Fw 190A-8 /Eduard/ 1:48

Moderátori: terenkoza, sony

Pravidlá fóra
Vyhradené pre plastikové modely. Zatiaľ bez triedenia do jednotlivých kategórii.
Užívateľov profilový obrázok
Martinicky Vladimir | --
Príspevky: 237

Re: Fw 190A-8 /Eduard/ 1:48

Príspevokod užívateľa Martinicky Vladimir » 05 Jún 2022 12:09

Oliver, vsak o tom pisem, ze to nemen...tie tony farieb na modeli su GUT ! Inak, tie moje kresby su fakt len stetcami...Dik! :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 27
Príspevky: 1796
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fw 190A-8 /Eduard/ 1:48

Príspevokod užívateľa Oliver » 26 Jún 2022 19:48

Report
Po nafarbení tmavých častí za výfukmi som štetcom domaľoval koncovky na krídlach, výškovkách a smerovke. Hoci som použil farbu Vallejo, nabudúce by som ich už radšej vymaskoval a strekol. Okrem nich som tiež nastriekal vrtuľový kužeľ, ktorý má byť podľa návodu vo farbe RLM71. Ako pri ostatných farbách kamufláže ani tento som nemal, tak som použil XF-61 Flat Dark Green a to bez ďalšieho zosvetlovania. Následne som celý model a všetky doteraz zapracované časti nastriekal lesklým lakom GX-100 Super Clear III. V pištoli som mal hrubšiu ihlu (0,5mm), takže záber bol pomerne široký a tak lakovanie netrvalo dlho. Pred nejakým časom sa mi dostal pod ruky aj box na striekanie, tak som ho pri tejto príležitosti rozložil na stôl a vyskúšal. Chcel som sa totiž vyhnúť sadaniu rozvíreného prachu na čerstvo nalakovaný povrch, s ktorým som bojoval keď som lakoval Ford Mustang. Bol som celkom milo prekvapený keď to do značnej miery zabránilo prášeniu, dokonca som mal pocit, že aj zápach je slabší.


Po vytvrdnutí lesklého laku som za pomoci leštiacej handričky zrnitosti 8000 od Gunze a vody vyleštil komplet celý povrch pred aplikáciou dekálov. Na prvom z nich som použil doteraz preferovaný Revell Decal Soft, ale hneď som zbadal, že tadiaľto cesta nepôjde. Dekály boli podstatne hrubšie ako naposledy pri Mustangu od Tamiye, tak som vytiahol doteraz nepoužité vodičky Micro-Set (na zlepšenie adhézie povrchu a umiestnenie nálepky do správnej polohy) & Micro-Sol (na zjemnenie [vypnutie] nálepky a dosiahnutie "painted on" vzhľadu) a zrejme už ostanem len pri nich. Všetka manipulácia s dekálmi bola robená len za pomoci štetcov, avšak aj napriek tomu som prvé dva čierne kríže poškodil (kým som si zvykol na nové vodičky). Odtrhnuté časti dekálov som zafarbil matnou čiernou Vallejo. Po vyschnutí poslednej nálepky som cez všetky dekály nastriekal opäť lesklý lak (s presahom cez dekály aspoň 1cm) a po jeho vytvrdnutí som ho opäť prebrúsil/preleštil handričkou #8000 od Gunze. Ako wash na celý drak lietadla som zvolil Tamiya Black Panel Line Accent Color a do podvozkových šácht a na nohy som zas dal Tamiya Dark Brown Panel Line Accent Color. Po jeho zotretí a vyschnutí som celý model zalakoval polo-lesklým lakom Tamiya X-35 (riedený s Tamiya Lacquer Thinner). No a po jeho zaschnutí som odmaskoval všetky doteraz zamaskované časti a model nafotil.


Do podvozkových šácht a na všetky diely vo farbe RLM02 (všetko okolo podvozku okrem kolies) som dal drybrush tým istým odtieňom farby, akurát podstatne zosvetlený bielou XF-2. Na prvej fotke nižšie je vľavo pred drybrushom a vpravo po. Žiaľ, nedarí sa mi to úplne podľa predstáv zachytiť na fotkách, ale pri finálnych záberoch sa budem snažiť viac.


Dokončil som tiež niektoré ďalšie diely - zvyšok krytu kabíny, pancierový plát za hlavu pilota a kužeľ. Na kužeľ v stavebnici chýbal dekál, hoci iná verzia modelu, tak isto starší Weekend, tam jeden kus má. Našťastie Jolaus mi poskytol dvojicu podobných z jeho nedávno dokončeného Focke-Wulfu za čo mu chcem verejne poďakovať. Vyrobiť masku ručne skalpelom s tak presnými a jemnými tvarmi by som nedokázal. Fotka bude na záver.

Aktuálne som po týždňovej dovolenke a moc mi toho neostáva, tak by som to rád do pár dní dokončil. Ešte chcem opraviť farbu ostrohy (na moju "novú verziu" RLM02) a ostáva mi už len nastriekať detaily z leptov na spodnú časť trupu, z ihiel spraviť kanóny a nejak vierohodne napodobniť jemný weathering na vrtuľu, palivovú nádrž a samozrejme lietadlo ako také.
Oliver

Na stole: Fw 190A-8 (znovu PLAST)
Naposledy dokončené: Ford Mustang GT4 (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 36
2K+
Príspevky: 2691
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: Fw 190A-8 /Eduard/ 1:48

Príspevokod užívateľa Brzdič » 27 Jún 2022 10:40

Parádně nastříkané. :dribble:

Návrat na "Plastové modely // Plastic models"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný