Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Motorový vůz M 131 - Hurvínek /balu11/ 1:25

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
balu11 | --
Príspevky: 844
Meno: Milan Martinec
Bydlisko: Doksy

Re: Motorový vůz M 131 - Hurvínek /balu11/ 1:25

Príspevokod užívateľa balu11 » 25 Máj 2023 21:15

To Fito: Ale chybí, ta trubka, co vede dolů ze záchoda na trať, včera jsem to zjistil, když jsem prohlížel znova model a porovnával to s fotkama skutečného motoráku. :haha:
"O, homo si scires, quantum doctrina valeret, numquam dormires, nocte dieque studeres." (Walter)
( Člověče, kdybys věděl, jak mnoho vědění zmůže, nocí i dnem by ses učil, vůbec bys nechodil spát. )

Užívateľov profilový obrázok
balu11 | --
Príspevky: 844
Meno: Milan Martinec
Bydlisko: Doksy

Re: Motorový vůz M 131 - Hurvínek /balu11/ 1:25

Príspevokod užívateľa balu11 » 28 Máj 2023 21:19

Ahojky kamarádi a přátelé patlaní šmykajd. :victory:
Tak přišel čas, abych ukázal, že jsem svá slova mínil vážně a přestal se konečně flákat. Tak jsem se do toho červeného miláška pustil. V podstatě jsem se dostal do fáze, kdy je potřeba se zaobírat interiérem motoráčku. No jo, jenže mi fakt nedocvaklo, že i když ten interiér vypadá dost jednoduše na šmikání a nalepení do stávající kasle, tak opak je pravdou. Asi sto tisíc metrů začišťovacích lišt, různých rámečků okolo oken, no prostě děs běs. Vlepování tak jak jsem si představoval by znamenal neskutečný opruz, protože třeba ty nosníky na odkládání zavazadel umístěné nad sedačkami jsou kotveny jednou stranou do stropu a druhou stranou do boku karoserie. Vyvstala otázka, zda nalepit tu střechu, vlepit tam ty nosníky, a pak to celé zaklopit na podvozek, kde jsou nalepeny sedačky, těleso topení, kompletní interiér stanoviště strojvedoucího a další věci. Pravdou je to, že pokud bych to takto udělal a něco uvnitř ulomil při nalepování zkompletované karoserie, tak už se do toho nedostanu, abych to opravil. A to jsem docela unáhleně tu kasli nastříkal, jak zevnitř, tak zvenku. No a průšvih byl na světě. Tak jsem se pustil do šmikání rámů oken, jak těch hliníkových, tak i těch dřevěných. A fakt bolely prsty, protože velké množství těch rámu je vyřezáno z třech na sobě nalepených kancelářských dvoustovek (gramáž papíru), navíc jsem to naimpregnoval akrylátovým lakem, aby se mi ty rámečky o síle 1.5 až 2 mm při šmikání nerozpadly. No jo, jen ten akrylát je tvrdolak a skalpel tudíž po tom jezdil jak brusle po ledě. Takže jsem to fakt řezal opatrně, aby se mi nesmekla ruka a neříznul tam, kde se řezat nemělo. Navíc bylo hrozně důležité hlídat kolmost skalpelu aby nedocházelo k podřezu u takto slabých rámečků. No tvl. :scorn: Na jedné fotce jsou vyřezané rámečky, které budou použity na model, vpravo dole to, co poletí do koše. Sakra. Tak jsem se nakonec rozhodl, že hotovou střechu rozřežu na tři díly, dva, které kapotují stanoviště strojvedoucího a prostředek vyhodím a budu ho lepit postupně jak budu postupovat lepením interiéru oddílu pro cestující, vychází to na pět dílů střech. Stejně ta střecha šla do skrutu jak léta ležela v krabici a byl by docela problém ji na tu kasli nalepit vcelku. Rozhodl jsem se také vyřezat z kasle nástupní dveře, protože vnitřní úprava povrchu těch dveří je docela makačka. No jo, jenže takhle vyřezaná kasle je nesmírně křehká a náchylná k roztržení. Předek drží jen na kousku pásku nad dveřmi o síle 4 mm, takže se to ohýbá a různě kroutí a hrozí reálné nebezpečí, že to tam praskne a dojde k roztržení karoserie. Tak jsem to zespoda celé zpevnil hranolkem, aby se s tím alespoň nějak nechalo pracovat, Pán bůh mne ochraňuj, až to budu oddělávat a lepit karoserii na podvozek. Mám se na co těšit. Jinak jsem se rozhodl znova přestříkat karoserii vrchní barvou. Protože si pamatuji Hurvínka v červeni ne nepodobné červené, kterou byly stříkané motorky Jawa. Tak jsem to stříkal pocitově přibližnou barvou.Teď jsem sehnal číslo barvy, kterou byly stříkány tyto motoráčky při výrobě, Je to RAL 3000. Tak si to nechám namíchat a pak to přestříknu. Stejně bych asi musel stříkat znova, protože pochybuji, že při další stavbě nedojde k nějakému poškození povrchu modelu. Tak, a teď už konečně ty fotky z nějakého postupu stavby. Jen bych se ještě chtěl omluvit za delší povídání, ale měl jsem pocit, že bych tu stavbu měl trošku více uvést při jejím znovuoživení. :wink:
"O, homo si scires, quantum doctrina valeret, numquam dormires, nocte dieque studeres." (Walter)
( Člověče, kdybys věděl, jak mnoho vědění zmůže, nocí i dnem by ses učil, vůbec bys nechodil spát. )

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: Motorový vůz M 131 - Hurvínek /balu11/ 1:25

Príspevokod užívateľa Jene » 28 Máj 2023 22:44

Jedným slovom "paráda" :big smile: už som ani nedúfal, že budeš na mašinke pokračovať a teším sa zas na nedeľné reporty, alebo budú častejšie? :)

Užívateľov profilový obrázok
balu11 | --
Príspevky: 844
Meno: Milan Martinec
Bydlisko: Doksy

Re: Motorový vůz M 131 - Hurvínek /balu11/ 1:25

Príspevokod užívateľa balu11 » 29 Máj 2023 00:14

Ahojky Jene. :victory: Chtěl bych se vrátit k té nepsané tradici týdenních reportů, ale nevím, zdali se to bude dařit. Víš sám, že pokud to jedeš úplně od počátku, tedy nakreslit si to v PC, pak to vytisknout, vyříznout, slepit a hotový díl napasovat na model, tak je to dost často pěkná drbačka. A v podstatě za ten týden toho mnoho nového nestihneš. Na té jedné fotce jsou na řezací podložce vyřezané rámečky, dva dny práce, od rána od 10:00 do 19:00. je v tom hodinová přestávka na oběd. A je tam v pravém rohu dole taková hromádka rámečků a lišt a ta poletí do kamen, dva dny práce v kelu. Ale tak to prostě je, a asi se s tím nic nedá dělat. Ale uvidíme jak se zadaří, sedm dní je sedm dní, a něco se určitě stihnout dá. :wink:

Jinak jsem si prošel tu Tvou stavbu T 669 "Čmelák", ty bláho to bude parádička. Jene, s tou patinou to nepřežeň, teď ji máš podle mne perfektní, víc bych to asi nehrotil. Musím si více nastudovat ten Tvůj report ohledně těch větracích otvorů. Když jsem si ji na podzim koupil, tak mne hned napadlo, že s těmi mřížkami to bude asi pěkný opruz. Já teď řeším, jak udělat ten kryt trubek topení u podlahy, je to perforo0vaný plech s kulatým dírkami a tohle vysekávat, to dám radši hlavu pod gilotinu. Na jeden oddíl, který je mezi sedačkami to vychází na vyseknutí 360 dírek, těch oddílů je tam osm, takže celkem 2 880 kulatých otvorů o průměru 0,5 mm. Naprostá šílenost a masochismus. :beaten:
"O, homo si scires, quantum doctrina valeret, numquam dormires, nocte dieque studeres." (Walter)
( Člověče, kdybys věděl, jak mnoho vědění zmůže, nocí i dnem by ses učil, vůbec bys nechodil spát. )

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Motorový vůz M 131 - Hurvínek /balu11/ 1:25

Príspevokod užívateľa Roman » 29 Máj 2023 06:47

ahoj
model je super
napadlo ma: na ten dierovany plech by sa mohla pouzit dierkovana planzeta do holiaceho strojceka
https://www.planeo.sk/katalog/1033993-b ... gL22vD_BwE

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Motorový vůz M 131 - Hurvínek /balu11/ 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 29 Máj 2023 09:52

Ten "plech" ti tu určite niekto rád vypáli, ak bude treba :big smile: Už iba preto, aby videl ten dekel na Mars odstreľujúci výsledok. :dribble:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
balu11 | --
Príspevky: 844
Meno: Milan Martinec
Bydlisko: Doksy

Re: Motorový vůz M 131 - Hurvínek /balu11/ 1:25

Príspevokod užívateľa balu11 » 29 Máj 2023 21:12

Ahojky kamarádi.
Romane s tou plažetou z holícího strojku to není špatný nápad, jen nevím, zdali by to vteřiňák přilepil a potřeboval bych ty planžety nejméně čtyři. Když jsem juknul na cenu za jednu a pronásobil to čtyřma, tak to vychází na skoro 120 Eur, pro mne je to bratru za tři tisíce korun, to mne žena zabije. Ale zkusím se po něčem takovém pohlédnut ze starých strojků a nebo vyhozených planžet. Uvidím.

To Saskardin, no nevím, byla by to paráda, ale netuším, kolik by ten laser stál. Snad, kdyby se našlo více zájemců, tak by se to asi dalo. Ale jeden nebo dva aršíky asi nikdo neudělá.
"O, homo si scires, quantum doctrina valeret, numquam dormires, nocte dieque studeres." (Walter)
( Člověče, kdybys věděl, jak mnoho vědění zmůže, nocí i dnem by ses učil, vůbec bys nechodil spát. )

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Motorový vůz M 131 - Hurvínek /balu11/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 29 Máj 2023 22:37

Parádne si sa rozbehol :victory:

Tá planžeta z holiaceho strojčeka by bola nielen drahá, ale tipujem že to bude z nejakej kvalitnejšej ocele a možno by bol problém ju aj tvarovať..
Ako alternatíva ma napadli fotolepty - dajú sa nájsť rôzne mriežky a možno existuje aj perforovaný plech (s kruhovými otvormi) - najbližšie k tomu by mohli byť šesťuholníky, čo som v rýchlosti našiel:
https://www.eduard.com/cs/Eduard/Fotole ... ranne.html
Ak poporeráš tú stránku, v kategórii Rôzne sa nachádzajú aj ďalšie vzory..
Niekedy také plechy sa nachádzajú aj na krytkách reproduktorov a niečo sa dá získať aj zo starého televízora.

No laser je asi najideálnejšia voľba pre papieráka, hlavne ak to vieš aj skresliť.

Užívateľov profilový obrázok
balu11 | --
Príspevky: 844
Meno: Milan Martinec
Bydlisko: Doksy

Re: Motorový vůz M 131 - Hurvínek /balu11/ 1:25

Príspevokod užívateľa balu11 » 30 Máj 2023 22:20

To Iconmaster:
Ahojky, s tou planžetou budeš mít pravdu, pokud si vzpomínám , tak má velkou tvarovou paměť. Laser by pochopitelně byl ideální, ale asi v současné době nesehnatelný. Ale jukl jsem na ten odkaz na Eduarda. Myslím, že jsi uhodil hřebíček na hlavičku. Sice je to šestiboké, ale v tom rozměru to téměř není vidět, Koupím dvě tabulky a mám vystaráno a ještě kousek zbude na nějakou další šmikajdu. Na ty repráky jsem se koukal, ale ty staré co mám doma mají ty otvory o průměru cca 1 mm, což v reálu jsou otvory o průměru 2,5 cm, to je prostě velké. Ten Eduard vychází nejlépe. Dík za informaci. :victory:
"O, homo si scires, quantum doctrina valeret, numquam dormires, nocte dieque studeres." (Walter)
( Člověče, kdybys věděl, jak mnoho vědění zmůže, nocí i dnem by ses učil, vůbec bys nechodil spát. )

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Motorový vůz M 131 - Hurvínek /balu11/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 30 Máj 2023 23:21

Ešte som našiel druhého českého výrobcu leptov, ktorý ponúka aj plech s kruhovými otvormi:
https://www.brengun.cz/cs-cz/e-shop/1-7 ... rettyPhoto

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný