Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Spitfire FR.IX/Halinski/1:33

Moderátori: Jolaus, Trak-Tor

Užívateľov profilový obrázok
Peter Bucek | 42
Príspevky: 94
Meno: Jack
Bydlisko: Banská Bystrica

Spitfire FR.IX/Halinski/1:33

Príspevokod užívateľa Peter Bucek » 06 Feb 2017 18:05

Ahoj, P-47 sa blíži k záveru (s dokončením a fotkami čakám na normálne svetlo- teda na jar :) ) a tak treba rozpracovať niečo nové. Na základe kritéria - niečo nie veľmi rozsiahle (nech to v reálnom čase aj dokončím) voľba padla na tento model od Halinského:

Lietadlo to je to myslím viac než známe a aj tu na fóre boli prezentované minimálne tri super modely, takže technické detaily o lietadle si odpustím...
Vydanie ponúka dva kompletné modely z ktorých som si vybral verziu FR - teda prieskumnú v ružovej kamufláži (dievčenská časť rodiny si to vyžiadala :)). V mojej stavbe sa pokúsim odolať nutkaniu všetko otvoriť (tiež hlavne z časového hľadiska) a pokúsim sa o model bez nejakých rozsiahlych dodatočných úprav a upravovať sa chystám len niektoré detaily, ktoré si to budú vyžadovať.
Fotky hotového modelu kde by som sa chcel výsledkom priblížiť môžete vidieť napr. aj tu:
http://www.largescaleplanes.com/article ... p?aid=2525

Stavbu som začal netradične - a to podvozkovými šachtami a kostrou krídla. Dôvodom pre takýto postup je obava, ako sa mi podarí dať dokopy to eliptické krídlo a heslo - "ak to mám pokaziť, tak nech to je hneď na začiatku". Stále potom ostane druhá verzia modelu na druhý pokus :) .
Takže fotky šácht (ešte nie úplne dokončené):

a kostry krídla:


Hneď tu mám ale aj otázku na znalcov Spitfirov: - boli v krídle inštalované guľomety a majú byť potom otvory pre vyhadzovanie nábojníc na dolnej ploche a ústia hlavní na nábežnej hrane vyrezané? Autor to neponúka, ale z toho čo som o lietadle čítal by to mal byť klasický Spitfire Mk. IX a teda mal by tam tie guľomety mať (a teda otvory v krídle).
Tu som na fotkách zvýraznil čo mám na mysli:

Mám to teda z toho krídla vyrezať, alebo to nechám tak ako to navrhol autor?

PS: Pri tomto lietadle sa chcem pokúsiť aj o pravidelnejšie príspevky v hesle radšej menej ale častejšie. Tak držte palce nech mi to vydrží ...

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3659
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Spitfire FR.IX/Halinski/1:33

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 06 Feb 2017 20:41

Paráda!
Teším sa a držím palce.
:)

Ozaj, ešte máš u mňa tuším výhru za súťaž... :wink:
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Užívateľov profilový obrázok
Mirec | --
Príspevky: 83
Meno: Miroslav

Re: Spitfire FR.IX/Halinski/1:33

Príspevokod užívateľa Mirec » 06 Feb 2017 23:19

otvory na nabojnice majz byt, a ustia gulometov sa vzdy prelepovali novym kuskom platna, tusim to bolo nejake specialne platno alebo nieco take, chranilo gulomety pred znecistenim a zamrznutim vo velkych vyskach kym neboli potrebne takze tie ustia nechat prelepene ako su :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Spitfire FR.IX/Halinski/1:33

Príspevokod užívateľa Roman » 07 Feb 2017 08:14

nieco ako kobercova paska alebo leukoplast

Užívateľov profilový obrázok
sony | 39
2K+
Príspevky: 2789
Meno: Martin Seemann
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Spitfire FR.IX/Halinski/1:33

Príspevokod užívateľa sony » 07 Feb 2017 11:59

jáááááj vetrím, že toto bude výživné vlákienko super :wink: nech sa ti darí
Papierový člen plastikového klubu

Užívateľov profilový obrázok
Peter Bucek | 42
Príspevky: 94
Meno: Jack
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Spitfire FR.IX/Halinski/1:33

Príspevokod užívateľa Peter Bucek » 07 Feb 2017 13:28

Ďakujem za vysvetlenie - takto už má logiku to že som nikde nenašiel fotku lietadla s otvormi na krídle a aj to ako to Halinski spracoval.

@Trak-tor - áno máš pravdu, mal by som u teba mať nejakú sovietsku stíhačku od Halinského. A zapasuje mi aj do zbierky - sovietske lietadlo tam ešte nemám :). Tento rok by som sa chcel aj na nejakú súťaž už ukázať (keď už konečne bude s čím), tak sa dúfam podarí stretnutie...

Užívateľov profilový obrázok
Jolaus | 45
Príspevky: 1456
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Spitfire FR.IX/Halinski/1:33

Príspevokod užívateľa Jolaus » 07 Feb 2017 15:53

Nazdar.
Konečne ďalší spit od Hala. Ty si kludne mohol začať stavbu podla návodu. Myslím si že natvarovať nábežku na krídle nebude pre teba žiaden problém.
Držím palce a sledujem.
:victory:
Pracujem tak dokonale,že každé jedno zlepšenie by znamenalo krok späť.

Užívateľov profilový obrázok
Peter Bucek | 42
Príspevky: 94
Meno: Jack
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Spitfire FR.IX/Halinski/1:33

Príspevokod užívateľa Peter Bucek » 19 Feb 2017 18:40

Tak aby neostalo len pri planých slovách o pravidelnosti tak som si na stôl položil foťák a fotím to čo tam mám (samozrejme v noci, takže kvalita je aká je ...)

Pokračovalo sa na spodnej obšívke krídla - diely po mojom troj-etapovom tvarovaní :):


(Z vlastnej skúsenosti viem že snažiť sa to natvraovať na jeden záťah by skončilo nejakou chybou z nedočkavosti, tak vždy keď už mám pocit že to ďalej nejde, tak skončím a pokračujem zase oddýchnutý iný deň. Toto trvalo natvarovať tri večery, kým som sa odvážil to spojiť. )
Došlo aj na vyrezanie otvorov na vyhadzovanie nábojníc a ich následné vlepenie dnu "hlbšie":

A vybratie pre jeden chladič - tvarovanie - zlepenie - a vybratie je dnu:

Presnosť modelu je dokonalá - ( veď ako vždy u Halinského). Akurát na napojení vybratia chladiča pri odtokovej hrane autor ponúka pásik chlopne, ktorú som aj použil. Potom som ale zistil že nosník kostry krídla bude lícovať s rozhraním sivej farby na rube a tak by tá hrúbka pásiku kolidovala s týmto nosíkom. Takže pásik išiel dole a odniesla to tá farba. Vidno to nebude (je to schované vo vnútri klapky), takže z toho drámu nerobím a zamachlím to farbou :). Pre ďalších lepičov teda rada - na pásik na odtokovej hrane sa vykašlite a lepte natupo - ja to tak urobím pri druhom chladiči... Tu je foto:


K tým fotkám ešte poznámku - keď som s tým skončil tak som bol s výsledkom napojenia dielov celkom spokojný - dnes keď ale vidím fotky, tak som sa zhrozil že čo som to spatlal - na nich to až tak slávne už nevyzerá :) . Takže nabudúce sa musím snažiť viacej...

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Spitfire FR.IX/Halinski/1:33

Príspevokod užívateľa Oliver » 21 Feb 2017 12:00

Som presvedčený, že toto bude ďalší skvost v tvojom podaní! Už teraz to vypadá dobre. :big smile:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Peter Bucek | 42
Príspevky: 94
Meno: Jack
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Spitfire FR.IX/Halinski/1:33

Príspevokod užívateľa Peter Bucek » 13 Mar 2017 18:38

Ďakujem všetkým za podporu a dôveru, ale dnes vás asi sklamem (seba som sklamal pred pár dňami)...

Pokračoval som obšívkou a pravá strana dopadla slušne povedané strašne... ale pekne poporiadku.
Najprv som nalepil dolnú časť na kostru - tu som mal menší problém s napasovaním kostry - nalepil som to asi mierne šikmo a na ľavej strane mi nelícovala obšívka s kostrou - rozdiel rádovo v milimetroch. Pomohlo prihnutie kostry smerom dozadu. Na pravej strane všetko OK.
Pokračoval som hornou ľavou stranou - po nalepení nábežnej hrany mi to samozrejme nesedelo (prejavilo sa to prihnutie) a tak som brúsil a brúsil a niečo som z toho vytĺkol - vtedy som ešte myslel že aké to je zlé :). Potom ale prišla pravá strana..
Tam som mierne zmenil postup - nábežnú hranu som prifixoval nazačiatku na jej koncoch a dolepil ostatné a končil dolepením nábežnej hrany v hesle "veď prečo by to nesedelo, keď sedel spodný poťah". A ono to nesedelo. Prišlo na orezávanie a brúdenie už na nalepenej obšívke a vzniklo z toho čo vzniklo...

Takže výsledok je zlý na jednej strane a strašný na druhej a jediné prečo som to ešte nevyhodil a nezačal znovu je to že to z pohľadu zhora nevidno a že som lenivý robiť to celé krídlo ešte raz...
Ale taký je väčšinou údel modelára - jedn ostrý pokus a podarí sa/nepodarí...

Takže heslo dňa: všetko zlé môže byť ešte horšie, alebo všetko zlé sa dá pokaziť ešte viacej napr. na druhej strane.

A teraz foto - obšívka a kostra:


- obšívka nalepená - celkový pohľad:


- detail - tá lepšia časť:


- detail - tá pohroma:


Tak na dnes stačilo. Idem hľadať motiváciu pokračovať....

Návrat na "Letecká technika // Aircrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných