Kaman K-MAX Firemax / Orlik / 1:33

Moderátori: Jolaus, Trak-Tor

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Kaman K-MAX Firemax / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa developer10 » 08 Nov 2022 01:45

Ahojte papierníci!

Dlho som bez vrtúľ nevydržal a kým budem pokračovať s tatričkami alebo scaniou, či kresliť Bella alebo jedno pekné prekvapenie, tak som strihol do niečoho, čo skrátka čakalo, až to vytiahnem. K-max je skrátka taký škaredý a jedinečný, že som do neho skrátka musel strihnúť. Navyše je červený, tak brutálne červený, že ani matadorova muleta sa nechytá, no príťažlivá to vec. A vôbec to nie je že obyčajný škaredý helikoptér - on má totiž rotory v páre nebezpečne blízko seba. Nie nad sebou. Ďalšia vec na ňom impozantná je, že nemá poriadne ani jednu hranu, všetko obliny - to znamená, že až to dokončím, tak na rade bude nejaká pekne kockatá tatrofka :haha:

Druhý dôvod okrem nezvyčajnosti modelu je to, že som nechcel martina1807 ako autíčkara v súboji o jolausov pohár s jeho čmeliakom samého v ringu s poletuchármi. Obetujem sa a vezmem aj čestné posledné miesto ako účastník :D

Report
Poďme ale ku predlohe. Koncom 80. rokov začala firma Kaman pracovať na novej verzii vrtuľníka v systéme Flettner pre americkú armádu. Stroj mal plniť prieskumné, spojovacie a dopravné misie. Let prototypu sa uskutočnil 23. decembra 1991. Začiatkom 90. rokov sa armáda rozhodla, že nový vrtuľník nespĺňa očakávania a od projektu upustila. Kaman začal hľadať kupcov na civilnom trhu. Civilná verzia vrtuľníka sa volala K-MAX. Vrtuľník sa vďaka svojmu usporiadaniu (malé rozmery s vysokou nosnosťou) ideálne hodil na plnenie úlohy „lietajúceho žeriavu“. Používa sa na stavbu oceľových konštrukcií, doprava dreva sa využíva na vrtných plošinách, vznikli dokonca aj požiarne verzie. Napriek nezáujmu americkej armády vyhral K-Max v roku 1996 súťaž na stroj schopný zásobovať na mori malé jednotky amerického námorníctva. Od 17. decembra 2011 bol v Afganistane vyvinutý a testovaný aj variant bezpilotného vrtuľníka (v duplikáte). Výroba K-Maxu sa skončila v roku 2003, v roku 2015 bolo v prevádzke 20 zo všetkých 38 vyrobených kusov (nepočítajúc bezpilotné verzie). V roku 2015 Kaman oznámil obnovenie výroby.


Čo sa týka fyzických rozmerov, pomôžem si podkladmi z modelu:



Model ako taký vyzerá byť nie veľmi náročný, a ani nie je veľmi priestor pre vymýšľanie alebo development. Určite naznačím diery spojov a prejdem aj nejaké spoje kapotáže aby boli plastickejšie, mám aj oridžo sklá z model-komu a uvidíme, čo sa bude dať vymyslieť s interiérom a rotorom, či tam niečo nepribudne. Zatiaľ sa to tvári byť v pohode, aj čo sa týka papiera, ktorý je pevný, ale na ohyboch sa trošku nepekne kruší. No uvidíme :)



Pustil som sa rovno do skladania kostry a interiéru. Zatiaľ takto:



Zajtra pokračujeme, tak držte prsty a trimce še!
Naposledy upravil/-a developer10 v 25 Sep 2023 15:39, upravené celkom 2 krát.
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kaman K-MAX Firemax / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa Fito » 08 Nov 2022 08:04

Hmm, červená.
Orlík je fajn, myslím že tento trtulník sme tu ešte nemali.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
sony | 39
2K+
Príspevky: 2787
Meno: Martin Seemann
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Kaman K-MAX Firemax / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa sony » 08 Nov 2022 09:17

no, že aký pekný výber :wink:
Papierový člen plastikového klubu

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kaman K-MAX Firemax / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa developer10 » 09 Nov 2022 01:49

Díki kluci, s výberom som sa namakal, všetky ostatné boli málo červené, toto je tak akurát :haha:

Report
Interiérik je hotový, pekný, šikovný, ale na vrtuľník tak trochu príliš stíhačkový. Budíky som povyrezával s ihlami, zvýraznil som diery po nitoch a vybavkal s pásmi. Fotky tu, zajtra bude bolehlav z obšívky. Trimce še!



...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
kuratkoo | 42
Príspevky: 698
Bydlisko: Vrbové

Re: Kaman K-MAX Firemax / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa kuratkoo » 09 Nov 2022 08:49

Ideš jak drak... :wink:
Jeden model za druhým, inak veľmi škaredá predloha ale zaujímavá, držím palce...

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kaman K-MAX Firemax / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa developer10 » 19 Nov 2022 01:19

Škaredá predloha kuratenko? To si ešte nevedel že ono nie je ani súmerná tá kabína, popaď nižšie. Naozaj som sa do tej mojej šeredy akosi zamiloval a tak som aj pomedzi pracovne náročné obdobie našiel večer na malé pokračovanie:

Report
Ahojte papierníci,

šakredé káčatko už nie je také holé, začína sa nám pekne červenať. Trošku bojujem s množstvom lepidla na spojoch aby mi to neprehýbalo a ako vždy aj so sekunďákom, nevieme si nájsť spoločnú reč.

Ale pekne po poriadku, kokpit dostal zasklenie a opláštenie sa pomaly rozlieza po kartónovej kostre. Našťastie všetko lrásne sedí a stavbočka je to pohodová, až teda na tie moje chybičky s lepidlami…



Nabudúce pokračujeme plešinkou a chvostom, trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2538
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: Kaman K-MAX Firemax / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa martin1807 » 19 Nov 2022 18:50

Nevypadá to zle, len tak ďalej :victory:
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2947
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: Kaman K-MAX Firemax / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa Brzdič » 19 Nov 2022 19:29

Pekná prácička. Je to cool předloha, já ji teda znám spíš z dřevařských prací než hasiče.

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kaman K-MAX Firemax / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa developer10 » 22 Nov 2022 01:30

Ďakujem pekne chalani! Čím viac tým ďalej som zamilovaný do tej člnky, a aj ona asi do mňa bo dobre sa mi pod prstami skladá :haha:

Report
Ahojte papierníci!
V rámci absťákov po lepení spôsobenými ťažkým vypätím počas auditu som trošku pohol touto červenou krásavicou s menom Mad Max. No a čo, že to znie mužsky to meno, je to pekná štíhla Maximiliána, nepresviedčajte ma o opaku!

A aby neostala taká plešatá, pustil som sa do predného krytu motora s nasávaním, ktoré má tvár čiapočky. Po riadnom vytvarovaní po troch osách som tentokrát lepidlo vynechal a na spoj prestrihov a aj prilepeniu ku kostre som použil moju tenkú obojstranku, jak ste mi onehdy na tomto fóre poradili. Pri tomto modeli mám naozaj šťastie čo sa týka presnosti, ako nie je u poliakov často zvykom, toto je fakt krásne presné a diely sedia na mikrometre. A spoje sa vo finále aj tak prekryli ešte samostatným dielom s otvormi pre nasávanie…



Keďže ostalo ešte trochu času, pustil som sa do chvostíka. Nič špeciálne, všetko pekne sedí, akurát pár chlopničiek muselo ísť pápá, boli navyše. Konštrukčne je to dobre riešené, diely sú navrhnuté tak aby eliminovali krútenie alebo prepad.



Takže pokračujeme v piatok s chvostom. Trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
sony | 39
2K+
Príspevky: 2787
Meno: Martin Seemann
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Kaman K-MAX Firemax / Orlik / 1:33

Príspevokod užívateľa sony » 22 Nov 2022 12:14

mocne veľkú parádu tu predvádzaš :victory:
Papierový člen plastikového klubu

Návrat na "Letecká technika // Aircrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný