Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25 (HOTOVO)

Moderátor: Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25 (HOTOVO)

Príspevokod užívateľa Saskardin » 17 Aug 2020 17:59

Páni, zatiaľ prosba o pomoc. Mám tento stredný japonský tank bez laserov a rozhodol som sa na ňom učiť - je to môj prvý poľský model i prvý Modelik a nemám k nemu nič navyše. Zatiaľ som v štádiu podlepovania a zasekol som sa pri veži, kde sú na tenkom papieri pre ňu šablóny (zodpovedajúce dielom s kamuflážou), no nie je tam nič o podlepovaní, čo sa mi nezdá. Stáva sa, že zabudnú hviezdičky? Vaňa sa podlepuje 1 mm kartónom, na liste s vežou sú niektoré diely (a jeden patriaci k veži) označené dvomi hviezdičkami, čo by mal byť 0.5 mm kartón. podlepiť to všetko tým či nepodlepiť? Alebo radšej hrubším a riskovať, že nesadne diel s kamuflážou?

ObrázokObrázok
Naposledy upravil/-a Saskardin v 25 Apr 2021 18:55, upravené celkom 1 krát.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 17 Aug 2020 18:57

Keby sa niekde tieto časti spájajú s inými dielmi, podľa vyznačeného spoja by sa dalo zmerať hrúbku. A čo návod, nespomínajú podlepenie?

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa petopato » 17 Aug 2020 19:24

Predpokladám, že všetky tieto diely by sa mali podlepiť na 1mm, ale pre istotu by si mal tie diely oskenovať, podlepiť a skúsiť zložiť. Pri Modeliku by som sa nečudoval, keby zabudli na nejaké tie hviezdičky...ešte môžeš niekde na nete pohľadať túto stavbu a tak si overiť postup.

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 18 Aug 2020 08:38

Skúsim pomerať ten diel s kamuflážou a pohľadám, či to niekto nestaval. Návod je veľmi stručný, podliepanie sa spomína vlastne iba v rámci vysvetliviek. Predávajú k tomu lasery a čo som pozeral na obrázky, tak aj lasery tej veže - takže podlepiť to určite treba. Skôr by som sa teda spýtal všeobecne, že či pri lepení tankov od Modeliku je podlep vane a veže obvykle rovnako "hrubý". Osobne to tiež vidím na ten 1 mm, 0.5 mi príde málo. Na druhej strane, diel bázy veže je jediný, pri ktorom sú hviezdičky -dve- a tie tu značia 0.5 mm. A teraz sa v tom vyznaj :confuse:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 18 Aug 2020 10:53

Tak našiel som niečo na poľskom i anglickom fóre:
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=145027&t=145027#reply_145027
http://www.papermodelers.com/forum/armory/5425-type-5-chi-ri-tank-modelik.html

Zdá sa, že podľa toho poľského (konzultoval s autorom) sa veža podlepuje, aj keď nie je celkom jasné, akou hrúbkou (asi risknem tú 0.5 mm, furt je lepšie odrezať zvyšky ako keď niekde niečo chýba). Inak to vyzerá na peknú pakáreň, samé problémy :haha: - aspoň bude na čom trénovať a nebude mi ľúto, keď to nedopadne.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
LaBa | 43
Príspevky: 175
Meno: Ladislav Bachorec
Bydlisko: Pezinok

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa LaBa » 18 Aug 2020 11:41

Podľa návodnej kresby to vypadá že sa podlepuje len ten jeden diel (32k), jediný z nich je kreslený hrubo. Ale logiku to nemá.

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 18 Aug 2020 12:02

Ja by som sa s tým nejak netrápil. Ofotil by som si celú stranu aspoň dva, trikrát a podlepil by som všetky diely označené rímskymi číslami kartónom ako celú vaňu. Podľa návodných kresieb mi to príde úplne štandardná stavba. Ak to náhodou nebude sedieť, skúsiš inak, z kópie.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 18 Aug 2020 12:33

Oliver napísal:Ja by som sa s tým nejak netrápil. Ofotil by som si celú stranu aspoň dva, trikrát a podlepil by som všetky diely označené rímskymi číslami kartónom ako celú vaňu. Podľa návodných kresieb mi to príde úplne štandardná stavba. Ak to náhodou nebude sedieť, skúsiš inak, z kópie.


Ano, urobím to najskôr tak. Ono tento tank existoval aj v skutočnosti iba ako prototyp, tak k nemu budem pristupovať rovnako :big smile:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 18 Aug 2020 17:50

Jedna taká filozofická: pri týchto nezrovnalostiach človek si hneď urobí predstavu o tom, ako sa testujú (či práve netestujú) tie poľské modely, ak objavíš chybu už hneď pri prvých dieloch :haha:

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Aug 2020 18:08

A dobre si si vybral, Modelik ťa zocelí, a ďaľšie stavby už ti pôjdu jedna radosť. Tým nechcem povedať, že Modeliky sú nejaká hrôza, patria podľa mňa k tým lepším vydavateľstvám, ale samozrejme záleží na autorovi, prípadne na spomínanom testerovi. A pred 12timi rokmi bola doba iná...
A ber to tak, že čo sa ti na prvom modeli bude zdať ako problém, na to si pri ďaľších modeloch ani nespomenieš...

Mupy mup.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Návrat na "Vojenská technika // Military Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní