Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

M1918 Ford 3-ton / Model-Kom / 1:25

Moderátor: Oliver

Užívateľov profilový obrázok
LaBa | 43
Príspevky: 179
Meno: Ladislav Bachorec
Bydlisko: Pezinok

M1918 Ford 3-ton / Model-Kom / 1:25

Príspevokod užívateľa LaBa » 06 Máj 2023 18:56

Po modeli z E+Z a dlhšom váhaní som sa rozhodol postaviť si tento model Poľskej výroby. V podstate môj prvý poliak na pásoch a prvé použitie laserov. Tak som zvedavý ako to dopadne.



Začal som jednoduchým vylúpnutím dielov kostry a poskladaním na sucho či to pasuje. A vyzerá to dobre.

Užívateľov profilový obrázok
LaBa | 43
Príspevky: 179
Meno: Ladislav Bachorec
Bydlisko: Pezinok

Re: M1918 Ford 3-ton / Model-Kom / 1:25

Príspevokod užívateľa LaBa » 06 Máj 2023 23:10

Rám som zlepil a musel som ho miestami obrúsiť. Uvidíme ako na ňom bude sedieť obšívka.


Ďalej som zlepil mriežku chladiča, ktorá sa bude lepiť na rám pred obšívkou. Tu to bolo už s tou presnosťou slabšie. Celý obvod a hlavne lamely bolo treba upravovať a skracovať. Chladič ešte zaretušujem.

Užívateľov profilový obrázok
LaBa | 43
Príspevky: 179
Meno: Ladislav Bachorec
Bydlisko: Pezinok

Re: M1918 Ford 3-ton / Model-Kom / 1:25

Príspevokod užívateľa LaBa » 14 Máj 2023 16:58

Malý postup.
Obšívka sedela perfektne. Zhotovil som aj držiaky a os predných napínacích kolies. Klasicky som netrafil odtieň retuše.

Začínam sa pohrávať s myšlienkou, že tento model použijem ako testovací na výuku prefarbovania papierových modelov. A tak som sa rozhodol nalepiť matky na držiak predných kolies. A ľúbi sa mi to. Takže oblepím celý model nitmi a keď že odtieň nitov nesedí, niet cesty späť a bude sa prefarbovať. Asi sa budem trocha pýtať tu zdatnejších kolegov.

Užívateľov profilový obrázok
LaBa | 43
Príspevky: 179
Meno: Ladislav Bachorec
Bydlisko: Pezinok

Re: M1918 Ford 3-ton / Model-Kom / 1:25

Príspevokod užívateľa LaBa » 14 Máj 2023 18:43

Tak je rozhodnuté ide sa prefarbovať. Doplnil som pánty a asi výfuky obohatené o nity. Výfukové potrubie je z mosadznej trubky. Nity vyrábam kornovákmi. Matice vyrážačmi matíc od RP Tools.

Užívateľov profilový obrázok
LaBa | 43
Príspevky: 179
Meno: Ladislav Bachorec
Bydlisko: Pezinok

Re: M1918 Ford 3-ton / Model-Kom / 1:25

Príspevokod užívateľa LaBa » 16 Máj 2023 18:48

Včera večer som stihol dať do kopy kupolku nad šoférom. Popravde tejto časti som sa celkom obával, lebo takéto slniečka som ešte nerobil (teda až na nie moc podarenú kabínu vrtuníka Bell Sioux z MASH) a modelom obsahujúcim takéto diely som sa vyhýbal. Na moje prekvapenie to išlo od ruky a dopadlo to lepšie ako som očakával.

A na sucho položené na korbe

A tu sa chcem opýtať skúsenejších, že či tú kupolu mám nalepiť a farbiť potom ako celok, alebo vytmeliť a nastriekať zvlášť a prilepiť potom?

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: M1918 Ford 3-ton / Model-Kom / 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 17 Máj 2023 07:53

Ak nechceš aby ti z pod farby pretŕčali spoje a bolo vidieť ako je zlepená kupola (hoci sa ti podarila fakt dobre), tak to prebrús ešte kým to máš oddelené. Keď s ňou budeš spokojný, možeš to streknuť surfacerom/primerom aby si sa uistil, že naozaj je dobre vybrúsená a potom ju kľudne nalep na model a ten neskor farbi ako celok.

S oddelenou sa ti bude lepšie pracovať. Možno bude stačiť napustenie sekundovým lepidlom miesto tmelu. Ja mám vo zvyku ako kontrolu po brúsení miesta prejsť takou hrubou centrofixkou. Ide len o to dostať to do jednotnej farby, kde lepšie uvidíš nedostatky.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
juraj_ziacik | 41
Príspevky: 1234
Meno: Gergej
Bydlisko: Turčiansky Svätý Martin/Zvolen/Babiná
Kontaktovať užívateľa:

Re: M1918 Ford 3-ton / Model-Kom / 1:25

Príspevokod užívateľa juraj_ziacik » 17 Máj 2023 08:06

Veru, ja mám zas postup, že si to naimpregnujem sekundovým lepidlom a potom tmelím tmelom na plastové modely. Následne brúsim, upravujem surfacerom (500) a už len maľujem.
Hey Hou, Let´s Go!

Užívateľov profilový obrázok
LaBa | 43
Príspevky: 179
Meno: Ladislav Bachorec
Bydlisko: Pezinok

Re: M1918 Ford 3-ton / Model-Kom / 1:25

Príspevokod užívateľa LaBa » 17 Máj 2023 11:09

Na napúšťanie používate super riedky sekuňďák? A používate aj aktivátor či necháte prirodzene zaschnúť?
A ešte jedna otázka, pred primerom/surfacerom model najprv nalakujete či sa dá aplikovať rovno na papier?

Užívateľov profilový obrázok
spider | 32
Príspevky: 974
Meno: Stano
Bydlisko: Trenčín

Re: M1918 Ford 3-ton / Model-Kom / 1:25

Príspevokod užívateľa spider » 17 Máj 2023 11:24

Ja používam toto:
https://www.htmodel.sk/lepidlo-sekundov ... iedke-20g/
ale poslúži akékoľvek lacné sekundové lepidlo, aké majú v diskontoch (Tedi, Kik...) po pár centov. Vo fľaštičke mi to príde pohodlnejšie a praktickejšie na použitie, inak je to v podstate jedno, aké použiješ (okrem gélových samozrejme). To powerfix je síce označované ako super riedke, ale konzistencia mi príde úplne rovnaká ako bežné lacné sekundové lepidlá. Ja to používam priamo na surový papier, napustím a prípadný prebytok rýchlo zotriem vreckovou/kusom handry. Aktivátor netreba.
Surfacer (či akryl, alebo syntetika) drží dobre aj priamo na papieri, ale niečo môže nasiaknuť, takže diely, ktoré si nenapustil sekunďákom, môžeš nalakovať nitrolakom. Nie je to však nevyhnutnosť. Ja napúšťam takmer celý model sekunďákom a lakom iba veľké rovné plochy, ale to už je individuálne. Skús a uvidíš sám, ako sa ti s tým bude pracovať :wink:
правда у воді не тоне і в огні не горить
Working on: KrAZ 255b

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: M1918 Ford 3-ton / Model-Kom / 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 17 Máj 2023 11:42

LaBa napísal:Na napúšťanie používate super riedky sekuňďák? A používate aj aktivátor či necháte prirodzene zaschnúť?


Ja používam výhradne kyanoakrylátové sekundové lepidlo, čím lacnejšie, tým lepšie. Je veľmi riedke, v podstate ako voda. Len veľký pozor na oči, najlepšie lepí to čo nemá. Viem ho zohnať v TN v takom old school papiernictve donedávna za 25 centov 3g (dnes už 50 centov :scorn:). Ale asi by fungovali aj tie z Kiku alebo Teddyho, no neskúšal som ich zatiaľ. Keďže cena išla u nás v TN o 100% hore, skúsil som zaexperimentovať a nedávno som si na aliexpresse kúpil 12 takýchto. Dali sa použiť, ale nebolo to úplne to pravé orechové. Aktivátor nepoužívam, ani neviem čo to je .. kynoakrylát spolu s herkulesom drží v podstate v radoch niekoľkých sekúnd, častokrát nestíham pri ňom lepiť. Ak ho dám veľa, zotriem prebytok prstom alebo vreckovkou.

LaBa napísal:A ešte jedna otázka, pred primerom/surfacerom model najprv nalakujete či sa dá aplikovať rovno na papier?

Surfacer dávam priamo na model bez nejakej výraznej vyslovene úpravy povrchu. Posledný prefarbovaný model, Hetzer, som skúsil celý pred tým impregnovať nitrolakom, ale nevidel som zlepšenie, a preto Sturmtiger nebudem takto impregnovať. Väčšinu modelu aj tak naimpregnujem sekundovým lepidlom, pretože všetko brúsim. Nemám problém na jeden model použiť aj 10-15 týchto 2-3 gramových túb sekunďáku.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Návrat na "Vojenská technika // Military Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní