Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Moderátor: Oliver

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 19 Okt 2020 16:39

Saskardin napísal:proste sa stratil ten pocit, ktorý sa dá asi najlepšie vyjadriť takto: "Jeeej, papierový model!"

Ale nahradil ho pocit: "To je vážne papier? Neverím!" a ten je takisto skvelý :)

Ale ako Oliver píše, je to úplne v poriadku, že každý má trochu inú filozofiu a prístup k papierovému modelu. Niekomu je dôležitý zachovať papierový vzhľad, iným ako píšeš, o čo najvernejšie stvárnenie reality. Dokonca niektorí len kreslia modely, iní iba lepia a ďalší sa venujú obidvom činnostiam. Ale jedno je spoločné: robíme to pre relax, zábavu a možno sa pritom aj to-čo naučíme o predlohe :wink:

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12910
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 19 Okt 2020 19:38

iconmaster napísal:Ale nahradil ho pocit: "To je vážne papier? Neverím!" a ten je takisto skvelý :)

Takto reagoval pred rokmi brácho, keď som z Nitry bral Samovho Kraza, cvrnkal do toho nechtom a toto je papier? :jawbone:

iconmaster napísal:Ale jedno je spoločné: robíme to pre relax, zábavu a možno sa pritom aj to-čo naučíme o predlohe :wink:

Presne tak, beztak to robí, aby nás nasrkakal :haha: :victory:
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
juraj_ziacik | 41
Príspevky: 1234
Meno: Gergej
Bydlisko: Turčiansky Svätý Martin/Zvolen/Babiná
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa juraj_ziacik » 19 Okt 2020 21:55

Nádhera, teším sa na kamufláž! :)
Hey Hou, Let´s Go!

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 20 Okt 2020 10:27

Áno, áno, a ešte raz áno. Naozaj tu ide iba o subjektívne vnímanie, ktoré sa pokojne i u mňa môže časom zmeniť. Vďaka za pochopenie a že to neberiete ako neoprávnenú kritiku či hejt. :-)
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Roman » 22 Okt 2020 05:57

super
zaujimavost: delo aj s kasematou bolo len polozene v otvore karoserie,drzalo svojou vahou

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 24 Okt 2020 13:31

Report
Ako som naposledy avizoval, prichádzam s posledným príspevkom pred farebnou úpravou vozidla. Konečne som dal dohromady aj laserové pásy.
Práca vcelku monotónna, takže zabrala mi asi 4 - 5 večerov pri počúvaní podcastov alebo "jednoočkovým" sledovaním televízie.

Keďže neviem umiestniť kolesá na ich miesta nejak pevnejšie, nie som v tomto momente schopný dostať pás do správneho tvaru ani dĺžky. Preto som pásy ohol len okolo kolies a ich dĺžku budem medzi sebou na záver prispôsobovať. Pásy budú farbené až úplne na záver, keď mi ostane model stáť na pevne prilepených kolesách. Keďže neviem odhadnúť ich skutočne potrebnú dĺžku už teraz, radšej som si pásy spravil všetky a na záver z nich odrežem. Čo ma ale negatívne prekvapilo je skutočnosť, že v aršíku nie je dostatočný počet zubov na celú dĺžku pásov. Preto, aby som mal všetky rovné plochy ozubené v dvoch radoch zubov, musel som z vnútra ozubených kolies zuby odlepiť a nalepiť inde. Preto v týchto ohyboch zuby chýbajú.


A to je ďalší dôvod, prečo si pásy nechávam na záver. Dúfam, že potom budem vedieť ich dĺžku stanoviť lepšie a teda možno z nich niečo odrežem a zuby z týchto odrezaných častí vlepím späť za kolesá. Tie najkratšie kúsky pásov budú nalepené na vozidle ako rezerva.

Vie niekto z vás o nejakej stránke, kde by sa kolektovali kamuflážne vzory vozidiel? Lebo mne to vyhľadáva len randomne obrázky z webu.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2952
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Brzdič » 29 Okt 2020 18:38

Paráda. :dribble:

Užívateľov profilový obrázok
Kečup | --
Príspevky: 390
Meno: Jožo
Bydlisko: Horná Poruba

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Kečup » 30 Okt 2020 14:19

Skús strýnky s dekálmi, tam máš k dekálom aj ukážky kamufláznych schem..ja som to kukal podla toho :)
https://www.scalemates.com/search.php?f ... &q=hetzer*
Jedného dňa pripláva moja loď,no pri mojom šťastí budem práve na letisku..
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Dokončené:Pz III,Jagdpanzer IV,Jagdtiger,Jagdpanther, Pz IV, Pz V Panther, Pz I, T-34/76, Sdkfz 251
Pracujem: Pz VI Tiger

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 30 Okt 2020 14:31

Ďakujem páni. :big smile:

Kečup napísal:Skús strýnky s dekálmi, tam máš k dekálom aj ukážky kamufláznych schem..ja som to kukal podla toho :)
https://www.scalemates.com/search.php?f ... &q=hetzer*

Už som si našiel návod k stavebnici od Tamiye, ktorý mi v tomto veľmi pomôže. Nejaké detaily ešte ladím podľa fotiek a s Romanom. :victory:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer /STM/1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 06 Dec 2020 23:25

Takže pokračujeme ďalej. Celý postup si tu odložím do budúcna. Je pravdepodobné, že som niektoré kroky nespravil v správnom poradí. O tom sa však zrejme presvedčím až vo výsledku, tak nabudúce aby som vedel čo urobiť inak.
A možno to tiež pomôže niekomu ďalšiemu.

Report
Od posledného príspevku uplynulo kooooopec času, kedy som po víkendoch farebne upravoval model. Najprv som Hetzer pripravil na striekanie a všetky odnímateľné časti som si uchytil na pomocné držadlá.


Začal som s čiernou farbou Tamiya XF-69 NATO Black aplikovanú na kompletne celý model. Mala povrch farebne zjednotiť a zároveň tvoriť podkladovú vrstvu farby. Tento odtieň čiernej som nezvolil náhodou, pretože to nie je klasická čierna farba. Odtieň NATO Black celkom dobre slúži ako imitácia farby pneumatík, v tomto prípade gumených obručí kolies. Tie som preto zalakoval polo-matným lakom od Tamiye, XF-86. Ušetril som si tak robotu, kedy nebudem musieť obruče farbiť zvlášť. Z vopred oskenovaných dielov kolies som vyrezal do bežnej maliarskej pásky kruhy o rozmeroch farebných častí pojazdových kolies a nimi prekryl nalakované gumené obruče (z vnútornej aj vonkajšej strany).


Ďalej som chcel randomne nastriekať podkladovú červeno-hnedú farbu (kvôli neskorším odreninám), ktorou boli nemecké vozidlá natierané ešte pred nanesením kamufláže. Na internete som našiel informáciu, že zmiešaním farieb Tamiya XF-68 Flat NATO Brown a XF-7 Flat Red v pomere 50:50, zriedených až 60%-ným podielom riedidla by sa mal dosiahnuť adekvátny odtieň tejto farby. Tak som to vyskúšal .. a fungovalo. No na záver som si uvedomil, že mám aj samostatnú farbu na tento účel - Tamiya XF-9 Flat Hull Red. A tak som kompletne celý spodok vozidla nastriekal priamo touto farbou. Pred tým som samozrejme ešte od Romana zisťoval detaily, aby som vedel kam všade a akú farbu použiť. Roman vie o týchto strojoch prvé aj posledné a za všetky informácie mu ďakujem. A samozrejme aj ostatným, ktorí sa mi ozvali. Spodok vozidla som potom opäť preventívne zalakoval polo-matným lakom a vršok a ostatné diely (kompletne celý model) zas lesklým lakom X-22. Zatiaľ som sa nenaučil pracovať s polo-matným, nejak mi povrch "hmlí", zrejme dávam príliš malú vrstvu (nenechám povrch "zaliať"), a tak som si prácu nechcel pokaziť a použil som osvedčený lesklý lak. Na záver som spodok vane vymaskoval s modelárskou a maliarskou krycou páskou. Na horšie dostupné miesta som použil Maskol od Humbrolu.


Na všetky strany modelu, kam pôjde kamuflážne schéma som nastriekal 1-2 vrstvy od AK Interactive - Heavy Chipping Effects. Po vyschnutí som boky korby, spodné časti blatníkov, zadné strany bočného pancierovania, zadné strany pojazdových kolies, jednotlivé kamuflážne polia a iné diely nastriekal žltou XF-60 Dark Yellow. Do farby som pridal pár kvapiek lesklého laku a Tamiya Retardera - spomalovač schnutia. Lesklý lak kvôli ochrane pred prstami, ochrane farby pred strhnutím páskou a kvôli "kovovému lesku". Tamiya Retarder kvôli zamedzeniu prašnosti pri striekaní farby. Ako jedna zmes to celkom funguje a je poznať obrovský rozdiel pri striekaní - odporúčam. Z farieb aj tak stále prášim, stále sa totiž neviem na prvý pokus dopracovať k tomu najsprávnejšiemu zriedeniu.


Ďalej som všetko čo malo ostať žlté musel zakryť. Opäť som použil kombináciu modelárskej a maliarskej pásky + Maskol. Tým, že vo farbe už bol priamo aj lesklý lak, obmedzil som na minimum strhnutie farby pri odlepení pásky (aspoň v to veľmi dúfam, nakoľko tento príspevok priebežne dopisujem popri prácach na vozidle a v momente jeho písania je výsledok na míle vzdialený). Zároveň som tak eliminoval potrebu priebežného lakovania po každom nástreku.


Samozrejme najzložitejšie boli kamuflážne škvrny. Masky na ne som vyrážal rôznymi vyrážačmi (3-8mm) do modelárskej krycej pásky pričom som nepoužil takto vytlčené kruhy, ale zbytok pásky. Na miesta kde sa to hodilo som použil aj Maskol.


Ako som sa s modelom hral, všimol som si na niektorých miestach trochu "krupice". Tak som zobral brúsny papier zrnitosti 3000 a vodu a začal som brúsiť. Neuvedomil som si, že mám pod tým vrstvu Heavy Chipping Effects, tak mi na pár miestach zišla aj čierna podkladová farba (preto ten surfacer čo bije do očí). Aby som nemal problém s washom, musel som sa tej krupice aj tak zbaviť, tak som jemne plochy prešiel týmto jemným brúsnym papierom, ale nasucho. Model som potom len oprášil a pretŕčajúci surfacer prestriekal opäť s XF-69 NATO Black. Na streche a pod priezorom vodiča je vidieť, že brúsenie mokrou cestou zanechalo stopy aj po prestriekaní. Myslím však, že ďalšie farby to eliminujú. Popri brúsení sa mi podarilo zo dva diely aj ulomiť, takže ... som si pekne zanadával. O to viac, keď som do modelu nechtiac buchol a odniesol si to pravý zadný blatník, ktorý bol zlepený z 2 častí. Musel som ich znovu zlepiť a spoj obrúsniť, no nešlo to už tak dobre. Zrejme cezeň pôjde handra ..


Ďalej som postupoval nastriekaním zelenej farby Tamiya XF-61 Dark Green. Opäť som do nej pridával lesklý lak a Tamiya Retarder. Zelených plôch na vršku vozidla je o poznanie viac ako tých žltých. A o poznanie horšie sa to aj fotilo (najmä v hmlistých novembrových dňoch), preto sú fotky malinko tmavšie. Zo začiatku som mal pocit, že som zvolil príliš tmavú farbu, ale išiel som podľa odporúčaní zo stavebnice Tamiya. Ale pre istotu som niektoré rovné plochy a výstupné detaily zosvetlil tým istým odtieňom farby s pár kvapkami bielej XF-2.



No a po zelenej kamuflážnej farbe som sa pustil do jej vymaskovania. Zelených plôch je na vozidle najviac, a preto aj ich maskovanie bolo pomerne časovo náročné. Maskovaním som strávil dohromady hádam aj 7 hodín, aby som ich na záver dal dole za 30 minút.
Pásku som sa tu snažil prilepiť k modelu tak, aby mi farbu nepodfúklo, teda hlavne po jej krajoch. Na väčšie plochy bolo efektívnejšie použiť bežnú maliarsku pásku (nestojí toľko čo modelárska a zakryje neporovnateľne väčšiu plochu). Niektoré zákutia som miesto pásky vyplnil molitánom (hubkou na riady) a do rôznych neprístupných ohybov som dal buď Maskol alebo TackIt. Okrem toho to chce trochu predstavivosti, aby človek vedel ako bude škvrna vo finále vyzerať.


Posledným kamuflážnym odtieňom bola farby Tamiya XF-64 Red Brown. Opäť som do nej pridal pár kvapiek lesklého laku a spomalovača schnutia. Na záver mi zostalo opäť trochu farby v pištoli a tak som do nej pridal malé množstvo bielej Tamiya XF-2. Týmto odtieňom som zosvetloval stredy plôch všetkých hnedých škvŕn + samozrejme stredy kolies. Nasledovalo čistenie pištole a 30 minútové odmaskovávanie. Maliarska páska mi na niektorých miestach zobrala aj farbu pod ňou, ale len na obručiach kolies, takže sa potom pohrám s olejovými farbami a nejak tie miesta zakamuflujem. Ináč vo výsledku som s nástrekom kamufláže prekvapivo spokojný. Opodstatnenosť pridávania lesklého laku do každej farby sa tu ukázala ako kľúčová. Tesne po odmaskovaní model vyzeral takto:



Na ľavej strane a viac vzadu (nad dvojicou antén) je v oblúku žltej farby vidieť ako funguje, resp. nefunguje Maskol v tenkej vrstve. Nabudúce by som už cez rovné plochy použil radšej TackIt. Z Maskolu sa po vyschnutí stane elastická guma. Z rovných plôch ju nie je ťažké strhnúť, ale z detailov je to komplikovanejšie. O to viac, ak detail je tenký drôtik na povrch modelu len prilepený. Pri odstraňovaní Maskolu z dvoch úchytov po bokoch som s gumou zobral aj samotné úchyty. Tie som musel vyrobiť nové a už vopred nafarbené som ich prilepil na miesto. To isté sa mi podarilo aj s detailom na prednom blatníku. Týmto miestam budem venovať špeciálnu pozornosť pri ďalších krokoch patiny. Ale myslím si, že sa to podarí, nakoľko opravy sa podarili celkom nenápadne.


Pri výbere veľkostí vyrážačov som používal skôr tie väčšie, t.j. 5mm a viac (max. 8mm). Našťastie rozsah použitých vyrážačov sa mi vo výsledku zdá byť OK a nepôsobí "overscale". Dobré je pred ich lepením trochu pouvažovať, pretože ľahko dôjde k zámene. Ak vo výsledku chceme na model preniesť "obláčik" hnedej farby na zelenú plochu je potrebné, aby páska bola prilepená výrezmi "dnu", kvázi smerom ku hnedej farbe. V opačnom prípade by sme mali hnedú farbu ako podkladovú a zelená by bola tá, ktorá by opticky pôsobila, že je na hnedom povrchu. Pred farbením každej škvrny odporúčam preventívne skontrolovať prilnavosť pásky po jej obvode. Vyhne sa tak človek prípadným neskorším opravám. Mne sa to na niektorých miestach nepodarilo eliminovať, ale pevne verím, že to vo výsledku nebude rušivý element. Ako môže vyzerať krycia páska so vzorom je na obrázku nižšie:


No a na záver to najvýživnejšie. Pozrel som si rôzne odkazy od Romana, ktorý ma zasvätil do témy. Bol som oboznámený s tým, že škvrny/fľaky na vozidle robila každá fabrika (Plzeň/Praha) odlišné. V Plzni ich robili štetcom ručne, v Prahe sa striekali cez šablóny. A keďže sa mi bodky robené štetcom vôbec nepáčili, rozhodol som sa pre prácnejšiu ale vo výsledku snáď krajšiu a efektívnejšiu cestu. Po pár detailných náhľadoch som zistil, že na vozidle sa viac menej strieda 3-5 rovnakých vzorov. Mnohé z nich neboli dokonale nastriekané, čo je v tomto prípade pre mňa výhoda. Tak som si z plastovej dosky hrúbky 0,5mm vyrobil svoje vlastné šablóny. Na niektoré miesta sa mi zdali efektívnejšie šablóny z modelárskej krycej pásky, a tak som si pre istotu spravil viacero druhov. Kancelárskymi papierikmi Post-It a maliarskou páskou som sa snažil eliminovať dopad prachu z farby na blízke okolie. Zároveň som však potreboval vidieť kam šablónu prikladám (čo sa nie vždy podarilo), takže som si nemohol zamaskovať väčšiu plochu širšieho okolia.


Postup som zvolil taký, že som najprv zelenou farbou do žltých polí nastriekal cez šablóny rôzne fľaky. Zo začiatku som si myslel, že sa pri celom vozidle zbláznim, ale nakoniec som si našiel ten "môj" spôsob a prácu zrýchlil. Vo väčšine prípadov som používal papierové šablóny, resp. šablóny z pásky. Na celý model som si vyrobil zhruba 3 sady, čo sa rovná rovnakému počtu večerov strávených pri tejto činnosti. Používanie šablón vyzeralo napríklad takto:


Fotky medzikrokov nemám, takže preskočím o jeden krok, na úplný záver. Keď bol celý model pokrytý, posledná vec, ktorú som potreboval nastriekať bol nemecký marking. Našťastie nemecký kríž má veľmi jednoduchý tvar, a tak som si vytlačil sken z Pz IV od GPM (kde je tento kríž dobre viditeľný) a podľa neho som si spravil šablónu z pásky. Podklad som striekal čiernou Tamiya XF-1 s kvapkou lesklého laku. Širšie okolie som pre istotu zakryl opäť papierom a neskôr papierovou utierkou (pretože biela farba je fakt potvora). Potom som si odmeral šírku čierneho pásu a rovnako širokým pásikom pásky kríž v strede prekrížil. Na koniec som kríž prestriekal bielou Tamiya XF-2 opäť s kvapkou lesklého laku a opatrne odstránil pásku.


No a na úplný záver som model nafotil. Na mnohých miestach je vidieť, a to najmä na menej prístupných miestach, ako som striekal šablónu, ktorá nebola kolmo priložená k podkladu. Inde je vidieť, že som netrafil úplne dobre umiestnenie niektorých fľakov, niekde mi zas trochu farby prsklo aj na okolie. Pri toľkej manipulácii som model 2x zhodil na bok, takže batníky dostali zabrať. Najviac si to odniesol ten z dvoch dielov, tam naozaj zrejme pôjde nejaká handra (pravá zadná). Na 3 miestach som si dokonca strhol farbu aj s podkladom, a to iba na kovových dieloch (pancierovanie + blatníky). Existuje surfacer vyložene ako podklad na kovové (metalové) diely. Mal by držať podstatne lepšie ako tento obyčajný. Avšak použil som čo som mal doma ..
Všetky vyššie spomenuté nedokonalosti však považujem za prijateľnú daň. Pri takom množstve fľakov, ktoré som nastriekal a počte hodín, ktoré som s pištoľou v ruke za modelom presedel, som to v podstatne očakával. Všetko sú to ale veci, ktoré si myslím, že sa bude dať následnými technikami patiny zakamuflovať. Na túto etapu sa veľmi teším, ale zároveň mám obrovský rešpekt, pretože nasleduje fáza, pri ktorej už môžem model naozaj pokaziť.



Už mám aj zhruba predstavu aká bude postupnosť krokov.
Začnem opatrným ošúchavaním farby, nakoľko sa pod vrstvami farba nachádza Heavy Chipping Effects od AK. No nie som si istý, či dokážem dobrý výsledok dostať aj po X týždňoch od jeho aplikácie.
Do Vianoc snáď bude model vyzerať zas trochu inak.
:big smile:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Návrat na "Vojenská technika // Military Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných