Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Messerschmitt Bf 109E-4 /Halinski/ 1:33

Moderátori: Jolaus, Trak-Tor

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 05 Jan 2020 23:48

Super si spravil ten knipel, aj koliesko krásne čisto vyrezal :wink: na prilepenie stien a oblepenie vonkajších bokov kokpitu by som doporučil paličkové lepidlo od UHU napríklad. Tekuté lepidlo zatečie tam kde netreba a so sekundovým neriskuj, už mi pár krát pokazil kokpit :wink:
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa Oliver » 06 Jan 2020 14:20

Štefan Húska napísal:Super si spravil ten knipel, aj koliesko krásne čisto vyrezal :wink: na prilepenie stien a oblepenie vonkajších bokov kokpitu by som doporučil paličkové lepidlo od UHU napríklad. Tekuté lepidlo zatečie tam kde netreba a so sekundovým neriskuj, už mi pár krát pokazil kokpit :wink:

Vďaka za tip Štefan. Jolaus mi nedávno poradilo jedno sekundové lepidlo, tak používam prevažne to a herkules.
Uvidím ako to pôjde. :big smile:

Report
Podarilo sa mi dokončiť aj druhý (ľavý) panel, ten jednoduchší.
Aktuálne je teda kokpit pripravený na uzatváranie.



Opäť by som mal pár výhrad k tejto časti:
  • Diel číslo 15 má iný tvar ako je vykreslené v návodných kresbách. Celkom ma to zo začiatku zmiatlo.
  • Diel 18+18a nemá na bočnom diely 12 vyznačené miesto, kde sa má prilepiť.
  • Diel 27c som nenašiel vo vystrihovačke. Prešiel som si aj všetky papiere čo mám v PC oskenované a nič. Tento dielik som nahradil plastovým evergreenom.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa Marmat » 07 Jan 2020 01:00

Čím ďalej, tým lepšie. Vyzerá to tak, že tentokrát sa ti prvý papierový model lietadla podarí úspešne dokončiť. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa Oliver » 04 Feb 2020 12:09

Marmat napísal:Čím ďalej, tým lepšie. Vyzerá to tak, že tentokrát sa ti prvý papierový model lietadla podarí úspešne dokončiť. :wink:

No možno ani nie ..

Report
Dlhšie som sa neozval, pretože dlhšie som nemal chuť na tento model siahnuť .. Ako sa zdá a ako sa hovorí, lietadlá zrejme nebudú moja šálka kávy ..

Po nalepení bokov kokpitu som sa veľmi tešil na prácu s obšívkou. Bol som presvedčený, že tentokrát sa mi to podarí. Keď som mal nalepené vnútorné obšívky a vyrezanú vonkajšiu, veľmi som sa zdesil, že mi nepasuje. Akoby bola menšia. Nevedel som ju natiahnuť tak, aby 100%-ne pokryla to čo mala. Povedal som si, že OK. To sa spraví obrúsením tej vnútornej. Ale nespravilo .. Keď už som nemal čo brúsiť, keď cez vnútorné obšívky už bolo takmer vidieť von, vedel som, že je zle, pretože vonkajšia obšívka stále nepasovala. Ďalej som už nemal čo brúsiť. Odrezávať nalepené vnútorné panely už na tak tenkom papieri nemalo zmysel ..

Neviem kde sa stala chyba, ale pravdepodobne už pri vyrezávaní a spracovaní kokpitu, ktorý asi nie je úplne rovný. Možno mi vplyvom Herkulesu trochu zmenil tvar (podlahu som ním lepil - už nabudúce nebudem). Na lepenie obšívky som Herkules použiť nechcel a nemohol. Muselo to držať a pritom nezmeniť tvar. Tak som použil sekundové lepidlo, ktoré mi Jolaus odporučil. Lepidlo je vynikajúce, ale ukázalo sa, že ja som ľavý. Výsledok? Na ľavej strane vpredu som pre istotu obšívku ešte neprilepil. Odstáva od vnútornej a pri pokuse prilepiť ju má tendenciu sa vlniť smerom dozadu, kde už je prilepená. Nejak som rátal, že by sa s tým neskôr dalo niečo robiť. Tiež dúfam, že kabína prekryje celý ten "rám" kokpitu a to, ako som lepil obšívky nebude zvrchu vidieť.


Nasledovalo spracovanie prednej časti. Po vyrezaní kostry z laserového aršíka a jej zlepenia som prilepil výfukové podložie. Následne som si vyrezal prvý obšívkový diel (od kokpitu smerom dopredu). Keď som ho zretušoval a priložil k už zlepenému celku, skoro ma piclo.


Niekedy v tomto momente som mal chuť model, ako hovorí Štefan, rozdupať a zahodiť do koša. Niekoľko dní som sa ho radšej nechytal ..
Neskôr, keď ma to trochu prešlo, som si opäť sadol za stôl a začal som premýšľať čo a ako spraviť. Rozhodol som sa, že pôjdem ďalej a ak pokazím aj predok, tak to celé zahodím. Rozhodol som sa tiež, že prednú časť zlepím tak ako má byť bez ohľadu na to, aká veľká medzera mi medzi ňou a kokpitom vznikne, proste ju budem ignorovať. Takto vzniknutú medzeru a zatiaľ neprilepenú obšívku mám v pláne (ak sa tento model dočká finále) zakryť prehodenou plachtou cez prednú časť mašiny.

Začal som teda radšej odspodu, kde sa na model dalo pozerať. Našťastie prvé diely obšívky mi celkom sadli. Ja som konečne pochopil ako autor zamýšľa použitie tých spojovacích pásikov v spojitosti s rebrami. Model ma začal zas trochu baviť. Na čele, ako je vidieť aj na fotke nižšie, mi obšívka trošku trčí. Vo výsledku som ju zbrúsil tak, aby som zachoval vytlačený rad nitov na jej konci. Myslím, že sa to celkom podarilo.


A pokračoval som vrchnou častou. Diely obšívky som tu tvaroval podľa priloženej šablóny. Niektoré zákutia kostry som farbil na čierno vodovou farbou. Myslím, že to nedopadlo až tak zle a trochu ma to nakoplo k ďalším prácam. Posledným dielom som celú túto "motorovú" časť uzavrel a obrúsil jej čelo (tam ako bude kužel, kde mi presahovala obšívka).


Ďalej som doplnil drobnosti po obvode motorovej časti + spravil som guľomety. Je to také celé otrepané, ale možno to na záver vrstva nitrolaku malinko zjemní. Aktuálne ho nepoužívam, hoci som pôvodne chcel. Ale okolnosti opísané vyššie ma dosť odradili. Ešte musím trochu znásilniť ten diel obšívky na čele motoru.


Všetci tí, ktorí v tejto sekcii predvádzate svoje výtvory máte môj obrovský obdiv. Postaviť krásne lietadlo je sakra zložité a nie každému sa to podarí. Je to zložitejšie, ako to na prvý pohľad vyzerá.
Ak mám byť úprimný, tak v tom kritickom momente stavby som rozmýšľal, že všetky ďalšie lietadlá, ktoré mám v archíve (3) poputujú k novým majiteľom.

Našťastie som vychladol, niečo zlepil a zatiaľ mienim pokračovať. Tak mi držte palce. Ale nečakajte žiadny zázračný model .. od neho má ten môj už teraz veľmi ďaleko.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
sako1 | 46
Príspevky: 661
Meno: Miro
Bydlisko: Martin

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa sako1 » 04 Feb 2020 20:35

aaale, robíš paniku a ťažká pohoda :)

predok máš mňamkový, tú obšívku kokpitu vľavo trochu ustrihneš, doretušuješ a pohoda. Lepil som rok-dva dozadu G-6 od KK (bez prezentácie), a tiež mi obšitie kokpitu moc nevyšlo, ale problém som mal nadpojiť zadnú časť. Len si asi budeš musieť dať potom pozor keď budeš krídla kompletovať na trup, asi sa nevyhneš ešte dobrusovaniu, a kresba možno o milimetrík ujde.
Viem, že Jolaus lepí všetko sekunďákom, ale podľa mňa to tým povyšujete na adrenalínový šport :big smile:, mne by veru chýbala možnosť last second dopasovania.
Takže verím, že to nezahodíš. Choď vždy zvrchu, hádam tam sú také tie vodiace čiarky, dole sa to dá dopasovať ľubovolne :P
Držím prsty.
m.

Užívateľov profilový obrázok
Jolaus | 45
Príspevky: 1456
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa Jolaus » 05 Feb 2020 12:18

Nazdar.
Ajajaj...to veru nepoteší keď sa nedarí s obšívkou. V tomto prípade pomôže už len improvizovať. Čo najväčšiu časť ešte prilepiť najlepšie ako sa dá a "hrb" ktorý vznikne rozrezať a upraviť podla potreby. Poprípade do vzniknutej medzery natlačiť presný kúsok "zapas koloru" :)
A vždy si lep obšívku od osy lietadla...sú tam tie pomocné rysky . A čo sa týka toho lepenia tým hustým sekunďákom ....keď obšívka sedí presne na sucho "sto krát" nieje dôvod aby nesedela aj s lepidlom :P
Akurát je to napínavejšie pri lepení :haha:
Model do koša nehádž. Určite to nejako dobojuješ a milión vecí sa naučíš. Pri stavbe ďalšieho lietadla budeš skúsenejší a múdrejší (najlepšie sa učí na vlastných chybách)
:wink: :victory:
Pracujem tak dokonale,že každé jedno zlepšenie by znamenalo krok späť.

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa Oliver » 01 Mar 2020 14:32

Ďakujem za povzbudivé slová.
Jolaus: Zrejme som papier viac znásilňoval pri lepení ako mojkal pri tvarovaní ..

V poslednom čase nemám moc priestor na lepenie a lepiť pod lampičkou ma nejak prestáva baviť. To, že sa mi moc nedarí mi na chuti nepridáva. Zrejme sa budem musieť pozrieť po novej, poriadnej lampe. Tiež som si bol na pár dní oddýchnuť v Tatrách a po návrate som motivovaný tento model dokončiť. Nech to stojí čo to stojí. Už teraz ale viem, že to nebude žiaden súťažný kúsok. A keďže mi odchádza čistostavba, musím sa zrejme pustiť do prefarbovačky (aspoň si skúsim nový airbrush). Mám chuť na niečo pásové a tak už teraz pomaly uvažujem, čo bude nasledovať ..

Report
No ale k veci .. hrozivo vyzerajúcu obšívku som zatiaľ nechal tak. Poriešim ju keď budem riešiť prechod krídlo/trup a postupoval som smerom vzad. Postupne som lepil jednotlivé obšívkové diely a pripájal ich k trupu. Tým, že pracujem zväčša po večeroch v BA, nemám postupy ani nafotené. Spravil som pár záberov pri lepení VOP.


Jolaus mi tiež daroval opravený výtlačok zadnej časti chvosta. V pôvodnom je totiž miesto prilepenia zadných krídelok vyznačené príliš dlhé (cez celú šírku dielu). Biele miesta by som musel inak zatierať modro-šedou kamuflážnou farbou.


Musím sa priznať, že tieto oblé tvary mi vôbec, ale že vôbec nesedia. Už sa moc teším, ako budem pracovať na niečom pásovom a hlavne hranatom. Keď už som si myslel, že najhoršie dopadla obšívka kokpitu, neskoro som si všimol, že nemám správnu geometriu zadnej časti. Aj z toho dôvodu model pravdepodobne nikdy neopustí moju vitrínu. Celé mi to tak trochu uniká viac na pravú stranu. Snažím sa však všetky viditeľné nedostatky skrývať ich umiestnením na spodnú stranu, kde (najmä v tomto prípade) bude malý priestor od zeme na to, aby to bolo vidieť. Papier sa mi tiež trochu chlpatí, zrejme som použil príliš slabú vrstvu nitrolaku na začiatku. Ešte ale plánujem model raz potrieť a doladiť retuš na miestach, kde to bude potrebné.


Som rozhodnutý model dokončiť. Ako píše Jolaus, aspoň sa niečo nové naučím. No čím ďalej tým viac sa presviedčam, že na lietadlá som zrejme ešte technicky nedozrel (ak vôbec niekedy).
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa iconmaster » 01 Mar 2020 15:01

Neni to vôbec také zlé, ako to popisuješ! Ak v takejto kvalite dáš aj zvyšok, bude to model aj na súťaže a nie len do vitríny :wink:

P.S.: ako si to myslel s tým airbrushom? Prefarbovať len niektoré časti, alebo komplet?

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa Oliver » 03 Mar 2020 21:33

Chcel by som ďalší model prefarbiť komplet. :)
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2952
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 /Halinski/ 1:33

Príspevokod užívateľa Brzdič » 04 Mar 2020 12:23

Letadýlka nejsou jednoduchá protože na nich je vidět každá chyba kvůli jejich ladným tvarům. :) Proto jsem u Miga tak brblal. :haha:
Ale nemáš to tak strašné, ono se do toho postupně dostaneš a ještě si nějaké letadla přikoupíš. :haha: :wink:

Návrat na "Letecká technika // Aircrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 8 neregistrovaných