4.5 | Reflexné materiály

4.5 | Reflexné materiály

4.5a | Zrkadlové pásky

Imitácia zrkadiel býva často problematická aj pre skúsenejších modelárov. Narezať skutočné zrkadlo na potrebný rozmer je takmer nemožné, navyše ho nie je možné tvarovať. Takéto zrkadlá sú tiež pomerne hrubé a teda nevhodné na použitie na samotnom modely. V modelárstve však môžu nájsť miesto ako podložky pod hotové modely a tým opticky sprístupniť aj spodnú časť modelu (napr. podvozok automobilu). Preto sa na imitáciu zrkadlového (kovovo lesklého) povrchu používajú rôzne praktiky a materiály. Tato časť je venovaná rôznym druhom lepiacich pások, ktorými je možné dosiahnuť imitáciu zrkadlového povrchu.

  • 1|Hliníková páska - je samolepiaca páska zložená z tenkého hliníkového pásu a vrstvy lepidla. Povrch býva často leštený. Dá sa použiť na výrobu parabol svetiel, ale časom môže hliníková vrstva zoxidovať a zmatnieť. Takéto pásky je možné zakúpiť v predajniach s inštalatérskym materiálom, určené sú na tesnenie komínových rúr a vzduchovodov.

  • 2|Páska s chrómovým povrchom - je plastová samolepiaca páska so zrkadlovým povrchom. Ľahko sa dá zameniť za hliníkovú samolepiacu pásku, keďže sa používa na ten istý účel (tesnenie potrubí a hadíc rozvodov vzduchotechnických zariadení). Oproti hliníkovej páske je tenšia a lepšie kopíruje povrch. Je lesklejšia a povrch pomerne dobre imituje chróm, alebo zrkadlo. Je vhodná na lepenie zrkadlových plôch, chrómových doplnkov a leštených dielov. Je stálejšia ako hliníková páska (neoxiduje).

Tipy:
- Pred lepením zrkadlovej pásky je potrebné mať kvalitne pripravený povrch, podobne ako pred striekaním (bez rýh, alebo výstupkov).
- Pri lepení pásky na diel je možné nalepiť väčší kus fólie tak, aby prečnievala po obvode dielu a dala sa následne obrezať.
- Na piestoch hydraulických valcov je vhodné spoje umiestniť na menej viditeľné miesta (spodná, alebo skrytá časť).
- Zrkadlové pásky je možné zakúpiť v umeleckých potrebách alebo železiarstve (parozábrana).
- Hliníková páska sa dá využiť na imitáciu ryhovaného plechu (otlačením protišmykovej štruktúry, napr. z rúčky skalpelu).

4.5b | Zrkadlové fólie a tapety

Zrkadlové fólie alebo tapety nájdu v modelárstve uplatnenie najmä pri potrebe imitácie zrkadlových povrchov väčšieho rozsahu. Fólie a tapety majú o čosi väčšiu hrúbku ako pásky a teda nie sú vhodné na spracovanie príliš malých dielov / detailov. Uplatnenie nájdu skôr pri valcoch hydraulických piestov alebo pri imitácii pochrómovaných dielov na modeloch väčších mierok (1:4, 1:6, ...), kde už je zrkadlová páska príliš úzka.

  • 1|Zrkadlová fólia (nelepivá) - je vlastne kovová alebo plastová fólia s povrchom imitujúcim zrkadlo. Často býva samonosná (alobal, celofán), prípadne môže byt nanesená na papierovom podklade (obal z čokolády). Takéto fólie je možné získať z rôznych obalov alebo ozdôb, pričom je možné nájsť rôzne farebné prevedenia (zlato, hliník, chróm, meď, ...). Uplatnenie nájde napr. pri modeloch vesmírnej techniky ako imitácia fólie proti žiareniu.

  • 2|Zrkadlová fólia (samolepiaca) - je špeciálna zrkadlová fólia ponúkaná modelárskymi predajňami vo forme samolepiacich aršíkov, z ktorých je možné vyrezať aj väčšie plochy. Jej povrch je veľmi kvalitný a výhodne sa môže použiť na výrobu zrkadlových a pochrómovaných predmetov. Má menšiu hrúbku ako tapeta.

  • 3|Zrkadlová tapeta - je vlastne klasická samolepiaca tapeta s chrómovou, alebo zrkadlovou povrchovou úpravou. Dostupná je väčšinou vo väčších rozmeroch, keďže ide o širokú rolku. Kvôli väčším rozmerom má aj väčšiu hrúbku v porovnaní s páskami alebo modelárskymi zrkadlovými fóliami (aby sa netrhala). Ťažšie sa aplikuje na zakrivené plochy alebo valce menších priemerov. Jej povrch je často menej kvalitný, ako napr. u modelárskej fólii či páske.

Tipy:
- Pred lepením zrkadlovej fólie (modelárskej) je potrebné mať kvalitne pripravený povrch, podobne ako pred striekaním (bez rýh, škrabancov, chĺpkov alebo výstupkov).
- Pri lepení fólie na diel je možné nalepiť väčší kus fólie tak, aby prečnievala po obvode dielu a následne ju obrezať.
- Na piestoch hydraulických valcov je vhodné spoje umiestniť na menej viditeľné miesta (spodná časť).
- Zrkadlové fólie je možné zakúpiť v umeleckých potrebách, modelárskych predajniach, papiernictvách, prípadne v rôznych dizajnových štúdiách, kde predávajú samolepiace tapety.
- Rôzne lesklé fólie sa dajú nájsť napr. na nanukoch, ale aj z rôznych iných potravinárskych produktov (čokoláda, tyčinky, ...).