Spomienky na "Leteckých mechanikov" /Mig-15 1:72 Eduard a Il-28 1:48 Bobcat/ Jolaus and HlavaXXII

Moderátori: Oliver, sony

Pravidlá fóra
Vyhradené pre plastikové modely. Zatiaľ bez triedenia do jednotlivých kategórii.
Užívateľov profilový obrázok
Jolaus | 45
Príspevky: 1456
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Spomienky na "Leteckých mechanikov" /Mig-15 1:72 Eduard a Il-28 1:48 Bobcat/ Jolaus and HlavaXXII

Príspevokod užívateľa Jolaus » 16 Feb 2021 20:27

Ahoj.
Toto vlákno zakladám po dohode s Marekom (HlavaXXII). S Marekom máme totiž niečo spoločné. Jeho a môj (teraz už obaja zosnulí) otec, boli počas vojenčiny leteckí mechanici. Zrodila sa myšlienka, že si na otcov zaspomíname aj takýmto modelárskym spôsobom. Marekov otec slúžil v Přerove v rokoch 1958 a 1959. Bol mechanik pri mašinách Il-28. Môj otec slúžil o čosi neskôr v Hradci Králové v rokoch 1974 a 1975, pri mašinách Mig-15bis SB. Neviem či HlavaXXII bude do vlákna pridávať postup zo stavby alebo sem hodí iba foto hotového modelu. Ja sa budem snažiť foto pridávať priebežne, aj keď toho asi nebude veľa keďže je to jednoduchý model. V mojom prípade budem stavať mašinu na ktorej otec reálne pracoval. Mám staršiu fotku na ktorej je vidno iba koncové označenie, ale pátraním za pomoci Mareka a Martina Janouška sa nám podarilo mašinu identifikovať. Čuduj sa svete, Mig ešte reálne žije. Je dokonca vystavený v jednom Škótskom múzeu neďaleko Edinburghu. K modelu som kúpil pár doplnkov. Budem otvárať vztlakové klapky a brzdiace štíty. Na podložku do diorámy pribudne aj motor a samozrejme nesmie chýbať ani figúrka mechanika (otec). Samozrejme nesmiem zabudnúť na kamaráta Martina Jursu, ktorý ani sekundu neváhal a daroval mi model Mig-15 od Eduardu s kopou dekálov.
No ale dosť písania.....tu je pár úvodných fotiek:


A tu už samotná stavba:


Z mojej strany zatiaľ všetko :wink:
Naposledy upravil/-a Jolaus v 19 Feb 2021 18:14, upravené celkom 1 krát.
Pracujem tak dokonale,že každé jedno zlepšenie by znamenalo krok späť.

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4052
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Spomienky na "Leteckých mechanikov" /Mig-15bis SB 1:72 Eduard a Il-28 1:48 Bobcat/ Jolaus and HlavaXXII

Príspevokod užívateľa Roman » 17 Feb 2021 08:19

ktory z vojakov je tvoj otec?
vedla migu je me 163 komet,tiez vzacnost

Užívateľov profilový obrázok
QUASI | 43
Príspevky: 512

Re: Spomienky na "Leteckých mechanikov" /Mig-15bis SB 1:72 Eduard a Il-28 1:48 Bobcat/ Jolaus and HlavaXXII

Príspevokod užívateľa QUASI » 17 Feb 2021 16:36

Ten plast ale nie je Bis.
Budeš to nejak prerábať, alebo to pre tento účel nie je podstatne?

Užívateľov profilový obrázok
Jolaus | 45
Príspevky: 1456
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Spomienky na "Leteckých mechanikov" /Mig-15bis SB 1:72 Eduard a Il-28 1:48 Bobcat/ Jolaus and HlavaXXII

Príspevokod užívateľa Jolaus » 19 Feb 2021 18:14

Ahoj.
Roman - otec na fotke nie je....to boli spolubojovníci
Quasi - máš úplnú pravdu. Verzia bis má trochu iné tie brzdiace štíty (mimo iné). Vôbec som si to neuvedomil že mám výlisky prvej verzie. Brzdy sú vo verzii bis prerobené. Dokonca aj brassin doplnok týchto bŕzd majú na obe verzie. Lenže ja tupelo som začal stavať prvú verziu a brassin doplnok som kúpil na verziu bis :beat plaster: :haha: .Takže urobím nasledovné....objednám správne brzdy a budem pokračovať v stavbe (upravím názov vlákna). V hre bola aj myšlienka kúpiť bis verziu, ale túto verziu by trvalo dlhšie zohnať, nakoľko model nemajú. Brzdy majú skladom a už sú objednané. Síce označenie mašiny budem dávať 3677 a tá bola verzia bis, ale prežijem to :) Takže ešte raz ďakujem za upozornenie :wink:
Naposledy upravil/-a Jolaus v 04 Apr 2021 20:18, upravené celkom 1 krát.
Pracujem tak dokonale,že každé jedno zlepšenie by znamenalo krok späť.

Užívateľov profilový obrázok
Potkan | --
Príspevky: 1095
Meno: Martin Frcka
Bydlisko: Martin
Kontaktovať užívateľa:

Re: Spomienky na "Leteckých mechanikov" /Mig-15 1:72 Eduard a Il-28 1:48 Bobcat/ Jolaus and HlavaXXII

Príspevokod užívateľa Potkan » 01 Mar 2021 15:26

som rad ze nie som jediny, kto mal v rodine niekoho kto sa motal kolo Mig-15tiek. Moj dedo bol stihacim pilotom na tychto masinach v 60tych rokoch v Kosiciach, kde posobil aj ako instruktor. Jedina foto ktoru som nasiel bola fotka z predu - zial ziadne oznacenie nie je vidno okrem dvojcisla na nose, takze som sa nedopatral k osude realneho stroja. Jediny stroj o ktorom viem na 100% ze v nom lietal bola Mig-15 UTI 2633 z ktorej sa musel vo Februari 1966 aj spolu so ziakom katapultovat kvoli poruche na podvozku (inak nehoda je popisovana aj v knihe Manfred Tukot - Kridla Kosic - aj ked nespravne uvedena osadka - vymenili instruktora a ziaka).



Mam v plane robit stroj v 1/48 od Trumpety dakedy v buducnosti. Snad sa dopracujem dovtedy k dakemu cislu od stroja na fotke nizsie. Ten by som chcel robit v 1/32 od HPH (resin).

Drzim palce pri stavbe.
Rozrobene: 1/32 SHKH Dana; 1.72 DKM Bismarck Turret Bruno
Naposledy dokoncene: 1/48 Mirage IIICZ SAAF;
V priprave: 1/48 He-111H3 a 1/25 SM30+401R

"When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace."
Jimi Hendrix

Užívateľov profilový obrázok
Jolaus | 45
Príspevky: 1456
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Spomienky na "Leteckých mechanikov" /Mig-15 1:72 Eduard a Il-28 1:48 Bobcat/ Jolaus and HlavaXXII

Príspevokod užívateľa Jolaus » 21 Mar 2021 16:42

Ahoj.
Potkan - tak to klobúk dole pred dedom. Verím že zistíš celé číslo mašiny a pustíš sa do stavby. Ja som tú štvrťku staval a celkovo je to pohoda :)
No a konečne som si sadol za stolík a vyskúšal moju novú ohýbačku leptov. Som rád že to mám za sebou a stavba pôjde už rýchlejšie :)
Pracujem tak dokonale,že každé jedno zlepšenie by znamenalo krok späť.

Užívateľov profilový obrázok
Jolaus | 45
Príspevky: 1456
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Spomienky na "Leteckých mechanikov" /Mig-15 1:72 Eduard a Il-28 1:48 Bobcat/ Jolaus and HlavaXXII

Príspevokod užívateľa Jolaus » 04 Apr 2021 19:22

Ahoj
Trochu tu s tým pohnem. Model je vo farbe a fuknutý lesklým lakom.



Nasledovať budú dakály, napustím wash, nejaké oleje a fixnem to lakom.
Pracujem tak dokonale,že každé jedno zlepšenie by znamenalo krok späť.

Užívateľov profilový obrázok
Jolaus | 45
Príspevky: 1456
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Spomienky na "Leteckých mechanikov" /Mig-15 1:72 Eduard a Il-28 1:48 Bobcat/ Jolaus and HlavaXXII

Príspevokod užívateľa Jolaus » 06 Apr 2021 09:41

Ahoj.
Model som včera dokončil. Táto mierka je na mňa už dosť malá. Je tam milión chýb a ku koncu som začal už viac veci kaziť. Zababral som sekunďákom model na viacerých miestach, dokonca aj číry plast na kabínke a potom som to pracne opravoval a maskoval. Ďalší prúser je, že som neorezal dekály....sedmičky. Všimol som si tie biele okraje až keď som ich naniesol na model. Motor už stavať nebudem a možno model usadím na nejakú jednoduchú podložku. Zatiaľ to je z mojej strany všetko a mašina ide do vitríny pri otcovu fotku.



A už by sa mohol konečne ozvať aj HlavaXXII :haha: :P
Pracujem tak dokonale,že každé jedno zlepšenie by znamenalo krok späť.

Užívateľov profilový obrázok
Potkan | --
Príspevky: 1095
Meno: Martin Frcka
Bydlisko: Martin
Kontaktovať užívateľa:

Re: Spomienky na "Leteckých mechanikov" /Mig-15 1:72 Eduard a Il-28 1:48 Bobcat/ Jolaus and HlavaXXII

Príspevokod užívateľa Potkan » 06 Apr 2021 12:31

kabinku si lepil sekundakom? (aspon tak som to pochopil z textu). vyskusaj nabuduce disperzne lepidlo (herkules alebo si zozen Microscale Kristal Klear - je to obdoba PVA disperzaku ale ked uschne tak je cire, priehladne. Herkules je taky zahmleny trochu - nie uplne ciry)
ten biely okraj na cislach veru nepotesi.

mne sa lubi ako to vyzera.

a ano. 72ka zacina byt tym viac narocnejsia, cim viac sa blizime dochodku :D
Som rad ze ma cakaju dve 48ky (uti a bis) a nasledne 32ka bis. tie 72kove co mam este v kitniku tak skoro nepojdu na stol :D
Rozrobene: 1/32 SHKH Dana; 1.72 DKM Bismarck Turret Bruno
Naposledy dokoncene: 1/48 Mirage IIICZ SAAF;
V priprave: 1/48 He-111H3 a 1/25 SM30+401R

"When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace."
Jimi Hendrix

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Spomienky na "Leteckých mechanikov" /Mig-15 1:72 Eduard a Il-28 1:48 Bobcat/ Jolaus and HlavaXXII

Príspevokod užívateľa iconmaster » 06 Apr 2021 15:38

Aj napriek tým spomínaným problémom je celkový výsledok veľmi pekný. Gratulujem k rýchlej stavbe :victory:

Hlavaaa, kde si??

Návrat na "Plastové modely // Plastic models"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný