Franský dvorec - Richard Vyškovský - ZKV

Užívateľov profilový obrázok
Svo | 43
Meno: Švo

Franský dvorec - Richard Vyškovský - ZKV

Príspevokod užívateľa Svo » 10 Feb 2024 18:43

Ahojte.

Po vyše roku práce s veľkými prestávkami sa mi podarilo dokončiť ďalší model. Je ním klasika, Franský dvorec od p. Vyškovského.

Model som robil na 3 krát. Začal som v októbri 2022 papierovými dielmi. Model je zo "Zlatej knihy vystrihovánek", čiže papier nie je starý a robilo sa mi s ním dobre.
Išiel som viacmenej podľa návodu, neskôr som preskakoval na veci, čo ma viac bavili. Začal som Hlavnou budovou a stodolou, neskôr som pokračoval prístavbou a začal som aj stajňu, ktorú som však náhodou zle prerezal a musel som si zohnať nový výtlačok. To sa nakoniec ukázalo ako dobrý nápad, využil som nakoniec dosť veľa náhradných dielov a plôch.
Na trámy som použil hrubšie, krbové zápalky, keďže klasické neprekryli naznačené miesta. Síce to pôsobí troška mohutnejšie, ale v skutočnosti to vyzerá podľa mňa celkom dobre.
Hlavná budova a stodola sa stavali bez problémov, pri prístavbe s dvorcom som mal problém dodržať geometriu, čo sa prejavilo hlavne pri celkovom zostavení.

Potom som model do mája nasledujúceho roka odložil a ani som sa k nemu nedostal. Tak som si ho v máji skusmo zložil, aby som videl, kde som vlastne skončil. V podstate som až na doplnky a balkón dokončil prístavbu a model išiel kvôli iným povinnostiam opäť do krabice.

Životné udalosti priniesli čas na modelovanie v januári tohto roka, keď som model oživil a postupne dokončil. Najpr som dopracoval papierové diely a premyslel som si umiestnenie na podložku. Pri zostavení do celku ma vytrápili jednotlivé miesta napojení budov, naozaj som s tým bojoval, hlavne preto, že pôdorysne to nebolo presne ono. Model sa po zostavení krútil a nesedel na podložke, musel som ho postupne lepiť na podložku a silou doťahovať, prerezať, upraviť, zase dotiahnuť atď. Spoj sa mi medzi hlavnou budovou a prístavbou touto činnosťou rozišiel, tak som bok prístavby celý prelepil náhradnými dielmi, aby som rozídený spoj prekryl. Podobne to bolo aj v rohu vo dvore, kde som spoj nakoniec prekryl dreveným stĺpom.

Následne som začal tvoriť prvky terénu, začal som plotom, kopou dreva a valcami sena. Pôvodne som chcel kopu sena, ale v tipoch som dostal dobrý link na postup výroby valcov, ktoré sa mi zapáčili.
https://www.youtube.com/watch?v=ky39Y1P02A4
Ešte raz ďakujem, bola to zábava. Najprv som ich síce vyrobil príliš veľké, tak sa s nimi teraz hrajú lego kone mojich dcér, nakoniec sa menšie celkom ujali. Viac o postupoch povedia obrázky:

Ešte som doplnil strom a je hotovo. Pôvodne som si myslel, že to bude oddychovka, ale nakoniec ma model pri zostavovaní dosť vytrápil. Zrejme je to mojimi schopnosťami. Fotky sú fotené mobilom v pracovni pri svetle, tak nie sú uplne dokonalé, ale snáď potešia.

Finálne fotky:

Ďakujem za pozornosť :victory:
Švo
Naposledy upravil/-a Svo v 17 Feb 2024 16:25, upravené celkom 4 krát.
Galéria Švo
Večný začiatočník...

iconmaster | 35
Last man standing
Meno: Peter Jankovič
Kontaktovať užívateľa:

Re: Franský dvorec - Richard Vyškovský - ZKV

Príspevokod užívateľa iconmaster » 10 Feb 2024 19:45

Veľmi pekná a precízna práca, gratulujem k dokončeniu! :victory:

spider | 32
Meno: Stano

Príspevokod užívateľa spider » 10 Feb 2024 20:53

Sympatická stavba, pekne zlepené, super doplnky a parádny report :wink:
правда у воді не тоне і в огні не горить
Working on: KrAZ 255b

Jano 100 | 53
Pán plachetníc
Meno: Jano

Príspevokod užívateľa Jano 100 » 10 Feb 2024 21:19

Super, klobúk dole. :victory:

Jano
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Meno: Peter Židuliak
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa petopato » 19 Feb 2024 18:11

Krásne nafotené :wink: :victory:

Svo | 43
Meno: Švo

Príspevokod užívateľa Svo » 19 Feb 2024 19:37

Ďakujem chalani :big smile:
Galéria Švo
Večný začiatočník...

Steve | --
Meno: Štefan

Príspevokod užívateľa Steve » 25 Feb 2024 12:19

No teda chlape, padla mi sánka.
Ako píšu chalani, všetko na jednotku. Ale úprava terénu a hlavne doplnky??? - to už mi aj slinka odkvapla z otvorených úst.
Len tak ďalej, nech si mám od koho brať inšpiráciu.
Steve.
A všetci pozdravujeme deťúrence-modelárky.

Návrat na "Architektúra // Architecture"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný