CLAAS Lexion 670

Moderátor: serpens

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: CLAAS Lexion 670

Príspevokod užívateľa iconmaster » 31 Júl 2022 20:43

Ďakujem Majo a som rád, ak ťa ten projekt príjemne prekvapil :) Ako píšeš, snáď niekedy sa podarí dotiahnuť do konca - budem sa snažiť každopádne!

Za ostatné dni som sa trochu posunul s 3D modelovaním: Porobil som základ šikmého dopravníka (kľudne ma opravte, lebo príliš neovládam terminológiu agro-techniky), vrátane niektorých krytov. Ešte predtým som začal kresliť aj schodíky, ale po dorobení hrubých tvarov kolies to vyzerá, že vzhľadom na zvolený rozmer predných pneu (900/65 R32) musím vysunúť trochu von. A tento víkend som skreslil prednú nápravu a reduktor (planétová prevodovka v náboji kolesa).

Užívateľov profilový obrázok
mory | 42
Príspevky: 702
Meno: Tomáš Morávek
Bydlisko: Hrochův Týnec ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: CLAAS Lexion 670

Príspevokod užívateľa mory » 25 Aug 2022 10:06

Toto budu sledovat. Se starší verzí Lexionu jsem se vozil a jeden kombajn mají v ZOD, kam jezdím fotit předlohy. Osobně spíš pokukuji po řezačce CLAAS Jaguar 870 s kukuřičným adapterem. Pokud by si potřeboval případně něco nafotit, napiš a pokusím se to zařídit.
Těším se na pokračování stavby :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Potkan | --
Príspevky: 1095
Meno: Martin Frcka
Bydlisko: Martin
Kontaktovať užívateľa:

Re: CLAAS Lexion 670

Príspevokod užívateľa Potkan » 25 Aug 2022 10:36

Ico, co sa tyka terminologie kombajnu (pouziva sa termin "harvester"), tak pojdem v smere spracovania urody (ci uz ide o obilie/kukuricu/soju/pripadne ine).

v predu (to co kosi urodu) je "head" (hlava). ta urodu skosi a dopravniky ju posuvaju do stredu, kde je "feeder" (podavac, pripadne krmic - ak by si chcel doslovny preklad :) ). z neho to ide do "separatora" (oddelovac - je viacero typov - jedno valcovy - dvojvalcovy ktore su pozdlzne ulozene v masine (v smere jazdy), pripadne este byvaju aj valcove ale ulozene priecne - vacsinou na nizsich radach kombajnov (harvestrov) .
Oddelene zrno pada smerom dole a vymlatena slama dozadu kde je "tresher" alebo "chopper" (v podstate sekacka, ktora rozseka slamu na kusky a nasledne ju "spreader" (rozmetavac) rozmeta za kombajnom; pripadne sa da cely system vyradit z cinnosti a zo zadu vychadza slama v jednom pruhu (sirka zhruba o nieco mensia ako je kombajn) ktora sa nasledne bali do balikov)
zrno a drobny bordel pada dole na "Cleaning shoe" (cistiaca topanka - doslovny preklad - v podstate su to pohyblive sita), ktore preosievaju zrno a pomocou turbiny, ktora vhana vzduch na sita oddeluje zrno od pliev (a drobneho bordelu).
Zrno ktore prejde sitamy je zo spodnej casti presuvane dopravnikom do hlavnej nadrze na vrchu kombajnu.

Krasne to vidno na nasledujucich videjkach:

priecny separator (vacsinou su to nizsie rady kombajnov pripadne ine firmy - aspon co ja viem)
YOUTUBE

a potom Deeracky X9 system - ako som spominal dvojrotorovy pozdlzny separator
YOUTUBE
na vyvoji tychto strojoch (John Deere X9) sa podielame ako firma

ak by chcel niekto podrobnejsie vysvetlit co je na co a ako co funguje tak kludne napiste. Kombajn je asi jeden z najzlozitejsich strojov v stavebnom, lesnom a polnohospodarskom biznise co som sa zatial stretol... Sejacky su tiez dost haluz ale podla mna to na harvestre nema :D
Rozrobene: 1/32 SHKH Dana; 1.72 DKM Bismarck Turret Bruno
Naposledy dokoncene: 1/48 Mirage IIICZ SAAF;
V priprave: 1/48 He-111H3 a 1/25 SM30+401R

"When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace."
Jimi Hendrix

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: CLAAS Lexion 670

Príspevokod užívateľa iconmaster » 25 Aug 2022 19:56

Mory - vďaka za ponuku, ak by si nabudúce išiel niečo fotiť, môžeš mi cvatknúť zopár fotiek zo spodu kombajnu, také fotky neviem veľmi nájsť nikde. Prípadne detaily okolo prednej a zadnej nápravy a jej zavesenia. Aj tie rezačky Jaguar sú pekné, to by som tiež raz rád zlepil :)

Potkan - tebe ďakujem za odborný príspevok, vrátane terminológie :victory: Jednotlivé názvy častí a ich synonymá sa zrejme menia aj podľa výrobcov, ako som si všimol v brožúrach a katalógu ND. Adaptér niekedy nazývajú head, alebo aj header či cutterbar, ten predný podávač (feeder) niekedy aj dopraník-conveyor či feed rake, atď.
Jo a parádne videjká, hlavne tá X9-na! Zaujali ma aj ďalšie videá na tom kanáli z testovania toho kombajnu na poli.

Inak v kreslení som sa v posledných týždňoch nijako moc neposunul. Dorobil som akurát hydraulické valce toho predného podávača/šikmého dopravníka a začal som kresliť zadnú nápravu:

Užívateľov profilový obrázok
mory | 42
Príspevky: 702
Meno: Tomáš Morávek
Bydlisko: Hrochův Týnec ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: CLAAS Lexion 670

Príspevokod užívateľa mory » 10 Nov 2022 10:50

trocha podkladů přímo od výrobce
https://claas.co.uk/company/history/pro ... nes/lexion

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: CLAAS Lexion 670

Príspevokod užívateľa iconmaster » 06 Sep 2023 22:49

Pozerám, že je to už vyše roka, že som tu dal nejaký ten progress. Hoci som od jari modelársky úplne že pasívny, včera som sa konečne dokopal aspoň k nejakej aktivite a "oprášil" som 3D model tohto kombajnu a nakreslil aspoň drobný detail. Ešte počas zimy som sem-tam niečo pokreslil, tak sa podelím aspoň s aktuálnym stavom, aj keď to stále môže vyzerať, že som sa skoro neposunul vôbec..

Podvozok, alebo presnejšie nápravy by mali byť viac-menej hotové. Keďže sa jedná o relatívne skryté časti, bol dosť problém s podkladmi a dlho som študoval a lúštil konštrukčné riešenie niektorých prvkov. Ku prednej náprave som dokreslil prevodovku aj s hydromotorom pohonu a brzdami. Ešte na prednú časť pôjdu nejaké ventily, tam mám nakreslenú zatiaľ iba konzolu a kryt ventilov. Takisto je vyšperkovaná aj zadná náprava, ku ktorej som dokreslil náboje a riadenie.
Keďže je to stále pracovná verzia modelu, väčšinu dielov nemám odzrkadelných, preto tie komponenty chýbajú na pravej strane. Ale to je už len otázka pár klikov..


No a na kombajne som skreslil zadnú časť kapotáže a drvič slamy, kde ešte chýba množstvo detailov:


Zatiaľ to kreslím tak, že ak sa mi nechce pracovať na jednej časti, odbehnem ku druhej, a tak.. Stále tam chýba kopa vecí, takže je bohatý výber detailov na doplnenie :)

Užívateľov profilový obrázok
mory | 42
Príspevky: 702
Meno: Tomáš Morávek
Bydlisko: Hrochův Týnec ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: CLAAS Lexion 670

Príspevokod užívateľa mory » 03 Okt 2023 13:55

Po dokončení se dá použít kabina na model JAGUAR např. 980 :) a třeba i další díly

Návrat na "Projekty // Projects"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní