Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Avia AE 2 / ABC / 1:24

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Avia AE 2 / ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 19 Dec 2019 21:02

Ahojte, ako som vravel, ako ďalší model som si vybral niečo o dosť jednoduchšie. Už dávnejšie som sa chcel zapojiť do tohto pekného projektu, no podarilo sa mi to až teraz. Ako inak, bude to formulka.

Najprv niečo o predlohe. Priznám sa, že o nej veľa neviem. Z rýchleho prieskumu na internete by som vytiahol tieto údaje. Avia AE 2 je monopost československej výroby, ktorý sa radí do kategórie Formula Easter (názov nemá nič s Veľkou Nocou :) , ale vznikol spojením slov East - východ a Europe). Formula Easter teda bola špeciálna formulová kategória v šampionátoch krajín Východného bloku. Špecifikáciou by sa dala prirovnať k súdobej Formule 3 zo "Západu"

Ako by mal môj model vo výsledku vyzerať? Asi nejako takto.


A čo zatiaľ mám? Klasicky som začal s kolesami.


A začal som aj na "člnku". Musím povedať, že i keď je stavebnica z dôb pred počítačmi pripravovaných modelov, je až podozrivo presná a odchýlky sú skutočne minimálne. predpokladám, že túto rýchlostavbu o smiešnych 54 dieloch (niektoré Tatrovky majú navijáky z takého počtu dielov :D ) dokončím cez blížiace sa Vianočné a Novoročné sviatky.


Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Avia AE 2 / ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 24 Dec 2019 13:42

Šťastné a Veselé!

mám tu pre vás jeden rýchly update. Podarilo sa mi úspešne dokončiť základnú "krabičku". Ale to nie je teraz veľmi dôležité.


Vyskytol sa takýto problém. Na bok komína......

...by som mal prilepiť tento výrastok.

Avšak jeho spodná hrana vôbec nelícuje s komínom.

Máte nejaké nápady ako by sa to dalo zakryť? (pardón za bojové fotky, bolo to robené na poslednú chvíľu.)

Užívateľov profilový obrázok
LuPa | 48
Príspevky: 1078
Meno: Lubo
Bydlisko: Bratislava

Re: Avia AE 2 / ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa LuPa » 27 Dec 2019 15:12

Keď nepomohlo tvarovanie dielov tak jedine zaretusovat prebytočné čiary na trupe po prilepeni vystupku

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Avia AE 2 / ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 29 Dec 2019 10:39

Ľubo, ďakujem za nápad. Aj mňa to napadlo, no týmto by sa problém úplne nevyriešil. Ak by sa človek pozeral na model zozadu, stále by mohol vidieť vykúkajúce chlopne z výstupku. Preto som sa rozhodol to upraviť inak. Výstupok som nalepil a na jeho spodnú stranu som prilepil "dno". Takmer vyzerá, že tam je od začiatku!


Ďalšie chyby a chybičky, na ktoré som pri stavbe narazil:
1. spodná strana predného krídla je o dosť menšia (asi o pol centimetra) ako horná strana, preto je nutné spodnú stranu rozrezať a každý element krídla podlepiť zvlášť, vcelku sa to nedá.
2. držiaky zadného krídla. Tu tomu trochu nerozumiem.

Všimli ste si to tiež? Nielenže každé rameno má miesto na upevnenie prostrednej priečky inde, dokonca majú obidve ramená úplne inú dĺžku. Ako má byť potom krídlo vo vodorovnej rovine?
Musím sa priznať, že na stavby ostatných sa trestuhodne nezvyknem pozerať, ale teraz som už vyslovene nútený si pozrieť všetky dostupné stavby.

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Avia AE 2 / ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 30 Dec 2019 12:30

No, keďže upevnenie zadného krídla bola posledná vec, ktorú na stavbe bolo treba dokončiť, rozhodol som sa s tým nepárať a urobil som radikálne kroky. Držiak zadného krídla som rozrezal, úplne som vynechal pôvodné upevnenie a urobil som si to po svojom. Myslím si, že v pôvodnom nákrese to ani nebolo správne zostaviteľné a inak sa to spraviť ani nedalo. Holt, tak to niekedy pri starých kreslených vystrihovačkách bývalo, ale o tom to je :) (A čosi budeme hovoriť, takéto veci sa stávajú pravidelne aj v modernej ére počítačom tvorených modelov.)

HOTOVO

Užívateľov profilový obrázok
Svo | 43
Príspevky: 234
Meno: Švo

Re: Avia AE 2 / ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa Svo » 30 Dec 2019 12:56

Ahoj.
Gratulujem k dokončeniu, pekne zlepené oldies :-)
Galéria Švo
Večný začiatočník...

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Avia AE 2 / ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 31 Dec 2019 12:27

na parádu

tie ručne kreslené diely boli občas dosť zlé, také rebrovanie dekla na Lunochode napr. :wink:
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
stano | 46
Príspevky: 343
Meno: Stano
Bydlisko: Skalica

Re: Avia AE 2 / ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa stano » 31 Dec 2019 13:13

Paráda, gratulujem k dokončeniu, nakoniec Ti z toho vyšiel krásny kúsok :big smile:

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Avia AE 2 / ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 31 Dec 2019 14:42

Díki moc ľudia za komenty. Keďže mám stále dovolenku a chytila ma stavebná slina, pustil som sa do ďalšieho auta. Tentokrát to bude už niečo modernejšie, ale o tom v inom vlákne už onedlho.

Užívateľov profilový obrázok
LuPa | 48
Príspevky: 1078
Meno: Lubo
Bydlisko: Bratislava

Re: Avia AE 2 / ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa LuPa » 01 Jan 2020 23:55

Krasa, pekne si to zvladol, aj s chybami si sa statocne popasoval :)
Nevidel som presne podla foto situaciu, preto som len to zaretusovanie poradil ale sikovne si s tym vyhupal,ozaj to dobre vyzera :wink:

Návrat na "90 rokov arch. Richarda Vyškovského"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný