Panzerjägerwagen (1.25, GPM)

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 47
Meno: Martin

Panzerjägerwagen (1.25, GPM)

Príspevokod užívateľa Saskardin » 24 Dec 2021 18:19

Keďže sa stále považujem za začiatočníka a chýbajú mi skúsenosti, rozhodol som sa pri svojej ceste k dokonalosti :haha: pre tento model. Je to na koľajniciach a zároveň vojenská technika, ale hlavne je to postupný prechod do väčších modelov, s ktorými ešte nemám žiadne skúsenosti - toto má na dĺžku cez 40 cm. Ďalší dôvod je vydavateľstvo GPM, od ktorého som takisto ešte nič nelepil, takže ďalšia premiéra. Model bude asi opäť čistostavba, nemám k nemu ani lasery, takže "se vším všudy" vrátane podlepovania. Jediný doplnok, čo k tomu mám, by mala byť drevená hlaveň; uvidíme ako dopadne alebo ako bude stvárnená tá papierová.

Report
Panzerjägerwagen, slovenský ekvivalent je asi najskôr "železničný stíhač tankov" vznikol v roku 1944 ako reakcia na potrebu lepšej protitankovej výzbroje obrnených vlakov BP 44. Výhodou mala byť najmä nízka výška a preto sťažená možnosť zásahu nepriateľskou paľbou. V podstate sa jednalo o obrnenú železničnú platformu, na ktorej bola namontovaná veža Panzer IV H.

Samotný model má 8 stránok dielov + 1 stránka šablón, pár nie extra detailných nákresov a veľmi stručný poľský, nemecký a anglický návod. Bol vydaný v roku 2005.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Chi Ri Type 5 (Modelik)

Saskardin | 47

Re: Panzerjägerwagen (1.25, GPM)

Príspevokod užívateľa Saskardin » 25 Dec 2021 14:03

Report
Začal som základom platformy. Tá sa skladá z dvoj častí ktoré sa majú podlepiť 1 mm kartónom - keďže som tak veľký kartón nemal, musel som podlepovať samostatne a oba kusy spojiť do jedného - spoj som impregnoval a vyplnil sekundovým lepidlom, aby to poriadne držalo, neskôr to ešte spevnia premosťujúce diely. V prednej časti sú nosníky radlice, po bokoch zas nosníky pre ochranné pancierovanie.

Presnosť je príkladná, narazil som na menší problém pri jednom z dielov pravého nosníka, kde je zle vyznačená biela plocha - mala by byť na mieste, kam pôjde koleso a nie úplne vzadu. Zistil som to až po nalepení, zatiaľ to nechávam tak, pretože to pravdepodobne aj tak nebude vidieť.

Počet dielov: 36
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Marmat | 34

Príspevokod užívateľa Marmat » 26 Dec 2021 15:32

Držím palce, nech sa darí. Stavbu budem pozorne sledovať, uvažujem totiž nad kúpou, keďže po vojne používalo tieto vagóny nakrátko aj železničné vojsko obnoveného Československa.

Roman | 48
2K+
Meno: Roman

Príspevokod užívateľa Roman » 27 Dec 2021 08:17

spravis podlozku s kolajnicani a svietiace reflektory?

Saskardin | 47

Príspevokod užívateľa Saskardin » 27 Dec 2021 08:53

Roman napísal:spravis podlozku s kolajnicani a svietiace reflektory?

Svietiace reflektory nie, ja tieto veci veľmi nemusím a ani by som to nevedel. Nejaké koľaje, na ktorých to bude stáť asi áno - uvidím, aký bude z toho celkový dojem.

Saskardin | 47

Príspevokod užívateľa Saskardin » 07 Jan 2022 12:05

Report
V pomalom tempe dokončený podvozok. Nie je veľmi zložitý, no zatiaľ najzložitejší, aký som robil asi najviac práce dali brzdy. Model zatiaľ nemá problémy s presnosťou, treba si dať pozor na geometriu, menšie nepresnosti sa aj mne podarilo napáchať. Upozorňujem na tomto mieste, že GPM si tu nedalo nejak extra záležať na tom, ktorá z časti má alebo nemá sivú textúru a pripravte sa na pomerne časté farbenie - napríklad celý predný držiak, na ktorom bude radlica, je biely a pri otočení modelu naznak by to bolo vidieť, rovnako i vnútorné plochy nosníkov bŕzd (diely 1d-f a 9). Na druhej strane, ak bude model len stáť na koľajniciach, z podvozku nie je vidieť prakticky nič. Ja som to pre istotu zafarbil.

Počítačka dielov: 181 + 8 nitov

Saskardin | 47

Príspevokod užívateľa Saskardin » 13 Jan 2022 18:53

Report
Jedna rýchla od stola. Ako som si myslel, z podvozku nebude vidieť prakticky nič. Inštalácia tej nadstavby bola mierne problematická. Totiž na dieli, ktorý tvorí textúru spodku vagóna neboli zakreslené otvory, do ktorých mala zapadnúť jej kostra. Takže som to vyriešil odrezaním čapov, ktoré tam mali zapadnúť a prilepil ju natupo až po nalepení dielov kamufláže - šlo to relatívne dobre, menšie nepresnosti idú na môj vrub a čiastočne ich ešte zakryje prídavné pancierovanie.

Počítačka dielov: 205 + 50 nitov

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní