BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2540
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa martin1807 » 20 Máj 2022 12:41

Dobre to máš, dobre sa na to pozerá len tak ďalej :P
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa iconmaster » 20 Máj 2022 22:17

developer10 napísal:Ale aj tak sa vždy teším pri Tvojich príspevkoch na fajnovú dávku irónie a sarkazmu a nesklamal si, chvála Ti!

Súhlas, to je akousi "pridanou hodnotou" Fitových reportov :)

Fito napísal:Držiak. To je taký vynález, obkukal som to od Ivanta, bez tohto vynálezu by dokončovačky na kotli boli dosť problematické. Takto v držiaku sa nemusím báť, že to zacapkám, prípadne že niečo utrhnem...

To sa volá PRÍPRAVOK. Pamätám si ako s týmto slovom Petopato buzeroval Ivanta na celej Hvezdárni pár rokov dozadu :haha:

Pekne sa blížiš ku konečnej zastávke, ešte 2-3x oddelíš kotol od kureniska a vytrhneš podlahu a hádam to aj bude :P

Užívateľov profilový obrázok
jozkin | 39
2K+
Príspevky: 2338
Meno: Jozef
Bydlisko: Martin

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa jozkin » 24 Máj 2022 00:17

Fito napísal:Zaprvé - problém 6 mm výškového rozdielu obruče tendra voči obruči lokomotívy som elegantne vyriešil tak, že som obruč z tendra strhol, a prilepím ju tak ,aby bola zarovno s obručou lokomotívy. Ani to nebude vidieť.


O čo ide? Aké obruče?

Ten držiak je luxusný :wink:

A áno, sú to vymývacie otvory, týmito hornými sa do kotla napúšťala voda a vypúšťala sa podobnými v spodnej časti (tie nemali takéto kryty).

Ako pozerám, tak sa môžem ísť hanbiť za tie preklepy :smile:
Lepim preto, ze ma to bavi, tak ako ma to bavi a to, co sa mi paci.
Normálne je vlastnit (viac) originál(ov).

Užívateľov profilový obrázok
klint | --
Príspevky: 445

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa klint » 04 Jún 2022 20:30

BRAWOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO TO JEST TO. SZACUN

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2947
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Brzdič » 05 Jún 2022 19:09

Ujo Fito je vážně šikovný. :) Těším se na pokračování a na ty stovky nýtů. :)

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Fito » 09 Jún 2022 17:58

jozkin napísal:O čo ide? Aké obruče?


Myslel som toto :


Ale riešenie je ľahké, treba spustiť obruč na tendri o 6mm nižšie.

Brzdič napísal: ... Těším se na pokračování a na ty stovky nýtů.....


Noveď toto. Tie nity nešťastné.
Mne je jasné, že aby to nejak vyzeralo, tak tam treba dať aj nity. Ale má to jedno ale. BR52jka nie je 555ka. A ani tam som si neni istý, či nity patria.
Vysvetlím.

Už od pradávna, skrátim to:

Celý tento popis je taký mne vlastný, čiže to čo som pochopil, rozhodne by som nečakal nejaký Jožkinovský alebo Hankov popis:

Najprv čo je čo ( tiež som v tom nemal jasno, tak som si to vysvetlil), to čo som doteraz pracovne volal kotol, sa skladá z týchto častí:



V kurenisku sa kúri, ide stade teplo celým kotlom dopredu, a v tom kotli sú samé rúrky, v ktorých sa voda tým teplom mení na paru. Na konci procesu sa dym dostáva do dymnice, a stadiaľ von komínom.

Zásadné z pohľadu modelu je to, že dymnica nie je zateplená, ale kotol a kurenisko zateplené je.

Takto vyzerá kurenisko s kotlom pred a po zateplení (podľa dokumentácie je hrúbka zateplenia 5cm):


Takže zateplenie kotla sa skladá z:
  • vonkajších obalových plechov ( celkovo 4 segmenty, a v každom segmente sú dva plechy, pravý a ľavý, deliaca rovina je hore a na spodku kotla ( 0,180)
    V hornej časti sú plechy zrazené na styk a spojené nitmi zo zapustenou hlavou (nit 8x23).
    Tento detail podľa mňa nemá zmysel na modeli riešiť, pretože to poriadne nie je vidieť ani v skutočnosti, nieto ešte na zmenšenine:


  • sťahovacie obruče (celkovo 5 obručí - obruče obopínajú zateplovacie plechy a sú z jedného kusa, spojené sú na spodku kotla (detail nižšie na fotke).

Na bokoch kotla sa teda žiadne nity nenachádzajú. Tu je foto kotla BR52, a detail spojenia obruče naspodku kotla :


A teraz kurenisko:

Kurenisko je obložené viacerými plechmi, keďže má členitý tvar hlavne v kabíne je to celkom skladačka.
Na spojenie plechov sa používa taký systém, že k jednému plechu je prinitovaná podložka s dierou, a k tomuto celku sa druhý plech prichytí skrutkou (M6).
Obrázok, červenou je prvý plech s prinitovanou podložkou, a zeleným je druhý plech:


Aby to nebolo také jednoduché, tak niekedy sa používali nity s polgulatou hlavou ( hlavne plechy kabíny, a čelo kureniska ) a niekedy nity zo zapustenou hlavou ( bok kureniska)
Skrutky sa používali z plochou alebo polgulatou hlavou pre klasický šrobovák, a niekde sa používala 6hranná hlava.

Tu bočná strana kureniska BR52, jasne je tam vidieť zapustené nity + polguľatú hlavu skrutky:


A tu ešte schéma rôznych typov spojenia plechov ( nit + srobovak, nit+ 6hran, 6hran + 6hran, ... )


A samozrejme, každá lokomotíva čo som videl, to má inak. Ono časom sa tie šróby postrácali a dávali tam to čo bolo po ruke.

Otázka je, čo sa dá spraviť v 25ke a čo má v tejto mierke význam.
Zapustený nit? , drážka pre šrobovák v hlave M6 skrutky? ,alebo 6hran M6 ?

M6 skrutka má priemer hlavy 10mm, v mierke 1:25 to je 0.4mm, a nit je ešte menší ako skrutka...
Ak by som tam dal aj tie najmenšie matky čo mám ( 0,8mm) tak som stále na dvojnásobku v porovnaní s originálom....

Takže čo som chcel vlastne týmto elaborátom povedať? Ani neviem, idem lepiť.
Proste to nejak vyriešim.

A fčul som si uvedomil, že slovo "zateplenie" asi nieje v súvislosti s kotlom úplne správne, skôr by sa hodil termín "izolácia".
Ale v podstate je to jedno, záleží na tom z ktorej strany sa na to človek, prípadne rušňovodič pozerá.


Zdroj fotiek : internety, Jožkinove CD, Ondro Nadrchal, vlaky.net a moje oné.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa developer10 » 09 Jún 2022 21:38

Vysoká škola šuvix, toto je iná liga, zírám ako môj päťročný smarkáč na obrázkovú knížku s raketoplánmi… Aj keď to nie je môj šialok kávej tak sa mi tento prístup páči a hltám. Malto významčo robíš, končím, teším sa na pokračovanie a držím prsty! Trim še
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Saskardin » 09 Jún 2022 22:00

Úprimne, ja by som sa na to vy....l a urobil to tak, ako si to predstavoval autor modelu. Ako chápem tú potrebu realističnosti, ale zas nič netreba preháňať. Tá mašinka je ku...va sexi s takými či onakými nitmi i bez nich a úprimne si povedzme - kto to má naštudované do takých podrobností, tieto stroje reštauruje 1:1 a nestavia ich modely :bad smile:
Sorry, trošku som sa opustil....asi :beat plaster:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2947
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Brzdič » 13 Jún 2022 15:33

Asi máš pravdu, já to nastudované nemám a hlavně jsem jel přímo podle fotek, o to jsem to měl jednodušší.
Ještě mě napadlo jestli tam nemáš fotky mašiny po renovaci, kde to udělali trochu jinak než se to opláštění dělalo dřív.

Tady jsem našel něco ze své němky.

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Fito » 13 Sep 2022 10:32

Saskardin napísal:...kto to má naštudované do takých podrobností, tieto stroje reštauruje 1:1 a nestavia ich modely...


Medzitým u mňa na záhrade :


Report
No ale teda, ako sa dalo čakať, môj postup cez prázdniny bol chabý, jediné čo sa mi podarilo trošku posunúť bol interiér:
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný