Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Tatra 815 VV 4x4 / Ripper Works / 1:32

Moderátor: Oliver

Užívateľov profilový obrázok
krejcak | 35
Príspevky: 60
Meno: Tomáš

Re: Tatra 815 VV 4x4 / Ripper Works / 1:32

Príspevokod užívateľa krejcak » 08 Jan 2020 20:17

Ahoj,



aktuálně jsem u majáků a vymýšlím, jak je vytvořit. Zkouším vytáhnout majáky z folie, stále s tím však nejsem spokojen a na zdejší profíky v tomto směru určitě nemám. Zkusil jsem využít LED 5mm. Jde o čirou diodu, kterou jsem transparentní barvou přetřel na oranžovo - nejde tedy o matnou barevnou diodu, ale pěkně se leskne. Průměr je přesně dle vyznačeného místa na kabině. Tvar je však trochu jiný, než mají papírové majáky u modelu. Na druhou stranu, když jsem na googlu naspal "oranžový maják" tak mi vyskočila snad stovka různých tvarů a velikostí. Je pravda, že je dioda tak cca o 1 mm vyšší, než papírový originál.

Máte někdo zkušenosti s využitím diod? Je tento tvar majáku úplně mimo realitu? Nechci tím ten model úplně zazdít, ale pořád váhám, zda to není lepší, než moje výtvory z folie.


Obrázok Obrázok

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Bambulo | 47
Príspevky: 310
Meno: Robo
Bydlisko: Mojmirovce

Re: Tatra 815 VV 4x4 / Ripper Works / 1:32

Príspevokod užívateľa Bambulo » 08 Jan 2020 20:59

ahoj .... ja som na svojej Tatre pouzil klasicke oranzove diody , zbrusil som tu vchnu cast pilnikom na zeezo a potom zacistil jemnejsim smirglom ... vyzeralo to celkom jedle :big smile:

https://papermodelers.sk/viewtopic.php?f=41&t=3900
ten cerveny tahac v galerii

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: Tatra 815 VV 4x4 / Ripper Works / 1:32

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 08 Jan 2020 21:05

Tak ten Bambulov recept je asi fakt jedlý :P
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 815 VV 4x4 / Ripper Works / 1:32

Príspevokod užívateľa Oliver » 09 Jan 2020 10:29

Tak ako Bambulo píše. Ja by som z neho zospodu zobral aspoň 1mm (prípadne celý ten výškový rozdiel medzi diódou a papierovým dielom) a skúsil použiť tak.
S pilníkom na železo by to mohlo ísť celkom od ruky.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2952
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: Tatra 815 VV 4x4 / Ripper Works / 1:32

Príspevokod užívateľa Brzdič » 09 Jan 2020 13:48

Já si teda majáky vytahuju z folie, ale dioda se mi celkem líbí, jen bych jí taky o ten 1mm zbrousil, pokud pod diodu dáš podložku a ještě víc ubrousit.

Tady mám třeba maják na Tatřici.
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
krejcak | 35
Príspevky: 60
Meno: Tomáš

Re: Tatra 815 VV 4x4 / Ripper Works / 1:32

Príspevokod užívateľa krejcak » 09 Jan 2020 15:48

Děkuji za názory. Pokusím se jich tedy ještě pár udělat z folie a něco sem hodit, třeba jsem zbytečně sebekritický. Kdyby to byla opravdu katastrofa, tak ubrousím diodu.

Užívateľov profilový obrázok
krejcak | 35
Príspevky: 60
Meno: Tomáš

Re: Tatra 815 VV 4x4 / Ripper Works / 1:32

Príspevokod užívateľa krejcak » 02 Feb 2020 21:03

Ahoj,

jsem tu s dalším reportem. Pomalu začínám vidět světlo na konci tunelu. Majáky jsem zatím odložil bokem a pokračoval jsem s nástavbou, která je u tohoto modelu poměrně jednoduchá. Podlahu jsem měl již hotovou a tak přišel čas na nosníky (celek 27), sajtny (celek 28) a sloupky (celek 29). Dále bylo třeba vyrobit panty, abych mohl sajtny připevnit k podlaze korby.

27 - nosníky
U nosníků, které drží korbu na rámu, jsem nenarazil na žádný velký problém, či nepřesnost - právě naopak. Podlepené díly přesně sedí na šíři pásku, kterým se díl uzavře. Nosníky mám zatím bokem a k podlaze je připevním až v závěru, abych si při manipulaci tyto části neurval. Plánuji je nejdříve přilepit ke korbě a následně celou korbu s nosníky připevnit na rám.




28 - sajtny

U tohoto celku si člověk procvičí podlepování a vyřezávání z kartonu - což je dobře, protože pouze tréninkem se dají tyto dovednosti zlepšit. Nejdříve jsem vyřezal hrubý obrys žebrování a podlepil tyto díly 1 mm kartonem - dle návodu. Všech 6 dílků putovalo pod kýbl se 40 kg barvy, abych neměl sajtny prohnuté. Následovalo vyřezání žeber (pár metrů řezů to dalo...), retuš žeber a nalepení na další díl sajtny - opět vše putovalo na noc pod 40 kg. naposledy jsem přilepil vnitřní strany sajtny, olemoval dílky a opět vše umístil pod 40 kg. S výsledkem jsem spokojen a sajtny jsou bez větších tvarových deformací. Na sajtny jsem ještě z rezervní plochy přilepil malé plíšky na uchycení plachty - zatím nevím, zda ji udělám či ne. Vše krásně sedělo a pasovalo.





29 - sloupky
Konstrukce 6ti sloupků je poměrně jednoduchá a nenarazil jsem zde na žádný problém. Protože jde o „sandwichovou“ konstrukci, tak opět přišlo na řadu 40 kg barvy. Je důležité si pohlídal kolmost při jejich lepení. Já jsem sajtny lepil společně se sloupky a zde je třeba dát si pozor, že nelze nejdříve přilepit všechny sloupky a potom až umístit sajtny (nenasune se osička do pantů). Já tedy přilepil prostřední sloupky, následně nasadil sajtny a dolepil krajní sloupky.




mix (28, 29) - panty, osičky

Sajtny jsou k podlaze uchyceny pomocí pantů. Chvilku jsem přemýšlel, z čeho tyto panty vyrobit. Ve vystřihovánce sice jsou, ale bál jsem se tloušťky papíru a "pomáčkání". Nakonec jsem zvolil klasický kancelářský papír, ze kterého jsem si umotal cca 40 pantů. Osy jsem dělal z 0,8 mm měděného drátu. Bohužel poprvé jsem panty dělal přesně na průměr drátu a po natření barvou jsem ho do nich nedostal, takže jsem musel umotat dalších 40 pantů s mírně větším vnitřním průměrem. Vnější průměr pantů je cca 0,9 mm.




mix (26, 28, 29) - korba
Korba je již sestavena – ještě chybí pár detailů a také opravit na některých místech retuš, protože se při manipulaci z některých hran setřela. Korba zatím není přilepena na nosníky.




Hotové díly
Už se to začíná rýsovat…


Již mi chybí pouze dva celky, nejdříve celek 30 - kola a následně 31 - doplňky.

Začínám pracovat na kolech a poprvé dělám s laserovým dezénem, tak snad vše klapne jak má. Až dodělám kola, tak začnu s kompletací a doděláváním restů, které jsem za sebou při stavbě zanechával (majáky, blinkry, tažná zařízení, osičky...).

Užívateľov profilový obrázok
omron22 | --
Príspevky: 689
Meno: Lubo

Re: Tatra 815 VV 4x4 / Ripper Works / 1:32

Príspevokod užívateľa omron22 » 04 Feb 2020 13:27

Ahoj, radost pozerat....nadherna robota a retus.

Užívateľov profilový obrázok
krejcak | 35
Príspevky: 60
Meno: Tomáš

Re: Tatra 815 VV 4x4 / Ripper Works / 1:32

Príspevokod užívateľa krejcak » 18 Feb 2020 20:05

Ahoj,

dnes jenom takový rychlý minireport. Dokončil jsem celek 30, tedy kola.


30 - kola

Na kola jsem poprvé využil laserový dezén. K bombírování jsem využil hned několik pomůcek a chvilku mi trvalo, než jsem to dostal do ruky. Nakonec se jako nejlepší ukázala karabinka, pomocí které šli bočnice krásně tvarovat. Finální slepení jsem provedl jak udělátku z tmelu. Používal jsem to pouze na udržení tvaru při lepení. Původně jsem plánoval, že kola nebudu tentokrát přebarvovat. Dezén však byl výrazněji tmavší než zbytek kola a nevypadalo to přirozeně, musel jsem tedy opět využít oblíbenou XF-85. Boční figury dezénu jsem po přilepení zařezal "do ztracena". Na ráfku mám místy otřenou barvu a ještě si je musím projít a řádně zaretušovat. Protože na celém modelu nemám matky, tak je nebudu asi dávat ani na kola.




Nyní dodělat majáky a další detaily a vše slepit - jsme zvědavý, kolik šroubků (dílků) mi po finální kompletaci zůstane v dílně :D

Ještě ohledně plachty. Stále jsem byl na rozpacích, ale nakonec manželka prohlásila, že bez ní se jí to líbí více (nebudou schované sajtny) a nestavím modle pro získávání ocenění, ale aby nám doma ve vitríně dělal radost, tak to udělám nakonec bez plachty.

T.

Užívateľov profilový obrázok
krejcak | 35
Príspevky: 60
Meno: Tomáš

Re: Tatra 815 VV 4x4 / Ripper Works / 1:32

Príspevokod užívateľa krejcak » 23 Feb 2020 22:50

Ahoj,

všechno jednou končí a tak se mi povedlo dotáhnout i tuto stavbu do zdárného konce. Jde o můj první RW. Nakonec se mi i ty majáky povedlo udělat v nějaké přijatelné kvalitě. Jak jsem si prohlížel fotky tak je jasné, že foťák nic neodpustí a všechny nedostatky naopak vytahuje...

Stavbu jsem začal 12. května 2019 a ukončil ji dnes, 23.2.2020. Dle záznamů mi stavba zabrala 196 hodin (to není důležité, spíše můj statistický údaj pro zajímavost). Stavbu jsem se snažil stavět jako čisto stavbu a jediné přebarvené díly jsou kola - kvůli dezénu.

Použité laserové doplňky:
laserové dezény
laserové stěrače

Nebudu již dále zdržovat a ukážu rovnou fotografie z výsledné kompletace s komentářem.


1) kompletace podvozku a připevnění kol
Přední nápravu mám vytočenou (v kabině mám také pootočený volant), ale jinak je přilepená napevno a klouby jsou prolité vteřinovým lepidlem, tak snad se to nezbortí (možná si model ve vitrínce postavím na nějaký pěkný podstaveček na rouru). Protože jsou náboje menší než vnitřní průměr disků (je to logické), tak jsem řešil, jak kola lepit. Nakonec jsem si vypočítal rozdíly a následně vytvořil jednoduché podstavce tak, abych kola na náboje nasunul. Náboj je cca uprostřed kola a všechna kola zároveň stojí na podložce. Pokud jsem správně studoval, tak 4X4 nemá podseknuté zadní nápravy. U kompletace podvozku jsem na problém nenarazil. Pár nepřesností tam je a také vím, na co se příště lépe zaměřit. Rovnou jsem připevnil i rezervu, snad si ji časem neurvu. Nikdy bych to neřekl, ale ke stavbě papírového modelu se dá využít i AKU vrtačka s vrtákem. Rám mám dřevěný, aby se mi nekroutil a potřeboval jsem upravit díry na blatníky.

Obrázok Obrázok

Obrázok


2) Přilepení korby a dodělání detailů na podvozku a korbě

Když jsem měl podvozek na kolech, tak jsme na rám přilepil korbu pomocí nosníků. Lepil jsem v pořadí: nosníky na korbu a následně na rám. Musel jsem malinko upravit hrazdu za kabinou, aby se mi korba na místo bez problémů vešla (upravit znamená ubrousit desetinky milimetru). Celou dobu jsem měl při ruce různá pravítka, měřidla a šablony a stále jsem zjišťoval, zda korba nepadá na nějaká stranu či neujíždí do strany. S výsledkem jsem spokojen. Všechny sklopné sajtny jsou funkční, ale při rozebírání se odře barva na kolíku. Stejně to rozebírat nebudu, maximálně zadní a ta jde dobře. Po nalepení korby jsem model otočil a mohl jsem dolepit detaily a tažná zařízení na podvozek a na rám (fotografie podvozku je z průběhu kompletace).

Obrázok Obrázok

Obrázok Obrázok


3) Kabina

U kabiny nešlo ani tak o kompletaci jako spíše o připevnění všech detailů. Nejvíce jsem se zasekl na majácích, ale snad dobré (jako ve škole za 3). Výška majáků odpovídá papírové předloze. Z folie jsem si také vytáhl blinkry a stejně jako na majáky a zadní světla jsem na ně použil transparentní Tamiyu. Našel jsem doma laserové stěrače na 815, tak jsme hned dva použil. Je to o poznání lepší, než papírový díl z vystřihovánky. U kabiny vše krásně sedí a neměl jsem zde žádný problém. Folie jsou napnuté a pouze odraz světla způsobuje, že na některých místech vypadají okna pomačkaně. U kabiny mě mrzí kliky, které jsem zapomněl upravit.

Obrázok Obrázok

Obrázok Obrázok


4) Finální kompletace

Následně přišlo to nejhorší a to usazení a připevnění kabiny na své místo. Trochu jsem musel řezat a opět jsem poučen, kde si musím dát u příštího RW pozor. Nejdříve mi kabina seděla na sání, takže jsem musel trochu upravit tento díle. Následně se mi zase posadila na alternátor, takže další úprava. Vše se povedlo bez ztrát a kabina dosedla tam, kam měla. Docela mi sedí i napojení stupačky a předního blatníku. Kabina je výklopná.

Pár fotografií celku:

Obrázok Obrázok

Obrázok Obrázok

Obrázok Obrázok

Obrázok Obrázok

Obrázok


Pár detailů:

Obrázok Obrázok

Obrázok Obrázok

Obrázok Obrázok


Chci také dodělat fotky v exteriéru, ale dnes by z toho byl spíše letecký den. Věřím, že se během týdne počasí umoudří a něco pěkného pořídím.

Co říci závěrem. Model se stavěl velice dobře, nenarazil jsem na žádné velké chyby. Všechny nepřesnosti jsou pouze mou malou zkušeností. Vzhledem k jednoduché nástavbě jde opravdu o ideální začátek do RW modelů.

Děkuji všem za rady a připomínky v průběhu celé stavby. Nyní mě čeká další velice náročná operace a to je výběr dalšího kousku techniky. Několik projektů mám v hlavě, ale stále se nemohu rozhodnout. Také bych rád něco málo udělal na Krumlově. Ještě se ozvu s fotografiemi z exteriéru.

Návrat na "Vojenská technika // Military Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných