BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Marmat » 04 Okt 2021 15:07

Kurňa, tá podložka je vymakaná. Teším sa na pokračovanie.
Jene napísal:...tie závory sú bars fajnove, máš niekde model, abo je to vlastná konštrukcia?

Závory sú od Braintecha, Fito dal aj odkaz na ňu.

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Fito » 05 Okt 2021 12:01

Vďaka za Vaše postrehy, odpoveď s rampou už tu zaznela ale teda ešte toto je dobrá otázka:

Oliver napísal: ...Nemáš trochu strach, že ak model prekryješ sklom, môže sklo v polystyréne (hoci obalenom drievkami) zanechať nejaké stopy? Prípadne časom zanechať stopy?
Predstavujem si, že "akvárko" takýchto rozmerov bude mať svoju váhu. Teda v prípade, že použiješ bežné sklo štandardnej hrúbky.


Tohto by som sa moc nebál, bežné sklo má hustotu 2500 kg/m3
čiže v preklade do normálnej reči pre krabicu ktorú potrebujem ( zatiaľ počítam s krabicou o výške 27cm, opticky mi to tak celkom vychádza) :



A teda prepočet potrebnej plochy skla na hmotnosť (pre rôzne hrúbky skla):
2mm = 5,3kg
3mm = 7,9kg
4mm = 10,6kg

Ak to predelím jednoducho na dĺžku styčnej plochy z podložkou, ktorá je 272cm, tak to vychádza na záťaž:
2mm = 20g/cm
3mm = 29g/cm
4mm = 40g/cm
teda ak to dobre počítam...

Samozrejme, tá podložka nie je ideálna a povrch drievok nie je rovný, takže budem musieť dať dolu na sklo nejakú gumovú medzivrstvu, aby sa nerovnosti rozložili. Nepredpokladám, že by som to nejak pravidelne potreboval otvárať, takže tam asi jednorazovo nagebzrem priesvitny silokon a zavriem to.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Oliver » 05 Okt 2021 15:00

Takúto profesionálnu odpoveď som teda nečakal. :haha: Budem držať palce aby sa to podarilo.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa iconmaster » 05 Okt 2021 18:53

Podľa mňa už aj 2 mm by mohlo stačiť na to akvárko..

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4050
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Roman » 06 Okt 2021 06:33

alebo pouzit plexisklo,to by mohlo byt lahsie

Užívateľov profilový obrázok
mimapnd | --
Fordsonman
Príspevky: 2114
Meno: M.
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa mimapnd » 06 Okt 2021 21:26

Fito napísal:A teda prepočet potrebnej plochy skla na hmotnosť (pre rôzne hrúbky skla):
2mm = 5,3kg
3mm = 7,9kg
4mm = 10,6kg

Ak to predelím jednoducho na dĺžku styčnej plochy z podložkou, ktorá je 272cm, tak to vychádza na záťaž:
2mm = 20g/cm
3mm = 29g/cm
4mm = 40g/cm
teda ak to dobre počítam...

mno kapitan, neviem, ci dobre hutas... teda, opravim sa, nepocital som ci je 20g/cm pri 2mm skle pravny, ale ide o to, ze 20g na 1 cm nie je to iste ako 20g na 1mm... ak je moja matematika spravna tak to vychadza na 200g na 1mm. Predsalen, ak si predstavis predmet siroky 1cm a pritlacis ho rovnakou silou ako predmet siroky 1mm, co zanecha hlbsiu ryhu?
:victory:
To len tak na vecerne premyslanie pri ranajsiej kavicke.
Ale inak, sa pekne hrankas s tym vlacikom. Bude aj motor a svetla?
M.
Teraz: Fordson F
Pred: Aero 500 Cililink, Rusnovy zdvihak, Snežný pluh,
Po(medzi): Miro mi uz nieco posle.
E-shop: http://www.papierovy-modelar.sk http://www.papershipwright.co.uk/

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Fito » 06 Okt 2021 21:35

Si v pravo. Čiže you right :P

Ano, je tam vlastne chyba, ja som počítal s tou dĺžkou ako s čiarou bez hrúbky.
V podstate mi ale stačil fakt, že odpoveď je 20g, a nie napr 2kg.
20dkg na 1mm sa mi fakt nezdá...

A čo sa teda finálnej hrúbky týka, myslím že 2mm by bolo super, teda ak ma sklenar nezastaví, že to je málo.
V každom prípade plexisklo nie.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa iconmaster » 06 Okt 2021 21:48

Fito to zrejme rátal na jednotku dĺžky obvodu toho "akvárka".

Ale ako správni strojári, kontrolu na otlačenie rátame na jednotku styčnej plochy :)

pre sklo 2mm = 20 g/ 20 mm^2
pre sklo 3mm = 29g/ 30 mm^2
pre sklo 4mm = 40g/40 mm^2

Potom ale zistíme, že kontaktný tlak medzi sklom a podložkou bude v každom prípade rovnaký, teda niečo okolo 1 g/mm^2 (10 kPa = 0,01 MPa).

Podľa výrobcu červený soklový polystyrén údajne vydrží tlak do cca. 150 kPa pri 10% stlačení a styrodur až do 700 kPa.

(Ďalej, soklové dosky EPS) Sú určené pre trvalé zaťaženie v tlaku max. 3600 kg/m2 pri deformácii <2%.

Čiže je to okolo 36 kPa / 0,036 MPa, Fitove akvárko bude mať aj bezpečnostný faktor 3,6 voči preťaženiu na kontaktný tlak.

Takže teória hovorí, že by to malo zniesť, treba akurát rovnomerné rozloženie hmotnosti, teda dobrý kontakt po celom obvode (tak by mal aj tesniť voči prachu, žejo).

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Okt 2021 15:08

Ďakujem za komentáre, výpočty a prepočty.

Na výstave v Nitre som obkukoval kadejaké podložky, bol tam aj model ktorý mal spravené "akvárium" z plexiskla, ale to sa mi nepáčilo.
Tá čírosť plexiskla nie je až taká, ako pri skle, a je to samozrejme aj náchylnejšie na rôzne škrabance.
Takže zostanem pri skle, konzultoval som to zo sklenárom a z 2mm hrúbkou nemá žiaden problém, teda ak z toho nechcem spraviť naozajstné akvárium ...

Práce na podložke pokračujú - aj keď po tom, čo som videl naživo Oliverovú podložku som celkom začal uvažovať nad tým, že zmením pracovný postup.
No, uvidíme, spravil som si takú testovaciu podložku, na ktorej si vyskúšam nejaké nové finty.

Ale dosť kecov, chýbajú tu fotky takže tu je nejaký obrázkový postup. Kupodivu som zistil, že práca na podložke ma baví až tak, že som prestal stavať lokomotívu a hrám sa iba s podložkou.

Test frakcie kameniva- tu som zistil že tie kamene by boli moc veľké, tak som to preosial a neskôr som použil jemnejšie kúsky:


Príprava podložky pred zásypom - potiahnutie povrchu, vreckovka + duvilax, + natrieť na čierno:


A následný zásyp jemnejším kamenivom + prá vrstva posypu zeminou:


Zapracoval som aj na doplnkoch podložky - spravil som druhú Braintechovú rampu + som sa rozhodol podložku doplniť o mechanickú dvojznakovú predzvesť.
Tú som ako FREE model našiel tu :
http://pkprepo.net/mechanical-distant-signal/
Predzvesť sa používala sa aj na vojnových tratiach v Poľsku, Nemecku, a určite také boli aj na našom území. takže cajk.
Inak na tej stránke je množstvo ďalších doplnkov, ktoré sa dajú použiť do diorámy.

K mechanickým závorám som mal chvíľku dilemu - na ktorú stranu ich umiestniť, a či boli obe na rovnakej strane cesty. Dilemu mi vyriešila táto parádna stránka, na ktorej sa dajú nájsť asi všetky existujúce ( a už aj neexistujúce) mechanické železničné závory v Československu: https://www.mechaniky.cz/
Väčšinou teda boli na jednej strane - bližšie k budove kde sedela obsluha, a predzváňač bol iba jeden.

K tej predzvesti - som príjemne prekvapený, ako je vystrihovačka konštrukčne zvládnutá - myslím že tam nechýba ani jeden šróbik. Niektoré diely sú fakt maličké, ale dá sa to zvládnuť.
Návodovky sú iba obrázkové, ale na pochopenie ako to zložiť to určite stačí. presnosť vyniajúca.
Z vystrihovačky je možné zlepiť viacero verzii modelu - dvoj, troj znakovú predzvesť, s elektrickým, alebo mechanickým ovládaním, nízku alebo vysokú verziu...
Jediné čo sa mi nepáčilo, bola farba terča- tá je po vytlačení pomarančová, v skutočnosti to má byť viac žlté ako oranžové - tak som to vytunil.
Celú predzvesť budem samozrejme maľovať a wetheringovať, takže zatiaľ je tá povrchovka iba taká orientačná.
Ešte to nie je hotové, chýba ešte stredná časť zo svetlami a petrolejka ( svetlo nebolo elektrické, ale obsluha stanice vždy večer vybehla k predzvesti a zapálila petrolejku...)



No a takto nejak celkovo by to mohlo vyzerať, a možno tu bude nakoniec úplne inak ..
Ten dvojitý pražec - tam bude koľajová spojka. Ja viem, je to taká gýčovka čo je pomaly na každej železničnej podložke - lenže keďže štandardné dĺžky jednotlivých koľaji boli kedysi 25 metrov, a dĺžka tejto lokomotívy je 24 metrov, tak si vravím, že jedna koľajová spojka by tu veru mala byť. Tak tam bude.



A na záver testovacia podložka, radšej budem skúšať postupy tu, ako by som zmršil veľkú podložku ...


olé.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3654
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 18 Okt 2021 16:19

Pekne ti to ide.
Akurát sa mi zdá, že tie závory má moc blízko pri trati...
Ale možno ma len oči klamú...
:)
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní