BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 37
Meno: Peter
Kontaktovať užívateľa:

Re: BR52 Kriegslok /Modelik/ 1:25 - by Fito

Príspevokod užívateľa developer10 » 13 Okt 2022 11:24

spider napísal:... Zmestí sa to do tej haly v Nitre?

Hovoril som s chalanmi v Nitre, pre tento model bude otvorená špeciálna preklená veranda o 400m2 pred vchodom do haly :haha: :P :bad smile:

Samozrejme srandujem, ale beztak sa na tento vláčik teším, vyzerá skvelejšie ako Fitove pocity :)

Vidíme sa, trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Akurát majstrujem nad týmto dlhodobým projektom Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásnym K-MAXom, lepidlo ešte schne na Rakete a OT-čku

paluso | 46
Meno: Pavol

Príspevokod užívateľa paluso » 13 Okt 2022 12:51

Tú orlicu by som ja neriešil. Ak to tebe nevadí až tak, že to musíš prelepiť, tak za mňa to nie je až tak do očú bijúce. Prípadne čo na to ostatní.

Fito | 47
Admin
Meno: Fito
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Fito » 16 Okt 2022 22:00

Přátelé, kamaráti a faninky - je koniec.

Asi by sa patrilo to aj nejak uzavrieť a obkecať, ale myslím že väčšinu toho, čo som chcel o tomto modeli povedať je niekde v tomto vlákne prípadne medzi riadkami.

Tento model bol nakreslený takmer pred dvadiatimi rokmi. Hodnotiť ho z dnešného pohľadu asi nie je celkom fér - ak sa nemýlim tak Kriegslok od Modeliku (rok vzniku 2003) bola druhá veľká lokomotíva, ktorá bola vydaná ako papierový model ( pred Kriegslokom vyšla OL49, a ešte tri malé úzkorozchodné lokomotívy).
Je vidieť, že autor vychádzal pri tvorbe modelu z plastikovej stavebnice v mierke 1:35 a nemal k dispozícii také množstvo podkladových fotiek a výkresov, ako my dnes. Model teda nie je moc detailný a ani tá presnosť nie je úplne to, načo sme dnes zvyknutý.

Nechcem ten model už hejtovať, koniec koncov - podarilo sa mi prekúsať cez všetky jeho nástrahy až k zdarnému koncu.
Bola to cesta plná nadšenia, ale aj chuti to vraziť do kozubu. Veľa dielov som upravoval, a veľa dielov som dorábal pretože vo vystrihovačke neboli.
Od začiatku do konca mi stavba trvala 13 rokov, ale mal som viacero prestávok, to vždy keď som sa dostal k problému ktorý sa mi v tom čase zdal neriešiteľný.
Najdlhšia prestávka trvala takmer 10 rokov, takže keď to zhrniem tak som Kriegsloka staval v podstate iba 2 a pol roka.

Počet dielov? Netuším. Teda približne asi hej, myslím že cez 4000 to bude. Ale to je jedno.

Som rád, že na fóre vznikla myšlienka multiparalelky, v rámci ktorej sa stavali rôzne verzie tejto lokomotívy. A som rád, že sa vždy objaví niekto, kto to ťahá ďalej.
Ďalšia BR52jka už sa stavia, Tomasz opäť dokazuje, že latka sa dá posúvať vždy, a jeho prerábky tohto modelu sa určite oplatí sledovať.
Prípadne taký Draccus, ktorý projektuje model úplne od začiatku v takej detailnosti, že už som sa aj pohrával s myšlienkou, že keď ten model dokončí a dá do predaja, tak si ho kúpim.

Ak by si chcel niekto pozrieť úplne všetky fotky zo stavby a zo záverečného fotenia, tak tu je album: https://photos.app.goo.gl/p7TzYY1ScXhhz6v67
Keď už som mal model na výstave a následne na Hvezdárni, využil som dnes čas a chuť a model nafotil vonku na stanici Veľké Bielice.

Report
Tak aspoň týchto 8 záverečných....:

A keď už išiel Sergej okolo ....
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Trak-Tor | 50
2K+
Meno: Juraj
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 16 Okt 2022 22:11

Umí!
:victory:
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

iconmaster | 34
Last man standing
Meno: Peter Jankovič
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa iconmaster » 16 Okt 2022 22:31

Máme akýsi "highlightový" víkend, tak si to dobre načasoval - koniec mega projektu na TOP modelársku súťaž na Slovensku.

Ako by povedal náš bývalý kolega z Horehronia, ktorý mimochodom tiež mal rozrobeného Kriegsloka.. Oné.
Gratulujem nielen k výsledku, ale aj k húževnatosti, že si ho dotiahol do konca, napriek tŕnistej ceste k cieľu!

P.S.1: Odborníci na železničnú históriu ti zrejme vyčítajú, že Kriegslok nemohol jazdiť okolo Bielíc, ako aj to, že v tom čase vozne ZSSK nemali bielo-červené kamo, ale nič si z toho nerob. Aspoň Sergeja v pozadí si správne identifikoval! :boss:

P.S.2: Mám pocit, že zase budem musieť prelomiť administrátorské prístupy pre foto mesiaca. :girl:

P.S.3: Teraz si už môžeš dať aj multiparalelkový banner do podpisu!

developer10 | 37
Meno: Peter
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa developer10 » 16 Okt 2022 22:46

No, Fito, nebudem sa opakovať, toto je veľké dielo, zaslúžene vyhralo Majstra Slovenska v Nitre. Skončil sa dlhý príbeh sledovateľa. Ažmi je ľúto, že už nebudem mať možnosť do Teba v čom rýpať, krď si to uz dokončil… Jaj počkaj, veď je tu Stalinec :bad smile: :P

Fakt monstrózne skvelá praca, hovadská gratulácia! Trim še
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Akurát majstrujem nad týmto dlhodobým projektom Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásnym K-MAXom, lepidlo ešte schne na Rakete a OT-čku

Oliver | 28
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Oliver » 17 Okt 2022 09:59

Za mňa celoživotné dielo, 13 rokov by len tak niekto nevydržal. Fakt jedno veľké gratulujem!
O fotke mesiaca je zdá sa rozhodnuté už v jeho polovici. :big smile:
Oliver

Na stole: Kawasaki Ninja ZX-RR (áno, zas plast)
Naposledy dokončené: Fw 190A-8 (znovu plast)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Saskardin | 48
Meno: Martin

Príspevokod užívateľa Saskardin » 17 Okt 2022 11:09

Všetko už bolo povedané a tak by som sa iba opakoval. Takže iba: gratulujem a ďakujem za ďalší krásny model železničnej techniky :big smile:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Jene | 55
Meno: Jano
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Jene » 17 Okt 2022 13:55

Model je nádherný a iné ho je vidieť naživo ako na foto. Gratulujem k oceneniu....:victory: Mal by som ale jednu otázočku, sledoval som celú stavbu a prosím ťa, môžeš napísať ako si vyriešil ten výškový rozdiel medzi mašinou a tendrom? Dúfam, že som to niekde neprehliadol.
iconmaster napísal:Aspoň Sergeja v pozadí si správne identifikoval! :boss: !
:P

Fito | 47
Admin
Meno: Fito
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Okt 2022 07:34

Chlapi vďaka za pochvalu. Až na finálnych fotkách som si všimol, že som zabudol zašpiniť nárazníky a prednú časť podvozku, tak to ešte musím poriešiť.

Jene, ten výškový problém som vyriešil tak, že som z tendra odtrhol kruh, ktorý je tam na prilepenie plachty ( diel číslo 14) - mal by byť v rovnakej výške, ako diel ktorý je na búdke lokomotívy, ale vychádzal 6mm vyššie.

Potom som to vyriešil tak, že som zmajstroval tú prechodovú plachtu a celú sústavu som prilepil iba o zadnú stranu budky:

Po spojení s tendrom sa teda kruh 14 iba dotýka tendra, ale nemám to tam prilepený.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní