Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

WanRayen

Užívateľov profilový obrázok
WanRayen | 46
Papierovy Kopernik
Príspevky: 3221
Meno: Tino
Bydlisko: Prievidza
Kontaktovať užívateľa:

WanRayen

Príspevokod užívateľa WanRayen » 12 Júl 2008 09:43

WanRayen
Takže ako každyý chalan som aj ja lepil vystrihovačky z ABC zenitu a podobne. Niekedy som sa posanžil robiť aj vlastné modely, no moc to nevychádzalo. Dlhú dobu som mal pauzu. Samozrejme medzitým som modelárčenie robil ďalej. Revelácke plachetnice a nejaké tie stroje zo Star Wars. Asi od roku 2000 si pomaly, ale isto staviam železničné kolajisko mierka TT.
No ale, aby som sa vrátil k vystrihovačkám. Teda papierové modely, už nie vystrihovačky, som začal lepiť asi pred dvomi rokmi. Je pravda , že môj prvý poliak bola Pachetnica HMS granado, ktorá je nedokončená a už 4 roky na ňu sadá prach. No ale prvý dokončený papierový model bol KRAZ 255B. Ak si prehliadnete moju galérku zistíte, že až tak, ako by som chcel mi nevyšiel. No a teraz lepím modely ďalej dúfam, že toto štádium mi vydrží dlhšie. Uvidíme.
Naposledy upravil/-a WanRayen v 27 Dec 2011 17:13, upravené celkom 3 krát.

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: WanRayen

Príspevokod užívateľa serpens » 21 Júl 2008 19:09

Aaa Tino, vitaj!

Co vravia hviezdy - su nam naklonene? :D
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
WanRayen | 46
Papierovy Kopernik
Príspevky: 3221
Meno: Tino
Bydlisko: Prievidza
Kontaktovať užívateľa:

Re: WanRayen

Príspevokod užívateľa WanRayen » 29 Júl 2008 18:45

Musim zakročiť

Všetci , ktorí sa dostanu do tohto sektora fóra. Není som ja (astrolog)fuj to su sarlatani a papľuchovia. O vede a fyzikálnych zákonoch nemajú ani šajnu.

Ja som astronom- astrofyzik teda venujem sa vede o vesmíre o jeho zákonoch a objektoch, ktoré sa v nom nachádzaju.

Takže p.Admin :doubt:

Kód: Vybrať všetko

neviem ci su k nám hviezdy naklonene
.

Užívateľov profilový obrázok
WanRayen | 46
Papierovy Kopernik
Príspevky: 3221
Meno: Tino
Bydlisko: Prievidza
Kontaktovať užívateľa:

Re: WanRayen

Príspevokod užívateľa WanRayen » 29 Júl 2008 18:57

Vysvetlenie nicku:
Ked som študoval astronómiu na skúške som mal otázku ako sa volaju magnetické radiačné pásy okolo planéty Zem. Odpovedal som že su to Wan Rayenove (v skutočnosti su to VanAllenove pásy) radiačné pásy a kecal som o tom asi 20 minut. Skúšajúci sa na tom bavil ešte asi mesiac a spolužiaci mi dali prezývku WanRayen.

Van Allenove radiačné pásy alebo len radiačné pásy sú oblasti v okolí planéty, v ktorých je zachytené korpuskulárne žiarenie (energetické ióny a elektróny). Ide o častice slnečného vetra zachytené v magnetickom poli planéty, preto je ich existencia možná len u planét s magnetosférou. Radiačné pásy Zeme sa nazývajú Van Allenove pásy podľa objaviteľa vnútorného pásu, profesora Van Allena, ktorý ho objavil na základe meraní prvej americkej družice Explorer 1. Poznáme vonkajší a vnútorný Van Allenov pás. Vnútorný objavil profesor Věrnov a jeho spolupracovníci na základe údajov zo sovietskej sondy Luna 1.
Van Allenove pásy sa rozprestierajú od výšky zhruba 400 km nad zemským povrchom do vzdialenosti asi 50 000 km. Vnútorný radiačný pás tvorí zhustenie častíc vo výške asi 3 000 km, čo je okolo 0,1 až 1,5 zemských polomerov. Vyššia oblasť zhustenia vo výške zhruba 15 000 (2-10 zemských polomerov) je vonkajší pás. Vo vnútornom páse prevládajú energetické protóny s veľkou energiou. Je oveľa stabilnejší kvôli vyššej magnetickej energii ako vonkajší pás. Ten tvoria menej energetické elektróny s energiami merateľnými v kiloelektrónvoltoch. Oba pásy obklopujú Zem symetricky okolo jej magnetickej osi. Na priereze majú pásy polmesiacovitý tvar, čo je zapríčinené topológiou kriviek geomagnetického poľa. Zahusťujúce sa krivky majú efekt magnetického zrkadla, preto nimi väčšina nabitých častíc nemôže preniknúť až k pólu. Častice sa preto odrážajú späť a putujú k druhému zrkadlu nad druhým pólom, ktoré ich opäť odrazí. Týmto spôosobom sú častice v radiačnom páse dlhodobo uväznené. Pokiaľ majú častice vhodný uhol letu vzhľadom na siločiary a vhodné energie, môžu v oblastiach zrkadiel prenikať aý do atmosféry, kde môžu spôsobiť polárnu žiaru. Pravdepodobnosť ich vysypávania do atmosféry je tým väčšia, čím väčší príkon častíc od Slnka pozoujeme, najväčšia preto býva v čase geomagnetických búrok.
Nabité častice vo Van Allenových pásoch sú ovládané Lorentzovou silou. Vykonávajú tri rôzne pohyby: obeh okolo svojej siločiary s periódou niekoľko mikrosekúnd až milisekúnd, špirálový pohyb pozdĺž siločiar a pohyb častíc kolmý na rovinu magnetického poludníka. Častice strácajú svoju energiu pri zrážkach s časticami atmosféry. Neustále však pribúdajú nové častice vznikajúce rozpadom sekundárneho kozmického žiarenia, zo slnečného vetra a z ionosféry. Van Allenove pásy majú všetky planéty s magnetosférou. najmohutnejšie v slnečnej sústave ich má Jupiter, keďže má zo všetkých planét najsilnejšie magnetické pole. Jupiterove pásy sú silne ovplyvňované mesiacom Io, ktoré dodávajú pásom ióny síry a sodíka.
Zvýšená radiácia najmä vo vnútornom páse spôsobuje problémy družiciam, ktorých obežná dráha pretína túto oblasť. Jednou z nich je aj Hubblov vesmírny ďalekohľad, ktorý je pri prelete Van Allenovými radiačnými pásmi vypínaný.

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
ELEFANT | 52
Príspevky: 1267
Meno: Radek Lamche
Bydlisko: Dolní Benešov ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: WanRayen

Príspevokod užívateľa ELEFANT » 29 Júl 2008 19:28

Už v polovině třetí věty jsem nerozuměl ničemu :oh: .Ale určitě je to zajímavé :dhh:

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: WanRayen

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 29 Júl 2008 19:41

dobra prezyvka a aj jej vznik Obrázok
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
sony | 39
2K+
Príspevky: 2789
Meno: Martin Seemann
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: WanRayen

Príspevokod užívateľa sony » 29 Júl 2008 20:50

zasik je človek o trošku múdrejší... ;)
Papierový člen plastikového klubu

Užívateľov profilový obrázok
juraj_ziacik | 41
Príspevky: 1234
Meno: Gergej
Bydlisko: Turčiansky Svätý Martin/Zvolen/Babiná
Kontaktovať užívateľa:

Re: WanRayen

Príspevokod užívateľa juraj_ziacik » 01 Aug 2008 17:29

Skôr by som povedal že o niečo sprostejší!!!!!
Hey Hou, Let´s Go!

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: WanRayen

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 01 Aug 2008 17:37

vsetko zavisi od uhla (paralaxy) pohladu
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
Rado-Wan | 32
Príspevky: 410
Meno: Radovan
Bydlisko: PreŠhoW
Kontaktovať užívateľa:

Re: WanRayen

Príspevokod užívateľa Rado-Wan » 01 Aug 2008 17:40

alebo nadhladu...
ved lepime pre radost :)

Návrat na "Vitajte! // Welcome!"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní