Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25 (HOTOVO)

Moderátor: Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4052
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Roman » 22 Mar 2021 08:32

ahoj
cierne pasy maju sucasne tanky a tanky v muzeach
za vojny sa pasy bud nenatierali alebo boli vo farbe karoserie tanku.
pasy natieram najprv tmavo hnedou/ ako horka cokolada/ na to potom nariedenu tehlovu,oranzovu, potom nakonec prachovy pigment alebo blato
https://www.youtube.com/watch?v=Mi24BCpmF_M
https://www.youtube.com/watch?v=Q_zvEK_8WlI
https://www.youtube.com/results?search_ ... ank+tracks

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 22 Mar 2021 09:50

Vďaka za tipy a pochvalu. Akurát si mi dal ďalšieho chrobáka do hlavy, pretože toto je prototyp, ktorý sa nikdy nedostal na bojové pole. Ale keďže je to "tréningový model", niečo skúsim vykoumať, prinajhoršom sa to buď celé rozpadne alebo to bude vyzerať divne. :haha:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4052
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Roman » 22 Mar 2021 17:04

prototyp tiez musel jazdit v roznom terene. kludne sa mohlo stat ze tank bol u nejakej bojovej jednotky urcity cas na testy. za vojny boli takto na testoch na bojisku napr dicker max,sturer emil.

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 13 Apr 2021 17:24

Tak hlásim, ze po dlhom snažení je tančík na pásoch. Po opravení všetkého, čo sa mi pri práci na podvozsku podarilo urvať (tzv. "nováčikovská daň") sa pustím do veže.

Podvozok bol vcelku bez vacsich problemov, len to nasadzovanie pasov bol celkom horror. Planujem este skusit trochu rozbit tie pasy (hrdza, nejake to blato), ale to az uplne na zaver.

Naposledy upravil/-a Saskardin v 13 Apr 2021 20:02, upravené celkom 1 krát.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 13 Apr 2021 17:31

Paráda, hlavne že tú najmonotónnejšiu časť už máš za sebou :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 17 Apr 2021 20:44

Ďakujem, áno, vyzerá to tak. :-)

V ďalšej fáze som sa pustil do stavby veže. Tu som narazil na problém spomínaný už na začiatku stavby: chýba údaj o tom, akou hrúbkou treba podlepiť časti jej kostry. Ja som sa rozhodol pre 0.5 mm kartón a zvolil som obrátenú stratégiu; najskôr som vystrihol, naryhoval a čiadtočne natvaroval plášť, a tento som postupne podlepoval jednotlivými časťami kostry. Jemne som pred vlepením upravoval ich veľkosť aby do seba pri zložení steny zapadli. To da vyplatilo a základ veže sa tak dal postavit celkom bez problémov. Urobil som manipulačné úchytky zo spiniek natretých metalickou oceľovou farbou, vežu onitoval a pridal základ hlavného dela.

Ďalej ma čaká vstupný "dekel" a práca na samotnom dele.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 19 Apr 2021 20:54

Len krátke info pre prípadných staviteľov: Pozor! Model má dva súbory s číslom 38. Ten menší je predný reflektor, na kresbách je označený číslom 19 (aj z logiky postupu - je na trupe - je to tento, ktorý je zle označený) - tak to má byť správne. Ten väčší, ktorý má správne číslo 38, je bočný guľomet vo veži.

Pribudlo pár drobností na veži:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 25 Apr 2021 18:55

Tak, s prestávkami po deviatich mesiacoch hlásim - hotovo. Stavba skončila, výsledok vidíte na fotkách. Bol to môj prvý "veľký" model, na ktorom som sa učil (a veľa naučil), skúšal si techniky, postupy. Vybral som si ho necielene; bol to totiž model vo veľkom formáte A3 a "zavadzal". Navyše nič, čo by bolo môjmu srdcu blízke - preto naň padla voľba "ty budeš prvý, na ktorom sa budem učiť a ak skončíš v koši, tak plakať nebudem". To sa nakoniec nestalo a po rôznych väčších či menších peripetiách popísaných v tomto vlákne sa mi ho podarilo dokončiť. Má mnoho chýb, ktorých by sa skúsenejší modelár nedopustil, no ja osobne som s konečným výsledkom spokojný. Možno ho ešte niekedy nafotím v exteriéri, nateraz som zvolil skôr detailnejšie a chyby priznávajúce fotografie. V každom prípade je to exotika, u nás tento model ešte nikto nereportoval (aspoň o tom nič neviem), a i v zahraničí som našiel len reporty dva. A nedopadla, myslím, horšie :wink:



"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25 (HOTOVO)

Príspevokod užívateľa iconmaster » 25 Apr 2021 20:26

Super, gratulujem ti k prvému dokončenému Poliaku, ako modelu "väčšieho" kalibra! Zvládol si ho na jedničku, krásna čistá a precízna robota! :wink:

Saskardin napísal:Vybral som si ho necielene; bol to totiž model vo veľkom formáte A3 a "zavadzal". Navyše nič, čo by bolo môjmu srdcu blízke - preto naň padla voľba "ty budeš prvý, na ktorom sa budem učiť a ak skončíš v koši, tak plakať nebudem".

Typujem, že nakoniec sa ti ten model aj celkom zapáčil, však?

Saskardin napísal:Možno ho ešte niekedy nafotím v exteriéri, nateraz som zvolil skôr detailnejšie a chyby priznávajúce fotografie.

To sa určite viacerí potešíme a bol by to silný adept na foto mesiaca :victory:

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2947
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25 (HOTOVO)

Príspevokod užívateľa Brzdič » 25 Apr 2021 21:56

Gratulace, moc pěkně slepeno. Když na to koukám ,vidím v té věži a korbě německou techniku. :)

Návrat na "Vojenská technika // Military Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní