Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25 (HOTOVO)

Moderátor: Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 29 Nov 2020 16:34

Tak som sa pozrel na ten odkaz od Fita a riešil som to v podstate rovnako. Najskôr som vyrezal otvor na plášti tak, aby sedel s kostrou, potom som z neho vyrezal "hnedý polmesiac" a prilepil ho zrkadlovo na druhú stranu. Asi viac povedia obrázky.



A musím súhlasiť, že teda testovaniu sa tu zjavne moc nedalo. Pracujem na predných blatníkoch a kým ľavý sedí perfektne, pravý treba upravovať. Fakt by ma zaujímalo, či niekto staval betaverziu a ak áno, prečo sa to takto odfláklo. Vlastných nedokonalostí je tam dosť, ale toto sú jednoznačne chyby samotného návrhu. Ale čo, trénujeme, pokračujeme :wink:

Keďže plášť nesadol úplne dokonale (v tomto prípade skôr mojou vinou), skúšam tie medzery zaplácnuť opatrne tmelom a tváriť s, že sú to zvary. Tak som zvedavý ako to bude nakoniec vyzerať, na prvý pohľad to nie je úplne najhoršie, aj keď to má asi od realizmu ďaleko.

"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 29 Nov 2020 17:17

Tie poľské modely asi mávajú rôzne "skryté výzvy" ale na druhej strane dávajú možnosť rozvíjať modelárske schopnosti :)

S tým zvarom to neni zlý nápad, myslím, že keď ho zaretušuješ, bude vyzerať celkom v pohode :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 12 Dec 2020 12:47

Pokračujem v stavbe. Zdá sa, že budem patriť medzi "pomalých" modelárov, ide mi to ako slimákovi :bad smile:

Zlepil som predné i zadné blatníky a menšie problémy s modelom pokračujú, hoci nič, čo by sa nedalo pomerne ľahko korigovať: vnútorná časť jedného predného blatníka je širšia cca o 2 mm, takže je treba diel rozrezať a skrátiť (diel 7a).



Ďalej som postupne skompletoval zadné "dvere", tam sú zas zrkadlovo zle označené pánty, kde diel 5bL patrí doprava a naopak. Skúsil som si aj nitovanie: veľmi to pozdvihne celkový dojem, ale je to dosť piplačka.

Na madlá som si urobil ohýbaciu šablónku z dreva, ktoré som spevnil sekundovým lepidlom. Ohýbaný je 0.3 mm drôt a šlo to celkom dobre. Inak je to takmer hodinárska práca, tie úchytky sú veľké 1x1.5 mm a ešte sa to snažiť retušovať je už fakt celkom náročné. Hlavne aby sa to počas spracovania niekde nestratilo. Nech to nakoniec dopadne akokoľvek, je to skvelý tréning.



Celkovo model asi trošku utrpí častým chytaním do ruky a nejakým tým tmelením, nabudúce si na to budem musieť dávať väčší pozor. Takže teraz pomaly lepím jednotlivé súbory a na hlavné telo ich budem lepiť až neskôr. Z podvozku ma už teraz oblieva studený pot, znovu je tam zrejme dosť chýb...
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 20 Dec 2020 17:45

Pomaličky pokračujeme. Ako je už z predchádzajúceho jasné, model zjavne nebol betatestovaný a chýb je tam hromada; zatiaľ našťastie bolo všetko tak nejak riešiteľné. Jeden príklad: diel 20h je základom chladiča a je cca o 12 mm dlhší, ako by mal byť:



Takže skrátiť a dúfať, že z toho niečo bude...

Ďalej napríklad na modeli i časti návodových kresieb je svetlomet označený ako súbor 19, ktorý však v modeli ako súbor kompletne chýba a je to v skutočnosti súbor číslo 38...
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 03 Jan 2021 12:54

Zadok tanku je v podstate hotový, chýba tam ešte držiak dela, ten nalepím až pri finalizácii. To výfukové vedenie je aké je, urobiť to z papiera na modeli, ktorý zjavne nikto nebetatestoval bola robota na niekoľko večerov. Možno to skúsim ešte trochu vyladiť tekutým tmelom a farbou.



Začal som pracovať na kolesách. Tak ako aj inde, aj tu nesedia čísla ani veľkosti. Treba upravovať, skracovať, dokonca vynechávať diely. Napríklad pri montáži ozubeného súkolia môžete pokojne zahodiť diel 23d, ktorý by zúžil aj tak príliš malý centrálny otvor. Pevne verím, že sú aj lepšie modely, pretože toto naozaj nie je ktoviečo...autorom modelu je Stanislaw Sliwinski, tak ak niekde uvidíte toto meno, ruky preč a utekajte :beaten:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 28 Feb 2021 12:29

Pomaly kompletujem jednotlivé časti súkolia podvozku; tu néjaké problémy zatiaľ nevyvstali, len je to mravenčia a pomalá práca. (Len tie súkolia sú z viac ako 1000 dielikov; a to som dal nity iba tam, kde budú vidieť).

"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 01 Mar 2021 14:09

Vyzerá to fajííín z fotky.
Tie podvozky na fotke máš už zlepené?
Ak nie, tak obvodové pásiky kolesa odporúčam lepiť tak, aby ich spoj bol smerovaný kolmo na zem, aby proste nebol vidieť. :)
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Saskardin » 01 Mar 2021 14:49

Vďaka, Oliver, za tip. Nie, zatiaľ to nie je na pevno, natočím to podľa toho ako to bude vyzerať až sa dostanem k pásom a definitívnej kompletácii. Na prvú som to dal takto, mysliac si, že zhora to prikryjú pásy.
Osobne som zatiaľ s výsledkom spokojný - na to aké je to trápenie, že je to môj prvý Poliak a tiež prvý takto komplexný model. Snáď sa mi to podarí dobojovať do zdarného konca :big smile:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 01 Mar 2021 18:26

Ide ti to fakt dobre a aj keď je to časovo náročnejšie a možno aj na improvizácie či špekulovanie, v konečnom dôsledku to stojí za to :wink:

Užívateľov profilový obrázok
666Morlock | --
Príspevky: 65

Re: Type 5 CHRI-RI /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa 666Morlock » 02 Mar 2021 12:40

Ide to chlape.

Návrat na "Vojenská technika // Military Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní