Vartovka v Krupine - (Quasi) 1:87

Užívateľov profilový obrázok
Svo | 43
Príspevky: 232
Meno: Švo

Vartovka v Krupine - (Quasi) 1:87

Príspevokod užívateľa Svo » 17 Apr 2021 18:37

Ahojte.

Keď už ma Marmat vyzval v príspevku mojej dcérky Kristínky, aby aj tato niečo zlepil, tak som si teda dnes našiel troška času a skúsil som niečo.
Vybral som si free Quasi - ho model Vartovke v Krupine, ktorý minulý rok lepil aj Petopato.

Model je na stiahnutie v downloadoch.

Samotný model je na troch stranách + dve strany s titulkou a návodom. Na prvý pohľad sa javí ako oddychovka, ale pre večného začiatočníka, ako som ja je tak akurát. Ťažšie to bude už s tenučkým zábradlím, ale to budem riešiť potom.
Model som tlačil na mojej novej atramentovek na 160g papier (mal sa tlačiť na 140g, ale taký som nemal) a je to v podstate prvý tlačený model, ktorý robím. Doteraz som mal len laserovku a bolo to nepoužiteľné, preto som likvidoval (doslova) len originálne modely tlačené offsetom. Trvácnosť tlače pri práci ma milo prekvapila.
Od Quasi ho som ešte nič nelepil, ale na prvý pohľad ma veľmi zaujala grafika modelu, ktorá je excelentná. Tiež ako aj Petopato poznamenal, model sa javí ako veľmi presný, ba by som povedal, že na mňa až moc presný. Presne navrhnutý model si totiž vyžaduje aj presné lepenie.

Keďže má model podrobný návod, zložený až z dvoch viet, z ktorej jedna vraví, zlepte diely od 1 do 18m :haha: , rozhodol som sa , že tak urobím v ľubovolnom poradí, ako sa mi diely budú páčiť :big smile: .
Začal som ale dielom 1, kde som zatial vlepil dve okná. Keďže sa lepia diely na tupo, hned prvé okno som nedokázal zlepiť tak, že sú diely presne vyrezané. Preto som to spravil tak, že zadný diel okna som nechal s presahom a špalety som nalepil sekunďákom presne na obrysovú čiaru. Potom som to ešte oblepil pásikom, aby to bolo hrubšie. Takto to šlo.



Potom som prešiel rovno na strechu, lebo tá sa mi páčila najviac. Hlavný diel strechy so spodkom nebol problém. Problém nastal až pri nalepení prvého radu šindľa. Posunul som sa na okraji jednej strany naozaj o velmi málinko, a na druhej som už ten pásik nedokázal spojiť. Možno svoju úlohu zohrala aj väčšia gramáž papiera. Tak som to otrhol a nalepil znova už s väčšou presnosťou. Dalo by sa povedať, že model je tak presný, že neodpúšťa chyby.

Zatiaľ toľko... baví ma to, je to graficky krásny model a veľmi presný. Pre väčšinu z Vás oddychovka, pre mňa tak akurát na rozhýbanie (znova).

Galéria Švo
Večný začiatočník...

Užívateľov profilový obrázok
juraj_ziacik | 41
Príspevky: 1232
Meno: Gergej
Bydlisko: Turčiansky Svätý Martin/Zvolen/Babiná
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vartovka v Krupine - (Quasi) 1:87

Príspevokod užívateľa juraj_ziacik » 17 Apr 2021 21:04

Fíha, ani som nevedel že toto niekto spracoval. Nádhera. Toto si raz postavím!! :)
Hey Hou, Let´s Go!

Užívateľov profilový obrázok
vrso | 34
Príspevky: 696
Meno: Michal Vršanský
Bydlisko: Mojš
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vartovka v Krupine - (Quasi) 1:87

Príspevokod užívateľa vrso » 18 Apr 2021 13:34

paráda, teším sa na výsledok, tento model je jeden z tých ktoré stále odkladám ale rád by som ho zlepil, a čo sa týka jeho spracovania, okrem tohoto je ešte jednoduchá verzia od Jablonského

Užívateľov profilový obrázok
Svo | 43
Príspevky: 232
Meno: Švo

Re: Vartovka v Krupine - (Quasi) 1:87

Príspevokod užívateľa Svo » 20 Apr 2021 18:01

Tak pokrývači cez víkend pomaličky pokrývali, až vzniklo toto:



Spoje som vždy posunul o 90°, aby neboli na jednej strane a nakoniec som si namiešal presnejšiu farbu a doretušoval ich.

Potom prišli murári a tesári a potiahli hlavné teleso s podestou. Podestu som nerobil za pomoci dielu 8, lebo som ho nedokázal pekne zlepiť a tiež som nevedel, ako by som urobil olemovanie otvoru na tupo. Radšej som si kópiu "podlahy 9" asi 5 krát podlepil papierom 160g (paterokartón v malom) a takto dosiahol požadovanú hrúbku, ktorú by dal diel 8. Výhoda je, že to neostalo duté (lepšie sa bude lepiť stena na poschodí so strechou) a vznikla hrana na olemovanie otvoru. Otvor v kartóne musel byť teda väčší dokola o hrúbku papiera olemovania 7.



Tak pomaly ďalej, chýba mi cvik a vždy niečo fatálne pokašlem aj na jednoduchších modeloch. Ale zatiaľ sa mi to páči, model je výborný na relax. Odporúčam.
Galéria Švo
Večný začiatočník...

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vartovka v Krupine - (Quasi) 1:87

Príspevokod užívateľa developer10 » 20 Apr 2021 18:46

Krásne Ťa to baví! Ja síce do architektúry ani náhodou, ale túto vlákninu sledujem, lebo tá rozhľadňa je jedna z mála, ktorú okúsila moja noha, a oživuje spomienky. PS: číslo na murárov a pokrývačov si ulož kedy náhodou Kristínka poterbovala, sú šikovní! :D :wink:

Držím prsty v dramatickom závere!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
QUASI | 43
Príspevky: 512

Re: Vartovka v Krupine - (Quasi) 1:87

Príspevokod užívateľa QUASI » 21 Apr 2021 12:37

Celkom sa zabávam na popise. Jasné, ten stručný návod je môj výmysel, keďže niekto chcel aby bol písaný návod tak som ho urobil.
Ináč sa teším, že si to odniekiaľ vyhrabal a že si mi pripomenul časy keď sa mi chcelo tvoriť modely.
Nech sa ti to podarí dokončiť k tvojej spokojnosti.
Q

Užívateľov profilový obrázok
LuPa | 48
Príspevky: 1075
Meno: Lubo
Bydlisko: Bratislava

Re: Vartovka v Krupine - (Quasi) 1:87

Príspevokod užívateľa LuPa » 26 Apr 2021 18:15

Toto je velmi pekna stavba aj model, mam odlozeny.Som zvedavy na vysledok :victory:

Návrat na "Architektúra // Architecture"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní