Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25 (HOTOVO)

Moderátor: Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 24 Nov 2020 11:11

juraj_ziacik napísal:No ja odjakživa lepím len disperzným lepidlom "Wurstol" a nikdy nebol problém so zvlnením papiera. Nanášam na obšívku, štetcom, aby bola vrstva lepidla čo najmenšia. Postupne prikladám vrchný diel a prstami šúcham, najprv pozdĺžne, potom priečke na dĺžku, kým som si nie istý, že je to v poriadku. Pokiaľ možno podložím knižkami. Tyčinkové lepidlá zásadne nepoužívam, nakoľko sa mi neosvedčili..... (možno som používal zlé...)!


Takto to zrejme skúsim na prvý krát ja, príde mi to pocitovo najjednoduchšie. Použijem teda radšej neriedené lepidlo v tenkej vrstve s postupným lepením a uvidím. Skúsim potom na iné diely aj tyčinku, tam je podľa mňa výhoda pre veľké diely v jednej ploche, že sa to nanesie rýchlo a rovnomerne. Super, páni, pomohli ste mi, vďaka! :big smile:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Mars20 | 36
Príspevky: 115
Meno: Jakub
Bydlisko: Považská Bystrica

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Mars20 » 24 Nov 2020 12:29

Ja som začal pred časom podlepovať chemoprenom a môžem ti to odporučiť. Nič sa nevlní, nekrúti, pomerne rýchlo to schne a pokiaľ budeš pracovať pri zatvorenom okne budeš mať aj veselšiu náladu :D

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 24 Nov 2020 13:49

Jasne, podlepovanie nie je problém. Skôr mi ide o nalepenie vytvarovanej masky na vytvorený kartónový základ. S Chemoprénom sa obávam, že by sa to po priložení už nedalo ešte jemne doladiť, aj keď zrejme pri tých výparoch by ma to veľmi netrápilo :haha:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Matej | 36
Príspevky: 1129
Meno: parkourista
Bydlisko: Mojtín, okres PU

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Matej » 24 Nov 2020 14:05

no ja som asi jediný, čo to nelepí po celej ploche..?

ja to robím tak, že si zlepím obšívku do ktorej vložím kostru a zlepím to len po okraji zhora..
Aktuálne: Maz 537g / A-10 Warthog

Hotovo: BAT-M

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 24 Nov 2020 16:56

Matej napísal:...ja to robím tak, že si zlepím obšívku do ktorej vložím kostru a zlepím to len po okraji zhora..


Toto je tiež dobrý nápad, stojí to za pokus.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 24 Nov 2020 18:55

No a tu je vidieť ďalší nepríjemný problém. Hoci plášť relatívne sedí, je zjavná chyba v jeho hornej časti. Zle je vytlačený otvor pre vežu, ktorý je namiesto symetrie s kartónovou kostrou zrkadlovo asymetrický. No, budem to musieť nejako premyslieť a skúsiť opraviť :-(

"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 24 Nov 2020 23:12

Saskardin napísal:No a tu je vidieť ďalší nepríjemný problém. Hoci plášť relatívne sedí, je zjavná chyba v jeho hornej časti. Zle je vytlačený otvor pre vežu, ktorý je namiesto symetrie s kartónovou kostrou zrkadlovo asymetrický. No, budem to musieť nejako premyslieť a skúsiť opraviť :-(


A nenalepil si len opačne ten vrchný diel? Tá strana, na ktorú sa pozeráme keby bola "vo vnútri", tak by to mohlo pasovať.
Lebo ak si podliepal diely z vystrihovačky (obyčajný papier zväčša) tak predpokladám, že vo vnútri máš teraz biely kancelársky papier, ktorý by mal byť navrchu. Či?
Možno som sa vyjadril ako hotentót .. :haha:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 24 Nov 2020 23:23

Práveže nie. Na tom bielom "kancelárskom" je vyznačená poloha vnútorných výstuží, takže mal byť logicky zvnútra (aby človek vedel, kam patria). Ale nejak som sa s tým popasoval, napíšem potom, ako som to vykoumal, až to dopadne :-)
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Fito » 25 Nov 2020 09:28

Pekne ti to ide, a dobre sa číta aj diskusia.

Prehľadal som internety, a tu je týpek čo to staval a mal rovnaký problém:
http://www.papermodelers.com/forum/armo ... lik-2.html

"I really like Modelik kits, their subjects are great, and the results of build ups can look outstanding, but I really wish they would do more to proof read and test build to resolve obvious issues like this."
:P

Dobrá správa je, že to dotiahol do konca ...
Držím palce.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
xavi | --
Príspevky: 157

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa xavi » 25 Nov 2020 10:21

Matej napísal:no ja som asi jediný, čo to nelepí po celej ploche..?

ja to robím tak, že si zlepím obšívku do ktorej vložím kostru a zlepím to len po okraji zhora..


Nie si jediny. Ja tiez nelepim celu plochu, ale len tam kde to je potrebne - okolo okrajov a na miesta kde sa na obsivku bude z hora este nieco lepit.
Pri niektorych postupoch to prakticky ani nie je mozne lepit na celu plochu, napr pri lietadlach kde je treba kostru vlozit do vopred natvarovanej obsivky.
Co sa tyka lepidla tak moja skusenost je, ze tycinkove nie je najlepsia volba. Tycinkove nie je tak odolne a pri lakovani casto povoli. Tycinkove lepidlo sa absoltne zle nanasa z tycinky na vytvarovany diel, dokonca aj na rovne ploche diely som mal problem poriadne pokryt okraje dielov, bez toho aby som sa bal ze diel nejako nezaspinim aj z cistej strany. Praca s herkulesom je podla mna jednoduchsia a hlavne mozem pouzivat odolnejsie D2 lepidlo. A tycinkove pouzivam len na kostru.

Mimochodom na nanasanie lepidla nepouzivam stetec, ale lepidlo aplikujem z flasky s ihlou, kde viem presne regulovat mnozstvo lepidla. Maximalne ho potom trosku rozotriem priamo ihlou na flasticke. Kredit ide Iconmasterovi, nie je to moj napad:
https://papermodelers.sk/viewtopic.php?p=179809#p179809

Návrat na "Vojenská technika // Military Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní