material sa prereze jednym tahom. Je mozne rezat volnou rukou alebo za pouzitia voditka (napr. ocelove pravitko).

    - Pri rezani pomocou pravitka (dlhsie rovne hrany), sa prilozi ocelove pravitko ku dielu a zlicuje sa s pozadovanym smerom rezu. Pri licovani treba ratat aj s hrubkou cepielky!
    - Za rovnomerneho tlaku sa nastroj potiahne po celej dlzke hrany.
    - Rezna hrana je hotova a v pripade potreby sa dalej upravuje.
    - Pri rezani volnou rukou je postup obdobny, dolezity je rovnomerny tlak a sklon cepele.
    - Volnou rukou vyrezeme zostavajuce detaily.



  • 2|Rezanie hrubsich materialov - sa vyuziva pri rezani hrubych dielov, ktore su podlepovane kartonom alebo pozostavaju z viacerych vrstiev papiera (viac ako 0.5 mm). Rezanie takychto dielov sa vykonava na viacero tahov, cim sa zamedzuje deformacii dielu v blizkosti reznych hran. Zaroven tym odpada potreba vyvinut velky tlak na nastroj. Nevyhodou je, ze na dosiahnutie hladkej reznej plochy je potrebne pouzit voditko, aby sa jednotlive rezy dokonale prekryvali. Taktiez je dolezite dbat aj na spravne drzanie nastroja (uhol sklonu voci voditku), aby sa zabranilo vytvoreniu ukosu namiesto kolmeho rezu.

    - Na diel sa prilozi voditko (ocelove pravitko) a zlicuje sa s pozadovanym smerom rezu. Pri licovani treba ratat aj s hrubkou cepielky!
    - Rezaci nastroj sa nastavi pod pozadovanym uhlom (prax, typ cepielky).
    - Za velmi jemneho tlaku sa nastroj potiahne po celej dlzke hrany, cim sa vytvori prvy tzv. "vodiaci" rez.
    - Voditko sa neodklada pocas celeho postupu a je dolezite nemenit jeho polohu!
    - Dalsi rez sa realizuje vacsim (normalnym) tlakom na nastroj, pricom treba dbat na spravny sklon nastroja.
    - Nasleduju dalsie rezy normalnym tlakom az kym sa nedosiahne oddelenie materialu.
    - Rezna hrana je hotova a v pripade potreby sa dalej upravuje.





  • 3|Vypichovanie - je zvlastny druh prace so skalpelom/ ulamovacim nozikom. Od klasickeho rezania sa odlisuje tym, ze kym pri rezani sa nastroj taha, pri vypichovani sa nastroj zatlaca do materialu po obvode dielu. Vypichovanim je mozne vyrezat aj velmi drobne diely, alebo otvory, ktore sa klasickym rezanim nedaju vyrezat.

    - Spicka skalpela sa prilozi na obvodovu ciaru a vpichne sa do materialu, pricom dlzka vpichnuteho zarezu sa da menit naklonenim skalpela (ostrejsi uhol= dlhsi zarez).
    - Skalpel sa vytiahne a prilozi sa na tu istu ciaru o kusok dalej ako povodne, tak aby novy vpich ciastocne zasahoval do predchadzajuceho.
    - Takto sa postupuje po celom obvode dielu, pricom treba davat pozor na drzanie nastroja, lebo pri velkom vykyve do stran sa lahko moze zlomit spicka cepielky!
    - Pri oblukoch sa postupujem tak, aby zarezy neposkodzovali diel, t.j. aby presahovali vzdy len do okoliteho materialu a nie do vypichovanej suciastky!
    - Hrana po vypichovani sa moze zahladit lepidlom, alebo jemne prebrusit.





  • 4|Rezanie pomocou rezacieho kruzidla - je mozne vyuzit pri rezani kruhov, prstencov ci kruhovych vysekov. Vyhodou je dosiahnutie rovnomerneho obluku s kvalitnou reznou hranou. Na pracu s rezacim kruzidlom je nutne mat prax, inak hrozi rezanie spiral namiesto kruhov! Dolezite je, aby kruzidlo bolo pevne, po zafixovani nemalo volu a nedochadzalo tak ku zmene velkosti polomeru pri rezani.

    - Ako prve je nutne najst a oznacit stred rezaneho dielu.
    - Na rezacom kruzidle sa nastavi polomer rezania podla konkretneho dielu alebo podla ciachovania pravitka (posuvneho meradla).
    - Pred tym, ako sa ihla zapichne, sa prilozenim preveri presnost nastaveneho polomeru aspon v dvoch (styroch) smeroch od stredu.
    - Ihla rezacieho kruzidla sa zapichne do stredu planovanej kruznice.
    - Diel sa uchyti tak, aby bolo mozne kruzidlom opisat celu kruznicu bez nutnosti prechytavania dielu.
    - Kruzidlo sa otaca v smere ostria cepele rezacieho kruzidla.
    - Ak su diely podlepene, je nutne postupovat podobne ako pri rezani hrubsich materialov, t.j. vytvorit jemnym tlakom vodiaci rez po celom obvode a nasledne vacsim tlakom na viac tahov prerezat material. Pozor, pri velkom tlaku na nastroj hrozi nepresne vyrezavanie!
    - Pri tuhsich materialoch je mozne vytvarat rez po stvrtinach kruznice.
    - Rezna hrana je hotova a v pripade potreby sa dalej upravuje.





  • 5|Strihanie noznicami - je vhodne ako rychly sposob na hrube delenie dielov, pripadne pri praci s pomocnymi materialmi, ako maskovacie pasky a podobne. Da sa vyuzit aj pri spracovani nepodlepenych, resp. slabo podlepenych dielov, ale v dnesnej dobe je uz na ustupe.

    - Dolezite je zvolit vhodny typ noznic (vacsie, mensie, priame, uhlove, oblukove ...).
    - Noznice sa zalozia tak, aby bolo vidno strihovu hranu.
    - Pri strihani je dolezite dbat na to, aby ramena boli pri pohybe dolu zaroven stlacane ku sebe (aby sa nerozchadzali), inak sa bude material ohybat. (Zdroj: Toudi)
    - Rezna hrana je hotova a v pripade potreby sa dalej upravuje.


Tipy:
- Pri vyrezavani dielov so zaoblenymi hranami je prakticke tieto vyrezat ako hranate a az nasledne odrezat zaoblenia.
- Ak je potreba mat hranu v ukose, reze sa nastrojom drzanym pod uhlom (t.j. naklonenie skapela / nozika).
- Pri vypichovani velmi malych dielov (napr. matice, pismenka) je tieto mozene pridrzat na podlozke pomocou spicky sparadla. (Zdroj: Patero)
- Ak je vypichovany diel maly a obsahuje vnutorne otvory, je vhodne zacat tymi, inak by neskor nastal problem s uchopenim dielu.
- Pri rezani prstencovych suciastok sa postupuje od najvacsieho priemeru smerom dovnutra, aby sa nestratil stred dielu.
- Stred kruhoveho dielu je mozne najst pomocu kruhovych sablon (link TBD).
- Pri rezani prilis hrubych materialov (viac ako 3 mm) vyrezavacim kruzidlom je mozne rezat postupne z oboch stran avsak vysledna hrana pravdepodobne nebude uplne kolma.
- Pri rezani vyrezavacim kruzidlom je dobre (ak to konstrukcia dielu dovoluje) spevnit miesto vpichu (stred) kvapkou sekundoveho lepidla, aby sa vpich pocas otacania nezvacsoval. (Zdroj: serpens)
- Na kratke a pripadne zahnute zarezy sa hodia noznice.
- Pri vystrihovani otvorov noznicami sa papier najprv prepichne alebo nareze, aby bolo mozne vlozit hranu noznic.

2.1b | Ryhovanie a narezavanie

Ryhovanie a narezavanie su techniky, ktorymi sa na dieloch vytvaraju ryhy, resp. zarezy, ktore ulahcuju ohybanie hran zoslabenim materialu pozdlz ryhy, resp. zarezu. Kazdy zo sposobov je vhodny na nieco ine a volit treba podla hrubky dielu, viditelnosti ohybanej hrany a stylu lepenia (cistostavba alebo prefarbovany model).

  • 1|Ryhovanie - najrozsirenejsi sposob ryhovania. Ako ryhovaci nastroj sa da pouzit tupa ihla, alebo spendlik, pricom spicka ihly dosledkom jemneho tlaku vytvara ryhu. Tato metoda netrha papier, co je vyhodou najme pri cistostavbe. Nevyhodou je, ze je tazko pouzitelna v pripade hrubsich dielov (1+ mm).

    - Na hranu, ktoru treba ryhovat sa prilozi pravitko, ktore bude sluzit ako voditko ryhovacieho nastroja.
    - Ryhovac sa prilozi na zaciatok pomyselnej ryhy a mierne sa nakloni tak, aby sa spicka lahsie klzala a nevytrhavala papier.
    - Ryhovac sa jemne pritlaci a rovnomernym tahom sa prejde po celej dlzke hrany.
    - V pripade potreby sa postup opakuje.



  • 2|Narezavanie - pri tomto sposobe sa ryha vytvori jemnym narezanim materialu (t.j. nie po celej hrubke, ale len do 1/3 az 1/2 hrubky). Vyhodou je moznost narezania aj pri hrubsich dieloch. Nevyhodou je, ze narezanim sa porusi material a vznikne viditelna hrana, ktoru treba upravit zaretusovanim, presmirglovanim alebo pripadnym vytmelenim.

    - Na narezavanu hranu sa prilozi pravitko, ktore bude sluzit ako voditko skalpela (noznic).
    - Rovnomernym jemnym tahom a tlakom sa prejde cela dlzka ryhy.
    - Postup sa opakuje, kym nie je zarez dostatocne hlboky.


Tipy:
- Ak sa ryhuje z opacnej strany (ak je potreba ohybat smerom k sebe), koncove body ryh sa oznacia prepichnutim dielu ihlou. Tato metoda sa da s uspechom pouzivat aj pri normalnom ohybani, pretoze ak je papier tenky (respektive nie prilis hruby), ohybaniu to nevadi a navyse sa neposkodi farebna tlac a hranu netreba retusovat (velmi vhodne/ ziaduce pri cistostavbe), V takomto pripade je vhodne zvazit aj zakupenie priesvitnej podlozky, ktora sa da podsvietit, netreba prenasat vpichom body na druhu stranu papiera, cim sa znizi moznost nepresneho naznacenia ryhy a tym sa v podstate zvysi presnost ohybania a aj jeho rychlost, pretoze odpada zdlhave otacanie papiera tam a spat.
- Ihlu mozno upnut v rucke od skalpela. (Zdroj: Ivant, serpens)
- Na ryhovanie mozno pouzit manikerske alebo chirurgicke noznice (Zdroj: Pet1972, Fito)
- Na ryhovanie sa daju s uspechom pouzit aj vypisane tuhy gulickoveho pera. (Zdroj: Pisho66)
- Lepsie sa ohyba, ak sa na ryhovanie pouzije sklenena podlozka, ktora je pevna a papier sa v mieste ryhy iba zoslabi (Zdroj: Laco)
- V pripade, ze sa ryhuje narezavanim, je vhodne ryhu vytvarat na niekolko slabsich tahov, aby sa neprerezal cely diel.
- Ryhovat mozno aj opacnou (neostrou) hranou skalpela. (Zdroj: Pet1972)

2.1c | Lepenie

Je sposob na pevne spajanie jednotlivych dielov alebo celkov pri modelarskej cinnosti. Presnost a kvalita lepenia su klucovymi faktormi, ktore ovplyvnuju celkovy dojem z vysledneho modelu. Dosledne lepenie je kriticke najma pri nosnych alebo tvarovo narocnych dieloch, kde zabezpecuje kvalitny zaklad, od ktoreho sa budu odvijat dalsie cinnosti a minimalizuje sa tym potreba napravnych prac ako tmelenie alebo brusenie. Lepenie vyzaduje cvik a pevnu ruku. Dolezite je aj davkovanie lepidla, kedze prilis vela lepidla moze pri prilozeni dielu vytiect a naopak pri malom mnozstve lepidla sa diely nedostatocne spoja.
Diely pred zlepenim treba najskor vytvarovat, nasucho prilozit k sebe a tak overit, ci vsetko pasuje este pred samotnym lepenim. Taktiez je dolezite rozmysliet si postupnost lepenia tak, aby vsetky diely boli lahko prilepitelne.

  • 1|Lepenie pomocou chlopni - pri tomto type lepenia sa na spajanie dielov vyuzivaju tzv. chlopne, ktore su vlastne predlzenim jednotlivych dielov a po zlepeni su skryte. Tento typ spajania dielov sa vyuziva najme v jednoduchsich modeloch (detske casopisy), alebo pri niektorych dieloch v modeloch architektury.

    - Na chlopnu pripraveneho dielu sa po celej dlzke nanesie dostatocne, avsak nie prilis velke mnozstvo lepidla.
    - Lepeny diel sa chlopnou jemne prilozi k miestu, ku ktoremu ma byt prilepeny a pridrzi sa na mieste.
    - Ak je sukryt lepenych dielov uspokojivy, lepeny diel sa pritlaci vyssim tlakom a zafixuje na mieste.
    - Po zavadnuti lepidla sa fixacia povoli a spoj sa necha preschnut.
    - Ak to konstrukcia modelu dovoluje, moze sa spoj lepeny chlopnou este poistit jemnou vrstvou lepidla.



  • 2|Lepenie na tupo - je technika (znama aj ako polsky styl), pri ktorej diely neobsahuju pomocne chlopne, ale ako spojovacia hrana sluzi samotna hrana dielu. Tento zdanlivo tazsi sposob lepenia prinasa omnoho viac moznosti pre konstrukciu samotnych dielov modelov: vdaka tomu je mozne na modeloch spracovat podstatne viac detailov a tvarovo narocnych dielov.

    - Na hranu pripraveneho dielu sa po celej dlzke rovnomerne nanesie dostatocne, avsak nie prilis velke mnozstvo lepidla.
    - Lepeny diel sa lepenou hranou jemne prilozi k miestu, ku ktoremu ma byt prilepeny a pridrzi sa na mieste.
    - Ak je sukryt lepenych dielov uspokojivy, lepeny diel sa pritlaci vyssim tlakom a zafixuje na mieste.
    - Po zavadnuti lepidla sa fixacia povoli a spoj sa necha preschnut.
    - Ak to konstrukcia modelu dovoluje, moze sa spoj este poistit jemnou vrstvou lepidla.


Tipy:
- Pri tensich dieloch je vhodne nanasat menej lepidla (alebo nanasat iba v bodoch), aby sa nezdeformovali prijimanim nadmernej vlhkosti.
- Pri prikladani dielov je dobre postupovat tak, aby pri posune dielu pripadna smuha od lepidla po zaschnuti zostala skryta.
- Ak sa model retusuje, je vhodne diely retusovat este pred nanesenim lepidla.
- Pri lepeni pomocu chlopni sa po zavadnuti lepidla (ak to konstrukcia dielu dovoluje) moze chlopna popritlacat napr. pinzetou alebo prstami, aby vznikol silnejsi spoj.