Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Fw 190A-8 /Eduard/ 1:48

Moderátori: Oliver, sony

Pravidlá fóra
Vyhradené pre plastikové modely. Zatiaľ bez triedenia do jednotlivých kategórii.
Užívateľov profilový obrázok
Martinicky Vladimir | --
Príspevky: 253

Re: Fw 190A-8 /Eduard/ 1:48

Príspevokod užívateľa Martinicky Vladimir » 05 Jún 2022 12:09

Oliver, vsak o tom pisem, ze to nemen...tie tony farieb na modeli su GUT ! Inak, tie moje kresby su fakt len stetcami...Dik! :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fw 190A-8 /Eduard/ 1:48

Príspevokod užívateľa Oliver » 26 Jún 2022 19:48

Report
Po nafarbení tmavých častí za výfukmi som štetcom domaľoval koncovky na krídlach, výškovkách a smerovke. Hoci som použil farbu Vallejo, nabudúce by som ich už radšej vymaskoval a strekol. Okrem nich som tiež nastriekal vrtuľový kužeľ, ktorý má byť podľa návodu vo farbe RLM71. Ako pri ostatných farbách kamufláže ani tento som nemal, tak som použil XF-61 Flat Dark Green a to bez ďalšieho zosvetlovania. Následne som celý model a všetky doteraz zapracované časti nastriekal lesklým lakom GX-100 Super Clear III. V pištoli som mal hrubšiu ihlu (0,5mm), takže záber bol pomerne široký a tak lakovanie netrvalo dlho. Pred nejakým časom sa mi dostal pod ruky aj box na striekanie, tak som ho pri tejto príležitosti rozložil na stôl a vyskúšal. Chcel som sa totiž vyhnúť sadaniu rozvíreného prachu na čerstvo nalakovaný povrch, s ktorým som bojoval keď som lakoval Ford Mustang. Bol som celkom milo prekvapený keď to do značnej miery zabránilo prášeniu, dokonca som mal pocit, že aj zápach je slabší.


Po vytvrdnutí lesklého laku som za pomoci leštiacej handričky zrnitosti 8000 od Gunze a vody vyleštil komplet celý povrch pred aplikáciou dekálov. Na prvom z nich som použil doteraz preferovaný Revell Decal Soft, ale hneď som zbadal, že tadiaľto cesta nepôjde. Dekály boli podstatne hrubšie ako naposledy pri Mustangu od Tamiye, tak som vytiahol doteraz nepoužité vodičky Micro-Set (na zlepšenie adhézie povrchu a umiestnenie nálepky do správnej polohy) & Micro-Sol (na zjemnenie [vypnutie] nálepky a dosiahnutie "painted on" vzhľadu) a zrejme už ostanem len pri nich. Všetka manipulácia s dekálmi bola robená len za pomoci štetcov, avšak aj napriek tomu som prvé dva čierne kríže poškodil (kým som si zvykol na nové vodičky). Odtrhnuté časti dekálov som zafarbil matnou čiernou Vallejo. Po vyschnutí poslednej nálepky som cez všetky dekály nastriekal opäť lesklý lak (s presahom cez dekály aspoň 1cm) a po jeho vytvrdnutí som ho opäť prebrúsil/preleštil handričkou #8000 od Gunze. Ako wash na celý drak lietadla som zvolil Tamiya Black Panel Line Accent Color a do podvozkových šácht a na nohy som zas dal Tamiya Dark Brown Panel Line Accent Color. Po jeho zotretí a vyschnutí som celý model zalakoval polo-lesklým lakom Tamiya X-35 (riedený s Tamiya Lacquer Thinner). No a po jeho zaschnutí som odmaskoval všetky doteraz zamaskované časti a model nafotil.


Do podvozkových šácht a na všetky diely vo farbe RLM02 (všetko okolo podvozku okrem kolies) som dal drybrush tým istým odtieňom farby, akurát podstatne zosvetlený bielou XF-2. Na prvej fotke nižšie je vľavo pred drybrushom a vpravo po. Žiaľ, nedarí sa mi to úplne podľa predstáv zachytiť na fotkách, ale pri finálnych záberoch sa budem snažiť viac.


Dokončil som tiež niektoré ďalšie diely - zvyšok krytu kabíny, pancierový plát za hlavu pilota a kužeľ. Na kužeľ v stavebnici chýbal dekál, hoci iná verzia modelu, tak isto starší Weekend, tam jeden kus má. Našťastie Jolaus mi poskytol dvojicu podobných z jeho nedávno dokončeného Focke-Wulfu za čo mu chcem verejne poďakovať. Vyrobiť masku ručne skalpelom s tak presnými a jemnými tvarmi by som nedokázal. Fotka bude na záver.

Aktuálne som po týždňovej dovolenke a moc mi toho neostáva, tak by som to rád do pár dní dokončil. Ešte chcem opraviť farbu ostrohy (na moju "novú verziu" RLM02) a ostáva mi už len nastriekať detaily z leptov na spodnú časť trupu, z ihiel spraviť kanóny a nejak vierohodne napodobniť jemný weathering na vrtuľu, palivovú nádrž a samozrejme lietadlo ako také.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2952
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: Fw 190A-8 /Eduard/ 1:48

Príspevokod užívateľa Brzdič » 27 Jún 2022 10:40

Parádně nastříkané. :dribble:

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fw 190A-8 /Eduard/ 1:48

Príspevokod užívateľa Oliver » 16 Júl 2022 22:48

Report
Po dokončení kamufláže, pred samotným weatheringom, som ešte opravil farbu ostrohy na moju "druhú verziu" RLM02 a prvým stupňom opotrebenia u mňa bolo naznačenie splodín z výfukov. Tie som robil tak, že som si ku výfukom nalepil kúsok krycej pásky, fixkou zaznačil pozíciu výfukov a +/- z týchto mies som veľmi zriedenou farbou XF-57 Buff (pomer 1:5) spravil pár ťahov v smere letu. Následne som urobil +/- to isté, ale s matnou čiernou XF-1, ktorú som riedil v ešte väčšom pomere a to až cca 1:8. Úplne som to neodhadol a zrejme som smer spalín mohol dávať viac nižšie smerom na spoj krídla a trupu.


Po splodinách výfukov som naznačil spaliny po výstreloch z guľometov. Farbu som namiešal z čiernej XF-1 a tmavej hnedej XF-10 v pomer (2:1) a opäť veľmi zriedenej - zhruba 70%, no nakoniec som mohol riedidla dať aj viac, kľudne 90%. Rovnaké stopy som naznačil aj z otvorov na spodnej strane krídel, ktoré slúžili na vypadávanie prázdnych nábojníc. Po týchto splodinách som sa pustil do znázornenia odrenín. Tie som robil hliníkovou farbou Vallejo za pomoci štetca, molitanu a krycích pások. Do farby som pridal trochu spomaľovača schnutia a vody. S odreninami som strávil zhruba 3-4 večery, nakoľko dlho pri nich nikdy nevydržím. Sústredil som ich najmä na krídla a niektoré odnímateľné panely, najmä kryty guľometov pred kokpitom, okolo kokpitu a potom vrtuľu. Sem tam som ale nejakú hodil aj na drak lietadla.


Najťažšia vec pre mňa ale bolo ušpinenie modelu zo spodnej strany. Ako základ som spravil pár "rozfúkaných" stečenín od podvozkových šácht a lokálne z random miest na hraniciach medzi panelmi alebo od výstupných detailov. Použil som na to čiernu olejovú farbu a tmavú hnedú Sienu pálenú od Umpton-u. Zmývané boli riedidlom Tamiya X-20, ktoré sa mi na olejovky osvedčuje viac ako terpentín alebo riedidlo od AK Interactive. Na vrchnej časti krídel som do odrenín natupoval trochu stôp po pôde. Je to len natupovaný a zmývaný prípravok od Ammo Mig - Earth. Ďalej som na krídla dolepil guľomety (opálené ihly) a tiež vrtuľu s kužeľom. Hlavne guľometov pred kokpitom som musel odrezať a vlepiť ich až teraz na záver, pretože pri zatváraní toho krytu ešte pred surfom mi tam nevošli.


Stále mi to prišlo príliš čisté, resp. ušpinené nelogicky. Preto som olejovou farbou Siena pálená trochu ušpinil aj samotné podvozkové šachty, kolesá, nohy a v podstate všetko čo sa týka podvozkovej časti. V šachtách, kde sú za letu uložené kolesá som dal farby viac, tiež na kolesá a zo spodných strán krytov podvozkových nôh. Na ostatné časti len sporadicky takým veľmi jemným washom, resp. filtrom, aby chytili ten správny tón. To isté potom aj pri ostrohe, ale len vo veľmi limitovanej miere. Podvesenú nádrž som pri otvore ušpinil viacerými olejovkami (Siena Pálená, čierna a Zelená Zem Česká), sem som ale pridal aj trochu prípravku Engine Grime a Engine Oil od AK Interactive. Nádrž som zospodu oprskal hnedou a bodky som rozpíjal štetcom namočeným do riedila, z bokov som ju jemne omýval. Na spodnom výfuku je vidieť ako mi ušla ruka pri spalinách od výfukov. Naznačil som ju aj tam, kde nemá čo robiť. To je tak, keď sa za vami príde priateľka a vy sa sústredíte viac na to rozprávanie ako na to čo robíte ..


No a už bolo treba všetko len dať dohromady a dolepiť detaily z leptov.
Treba dávať pozor pri manipulácii, nakoľko podvozkové nohy sú veľmi krehké. V podstate celá váha modelu drží iba na dvoch plastových tyčkách s kolieskami.




Z papierového Messera som si na fotenie požičal podložku, nech model nie je len na holom bielom pozadí:


Počas opotrebovávania modelu mi ale trochu unikali detaily. Jolaus ma upozornil, že lietadlo by malo byť viac "obúchané" z ľavej strany, odkiaľ sa nastupovalo, ako na pravej strane. Tak isto stopy po guľometoch by pri kratších hlavniach mali byť intenzívnejšie ako pri tých s dlhšími hlavňami a podobne. Takže nabudúce budem musieť viac rozmýšľať pred tým, ako chytím do ruky pištoľ či štetec. S výsledkom som ale viac menej spokojný, do vitríny to bude pekný kúsok. Nehovoriac o tom keď si pozriem a porovnám fotky 10 rokov dozadu a môj pokus o Fw 190A-5 ..
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Jolaus | 45
Príspevky: 1456
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Fw 190A-8 /Eduard/ 1:48

Príspevokod užívateľa Jolaus » 17 Júl 2022 09:08

Gratulujem....pekný kúsok do vitríny :wink:
Pracujem tak dokonale,že každé jedno zlepšenie by znamenalo krok späť.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fw 190A-8 /Eduard/ 1:48

Príspevokod užívateľa iconmaster » 17 Júl 2022 11:32

Parádna robota Oliver, veľmi pekne si vyhral s tou patinou, ale v podstate aj s celým modelom. Gratulujem k dokončeniu a verím, že zaboduje na nejakej súťaži! :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2952
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: Fw 190A-8 /Eduard/ 1:48

Príspevokod užívateľa Brzdič » 17 Júl 2022 11:48

Jako mega dobrý :jawbone: , ale jednu chybu to má, ...... není to papír. :P

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fw 190A-8 /Eduard/ 1:48

Príspevokod užívateľa Oliver » 17 Júl 2022 21:03

Vďaka páni, je tam stále dosť vecí, ktoré musím dotrénovať. :victory:

Brzdič napísal:... není to papír. :P

Mám tu ešte dva plastové restíky a vrhnem sa na veľký papierový projekt. :big smile:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
juraj_ziacik | 41
Príspevky: 1234
Meno: Gergej
Bydlisko: Turčiansky Svätý Martin/Zvolen/Babiná
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fw 190A-8 /Eduard/ 1:48

Príspevokod užívateľa juraj_ziacik » 19 Júl 2022 17:56

Nádhera. Teším sa na papierový projekt!! :) :dribble:
Hey Hou, Let´s Go!

Užívateľov profilový obrázok
Potkan | --
Príspevky: 1095
Meno: Martin Frcka
Bydlisko: Martin
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fw 190A-8 /Eduard/ 1:48

Príspevokod užívateľa Potkan » 22 Aug 2022 10:32

Krasna masina. gratulujem k dokonceniu. :)
Rozrobene: 1/32 SHKH Dana; 1.72 DKM Bismarck Turret Bruno
Naposledy dokoncene: 1/48 Mirage IIICZ SAAF;
V priprave: 1/48 He-111H3 a 1/25 SM30+401R

"When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace."
Jimi Hendrix

Návrat na "Plastové modely // Plastic models"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní