Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Moderátor: Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Marmat » 31 Aug 2020 23:14

Máš to super, teším sa na to, keď to bude vo farbe. Mám ale na teba pár otázok, píšeš že si blatníky urobil z tuby zo sladkého mlieka, čím si to lepil k modelu, aby to držalo na papieri? Sekundovým lepidlom, alebo nejakým iným? A ako je to s farbením, treba ten plech pred striekaním nejako ošetriť?

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 01 Sep 2020 09:33

Roman napísal:-zaujimavost: original chwat prezil vojnu ,bol v muzeu,koncom 50 rokov ho nejaky polsky sudruh debil nechal hodit do srotu,ostalo z neho len koleso.spolu s nim isli do srotu dalsie kusy techniky.polsky sudruhovia si nebrali vzor z sovietskeho zvazu kde mali statny podnik ktory vyhladaval , renovoval techniku z vojny pre muzea.
- v polsku v 60 rokoch chceli filmari do filmu tank tiger. tak hladali ,dozvedeli sa ze v nejakom jazere je nejaky wh tank.vytiahli ho ,bol to velmi dobre zachovany stug III. kedze to nebol tiger tak ho hodili do srotu.


Mne sa toto správanie k Poliakom hodí .. čo by som ja dal za to, nájsť niečo také. Vždy som o tom sníval, že jedného dňa niečo vzácne z vojny úplnou náhodou nájdem.
:haha:

Marmat napísal:Máš to super, teším sa na to, keď to bude vo farbe. Mám ale na teba pár otázok, píšeš že si blatníky urobil z tuby zo sladkého mlieka, čím si to lepil k modelu, aby to držalo na papieri? Sekundovým lepidlom, alebo nejakým iným? A ako je to s farbením, treba ten plech pred striekaním nejako ošetriť?

Lepil som to overenou dvojkou: herkules + sekundové lepidlo, to drží všade. Na hrany som naniesol Herkules a prilepil. Potom som sekundovým lepidlom na špičke špajdle pretiahol tieto hrany z oboch strán. Sekunďák sa dostane k herkulesu a začne takmer okamžite tvrdnúť. Jeden blatník sa mi v ohybe rozdelil na 2 časti. Tie som k sebe lepil rovnakým spôsobom, tzn. plech/plech. Hranu som potom prebrúsil plochým kovovým pilníkom. Plech ošetrím ako celý model nanesením surfaceru, to by malo stačiť.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Roman » 02 Sep 2020 07:01

-oliver toto poznas?
https://detektorweb.info
pozeram to roky,naslo sa tam vselico,aj komplet funkcna wh motorka pod dlazkou kuchyne domu pred par rokmi...
- zaujimavost: okolo roku 1956 v olomouci , v leteckej skole bol dostojnikom jaroslav janecka/neskorsi riaditel leteckeho muzea kbely,odborny poradca vojnoveho filmu piloti/,nazbieral funkcne lietadla z vojny a povojny/ me 262,pe 2,la 7,mig 15,avia s 199,letecke motory..... liedadla boli udrzovane,maskoval to ze su to ucebne pomocky. ked janecku prevelili dosiel novy debilny soudruh a vsetky liedla isli do srotu. nezachovalo sa nic. debilita nielen v polsku

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 17 Okt 2020 16:36

Roman napísal:-oliver toto poznas?
https://detektorweb.info
pozeram to roky,naslo sa tam vselico,aj komplet funkcna wh motorka pod dlazkou kuchyne domu pred par rokmi...
- zaujimavost: okolo roku 1956 v olomouci , v leteckej skole bol dostojnikom jaroslav janecka/neskorsi riaditel leteckeho muzea kbely,odborny poradca vojnoveho filmu piloti/,nazbieral funkcne lietadla z vojny a povojny/ me 262,pe 2,la 7,mig 15,avia s 199,letecke motory..... liedadla boli udrzovane,maskoval to ze su to ucebne pomocky. ked janecku prevelili dosiel novy debilny soudruh a vsetky liedla isli do srotu. nezachovalo sa nic. debilita nielen v polsku


Roman, veru takéto stránky nepoznám. Je to zaujímavé a zároveň veľmi smutné. Boli by to nádherné kúsky ..
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 17 Okt 2020 17:40

Report
Ahoj,

som rád, že sa mi podarilo naplniť čo som naposledy vravel, ba ešte niečo navyše som pridal. Postupne som od posledného progresu dokončil posledné chýbajúce celky: hever, anténky, bočné pláty panciera, rôzne úchyty, priezory a iné detaily na vozidle. Väčšinu z nich na fotkách nemám, nakoľko lepím len v BA a tam si so sebou zatiaľ foťák nenosím (čo sa onedlho zmení). Hever som si spravil zo skenu vystrihovačky Pz III od GPM. Bočné pláty panciera som spravil opäť z tuby (obalu) na sladké mlieko. Tu som akurát kvôli imitácii hrúbky pancierovania radšej zlepil 2 plechy k sebe. Na každej strane som jeden schválne nespravil.


Prednú dvojicu kolies som si malinko vylepšil. Model ich mal len také jednoduché "jednovrstvové". No ja som si diely oskenoval a z nich som si na obe strany (z vonkajších strán) vyrezal a nalepil o jeden ozubený obvod navyše. Pri takýchto dieloch a hlavne pri prefarbovačkách sa mi osvedčilo takéto diely nalepiť k sebe a až potom na jedenkrát rezať, napustiť hrany sekundovým lepidlom a brúsiť. Je to menej prácne a v konečnom dôsledku snáď aj efektívnejšie. Strednú časť (ten valček), by sa patrilo tiež vylepšiť, nakoľko v skutočnosti je na tomto kolese ešte pár drobností medzi kotúčmi, ale tam pri Hetzerovi vďaka pásom, plátom panciera oko nedovidí.


Na vozidlo som ponaliepal rôzne iné už vopred pripravené detaily a celky. Priezor vodiča má trochu väčšie rozmery, ale keď som chcel do vnútra vlepiť fóliu, musel som celý diel zväčšiť. Keďže som model neimpregnoval nitrolakom v zošite, spravil som tak v tomto momente, kedy som celý model a všetky bokom zlepené diely natrel nitrolakom. Pár náhľadov:


Tá dvojica antén na ľavom blatníku je z plastových nití z rámčekov z plastových modelov vytiahnutých nad sviečkou. Postupne sa ich hrúbka ku koncu znižuje. Keďže nitrolak riedim agresívnym riedidlom voči plastu .. nenapadlo mi, že ich dokáže rozleptať. Preto odporúčam pred aplikáciou nitrolaku odstrániť všetky tenšie plastové diely. Mne ich na niektorých miestach prilepilo k modelu a musel som ich odstrániť, miesta prebrúsiť a vyrobiť nové.

A nasledovala aplikácia Mr. Surfaceru na všetky diely. Priznám sa, že od tohto kroku som mal celkom veľké očakávania, nakoľko som bol veľmi zvedavý, či sa zmenší (prípadne eliminuje) početnosť "chĺpkov" ako dôsledok celoplošnej aplikácie nitrolaku. Nakoniec som bol trochu sklamaný, pretože chĺpky sa objavili viac menej po celom vozidle. Na fotkách to nie je moc dobre vidieť.


Tak som celý model ešte raz obrúsil, tentokrát brúsnou špongiou zrnitosti asi okolo 1200. Miestami, kde to bolo efektívnejšie, som použil jemné brúsne papiere. Povrch modelu bol po tomto kroku hladučký a je pripravený na farbenie. Poslednou väčšou úpravou, ktorá trochu zmenila vzhľad modelu, bolo pridanie zvarov. To som prvýkrát robil pomocou dvojzložkového tmelu Milliput. Ten sa mi podarilo zohnať len vo verzii "Terracotta". Neviem či je to týmto druhom, ale mal som trošku inú predstavu o tom, ako sa s tmelom budem robiť. Tmel sa mi lepil na nástroje a nechcel držať na mieste, kde mal ísť. Musel som ho dosť prehovárať a "zvarenie" štvorca o rozmeroch 0,5x0,5cm mi zo začiatku trvalo aj hodinu. Neskôr som sa naučil ako s ním robiť, začal som používať viac vody a potom to išlo. Postupne som zvary umiestnil na tie miesta, kde podľa fotiek v skutočnosti boli. Čelný pancier je podľa fotiek privarený akoby o vrstvu na povrchu, ale celý čelný pancier som teda ďalší robiť nechcel. No zvary som na jeho hrany aj napriek tomu spravil. Snažil som sa ich spraviť v čo najtenšej vrstve. Zvary sú ešte aj na rôznych úchytoch a pántoch po celom vozidle, ale kvôli ich "veľkosti" a neschopnosťou pracovať s Milliputom som nedokázal spraviť aj takéto drobnosti. Okrem toho som bočné pancierovanie malinko poprehýbal. Keďže je z plechu, šlo to jednoducho a výsledok je podľa mňa podarený. Čísla na kanóne je spleť náhodných čísel, ktoré sa mi v takýchto rozmeroch podarilo z 0,2mm drôtu vyrobiť. Nie je mojou snahou odkazovať na konkrétny stroj.




No a na záver som sa pustil aj do zostavovania pásov. Tie boli k modelu a mám ich od GPM. Sú na jednom aršíku A4. Okrem pásov ako takých tam bolo vyše 400 zubov a cez 200 "podkov". Celý aršík som ešte na začiatku impregnoval nitrolakom. Zuby a podkovy som dodatočne ešte impregnoval sekundovým lepidlom, ideálne z oboch strán. Tieto diely sa ohýbať nebudú a tak nie je dôvod, prečo by nemali byť pevné. Začal som lepením "podkov" na samotné pásy.


No a dnes a včera som si začal ohýbať pásy okolo kolies. Tu som dlhšie rozmýšľal ako to spraviť tak, aby som ich v ohybe nezlomil (čo sa mi na jednom mieste takmer podarilo). Ide hlavne o tie dlhé celky. Napadlo mi ich z vnútornej strany malinko navlhčiť vodou. Použil som obyčajnú vatovú tyčinku, ktorú som pichol do vody a z vnútornej strany pásov pásy potrel. Počkal aspoň minútku a postupne som pásy nasadil na ozubené kolesá. Na nich držali v podstate samé a postup som zopakoval aj na zadných kolesách a plus/mínus v mieste ohybu pod pojazdovými kolesami. Pásy som následne na týchto miestach nechal preschnúť a dnes mi samé držia svoj tvar.


Ozubené kolieska mi výborne sadli do pásov, ale to som skúšal už pri ich lepení. Aj pásy, zdá sa, že budú sedieť pekne pod blatníky, takže zatiaľ sa z modelu teším. :big smile:

Už mi chýba len nalepenie zubov, ale túto monotónnu činnosť si nechám na večery v BA.
Osádzanie pásov a ich tvarovanie potom bude vo výsledku kapitola sama o sebe, na ktorú sa už teraz absolútne neteším. Pre mňa je to vždy pri pásovej technike veľký boj.
Takže najbližšie sa snáď prihlásim s ich finálnou podobou (pred farbením) a pustím sa pomaly do farebnej úpravy vozidla.
Ešte si preštudujem a poriadne v hlave prejdem čo budem robiť.
Držte palce.
:big smile:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 17 Okt 2020 18:37

Wow, na toto sa fakt dobre pozerá, tie detaily sú úžasné! :still dreaming:

Oliver napísal:Priznám sa, že od tohto kroku som mal celkom veľké očakávania, nakoľko som bol veľmi zvedavý, či sa zmenší (prípadne eliminuje) početnosť "chĺpkov" ako dôsledok celoplošnej aplikácie nitrolaku. Nakoniec som bol trochu sklamaný, pretože chĺpky sa objavili viac menej po celom vozidle.

To sa stáva aj mne. Ale dá sa to čiastočne eliminovať tým, že po vyschnutí nitrolaku povrchy "prehladkám" jemným šmirglom a až potom striekam ten základ. A niekedy aj ten nitrolak opakujem, ak vidieť, že papier je ešte schopný absorbovať ďalšiu vrstvu.

Oliver napísal:Držte palce.

Samozrejme že držíme :victory:

Užívateľov profilový obrázok
tatra813 | 28
Príspevky: 445
Meno: Peter
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa tatra813 » 17 Okt 2020 20:58

Oliver sleduj a nemám slov, neskutočná práca a tie zvary ma zaujali asi najviac . :victory:
Jeden musí robiť vždy,to čo sa páči ostatným .. V suchom doku -> SCHARNHORST 1/150 ..... áno, mám doma laser

Užívateľov profilový obrázok
Kečup | --
Príspevky: 390
Meno: Jožo
Bydlisko: Horná Poruba

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Kečup » 18 Okt 2020 08:33

Krásna robota ako vždy,...detaily premakané.....Tie zvary ti vyšli pekne, ja sa tiež s každým zvarom trápim a žiadny vhodnejší materiál na to nevime nájsť :)
Jedného dňa pripláva moja loď,no pri mojom šťastí budem práve na letisku..
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Dokončené:Pz III,Jagdpanzer IV,Jagdtiger,Jagdpanther, Pz IV, Pz V Panther, Pz I, T-34/76, Sdkfz 251
Pracujem: Pz VI Tiger

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 18 Okt 2020 11:30

Krásna práca, aj keď ja to momentálne vnímam trošku rozporuplne, lebo sa tu pre mňa stratil rozdiel medzi plastovým a papierovým modelom. Je to čisto môj subjektívny pocit, pokiaľ je cieľom priblížiť sa čo najviac dokonalej zmenšenine stroja, je to úplne ok. Len... proste sa stratil ten pocit, ktorý sa dá asi najlepšie vyjadriť takto: "Jeeej, papierový model!" :)

P.S. Nie je to kritika, skôr vyjadrenie iného vnímania papierového modelárstva. Asi som viac na čistostavby. Model ako taký je skvelý.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 19 Okt 2020 11:18

iconmaster napísal:To sa stáva aj mne. Ale dá sa to čiastočne eliminovať tým, že po vyschnutí nitrolaku povrchy "prehladkám" jemným šmirglom a až potom striekam ten základ. A niekedy aj ten nitrolak opakujem, ak vidieť, že papier je ešte schopný absorbovať ďalšiu vrstvu.

A po nástreku základu keď tak ten povrch musíš obrusovať zas, ak sa náhodou chĺpky nepodarí eliminovať všetky. Ja som to spravil v týchto troch krokoch (nitrolak, surfacer, obrusovanie) viac menej naraz a na istotu. S tými brúsnymi špongiami je to celkom jednoduché, aj detaily si môžem dovoliť obrusovať bez ich poškodenia.

Saskardin napísal:Krásna práca, aj keď ja to momentálne vnímam trošku rozporuplne, lebo sa tu pre mňa stratil rozdiel medzi plastovým a papierovým modelom. Je to čisto môj subjektívny pocit, pokiaľ je cieľom priblížiť sa čo najviac dokonalej zmenšenine stroja, je to úplne ok. Len... proste sa stratil ten pocit, ktorý sa dá asi najlepšie vyjadriť takto: "Jeeej, papierový model!" :)
P.S. Nie je to kritika, skôr vyjadrenie iného vnímania papierového modelárstva. Asi som viac na čistostavby. Model ako taký je skvelý.

To je úplne v poriadku. Ja som bol kedysi tiež "ortodoxný" papierák. Prefarbovanie som neuznával a "nevoňalo mi". Ale po nejakej dobe som to vyskúšal a zavoňalo :) ..
Stále pracujem z 90tich percent s papierom, akurát vo finále to tak možno nevypadá. A áno, od určitého bodu to už pôsobí skôr ako plast, ale treba vidieť všetko to čo je za tým. Kedysi som začínal s plastom (čo ma čiastočne drží doteraz, ale už v menšej miere ako papier), a preto možnosť využitia všetkých tých techník pri papierovom modely len vítam. Je podľa mňa ale fér, aby prefarbované modely mali vlastnú kategóriu na súťažiach.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Návrat na "Vojenská technika // Military Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní