Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Moderátor: Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2947
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Brzdič » 12 Dec 2020 16:37

Nádherná práce. :dribble:

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 08 Feb 2021 22:16

Keď som naposledy napísal, že snáď do Vianoc bude model vyzerať zas trochu inak, bol to straaaašne optimistický názor.

Report
Nadviazal som na naposledy prezentovaný progress a začal som ošúchavaním farby, ktoré vo výsledku nedospelo k očakávanému záveru.
Dôvody tu vidím hneď dva:
  • Od aplikácie AK Heavy Chipping Effects po jeho reaktiváciu vodou uplynulo veľmi veľa času. Určite minimálne mesiac, možno aj viac. Za ten čas zrejme tento prípravok stratil svoju vlastnosť.
  • Do každej kamuflážnej farby som pridával lesklý lak X-22. Ten síce ochránil farbu pred jej strhaním páskou, ale veľmi pravdepodobne znemožnil adekvátne fungovanie tohto prípravku.

Druhú možnosť vidím ako hlavnú príčinu nezdaru. O ošúchanie farby som sa samozrejme pokúsil a výsledok je možné vidieť na dvoch fotkách nižšie. Za zhruba 5 minút relatívne intenzívneho brhlenia povrchu štetcom som nedokázal spraviť nič iné, ako hranu zvaru dostať až na samotnú farbu Milliputu. Čiastočne sa mi na zvare podarilo farbu ošúchať, ale výsledok sa nedal predvídať a hlavne úsilie na jeho dosiahnutie sa mi nezdalo výsledku primerané. Druhú šancu som tomu dal v zadnej časti vozidla, ale tam tak isto šlo všetko dolu až na samotný základ, v tomto prípade surfacer. Potom som sa na to radšej vykašľal, aj tak už som bol rozhodnutý, že odreniny skúsim spraviť premiérovo ručne.


V ďalšom kroku som celý model nastriekal matným lakom od Tamiye XF-86. Konečne som prišiel na to, ako ho s dobrým výsledkom použiť. Riedil som ho s Tamiya Lacquer Thinner v pomere 30/70 (lak/riedidlo) a striekal asi v dvoch jemných vrstvách na celý model popri slabšom tlaku, zhruba 20ps (poznámka pre mňa pre ďalšie experimenty). Začal som si uvedomovať, že modelu by viac pasovali bledšie odtiene zelenej a hnedej kamuflážnej farby. Vedel som síce, že všetky technicky patiny výsledný efekt spravia tmavším, avšak nikdy som si to v praxi nevyskúšal. No nabudúce budem určite vedieť a zvolím aspoň o 2 odtiene svetlejšie farby. Docela ťažko sa to aj fotí, predovšetkým v týchto zimných sychravých dňoch, kedy nie je počas dňa dobré svetlo.
Ďalej som vymaľoval detaily. Šedou farbou som natrel periskop a vzadu na korbe to niečo, čo mi veľmi pripomína "koncové svetlo" (??). Tam som použil také farby, že ich skoro ani nie je vidieť. Tie štvorčeky bolo lepšie vyrezať do obvodu celého valčeka, potom by sa lepšie farbili aj výsledok by snáď bol lepší.


Nasledovala aplikácia washu. Bol som veľmi milo prekvapený, keď mi wash na povrchu robil presne to čo mal - krásne sa rozplýval do strán. Ako wash som použil Tamiya Accent Color Black. Prebytky som stieral syntetickými riedidlami alebo terpentínom. Hlavne na kolesách pekne vybehol kontrast so zosvetlenými stredmi.


Následne som sa pokúsil znázorniť stečeniny od dažďa. Mal som v pláne robiť ich olejovými farbami. Doma mám zhruba 10 rôznych odtieňov olejových farieb Umpton, ktoré som za týmto účelom použil. Žiaľ, ich bledé odtiene (biela a bledá žltá) po sebe zanechávali taký bledý "film", takú "hmlu". Nepomohlo mi ani niekoľkonásobné stieranie riedidlom ani terpentínom. Použil som rôzne štetce, tyčky do uší, ale bez úspechu. Zrejme staršie a menej kvalitné olejové farby .. našťastie pre mňa, skúšal som to na šikmom povrchu pravého boku a horizontálnom povrchu vrchného panciera (kvázi "strechy"). Tento bledý film som sa pokúsil eliminovať opätovným nanesením washu. Výsledok sa našťastie dostavil, no stále je z niektorých uhlov možné na týchto miestach vidieť bledšie hmlisté fľaky. Na partie bez kamuflážnej farby som zatiaľ wash nedával - vaňa vozidla.


No a prišlo zatiaľ finále - maľovanie odrenín. V poslednom čase je pre mňa obrovskou inšpiráciou Martin Kováč a jeho kanál The Night Shift. Neskutočne ma fascinuje jeho precízna robota. V prvom kroku som chcel napodobniť veľké množstvo jemnejších odrenín, ktoré v druhom kroku zvýrazním v ich stredoch a ich spájaním tmavou farbou. Na základ jemných odrenín som použil Vallejo Dark Yellow, ktorú som zosvetlil troškou bielej. Martin na obdobne sfarbenom vozidle ako tmavšiu farbu odporúča použiť Vallejo Dark Grey, avšak u mňa sa neosvedčila, nakoľko moje kamuflážne odtiene sú priveľmi tmavé a tak tento odtieň vôbec nebol výrazný. Do tejto farby som pridal aj menšie množstvo Dark Yellow, aby výsledná farba lepšie "hrala" s kamuflážou. Nakoniec som niektoré hrany preleštil veľmi mäkkou ceruzkou, aby som zvýraznil oder až na holý, lesklý kov.



Väčšina jemných odrenín na hranách je robená tupovaním molitanu. Na spodnej strane zadného panciera je vidieť, ako to nemá vyzerať. Na špongii som mal príliš veľa farby. V každom prípade sa mi výsledok za denného svetla absolútne nepozdával a bol som rozhodnutý s tým niečo urobiť. Objednal som si preto rovno čistú čiernu farbu od Valleja, ktorou som začal robiť tieto odreniny rovnakým spôsobom ako s Dark Grey, teda s prímesou Dark Yellow. Výsledok je podstatne lepší, aj keď nie úplne podľa predstáv. Tmavšie odreniny asi nemá význam robiť. Takže tu som opäť stroskotal na príliš tmavých kamuflážnych farbách.



Nevravím, že je toto finálny stav, ale pre zatiaľ určite finálny. Už keď tak budem dorábať len nejaké drobnosti, nakoľko ručné maľovanie týchto odrenín mi zabralo podstatnú časť času, ktorý uplynul od posledného príspevku. Nevydržal som pri tom dlhšie ako 2 hodiny vkuse. Tieto odreniny chcú fakt cit, pevnú ruku a hlavne chuť, takže keď ma to už prestávalo baviť, radšej som skončil. Zrejme tam ešte čo to primaľujem, najmä v okolí úchytov rôznych poklopov (jeden som prehnane moc obúchal, pretože som tam skúšobne natupoval príliš veľa žltej). Ľavý predný blatník som jemne naleštil pigmentom Dark Steel od AK. Výsledok na mňa pôsobí lepšie ako bežná, hoci mäkká, ceruzka. Tento efekt budem robiť ako jeden z posledných.

Fotiek je dnes pomenej. Fotoaparát je stále v TN, ale model robím prevažne v BA, takže fotím viac-menej len výsledky (zmením časom).
Tieto farby a v tomto počasí sa nefotia veľmi dobre. Tentokrát som použil bielu plachtu ako pozadie a na model som si svietil lampou cez kancelársky papier. No výsledok nie je taký, ako som si predstavoval.
Voľným okom odreniny pôsobia prirodzenejšie. Veď snáď uvidíte na nejakej výstave.
:big smile:

Nasledovať by malo moje premiérové blatenie, tak som veľmi zvedavý ako to dopadne.
Po maľovaných tohto nekonečného množstva odrenín sa na blatenie celkom teším.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Marmat » 08 Feb 2021 23:53

Snáď sa na mňa Oliver neurazíš, ale keď som si tento report pozrel, napadla mi na um táto hláška z kultového filmu Pelíšky :victory:

Ale inak dobré je to a teším sa na ďalší progres v stavbe :big smile:

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Fito » 09 Feb 2021 09:24

Oliver napísal: .... Fotiek je dnes pomenej. ....

:haha:
Parádny report, radosť čítať a pozerať.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
spider | 32
Príspevky: 974
Meno: Stano
Bydlisko: Trenčín

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa spider » 09 Feb 2021 11:00

Bude to tá druhá možnosť. Lak do farby nie je veľmi šťastné riešenie, hlavne pri "hairspray" technike.
Veľmi pekne si to zachránil, resp. zvládol chipping tou špongiou. Hrany a detaily sú super, no na veľkých plochách mi to pripadá také prázdne/čisté, niečo mi tam chýba. Tam si to pýta ešte nejaké tie tiene/opotrebenie olejovkami. Ale ak to nie je úplne finálny povrch, tak som nič nepovedal.
Neber to samozrejme zle, myslím to v dobrom. Zatiaľ ideš super, som zvedavý na finále :)
правда у воді не тоне і в огні не горить
Working on: KrAZ 255b

Užívateľov profilový obrázok
juraj_ziacik | 41
Príspevky: 1232
Meno: Gergej
Bydlisko: Turčiansky Svätý Martin/Zvolen/Babiná
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa juraj_ziacik » 09 Feb 2021 21:46

Bomba to je riadna, teším sa na blatenie!!! :dribble: :)
Myslím si že niekedy je menej viac, mne tam už nič nechýba, to blato a trochu vody tomu pridá veľmi veľa, nie všetky tanky musia vyzerať ako po desať ročnej službe. Kedysi to bol taký trend, všetko očipovať a ovašovať, niekedy modelári zabúdajú, že v reálnej službe vydržal tank nie viac ako týždeň. Po prečítaní niekoľkých knižiek od veteránov a technikov som sa neraz dočítal, že tanky prechádzali pravidelne údržbou, dokonca aj na sklonku roku 1944. Obzvlášť keď vidím hrdzavý tank, tak mám celkom dosť......
Je to naozaj dobré, podľa mňa to stačí.....
Hey Hou, Let´s Go!

Užívateľov profilový obrázok
Kečup | --
Príspevky: 390
Meno: Jožo
Bydlisko: Horná Poruba

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Kečup » 10 Feb 2021 20:42

Krásna robota Oliver naozaj, topková robota :) Mojmu oku by sa tam ale predsa len hodilo viacej weatheringu. Na zelené časti kamufláže viacej stôp žltej, na žlté pozadie viacej hnedej. Tiež som to robil olejovými farbami a tanku to pridá krásny efekt, dôležité je ísť na to kontrastne.



Nevime ako sa to bude dať ak tam hodíš blato a pigmenty. Kým to máš len takto zalakované, ešte to môžeš dať. Mne sa osvedčilo po každej úprave povrch zalakovať a nepremiešam tým jednotlivé vrstvy. :) či už tak či tak, za mňa skvelá robota :)
Jedného dňa pripláva moja loď,no pri mojom šťastí budem práve na letisku..
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Dokončené:Pz III,Jagdpanzer IV,Jagdtiger,Jagdpanther, Pz IV, Pz V Panther, Pz I, T-34/76, Sdkfz 251
Pracujem: Pz VI Tiger

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 15 Feb 2021 12:41

Pôvodne som síce nechcel, ale asi máte pravdu a ešte niečo tomu skúsim pred blatom a špinou pridať. Niečo som doma na to našiel .. :haha:
Ono ale aj toho blata nebude moc, ale len tak decentne. :big smile:

Marmat napísal:Snáď sa na mňa Oliver neurazíš, ale keď som si tento report pozrel, napadla mi na um táto hláška z kultového filmu Pelíšky :victory:

Ale inak dobré je to a teším sa na ďalší progres v stavbe :big smile:

Neurazím, sám som si to pri toľkých hodinách chippingu vravel a hneď niekoľkokrát. :haha:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 24 Máj 2021 19:53

Ten čas ale letí .. keď som do modelu prvýkrát strihol myslel som si, že to bude taká zaujímavá "rýchlovka", pretože model mal len štyri strany dielov.
Dnes je to takmer presne 12 mesiacov od započatia stavby a stále nemám hotovo ..

Report
Naposledy som sľúbil, že na povrchu ešte pridám zopár škriabancov a opotrebovania vôbec. A tak sa aj stalo. Upozorňujem ale, že oderky a škriabance sú lepšie viditeľné pri pohľade voľným okom ako pod lampou cez foťák.
Fotiek som už veľa nerobil, takže len vyberám tie, na ktorých je efekt najlepšie viditeľný.


Nasledovalo "odieranie" nižších partií vozidla, podvozku, kde som už v menšej miere pridal aj náznaky začínajúceho hrdzavenia. Fotografický materiál z tohto procesu absentuje, ale výsledok bude viditeľný na mnohých ďalších fotografiách. Už v tej dobe som vedel, že podvozok budem špiniť blatom, ale ešte som vôbec netušil ako.


Keďže mi fading olejovými farbami v predchádzajúcich príspevkoch nevyšiel, ďalej som sa pokúsil napodobniť rôzne stečeniny. Robil som ich na to určenými prípravkami od AK Interactive a v podstate prvýkrát v živote. Zo začiatku som miestami bojoval, ale postupne som to dostal do ruky a naučil sa s prípravkami pracovať. Postupne som nimi opatril všetky "steny" vozidla.


No a po odreninách a stekancoch som presunul všetku svoju pozornosť na špinu, blato a podvozok. Veľmi dlho som hľadal alternatívne spôsoby akými sa dopracovať k dobrému výsledku, avšak nakoniec som sa rozhodol pre kúpu pigmentovej pasty Síra Hobby v odtieni Jílovitá Zem. Predovšetkým kvôli tomu, že ide o akrylový produkt, tzn. vodou riediteľný, no najmä, vodou znovu "obnoviteľný" (nakoľko sa jedná o moje prvé blato v modelárskom živote). Keď som prvýkrát otvoril nádobu s pastou a našiel som v nej suchý a tvrdý obsah, bol som mierne zhrozený. Nakoniec som si z nej do misky menšie množstvo odobral a po pridaní niekoľkých kvapiek vody sa jednotlivé kúsky spájali a rozmáčali až som nakoniec po premiešaní dostal intenzitu pasty vhodnú na aplikáciu na model. Hoci pasta v obale zasychá, stáva sa z nej produkt, ktorý je možno využiť aj po veľmi dlhej dobe od kúpy/výroby.

Pasta tuhne relatívne rýchlo (v závislosti od množstva pridanej vody), tak som si celú pravú stranu rozdelil na dve polovice. Aplikácia je naozaj veľmi jednoduchá. Natupoval som trochu pasty pod blatník a o niečo viac na spodnú stranu za listové pružiny. Následne som mokrým štetcom pastu zvrchu zmýval (od spodného okraja pasty nanesenej pod blatníkom). Farba mokrej pasty je naozaj ako skutočná. Avšak po vyschnutí má omnoho bledšiu farbu, ktorú som musel prestriekať. Ale ako základ určite dobrá voľba. Tieto produkty Síra Hobby robí vo viacerých prevedeniach. Doma mám ešte hnedo-zem, ale tá sa mi vôbec farebne nehodila. Hold ... nevýhoda nakupovania cez internet počas korony. To, že schne veľmi rýchlo je dobre vidieť na fotke č. 3 nižšie.


Do pasty je možné pridať kúsky statickej trávy. Tá sa ale nespráva úplne ideálne, preto je na tento účel lepšie použiť tzv. "sea ball" (morskú trávu). Tú na breh vyplavuje Stredozemné more. Nemáte niekto toto leto naplánovanú dovolenku ku Stredozemnému moru? Viem, že sa vyskytuje na Sardínii, ale keď som tam naposledy mal človeka, ešte som nevedel, že by sa mi zišla. :bad smile:
Každopádne som do pasty pridal trochu nastrihanej statickej trávy a pastu nechal kompletne niekoľko hodín preschnúť. Po vyschnutí má úplne inú farbu ako keď je vlhká. Pri aplikácii som sa nebál použiť vodu a model, hoci z papiera, to bez ujmy prežil.


Tu som si uvedomil hneď niekoľko vecí. S určitosťou som pasty nanášal zbytočne veľa a kľudne by stačilo jej polovičné množstvo. Dno vane vozidla je naozaj veľmi vhodné na rôzne testovanie a preto mu nabudúce nebudem venovať toľko pozornosti pri farbení a odreninách, pretože takmer všetko zmizlo pod nánosom pasty.
No ale išiel som ďalej. Pasta bola moc bledá, tak som ju musel spraviť tmavšiu. Zmiešal som si veľmi zriedený farebný odtieň prachu z týchto farieb XF-63, XF-52 a XF-78 a tou prestriekal pigmentovú pastu. Spravil som pár kolmých ťahov zhora dolu po bokoch vozidla a prestriekal som s presahom niektoré partie na čelnej a zadnej strane vozidla.


Aby ale pasta vyzerala naozaj ako suché blato, bolo potrebné ju ešte dorobiť. Na tento účel som vyskúšal mnoho produktov, ktoré som doma mal (najmä na spodku vane Hetzera), no s výsledkom som spokojný nebol. Spokojnosť sa dostavila až s produktom od firmy Ammo Mig - Loose Ground. Tento produkt je z radu SPLASHES a vysoko ho odporúčam každému, ktoré by rád na model naniesol akékoľvek jemnejšie blato. Dá sa zohnať v prevedení rôznych odtieňov - Dry Earth, Turned Earth, Wet Ground a podobne. Takže ich vhodnou kombináciou má človek široké možnosti. Za skúšku by ho stálo aplikovať priamo na model, no to som neskúšal a skúsim pravdepodobne pri najbližšej príležitosti. Aplikoval som ho priamo z fľašky na pigmentovú pastu, pričom som ho rovnako stieral ako pastu a na záver štetcom namočeným v riedidle rozpíjal "ostré" okraje do stratena. Samozrejme toto píšem až teraz, kedy už viem čo a ako a na prvej, skúšobnej, strane sa mi to nepodarilo dosiahnuť.


No na ľavej strane, ktorú som robil nasledujúci deň, sa mi vo výsledku rozpíjanie podarilo. Rovnako tak som tento produkt aplikoval aj na ostatnú pigmentovú pastu.


Na znázornenie vlhkého blata som opäť skúšal všeličo čo som mal doma po ruke. Nakoniec sa ale najviac osvedčil produkt z radu Splashes, tentokrát Wet Ground. Ten, pri aplikácii v menšom množstve a rozpití jeho okrajov, dokáže imitovať vlhké blato. Avšak, ak sa aplikuje vo väčšom množstve, tak zanecháva lesklý povrch a imituje mokré blato, veď logicky jeho názov (toto som ale samozrejme zistil až pri jeho používaní). Ak na to človek myslí, dá sa s týmto produktom dosiahnuť podľa mňa slušný výsledok. Aplikoval som ho na celý spodok dna, nakoľko som tam pred tým skúšal iné produkty, ktoré bolo treba zakryť a trochu aj na obvod podvozku ako taký. Na záver som model oprskal oboma prípravkami (najprv bledší, potom tmavší), keď som štetec namočený v prípravku otieral o špáradlo.


No a keďže som už mal cestičku predšlapanú, to isté som spravil na všetkých kolesách. Tu už postup opisovať nebudem, len v skratke: odreniny, stekance, blato. Na vnútornú stranu kolies som aplikoval iba blato. Dokonca som vynechal prestriekanie pigmentovej pasty riedkou zmesou prachovej farby, takže tento krok pri menších plochách je možno vynechať.


Teraz, keď pozerám na tie fotky .. som si uvedomil, že som mohol niektoré veľké prskance zmyť štetcom zmočeným v riedidle ..
V každom prípade toto je progres za posledné týždne. Už som si jednu stranu kolies skúšobne zostavil a musím sa priznať, že aj napriek niektorým nedokonalostiam mojej patiny, sa mi model celkom páči.
Aktuálne premýšľam ako spravím pásy. Určite viem, že musia prejsť rovnakým procesom blatenia ako zbytok modelu.

Postrehy do budúcna:
- použiť menej pigmentovej pasty,
- skúsiť aplikovať Loose Ground priamo na model bez použitia pigmentovej pasty,
- zmývať zbytočne veľké prskance štetcom v riedile.

Dúfam, že najbližší príspevok nebudem písať až o tak dlho dobu.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
666Morlock | --
Príspevky: 65

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa 666Morlock » 25 Máj 2021 06:53

Špica,palec hore

Návrat na "Vojenská technika // Military Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný