Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25 (HOTOVO)

Moderátor: Oliver

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa johnny7 » 22 Aug 2020 22:50

No som zvedavy a drzim palce. Mna odradzda vzdy ta seda modelikovska, to je pre mna nocna mora. Pravdou ale ze moj prvy model po ere ABC bol Modelik :)
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 13 Okt 2020 19:18

Projekt žije, aj keď pokračuje pomaly, pretože je skôr tréningový a neprioritný :-) Zatiaľ podlepené a vyrezané časti, ktoré budú tvoriť kostru tanku + hromada väčších či menších koliesok. Že by to bolo ktovieako zábavné, sa fakt povedať nedá, ale pomaly to šlo. Medzičasom som si k tomu kúpil aj dierovačku, robiť to ručne by bol nielen číry masochizmus, ale aj výsledok by za veľa nestál. Takže tak. Aspoň jedna fotka zo začiatku kompletácie kostry, či ako sa to vlastne volá. Som zvedavý ako a či na to sadne "tapeta". Bude to celkom "macek". Ak bude.

Obrázok
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 16 Nov 2020 14:29

Takže opäť mierny pokrok, skelet trupu je pohromade. Treba si dať pozor; ako je na druhom obrázku vidieť, vnútorné rebrá nesedia tak, ako sú zobrazené v nákrese. Časti 2a až 2h (spodná časť skrine) sedia dobre, časti 3 ale majú problém s vnútornými rebrami, ktoré majú iný sklon ako je naznačené. Preto opatrne pri kompletácii, lepte vnútorné rebrá až nakoniec a všetko radšej viackrát kontrolujte. Tank nemá interiér, takže by na tom v konečnom dôsledku záležať nemalo.

Teraz začínam vyrezávať plášť a podľa toho, ako to sadne, vaňu dobrúsim a dotmelím. Musím povedať, že čo sa týka kvality papiera, som veľmi príjemne prekvapený (môj prvý Modelik).

"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 23 Nov 2020 19:22

Konečne dorazila potrebná farba na retuš. V hlbinách internetu som vypátral vysokú podobnosť náteru s Hobby Color H72 Dark Earth, tak som sa ju tiež rozhodol použiť. Ešte som s akrylovkami ako retušou nepracoval, tak som zvedavý. Nahodil som prvú časť plášťa na trup tanku a mám na vás, ktorí podobné veci už lepia rutinne otázku - ako lepíte takéto veľké plochy? Herkules na kartón alebo na plášť? Rozotrieť na celú plochu alebo iba kraje? Prípadne radšej tyčinkové lepidlo? Radšej sa opýtam aj na triviálnu vec, než to hneď skraja dobabrať. (na obrázku je to nasadené "na sucho")

"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4050
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Roman » 23 Nov 2020 19:36

velke plochy cele natrem koresom a nalepim ,tako som lepil fiat ansaldo libli. hrube kartony podlepujem chemoprenom
Naposledy upravil/-a Roman v 23 Nov 2020 19:41, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 23 Nov 2020 19:39

Zvykne sa hovoriť, že je lepšie nanášať lepidlo na tenší materiál. A v tomto prípade a celkovo pre veľké plochy by asi bolo vhodnejšie použiť tyčinkové lepidlo (má menší obsah vody). Aj keď sa priznávam, že čistostavby nerobím a teda ani takéto "oblalovanie" kostry.
Hádam sa vyjadria aj kompetentnejší :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 23 Nov 2020 21:38

Ja jednoznačne odporúčam tyčinkové lepidlo Kores. Vyskúšal som už niekoľko iných tyčinkových lepidiel, ale Kores vyšiel zo všetkých najlepšie. Odvtedy podlepujem len týmto lepidlom a nedám naň dopustiť.

iconmaster napísal:Zvykne sa hovoriť, že je lepšie nanášať lepidlo na tenší materiál.

Ja si dovolím nie úplne súhlasiť. Pri obliepaní kostry som si zvykol Kores nanášať na kostru. Pri pohľade proti lampe ľahko zistiť kde máš lepidlo a kde ešte nie. Potom už len stačí priložiť obšívku a poriadne prejsť prstami po jej celej ploche. Je ale vhodné si to celé niekoľkokrát skúsiť bez lepidla. Týmto spôsobom som lepil celú obšívku na Hetzer: http://papermodelers.sk/viewtopic.php?f ... 3&start=10.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 24 Nov 2020 09:07

Ďakujem, páni, za dobré rady. Mala by to byť čistostavba, prestriekavať neplánujem. Uvažoval som, že by som mierne nariedil Herkules a naniesol ho štetcom na korpus z kartónu, aby sa s tým dalo ešte prípadne mierne manipulovať. Samozrejme postupné lepenie, najskôr stredná plocha a potom až krajné plochy.
Mám tyčinkový Hercules, ale tam sa obávam, že ak to netrafím na prvú dobrú, už sa s tým nebude dať pohnúť.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 24 Nov 2020 09:17

Ten môj postup sa dá aplikovať aj pre čistostavbu, neplatí len pri prefarbovaní.
A s tým riedením pozor. Herkules samotný obsahuje dosť vody. Pozor, aby si si z kostry nespravil vrtuľu.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
juraj_ziacik | 41
Príspevky: 1232
Meno: Gergej
Bydlisko: Turčiansky Svätý Martin/Zvolen/Babiná
Kontaktovať užívateľa:

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa juraj_ziacik » 24 Nov 2020 09:49

No ja odjakživa lepím len disperzným lepidlom "Wurstol" a nikdy nebol problém so zvlnením papiera. Nanášam na obšívku, štetcom, aby bola vrstva lepidla čo najmenšia. Postupne prikladám vrchný diel a prstami šúcham, najprv pozdĺžne, potom priečke na dĺžku, kým som si nie istý, že je to v poriadku. Pokiaľ možno podložím knižkami. Tyčinkové lepidlá zásadne nepoužívam, nakoľko sa mi neosvedčili..... (možno som používal zlé...)!
Hey Hou, Let´s Go!

Návrat na "Vojenská technika // Military Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní