BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa iconmaster » 01 Dec 2021 21:37

Oliver napísal:Celý tender by som jemným brúsnym papierom, ideálne brúsnou hubkou, prebrúsil a následne strekol surfom, prípadne ešte raz prebrúsil a znovu strekol surfacerom.

Surfacer na (hoci aj len zvyšky) akrylovej farby podľa mňa nie je prílíš dobrý nápad. Je to celkom agresívne a schopné naleptať akrylovky, ako brzdová kvapalina. Mne to ešte aj na plasťáku naleptalo, keď som strekol surfacer na Revell aqua. Možno tie základovky z farieb-lakov sú menej agresívne, keď už zvoliť tento postup.

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Oliver » 01 Dec 2021 23:29

Neviem aké farby na tender Fito použil. Ale pre pokoj v duši, nech si to radšej vyskúša pred tým, ako by sa do toho pustil. :big smile:

Ja by som sa toho nebál, ale teda používam Tamiye.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Fito » 02 Dec 2021 08:18

Nejak to spravím nebojte sa, ale moc ďalších vrstiev by som už nepridával, lebo to začne opadávať ako omietka ...

Zatiaľ tam je toto :beat plaster:
1. napustenie dielov nitrolakom,
2. nástrek akrylovou farbou Pactra,
3. nástrek matným lakom,
4. ručne maľované žlté pásy temperkou
5. prášenie suchým pastelom,
6. posťahovanie pastelu liehom,
7. nástrek matným lakom.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa developer10 » 02 Dec 2021 08:35

:jawbone: ok ostávam pri čistostavbách :beat plaster: dáš to! :big smile:
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Oliver » 02 Dec 2021 12:50

Fito napísal:Nejak to spravím nebojte sa, ale moc ďalších vrstiev by som už nepridával, lebo to začne opadávať ako omietka ...

Zatiaľ tam je toto :beat plaster:
1. napustenie dielov nitrolakom,
2. nástrek akrylovou farbou Pactra,
3. nástrek matným lakom,
4. ručne maľované žlté pásy temperkou
5. prášenie suchým pastelom,
6. posťahovanie pastelu liehom,
7. nástrek matným lakom.


Ja ani v jednom z týchto bodov nevidím problém.
Nie je to žiadna jadrová fyzika. Skús si to na kúsku (podvozok alebo stena otočená k lokomotíve) a verím tomu, že to pôjde.
Ale je to na tebe. :big smile:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa serpens » 28 Dec 2021 00:49

Dobre som to pobral, ze to konecne niekto spravi v bojovej kamuflazi?
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Fito » 02 Máj 2022 10:38

No v nejakej bojovej kamufláži by to malo byť, aj keď pravdu povediac pochybujem o účinnosti maskovania takejto lokomotívy nejakými žltými klikihákmi....
Ale zas na druhú stranu keď sa mohli maskovať podobnými hlikihákmi bojové lode, tak prečo nie...

Ale k veci, teda vlastne odveci.

Flak

TU som zahájil, a na moje pomery aj pomerne rýchlo dokončil stavbu flaku. Ktorý by mohol ale aj nemohol byť umiestnený na tendri.

Takto nejak by to vyzeralo:


Ak by som mal k danej problematike spísať nejaké pre a proti tak:

PRE

  • 220 stupňov pokrytie palebného poľa
  • dostatok miesta pre obsluhu ( traja ) + munícia
  • bez problémov sa výškovo zmestí do priechodzeho profilu ( celková výška )
  • nosnosť tendra je viac ako dostatočná na to, aby uniesla flak
  • Písal som si s týpkom, čo robí fakt zaujímavé diorámy , a ten mi odpísal ... Alot of things happened during WW2 which were never recorded. If I were the officer in charge of an important Train and I had a spare flak gun available I would mount it exactly where it is on tender...
PROTI

  • neexistuje dobová fotografia potvrdzujúca umiestnenie flaku na tendri - väčšinou sa používali plošinové vagóny ktoré boli zaradené pred lokomotívu
  • veľmi slabé krytie proti palbe
  • asi by tej obsluhe flaku celkom dosť vadil dym, teda ak by tam boli za jazdy - za jazdy je to asi prakticky nepoužiteľné

Takže by som to nateraz uzatvoril s tým, že nakoniec bude tender bez Flaku. Ale teším sa, že som sa tomu toľko venoval, aspoň so msa zase niečo nové naučil.
A ak by niekto našiel fotku flaku na tendri... teda v originále, tak sem s ňou.

Čo sa ďaľších prác na tomto modeli týka, moc som nepostúpil. Podložku byť som už považoval za hotovú, teda keby som nevidel tú Oliverovú. Odvtedy sa mi nedobre spí.
Tu aspoň dve fotky podložky cez sklo, neskôr to nafotím aj vonku bez skla:


Takže tak, ide leto, nejaký veľký posun v modeli by so do zimy neočakával, ale tak uvidíme.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Oliver » 02 Máj 2022 11:31

Mno .. ako sa snažím tak sa snažím, ale máš pravdu, nič relevantné a čiernobiele mi internety nenachádzajú. Jediné, čo mi Google ponúka sú samé modely, ktorých autori zrejme vychádzali z rovnakých úvah ako ty.
Nie som žiaden odborník, no umiestnenie flaku mi ako nereálne nepríde. Skôr mi príde neefektívne a to z dôvodov, ktoré si spomenul ty ako mínusy, hlavne ten dym.
Skús sa opýtať Romana, on ti možno bude vedieť povedať a tvrdenia doloží snáď aj nejakým obrázkovým materiálom.

A venuj sa modelu aj v lete. Ja mám v hlave svoj ďalší papierový projekt, ktorý rovnako ako ty bude súvisieť so železnicou a VT, akurát pred tým chcem ešte zbúchať 2 plasty.
Tak sem prispievaj pravidelne, toto je jedno z vlákien, ktoré má k papieru ťahá viac a viac. :big smile:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Fito » 20 Máj 2022 09:18

Takže aspoň malý postup, aby ste si nemysleli že nič nerobím.

Zaprvé - problém 6 mm výškového rozdielu obruče tendra voči obruči lokomotívy som elegantne vyriešil tak, že som obruč z tendra strhol, a prilepím ju tak ,aby bola zarovno s obručou lokomotívy. Ani to nebude vidieť.

Report
Potom tu mám pár drobností, ktoré sa už nevedia dočkať, kým ich nalepím na kotol, prípadne tam kam patria:


Mám hotové predné čelo, to je diel, pri ktorom som dlho riešil, z čoho vyrobím tie malé úchytky. Nakoniec poslúžili zbytky drapákov z T72.
Samozrejme pokaziť sa dá aj toto, ako som bol tak rozbehnutý, tak som zistil že som pánty nalepil na úplne iné miesto ako som pôvodne plánoval, takže som následne musel riešiť presun rúčky a dorazových stĺpikov... :


Potom došlo k zásadnej veci - a síce som definitívne zlepil kurenisko a kotol k sebe. Pozornejší divák si z fotiek a doterajšieho postupu mohol všimnúť, že zlepenie týchto dielov prebehlo počas mojej stavby už tri krát, ale až toto spojenie je definitívne.
Prečo som to predtým toľkokrát zlepil a rozlepil už si radšej nepamätám.
Zároveň som pochopil, že bez podlahy kabíny sa mi interiér bude lepiť ťažko, a tak som ( už druhý krát) vytrhol podlahu z búdky, a prilepil ju o kotol.
O podvozok to celé samozrejme ešte prilepené nemám, to má ešte čas.


Držiak. To je taký vynález, obkukal som to od Ivanta, bez tohto vynálezu by dokončovačky na kotli boli dosť problematické. Takto v držiaku sa nemusím báť, že to zacapkám, prípadne že niečo utrhnem...:

Takže takto idem, sám som zvedavý, ako dopadne interiér.

Jaj ešte otázka, nevie niekto, načo slúžia tieto diely? . Tipujem to na pretlakové ventily, ale nie som si istý...


Edit: už som našiel :
jozkin napísal:Myslim, ze ide o tzv. vymyvacie otvory. Cez ne sa kotol vymyval od kalov.

Ale od zaciatku:
Kazda voda, ktoru (nie len) zeleznica pouziva je tvrda, tzn. obsahuje rozpustene rozne soli. Tie sposobuju tvrdost vody. Preto sa do vody, ktora sa naberala do vodojemov lokomotiv, pridavali rozne zmakcovadla (od stestdesiatych rokov to bol u nas napriklad Lokalkon). Po pouziti tychto zmakcovadiel sa v kotli neusadal vodny (kotlovy) kamen, ale iba kal, ktory sa musel vymyvat (ale postup bol jednoduchsi ako pri kotlovom kameni) tlakovou vodou. Na odkalovanie kotla sa pouzival odkalovac (zariadenie na spodku kotla)p pocas prevadzky, ale z casu nacas (zalezalo to na odjazdenych kilometroch, resp. na hodinach sluzby) bolo treba kotol preplachnut vodou a na to prave sluizili tieto vymyvacie otvory.

...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa developer10 » 20 Máj 2022 10:27

Na to že nič nerobíš Ti to pekne ubúda :)

Ten predný dekel je parádny! Ale aj tak sa vždy teším pri Tvojich príspevkoch na fajnovú dávku irónie a sarkazmu a nesklamal si, chvála Ti!

Už sa teším na ďalší postup :) Trim še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Bing [Bot] a 2 neregistrovaní