Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

BM 13 Kaťuša na Dukle - pomoc!

Užívateľov profilový obrázok
juraj_ziacik | 41
Príspevky: 1234
Meno: Gergej
Bydlisko: Turčiansky Svätý Martin/Zvolen/Babiná
Kontaktovať užívateľa:

BM 13 Kaťuša na Dukle - pomoc!

Príspevokod užívateľa juraj_ziacik » 04 Feb 2020 21:56

Ahojte, podelím sa s Vami s mojím malým historickým rébusom, ktorý riešim už asi päť rokov. Vždy sa snažím robiť modeli podľa predlohy, podloženej históriou. Už dlho dlho zháňam podklady pre tento raketomet z bojiska na Dukle v roku 1944. Všetci vieme, že tam boli, ale nikto nevie, ktoré konkrétne stroje tam boli. Doteraz disponujem jedinou fotografiou z tohto bojiska:


Stiahol som publikácie, ktoré mi boli odporúčané od historického múzea vo Svidníku. (Od priesmyku Predeal po Kurovské sedlo, Jozef Bystrický a kol., VHÚ 2011), odporúčanie od vojenského ústavu v Prahe, odkiaľ mi prišla odpoveď: "V priebehu karpatsko-dukelskej operácie boli z vysokou pravdepodobnosťou nasadené raketomety BM-13-16 na podvozku automobilu Studebaker US-6."

Čo však nevedia doložiť nijak.
V Obrane č.11 z roku 2013 sa tiež píše len o BM 13. Nič viac.... :D :D
Moja zúfalosť ma prinútila napísať Tomášovi Klubertovi a Pavlovi Mičianikovi, bez odpovede. Asi tiež nevedia. Bojevaja mašina je asi neznáma.

Najbližšie som sa dostal k 3.gardovej mínometnej divízií, ale to bolo všetko. Žiadne fotky, žiadne záznamy. Kto bol pri Svidníku na Dukle, nedajte sa pomýliť, tam je vystavená Kaťuša povojnová, na podvozku ZIS 151.

Tiež som rozvíril debatu na inom fóre, neúspešne:
https://www.valka.cz/SOV-BM-13-16-Katusa-t11627#73723

Ďakujem za akékoľvek info.
Hey Hou, Let´s Go!

Užívateľov profilový obrázok
airacutter | --
Príspevky: 29
Meno: Viktor

Re: BM 13 Kaťuša na Dukle - pomoc!

Príspevokod užívateľa airacutter » 05 Feb 2020 10:37

Asi jedine co mi napada je:
1. Najdi nejake ruske forum a skus najst ucastnikov ci pamatnikov. Rusi su na svoju historiu VOV velmi hrdi, je velka sanca, ze sa najde niekto, kto si pamata, ci potomkovia vedia. Mozno kontaktovat nejake ruske muzeum? V Sankt Peterburgu je muzeum artilerie, to by mohol byt zaciatok.
2. Skus najst info, v akych poctoch boli v 1944 dodane na front Katuse na povodnych sovietskych podvozkoch a na lend-leasovych. Ak by som mal tipovat, povedal by som, ze Studebaker, mozno sa mi len zle mari, ale tie kabiny na foto vyzeraju pomerne oblo, cize viac pripominaju amricanov, nez "kockate drevene budky" sovietskych nakladakov.

Užívateľov profilový obrázok
juraj_ziacik | 41
Príspevky: 1234
Meno: Gergej
Bydlisko: Turčiansky Svätý Martin/Zvolen/Babiná
Kontaktovať užívateľa:

Re: BM 13 Kaťuša na Dukle - pomoc!

Príspevokod užívateľa juraj_ziacik » 22 Feb 2020 09:49

Tak medzičasom som pokročil. Už druhú, alebo tretiu knižku čítam kvôli tejto problematike. Len nedávno som sa dočítal v knižke od Karola Richtera (Apokalipsa v Karpatech), že na Dukle boli nasadené aj Andriuše! Doslovne: "spomienka Oldřicha Kvapila: V 8:20 nastalo zemetrasenie. Zakvílili kaťuše a andrjuše a vzápetí sa rozoznelo nepretržité hromobitie stoviek diel a mimometov."....
A moje domnienky: andrjuše sa montovali len na podvozky Stutebaker US 6 (pokiaľ viem) takže predpokladám, že v raketovej jednotke by nemali byť iné stroje ako Studebakery, aj kvôli údržbe, náhradným dielom a podobne. Je však otázne, nakoľko je táto knižka dôverihodná, nakoľko niekoľko strán pred touto informáciou sa písalo aj o nasadení Tigrov na obranu Duklianskeho priesmyku.......
Hey Hou, Let´s Go!

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: BM 13 Kaťuša na Dukle - pomoc!

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 22 Feb 2020 11:17

Skús na youtube alebo kde nájsť dokument Dukla, krev a mýtus, tam sú výpovede vojakov a rôzne informácie, poprípade Dukla, v krvi utopená, tam je aj video strieľajúcich kaťuší :wink:
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: BM 13 Kaťuša na Dukle - pomoc!

Príspevokod užívateľa Roman » 23 Feb 2020 08:50

-na tej fotke je studebaker,videt to podla lesku zosikmeneho predneho skla kabiny.
-napadlo ma co tak skusit najst ktore jednotky na dukle boli,vybrat z nich tie co mali katuse.predpokladam ze rakety patrili k delostrelcom. dalej si zisti kam tieto jednotky postupovali. prepokladam ze isli smer bratislava,brno,vieden. na fotkach z tychto miest najst tie studebakre.to by mohli byt tie co presli cez duklu. nejake katuse su pofotene v jednom starom hapm,fotili ich v ceskej dedine policka a tusim aj v brne.
-odpovede z vhu praha to je kapitola sama o sebe,zvykne odpovedat nejaky trotl s bulharskym/ruskym priezviskom,fedosejev alebo tak nejako
-dokumentarnym filmom sa moc verit neda,autori zvyklu nahadzat zabery na rozne vozidla.videl som raz v dokumente zabery na marder III m pocas francuzskej kampane v 1940. dokca aj zciernobielene zabery z nejakych vojnovych filmov/ boli tam tie sovietske atrapotigre/
- vsimol som si ze rozny ucastici bojov oznacuju wh vozdla takto:
tiger to je kazdy tank s otocnou vezou
maly tank to su vsetky ostatne
housenka to su vsetky polopasy
- filmy co odporuca stefan
https://www.youtube.com/watch?v=DN4Ef9wWXjo
https://www.youtube.com/watch?v=TRyK-NK9ro0
https://www.youtube.com/watch?v=FVvYYdoN6H0
- kludne sprav studebaker s katusou,oznacenie na dveroch mozes dorobit hocikedy. a auto poriadne zablatit

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: BM 13 Kaťuša na Dukle - pomoc!

Príspevokod užívateľa Roman » 23 Feb 2020 16:09

- hrabal som sa v starych hapm,v jednom pisali ze v aprili 1943 vysiel rozakz ze katuse a andruse sa budu montovat len na auta studebaker
- aka je istota je ze ta mizerna fotka je naozaj z dukly? moze to byt hocikde
-ti dvaja fesaci klubert a micanik nie ze nic nevedia, oni sa s tebou nebudu zaoberat. podobne chovanie maju rozny majitelia vojenskych vozidiel.
-na vojnove hry do stareho tekova chodil ako komnetator jeden brblavy fesak. dobre ovlada 2 svetovu. vola sa pavol steiner,skus sa ho opytat . ci bude ochotny pomoct , to je druha vec.okolo bojov na hrone napisal nejake knihy.
http://www.kmuz.ff.ukf.sk/index.php/pra ... teiner-phd

Užívateľov profilový obrázok
juraj_ziacik | 41
Príspevky: 1234
Meno: Gergej
Bydlisko: Turčiansky Svätý Martin/Zvolen/Babiná
Kontaktovať užívateľa:

Re: BM 13 Kaťuša na Dukle - pomoc!

Príspevokod užívateľa juraj_ziacik » 06 Mar 2020 21:36

Roman a Štefan ďakujem, dokumenty mám popozerané už dávnejšie, ale aspoň som si opäť prevetral a osviežil pamäť. Už na isto iste viem že sú na podvozkoch Studebakerov. Mám pred sebou ešte tri a pol knižky, ktoré chcem prečítať a uvidím aké nové informácie ešte dostanem. Potrebujem si ešte niečo prečítať o Brnianskej a Ostravskej operácií, no, mám toho celkom dosť... :)
Hey Hou, Let´s Go!

Užívateľov profilový obrázok
Kečup | --
Príspevky: 390
Meno: Jožo
Bydlisko: Horná Poruba

Re: BM 13 Kaťuša na Dukle - pomoc!

Príspevokod užívateľa Kečup » 10 Mar 2020 22:22

http://militera.lib.ru/memo/russian/konev/07.html


1. Операцию провести 38-й армией в составе шести сд, усиленной 17-й артдивизией прорыва, двумя танковыми бригадами (70 танков), 1-м гв. кк, двумя бригадами PC M-31, двумя полками PC М-13 и 1-м Чехословацким корпусом{90}.

1. Operáciu vykonala 38. armáda pozostávajúca zo šiestich SD, posilnená 17. delostreleckou divíziou prielomu, dvoma tankovými brigádami (70 tankov), 1. gardou. kk, dva brigády PC M-31, dva pluky PC M-13 a 1. československý zbor {90} .
)


prekladal som to cez translator....takže ma nebite keby čosi :D

Zdroj :
Konev, Ivan Stepanovich, Notes of the Front Commander, (Science publishers, Moscow), 1972 (Russian)
https://www.iabsi.com/gen/public/military__carpatho.htm
Jedného dňa pripláva moja loď,no pri mojom šťastí budem práve na letisku..
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Dokončené:Pz III,Jagdpanzer IV,Jagdtiger,Jagdpanther, Pz IV, Pz V Panther, Pz I, T-34/76, Sdkfz 251
Pracujem: Pz VI Tiger

Užívateľov profilový obrázok
juraj_ziacik | 41
Príspevky: 1234
Meno: Gergej
Bydlisko: Turčiansky Svätý Martin/Zvolen/Babiná
Kontaktovať užívateľa:

Re: BM 13 Kaťuša na Dukle - pomoc!

Príspevokod užívateľa juraj_ziacik » 12 Mar 2020 10:49

Dovolil som si pridať sem doslovný preklad od môjho kolegu modelára Potkana:

"1. operaciju vykonala 38. armada v zostave 6 SD, posilneny 17. delostreleckou diviziou prielomu, dvoma tankovymi brigadami (70 tankov) 1. gardou kk, dvoma brigadam RS M-31, dvoma plukmi RS M-13 a jednym ceskoslovenskym zborom (90)
(prelozil som si to sam bez pomocou guuglu - len s pomocou slovniku pri dvoch alebo troch slov a nasledne skontroloval ze co na to povie ujo guugl a ten so mnou suhlasil :) )

PC M-13 resp. PC M-31 podla vsetkeho naznacuje typ raketoveho systemu PC (RS) - raketovy system

podla wiki je rozdelenie nasledovne:

M-13 - caliber 132mm, hmotnost naloze 4.9kg a dostrel 7900 - 11800 m v zavislosti od verzie (M-13; M-13DD; M-13UK)
mal by sa jednat o lahky raketovy system

M31 - caliber 300mm; hmotnost naloze 28.9kg a dostrel 4325 resp pre verziu UK - 4000m
a teda sa jedna o tazky raketovy system"

Čiže sa zúčastnili Kaťuše aj Andriuše..... Už len nájsť jednu fotku, alebo kamufláž konkrétnej raketovej jendotky. Idem ten článok celý preložiť do Slovenčiny, tak uvidím čo sa dozviem... Pozdravujem a pokračujem v pátraní..............
Hey Hou, Let´s Go!

Užívateľov profilový obrázok
juraj_ziacik | 41
Príspevky: 1234
Meno: Gergej
Bydlisko: Turčiansky Svätý Martin/Zvolen/Babiná
Kontaktovať užívateľa:

Re: BM 13 Kaťuša na Dukle - pomoc!

Príspevokod užívateľa juraj_ziacik » 03 Júl 2020 21:12

Čerstvé info (odpoveď na moju otázku o Kaťušiach na Dukle:

"Prešovský klub vojenskej histórie: Dukla ano, Andrjuše aj Katuše na dukle boli o to niet pochyb,
uz som par krat uverejnil prispevok o tom, pyrotechnici ci nalez andrjuši v hunkovciach, Viem
že Studenbakre boli vo Vysnej Pisanej.ale ci to bol podvozok raketoveho zariadenia to neviem.
zial foto techniky raketovej z Dukly zatial nemam"
Hey Hou, Let´s Go!

Návrat na "Rest room // Rest Room"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní