Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

ZSSK 770 095-8 1:45 (Scratch Modelik S200 1:25)

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: ZSSK 770 095-8 1:45 (Scratch Modelik S200 1:25)

Príspevokod užívateľa Jene » 05 Jan 2021 23:17

Report
Po prekonaní posviatočnej lenivosti som nafotil zopár mobiloviek s posunu na stavbe. Podvozky sú komplet vo farbe, streknuté lesklým lakom a čakajú na patinu.

Rám ešte čaká na farbu, lebo som musel prerábať pluhy, bo sa mi nepodaril nástrek.

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: ZSSK 770 095-8 1:45 (Scratch Modelik S200 1:25)

Príspevokod užívateľa Jene » 27 Máj 2021 15:16

Report
Pridám ďalší menší postup v stavbe. Nádrž, vzduchojemy, podvozky a ich súčasti dostali patinu. Na patinu som použil pigmenty a zvolil som trochu odlišný spôsob fixácie ako je zvykom. Najprv som natrel pigment fixerom časť, na ktorú ide pigment, potom naniesol pigmenty a po zaschnutí so ich trochu rozbil riedidlom a hubkou z makeupu. Postup som zvolil preto, lebo po fixácii sa mi pigmenty strácali takže niekde sú aj tri vrstvy... :P

Zábava bude to poskladať, trochu mám obavy z bŕzd a stredných trakčných motorov. Asi budeme trochen rezať ale nič bolestivé by to nemalo byť... :P
Rám je ako tak hotový, patinu zatiaľ dostane len spodok, aby som to mohol postaviť na kolesá a upraviť výšku lokomotívy. Zbytok rámu dostane patinu až keď budem mať popisy popr. keď bude hotová aj vrchná časť.

...a ešte pigmenty, ktoré som použil na patinu

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: ZSSK 770 095-8 1:45 (Scratch Modelik S200 1:25)

Príspevokod užívateľa Oliver » 27 Máj 2021 17:48

Veľmi pekná patina, toto bude ďalšia bomba model. :wink:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: ZSSK 770 095-8 1:45 (Scratch Modelik S200 1:25)

Príspevokod užívateľa pisho66 » 27 Máj 2021 19:26

Akože parádne toto :victory: . Normálne som si spomenul na tú moju lokomotívu :P .

Ten pigment fixer mám už asi tri roky, ale ešte som ho nepoužil. Po nanesený pigmentov si to striekal, alebo si to natrel štetcom? Som myslel, že stačí streknúť jemnú vrstvu a pigment drží.
Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: ZSSK 770 095-8 1:45 (Scratch Modelik S200 1:25)

Príspevokod užívateľa iconmaster » 27 Máj 2021 21:27

Veru, chystá sa tu ďalšia parádna lokomotíva, len tak ďalej Jano :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: ZSSK 770 095-8 1:45 (Scratch Modelik S200 1:25)

Príspevokod užívateľa Jene » 27 Máj 2021 23:06

Ďakujem páni... :big smile:
Ja som fixer nanášal štetcom ale dá sa aj pištoľkou s veľmi nízkym tlakom aby si si nesfúkal pigment z modelu, lebo ho budeš mať všade :P Mne po zafixovaní patina vybledla, tak preto som volil opačný postup. Nádrž ostala patinovaná pôvodným spôsobom najprv som dal wash a naň pigmenty aby sa trochu spojili s povrchom a potom som naniesol fixer nanesený štetcom. Fixer sa po pigmente pekne rozpíjal.

Užívateľov profilový obrázok
Marcin Jakubiec | 49
Príspevky: 177
Meno: Viking_BB
Bydlisko: Rychvald; CR
Kontaktovať užívateľa:

Re: ZSSK 770 095-8 1:45 (Scratch Modelik S200 1:25)

Príspevokod užívateľa Marcin Jakubiec » 08 Jún 2021 10:31

Kiedy na suche pigmenty sikniesz lakier albo pigment fixer, zawsze patyna zblednie. Ja nakładam 2-3 warstwy pigmentów, na każdą idzie lakier. Pigment fixer używam do ciężkich efektów.

Whn you spay varnish or pigmentfixer over the dry pigments, it's always going to fade. That's why I apply 2-3 layers of pigments, each layer is fixed with mat varnish. I usually use pigmentfixer for heavy effects.

Jene teśim sa, że si se vratil :)
S pozdravom z Českej republiky :)
Hrdý majiteľ kartonowakolej.pl
Hrdý účastník Bielska Strefa Modelarska

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: ZSSK 770 095-8 1:45 (Scratch Modelik S200 1:25)

Príspevokod užívateľa Jene » 04 Okt 2021 13:47

Report
V stavbe mašinky som sa zas posunul o kus dopredu... podvozky sú skompletované, nebolo to bez problémov ale nič také katastrofálne (papier je poddajný materiál) :P

Rám dostal zo spodu patinu

Podvozky sú zatiaľ nasadené na sucho, ak by som ešte na niečo zabudol a nádrž je tiež zatiaľ len prišroubovaná... pre istotu :P Zatiaľ všetko sadlo. Jediný väčší problém s ktorým som sa stretol, bola výška pluhov nad koľajou. Už na fotkách hotového modelu vo vystrihovačke a reportov zo stavby na českom fóre sa mi zdali vysoko, ale som sa utešoval, že možno klamú foto, ale neklamú... Model má trochu iné proporcie čelníkov a schodíkov oproti skutočnej mašinke a je trochu vyšší. Čelníky a schody sa už opraviť nedali, tak som sa snažil položiť rám nišžšie na podvozky, pluhy som musel odrezať a urobiť nové držiaky cca o 2,5 mm dlhšie a spustiť pluhy nižžšie, aby to tak nebilo do očí.

Poskladal som skelety predstavkov. Všetko pasovalo bez problémov, spoje som pre istotu trochen pretmelil aby mi nevyšli na obšívke a dorobil som ešte 8 výstuh, lebo sa mi trochu skelety prehýbali a poznám sa... :P Skúšal som priložiť na zadný krátky predstavok obšívku a relatívne pasovala, chýbal jej nejaký milimetrík na šírke. Čelá na predstavkoch budem ešte upravovať podľa skutočnosti, kde rohy sú oblé a preto ich budem zbrusovať. Vo vystrihovačke sú len zošikmené.

Kým mi skelety schli, tak som sa dal do vyrezávania dverí a prelisov na ne.... toto bude jedna z tých menej zábavných činností, bo nerád robím veľa rovnakých dielov....

Toť zatím vše... :big smile:

Užívateľov profilový obrázok
Marcin Jakubiec | 49
Príspevky: 177
Meno: Viking_BB
Bydlisko: Rychvald; CR
Kontaktovať užívateľa:

Re: ZSSK 770 095-8 1:45 (Scratch Modelik S200 1:25)

Príspevokod užívateľa Marcin Jakubiec » 10 Okt 2021 21:31

Parada!!!!
S pozdravom z Českej republiky :)
Hrdý majiteľ kartonowakolej.pl
Hrdý účastník Bielska Strefa Modelarska

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: ZSSK 770 095-8 1:45 (Scratch Modelik S200 1:25)

Príspevokod užívateľa Jene » 02 Apr 2022 23:19

Report
Ako je u mňa zvykom, tak po dlhšom čase zas pridám niečo zo stavby "Čmeldu".
V stavbe som pokračoval obšívkou, ktorá ma príjemne prekvapila, lebo som sa jej dosť obával ale pasovala takmer na milimeter a sadla na prvý krát. Ďalej som pokračoval úpravou čiel ma predstavkoch, a to tým, že som hrany zbrúsil do oblúka lebo v šmikajde sú skosené podobne ako v T448p. Musel som upraviť pozíciu svetiel, keďže boli trochu mimo oproti predlohe (neviem prečo ich autor tak umiestnil, keďže ani na čmeliakoch z ČKD nie sú tak blízko ku stredu).

Ďalej som postupoval nalepením dverí na boky a predných vetracích žalúzií. Tie som úplne prerobil, lebo originál v šmikajde veľmi čnejú na kapote. Upravoval som aj rozmiestnenie dverí a zadných vetracích žalúzií lebo sa mi zdá, že autor ich robil tak aby vzhľadovo boli v strede medzi dverami a nie podľa skutočnosti. Šály som robil zo silonu 0,4 mm a nie z drôtu ako pri 750.300, lebo silon lepšie lepí a ohýba. Najprv som nalepil silony cez celú kapotu a potom som medzi ne vlepil samotný pásik papiera... celkom pasoval ten zo šmikajdy. ( Šály prekrývajú spoje, kde sú spájané kapoty aby nepršalo na motor).

Potom som pokračoval strechou. Aby ako tak zodpovedala skutočnosti, tak som z rovnakého dielu obšívky vyrezal len jej diely spolu s odkvapmi a nalepil som ju na obšívku. Potom prišla na rad úprava strešných žalúzií... tie sú okrem veľkosti úplne prerobené. Čo sa týka strešných poklopov, tak tie ostali takmer pôvodné, okrem výfukového poklopu, ten je tiež v inej polohe ako vo vystrihovačke lebo jeho umiestnenie záleží od výrobcu či to bola ČKD ale Dubnica a či má mašina tlmič abo nie.
Upravené je aj miesto na boku strechy pre umiestnenie čísla loko.

Zatiaľ je všetko poskladané na sucho, lebo ma teraz čaká drobotina. Pokračovať budem madlami a stupačkami, tie strešné už mám hotové z gitarovej struny 0,3 mm-

Potom prídu na rad matky na šály a ďalej cca 135 ks pántov a asi okolo 80 ks kľučiek na dvere a vôbec sa na to neteším. Dúfam, že som na nič nezabudol ale suma sumárum pôvodné ostali reflektorové paraboly, strešné poklopy a šály. Pôvodne som myslel, že to pôjde rýchlejšie a nebude potrebné toľko úprav lebo tie ma najviac zdržujú.
Tak zatiaľ len toľko...

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní