BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa developer10 » 29 Mar 2021 15:28

Fito napísal:2009, jo to boli časy :P

No ale teda, myslím že už som modelársky dozrel, a idem teda pokračovať v tomto veľkolepom diele.

...

Ja som zatiaľ odhadom niekde na 50tich percentách, ono to dosť mýli, tie veľké diely nie je problém spraviť, a ak sa rozhodnete pre prerábky a dorábky podľa skutočnosti - tak je tam veru roboty viac, ako dosť.

Takže, diely mám zatriedené ( aj keď pár bezprizornych dielov mi na stole zostalo), hotové diely oprášené, horeuvedené motivačné reporty prečítané, skalpely zabrúsené....
Ani to však neznamená, že to zase po čase neodložím, pretože na mňa bude z archívu volať tichý hlások strihni do mňa, strihni do mňa. do mňa
:wink:


Myslím, že sa nemáš kam ponáhľať, veď preložený termín stretnutia "štafety" na roku 2045 bude hneď chvíľku po konci pandémie, takže máš času dosť :D :bad smile: :P

Tak veľa zdaru a trpezlivosti, čo som čítal zrejme je pri tomto kolesovom kolose potrebná :D

...bude z archívu volať tichý hlások strihni do mňa, strihni do mňa. do mňa
:wink:

a ešte bude aj taký škaredý tajtrlík volať hoď ma do ohňa, hoď, hoď ale Ty vydržíš, nedaj sa!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Oliver » 29 Mar 2021 16:30

Ihaa, tak držím palce.
Páči sa mi myšlienka podokončovať rozrobené modely! :big smile:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa iconmaster » 29 Mar 2021 17:42

Here we go again!
No jo, 2009 a tie legendárne BA stretká a dílovanie objednávok z Poľska..

Fito napísal:No ale teda, myslím že už som modelársky dozrel, a idem teda pokračovať v tomto veľkolepom diele.

Skús to rozvinúť :) Zaujímala by ma definícia modelárskeho dozretia. Či je to taká komplexná téma, že by to chcelo aspoň 4-dňový letný modelársky kongres (=Hvezdáreň)?

Fito napísal:Ani to však neznamená, že to zase po čase neodložím, pretože na mňa bude z archívu volať tichý hlások strihni do mňa, strihni do mňa. do mňa

Pokiaľ si modelársky dozrel, neznamená aj to, že vieš odolať tomuto pokušeniu? :P

Užívateľov profilový obrázok
Marcin Jakubiec | 49
Príspevky: 177
Meno: Viking_BB
Bydlisko: Rychvald; CR
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Marcin Jakubiec » 29 Mar 2021 20:52

Do toho!

Moja stavba je zabrzdena uz neskoro 3 leta :(
Neje velmi spatne preto, ze mam dva tendry do onej lokomotivy :)

S pozdravom z Českej republiky :)
Hrdý majiteľ kartonowakolej.pl
Hrdý účastník Bielska Strefa Modelarska

Užívateľov profilový obrázok
paluso | 47
Príspevky: 570
Meno: Pavol
Bydlisko: Hlohovec

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa paluso » 30 Mar 2021 21:33

Nie. Šialenec. Neverím. Uštipnite ma.

Verím, že sa pridáš k tým šťastnejším čo dosiahli cieľovú pásku. Budem určite fandiť.

A mojich 95%. To keby tak bolo... Ja to odhadujem tak na 75%

Ale na tomto som tak neskutočne vyhorel... Že som takmer na papier zanevrel. Takže sa púšťam len do menších projektov.

Ako napríklad:


:haha:

Užívateľov profilový obrázok
klint | --
Príspevky: 445

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa klint » 14 Apr 2021 09:38

Jak moglem pominac te relacje, widac ogrom pracy ale efekt wizualny mowi sam za siebie :P

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Fito » 16 Apr 2021 12:01

No dobre tak som trošku polepil. ďakujem za Vaše povzbudivé slová, budem sa snažiť to zase neodložiť do šuplíka.
Ico - tvoje otázky si preberieme na hvezdárni, to sú vysoko filozofické témy toto.

V podstate je dobre, že som stavbu na 10 rokov odložil - jednak sa internety doplnili informáciami, ktoré predtým neboli, a jednak ma predbehlo viacero lepičov, ktorí mi ukázali cestu.
Viac menej sa z ich chýb a postupov vie rozumný človek poučiť, mne sa to nie celkom darí.
Za úplný top čo sa týka dukumentácie považujem Balúho a Brzdičovú stavbu ( tí však stavali modernejší typ lokomotívy (555) , takže sa z ich reportu dá síce čerpať, ale ak chcem dodržať aspoň trošku historickú vernosť, tak je potrebné doštudovať aj iné zdroje.
Ivantov report je v tomto dokonalý - síce ho zatiaľ nedokončil ,ale aj tak je v ňom mnoho detailov, ktoré by som inak musel čerpať z fotiek a iných zdrojov.
Navyše Ivant niektoré diely, ktoré prerábal dal aj na stiahnutie.
Naproti tomu Elefantov report, tak ten je v podstate z kategórie fantasy.
Samozrejme, každý lepí tak ,ako chce.


Kusok histórie:
Na jednej strane je kopec fotiek povojnových BR52 ktoré sa ako muzejné exponáty zachovali dodnes - - sú síce fajn, ale je treba si uvedomiť, že tieto lokomotívy prešli po vojne rôznymi konštrukčnými zmenami - prispôsobeniami na bežnú povojnovú prevádzku.
Na druhej strane asi nikto počas vojny nespravil fotografický walkaround BR52jky smerujúcej do Ruska, takže originál vojnových fotiek je naozaj málo ( za fotografovanie na železnici ste mohli rovno vyfasovať guľku)

Takže ja osobne považujem za celkom rozumné ( ak sa chcem aspoň trošku držať vojnovej predlohy) naštudovať si tie najlepšie podklady, ktoré sa podarilo zohnať - a síce plány koristnej BR52 ktoré vytvorili Ruskí inžinieri (neviem úplne historické súvislosti ,ale myslím že rozobrali BR52jku, spravili plány a potom na ich základe začali vyrábať lokomotívy s názvom T3 - pár ukážok plánov pridávam aj do tohoto reportu)
Nevravím, že model budem došróbika robiť podľa plánov, ale pre pochopenie niektorých nezrovnalostí sú tie plány naozaj na nezaplatenie.
A čo je najviac- čítanie technických výkresov ma naozaj baví.

BR52 konštrukčne teda vychádza z lokomotívy BR50 - akurát že Nemci potrebovali na front lokomotívu, ktorá bude mrazuvzdorná, lacná a budú ju vedieť rýchlo vyrábať.
Ich vtedajšie lokomotívy typu 55 a 57 boli na Ruskú zimu nepoužiteľné.
Nemci teda šikovne použili ako základ lokomotívu BR50 - z nej dali dole všetko to, čo nebolo naozaj potrebné pre vojnovú prevádzku ( niekde som čítal, že BR52 mala o 1200 dielov menej ) - zároveň sa zjednodušili výrobné postupy a použili sa lacnejšie materiály. V nemčine majú na to fajné slovo „entfeinert“ dizajn.

Takže usmerňovacie plechy preč, predný podvozok nemal lúčové kolesá, ale plechové, jeden mazací lis namiesto dvoch. Ozubené kolesá sa už neodlievali ,ale lisovali ...
Väčšinu armatúr, ktorá sa tak krásne vynímajú na kotloch starších lokomotív bolo nutné z dôvodu ochrany pred mrazom schovať pod izoláciu kotla.
Kabína bola dôkladne odizolovaná a uzatvorená, pribudla izolácia tendra ( to je to čo som doteraz asi mylne považoval za pancierovanie)

Samozrejme - aj BR52jky mali viacero verzii a modifikácii s rôznymi vylepšeniami. to už ale asi rozoberať nebudem.

Jedna historická vsuvka - nie že by mi to doteraz nedalo spávať, ale premýšľali ste niekedy, ako Nemci vlastne mohli poslať lokomotívu do Ruska?
V Rusku je iný rozchod koľajníc...
Zmeniť rozchod lokomotíve niekde na hranici technicky nebolo možné, takže to spravili tak, že vytrhli jednu Ruskú koľajnicu a pribili ju tak, aby rozchod zodpovedal európskemu.
Rusi potom síce nemohli používať svoje lokomotívy, ale veď oni si to potom po vojne zase pekne naklincovali nazad. A zase taká premávka tam asi nebola.
Po vojne samozrejme Rusi koristné BR52jky nehodili do šrotu, ale ich prestavali na širší rozchod. To už je však iná téma.

Toľko teda môj- snáď nie moc skreslený pohľad na históriu.

Report
Podvozok:
Podvozok som už mal v podstate hotový, chýbalo tam ovládanie bŕzd a pár detailov upevnenia predného podvozku ,ktoré neboli v modeli vôbec riešené. tie som doplnil podľa výkresov.
Je pravda že som nemal ďaleko k tomu ,aby som to celé rozobral a prerobil - ale nakoniec som to nechal tak.





Spojnica a ojnica:
Spojnica je to čo spája všetky kolesá dokopy, a ojnica je to čo prenáša silu z parného stroja na kolesá. Jednoduché, ale nie až tak.
Napríklad som podľa výkresov zistil, že spojnica nie je iba taký nejaký kus železa, ktoré spája všetky kolesá. Nie nie, spojnica je zložená z viacerych prvkov, ktoré sú kĺbovo spojené.
Asi to bude mať dôvod niekde v rázoch ,alebo tak nejak, úplne pevné spojenie by asi nerobilo dobrotu.
A hlavne som konečne pochopil, načo sú tam tie štvorcové krabičky - tak to sú zásobníky na mazací olej, aby sa to lepšie krútilo.





Piesočníky:
Toto je tiež otázka, koľko mala takéto lokomotíva piesočníkov.
Teda najprv čo sú piesočníky - to sú také rúrky, ktorými sa sype v prípade potreby (pri rozbiehaní) piesok na koľajnice, aby sa kolesá neprešmykovali. Používajú sa aj na dnešných lokomotívach.
Piesok je umiestnený v zásobníku hore na kotli a keď treba tak mašinfírer má v kabíne taký prepínač, ktorým zapne sypanie piesku ( dokonca to má viacero okruhov, takže môže sypať buď všetky, alebo iba niektoré kolesá).
Videl som krieglok zo 4mi až siedmymi piesočníkmi - ja som si vybral verziu 7.
Takže to máme 7 rúrok na každej strane, to je skoro 14 - a ku každej rúre je samozrejme samostatný ovládací ventil. To je ten diel, ktorý som zháňal minule ( nie je súčasťou vystihovačky)

Nie úplne najlepší nápad bol prilepiť najprv kolesá a potom poza ne prilepovať piesočníky... , no ale nejak sa to podarilo. Nedal som tam síce všetky úchyty, ktoré tam mali byť, ale snaha bola.





Toto je ten Nemecký ventil, zatiaľ som zlepil jeden ako test, chce to ešte trošku lásky ale myslím že to bude použiteľné:



Nárazník:

Nuž tento diel som si vychutnal - je to v podstate samostatný model .( teória samostatných modelov je teoretická vedná disciplína ktorá je pri takýchto stavbách naozaj veľmi použiteľná)
Takže model nárazníka sa skladá zatiaľ z 170 častí a ešte ich tam zopár pribudne. V porovnaní s nárazníkom ktorý pripravil Modelik je to síce podobné, ale inak celkom iné.

Na treťom obrázku z konštrukčných plánov si dovoľujem upozorniť na znázornenie často diskutovanej problematiky tvaru nárazníkov - jednou provždy - v smere jazdy predný pravý ( a ľavý zadný) je vypuklý, a tie zostávajúce sú rovné.
Prečo je to tak ste sa všetci učili na fyzike v 7mom ročníku.






Ivantove oné:
Ivantové oné sú užitočné doplnky, ktoré Ivant spracoval počas jeho stavby. Ja som sa zatiaľ dostal k úchytom predného pruženia, 5 cestnému ventilu, háku a vymývacím otvorom.
Najviac sa však teším na jeho diely k prerábke parných strojov, Ivant - ďakujem.



Podložka:
Podložka bude - to je jasné, takýto model sa bez podložky spraviť nedá. Zatiaľ viem iba dĺžku 95 cm - a z nej je jasné, že potrebujem 32 pražcov a dva metre koľajníc.
čo sa šírky týka, tak to zatiaľ neviem - bolo by celkom fajn spraviť kus diorámy, ale vzhľadom na ten rozmer by to už bol skôr stôl ako dioráma.
No, uvidíme,toto má ešte čas ...

Pražce klasika - drievko, orechová lazúra, + trošku čierno hnedo bielej kriedy, určite ich ešte budem špiniť v procese budovania podložky.

Takže zatiaľ toľko - keby sa Vám ten môj postup stavby zdal byť chaotický - tak aj taký je - skáčem z dielu na diel, pretože ma to tak baví.
Nemá to žiadnu logiku - tento model ma tú výhodu, že môžte lepiť čo len chcete - ak vás jeden diel omrzí, začnete v pohode stavať niečo iné, možností je veľa.
:P
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Oliver » 16 Apr 2021 12:32

Toto bude jedna veľká (doslova) paráda. Keď to tak vidím mám chuť aj ja na nejakú železnicu .. :big smile:
Držím moc, moc palce a dúfam, že stavbu zas na dlhé roky neodložíš.
Obdivujem každého kto má chuť a odvahu strihnúť do tak komplexného modelu.
O to väčší obdiv tebe, že si sa po rokoch k nemu vrátil.
Výrobu metrového koľajiska teda nezávidím, hlavne tie upevnenia koľajníc ku pražcom.. :bad smile:

Z čoho presne máš tie drievka na pražce? Alebo odkiaľ? OBI?
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4052
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Roman » 18 Apr 2021 07:01

- mohol by si spravit svietiace reflektory
-cital som ze na obsadenom uzemi zssr nemci posunuli jednu kolajnicu a zuzili trate na europsky rozchod, kolajnice sa prichitavali aj velkymi hranatymi klincami, vytiahnut klince nieje problem

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa Fito » 21 Apr 2021 10:25

Oliver napísal: Z čoho presne máš tie drievka na pražce? Alebo odkiaľ? OBI?

Drievka vyrábal kedysi Ivant, aj s koľajnicami a úchytmi, už ich ale nemám veľa v zásobe.
Myslím že je to bukové drevo.

Roman napísal:- mohol by si spravit svietiace reflektory

Ani svetlá, a ani žiadne pohyblivé diely, z toho už som vyrástol.

Jediné nad čím uvažujem je odnímatelná strecha ( rozhodnem sa podľa toho ako sa mi podarí vytuniť interiér)
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní