MT-LB /ORLIK/ 1:25

Moderátor: Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Paly | 36
Príspevky: 1790
Meno: Paľo

MT-LB /ORLIK/ 1:25

Príspevokod užívateľa Paly » 18 Dec 2018 21:02

Ahojte :victory:

Od dokončenia LIAZ-u som rozpracoval 5 modelov, bohužiaľ ma každý po cca 2 mesiacoch prestal baviť a tak mám teraz rozrobené dva kolesové a tri pásové modely :bad smile: , tak sa skúsim nakopnúť tým, že z toho posledného založím tému, snáď to trocha pomôže.

Vybral som si po dlhej dobe bojovú techniku a to konkrétne Ruský pásový delostrelecký ťahač MT-LB, ktorý sa osvedčil aj ako obrnený transportér pre pechotu. Jeho hlavnou výhodou je, že okrem ťahanej výzbroje transportuje naraz aj obsluhu dela (2+11) a zásobu munície, je obojživelný, s veľmi nízkou siluetou a vysokou spoľahlivosťou. Medzi jeho najväčšie nevýhody patrí, že je len ľahko pancierovaný (pôvodná verzia len 10mm), čo sa u neskorších verzií spoločne s výzbrojou vylepšovalo na úkor nosnosti. Vozidlo bolo nenáročné na výrobu, keďže používa mnoho spoločných dielov /najmä z podvozka/ s obojživelným tankom PT-76 a napríklad aj motor je výkonný a spoľahlivý dieselagregát JaMZ 238, V-8, 14,9 l, ktorý poháňa mnoho iných strojov, ako napríklad KRAZ-255b a mnoho mnoho ďalších. Celkovo sa vyrobilo na 80 rôznych verzíí MT-LB. Toľko v krátkosti k predlohe, knihy a ujo google toho vedia omnoho viac :P .

Pri stavbe použijem laserom rezanú kostru, čo sa týka úprav, model je veľmi detailný, zatiaľ som nenarazil na nič, čo by trebalo dopĺňať, dorábať. Škoda je, že mnoho detailov cez poklopy vidno nebude, ale námahy budú stáť neúrekom. Ale ako sa vraví, budeme vedieť, že to tam je.... Privítal by som pri mnohých malých dieloch o čosi mäkší papier, aj hrany by boli krajšie a ľahšie by sa retušovali. Návodové kresby hodnotím zatiaľ pozitívne, aj keď pri niektorých potrubiach a hadičkách vôbec nieje jasné, odkiaľ kam vedú a fotiek z vnútra vozidla je na internete žalostne málo.

Model je vo farbách Poľskej armády - kamufláž teda nieje bohvieako atraktívna, najradšej by som to prefarbil na stroj z Afganistanu alebo Čečenska, hneď by to bolo o inom, ak by šlo o stroj ktorý sa reálne účastnil ozbrojeného konfliktu, ale moc si na to netrúfam, nechám to na tých, ktorí s prefarbovaním majú viac skúseností a budú tento model chcieť zlepiť. Budem ľahko patinovať, nič špeciálne ako vždy, žiadne vodičky, sajraty, len čo dom dal.

Model tvorí 15 farebných strán s dielmi, 2,5 strany dielov s kostrou a 14,5 strany návodných kresieb. Písaný návod je veľmi stručný a orientovať sa teda dá jedine podľa kresieb....

Je to môj prvý model od ORLIKU, tak som zvedavý, ako to pôjde, nakoľko je veľmi zložitý a už v začiatkoch som sa pri niektorých dieloch potrápil.

Toľko na úvod a teraz pár fotiek z postupu:

Náhľad na model:



Zlepené akumulátory, NBC filter vzduchu pre posádku a dvojica vrchných palivových nádrží:



Ďalej som si vyrobil cca 90% dielov z drôtov, nakoľko je toho strašne veľa a pri ďalšej práci by ma to zdržiavalo:



Náročnou časťou modelu je prevodovka. Pri trpezlivom lepení sa to dá, ale ide to veľmi pomaly, mnoho drobných dielov a už spomínaný zbytočne tvrdý papier. Pri drobnejších útvaroch som narazil na nepresnosti, na jednej fotke obvodového plášťa to je vidieť, naľavo je mnou vyrobený zo zapasu koloru a napravo ten z modelu, ktorý je totálne mimo a tiež model neobsahuje dva drobné diely v tvare kruhu s priemerom pár mm, ktoré tvoria akési prelisy na prevodovke. Pri takomto modeli tvorenom na PC by sa to stávať nemalo - opäť zbytočné zdržiavanie a hrešenie :P

Naposledy upravil/-a Paly v 20 Dec 2018 17:05, upravené celkom 1 krát.
Live hard, ride easy.

Užívateľov profilový obrázok
mimapnd | --
Fordsonman
Príspevky: 2114
Meno: M.
Kontaktovať užívateľa:

Re: MT-LB /ORLIK/ 1:25

Príspevokod užívateľa mimapnd » 18 Dec 2018 21:54

Dobre vidim? Palino lepi? On to nezabudol? Tak to aby ti aj tie lasery coskoro dorazili, aby si mohol pridat na tempe :haha:
Teraz: Fordson F
Pred: Aero 500 Cililink, Rusnovy zdvihak, Snežný pluh,
Po(medzi): Miro mi uz nieco posle.
E-shop: http://www.papierovy-modelar.sk http://www.papershipwright.co.uk/

Užívateľov profilový obrázok
Kečup | --
Príspevky: 390
Meno: Jožo
Bydlisko: Horná Poruba

Re: MT-LB /ORLIK/ 1:25

Príspevokod užívateľa Kečup » 19 Dec 2018 00:03

Vááá dobre :haha: dalšia téma ktorú budem pravidelne sledovať... hlavne nech ťa tá chuť neomrzí :bad smile:
Jedného dňa pripláva moja loď,no pri mojom šťastí budem práve na letisku..
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Dokončené:Pz III,Jagdpanzer IV,Jagdtiger,Jagdpanther, Pz IV, Pz V Panther, Pz I, T-34/76, Sdkfz 251
Pracujem: Pz VI Tiger

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4052
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: MT-LB /ORLIK/ 1:25

Príspevokod užívateľa Roman » 19 Dec 2018 08:10

super. nevyzera to tazke, ma vozidlo aj komplet vnutro?

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: MT-LB /ORLIK/ 1:25

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 19 Dec 2018 18:39

To Roman: má, a celkom ťažký model to je, teda podľa plánov čo tu Pali zverejnil, len dúfam, že to bude presný model, ináč by ho bola škoda.
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
laki | 45
Príspevky: 692
Meno: laki
Bydlisko: BA - okolie

Re: MT-LB /ORLIK/ 1:25

Príspevokod užívateľa laki » 23 Dec 2018 10:23

Na toto sa silno tesim. Je to mozne postavit aj ako cistostavbu?

Užívateľov profilový obrázok
Paly | 36
Príspevky: 1790
Meno: Paľo

Re: MT-LB /ORLIK/ 1:25

Príspevokod užívateľa Paly » 30 Dec 2018 15:32

Ak bude všetko sedieť ako má, tak to bude vhodné aj na čistostavbu :big smile:
_______

Dokončil som prevodovku, pár drobných chybičiek na nej bolo, ale nejako to dopadlo. Je to zaujímavá konštrukcia s vonkajšími tiahlami, pravdupovediac také niečo vidím prvý krát, ale však keď to funguje, tak prečo nie :)

Live hard, ride easy.

Užívateľov profilový obrázok
Bakendrid | --
Príspevky: 40
Meno: Jirka

Re: MT-LB /ORLIK/ 1:25

Príspevokod užívateľa Bakendrid » 11 Jan 2019 00:42

Paráda, tohle vozítko mám v hledáčku, budu se těšit na report :)
Pro kamarády ;) Bak

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2947
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: MT-LB /ORLIK/ 1:25

Príspevokod užívateľa Brzdič » 11 Jan 2019 12:13

Pěkná práce. :big smile:

Užívateľov profilový obrázok
Paly | 36
Príspevky: 1790
Meno: Paľo

Re: MT-LB /ORLIK/ 1:25

Príspevokod užívateľa Paly » 11 Jan 2019 20:16

Pokračujem lepením motora..... a som trocha rozčarovaný, lebo každý tretí diel nejaká chyba. Ako, OK, tu to ešte retušou a nejakou "mastnotou" skryjem, len nech je prepána z vonku vozidla a na podvozku všetko v poriadku :haha: . Väčšinou je oprava jednoduchá, troška nesediaci obrys kam sa má nalepiť diel sa skryje retušou, nejaký ten milimeter na obvode dielov sa pristrihne, takisto prečnievajúce časti plášťa ako na fotke a hlavne spojka, kde vidíte ako je jej čelo úplne mimo a po stranách je obvodový plášť voľný, tak tá pôjde nalepiť priamo na stenu oddeľujúcu motor od priestoru osádky, takže to vôbec nevadí. Avšak jej čelo nieje dokonale kolmé, takže to pravdepodobne bude vyžadovať nejaké vypodloženie, alebo dotvarovanie. Pravdupovediac, ledva som minul jednu stranu z pätnástich, ale už nejako nemám vieru v autora (Michal Rafalski) a to ma ešte čaká kvantum komplikovaných celkov.

Live hard, ride easy.

Návrat na "Vojenská technika // Military Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní