Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Mil Mi-4A /GPM/1:33

Moderátori: Jolaus, Trak-Tor

Užívateľov profilový obrázok
StanoL | 39
Príspevky: 112
Meno: Stanislav Lelko
Bydlisko: Trnava

Mil Mi-4A /GPM/1:33

Príspevokod užívateľa StanoL » 17 Máj 2023 12:53

Ahojte,

ako ďalšiu zábavku na celý rok som si vybral model Mil Mi-4.


Model ma zaujal ešte v časoch, keď som sem tam zlepil aj plastové lietadielko. Vtedy to bola verzia v mierke 1:35 od Trumpeteru. Zhodou okolností táto vystrihovačka ponúka tú istú predlohu vrtuľníka ČSLA s číslom D-54. Vystrihovačka ponúka celkom 5 verzií označenia a 2 rôzne kamufláže. K modelu sú dostupné laserové diely, rezinové kolesá a hlavy rotorov + diely kabíny.

Report
Niečo som o tejto predlohe našiel aj na nete, tak len zopár zaujímavostí:
Označenie D-54 bolo pôvodné označenie, neskoršie trupové číslo bolo 0625. Mil Mi-4A bol stredný viacúčelový vrtuľník s pevným podvozkom a motorom AŚ-82. Vyrobený bol v závode č.387 v Kazani. Do Československa sa dostal v prvej várke 8 vrtuľníkov v roku 1956. Službu v armáde začal v Kbeloch. Spolu so strojom D-56 sa zúčastnil na prvej leteckej ukážke vrtuľníkov Mi-4 v Československu. Stroj pilotovali mjr. Němeček, ppor. Šedek a por. Hajn. Na leteckom dni predviedli výsadok vojenského automobilu a aj zoskok parašutistov z výšky 800m.


Stavbu som začal od rotorov. Najprv rotory samotné a potom hlavu.




Potom som postupne začal so stavbou trupu. Plán je mať uzatvorené zadné dvere, čiže vnútro som len tak schematicky vyskladal. Od začiatku sa pasujem s nepresnosťou :victory:, niekde mi chýba niekde vystáva.ˇ
Tak uvidíme čo z toho bude :)


Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Mil Mi-4A /GPM/1:33

Príspevokod užívateľa Roman » 17 Máj 2023 17:22

ahoj
nejake zaujimavosti:
mi 4 maju v leteckom muzeu kunovice a v vhmp piestany. na letisku vo vajnoroch bol vrak.
v sovietskom koprodkcnom filme oslobodenie je scena kde letia v klzaku wl parasutisti oslobodit mussoliniho.
vnutro klzaku tocili v mi4

Užívateľov profilový obrázok
Robert Blaschke | 63
Príspevky: 696
Meno: Robert
Bydlisko: teraz Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Mil Mi-4A /GPM/1:33

Príspevokod užívateľa Robert Blaschke » 18 Máj 2023 20:03

Mi-4ka je môj obľúbený vrtuľník z detstva :P

Držím palce. Nech sa Ti darí.

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Re: Mil Mi-4A /GPM/1:33

Príspevokod užívateľa johnny7 » 30 Máj 2023 21:24

Za mňa zatiaľ dobré. Hádam bude vidno niečo z útrob aj keď zlepíš vonkajšiu obšívku.
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Užívateľov profilový obrázok
kuratkoo | 42
Príspevky: 698
Bydlisko: Vrbové

Re: Mil Mi-4A /GPM/1:33

Príspevokod užívateľa kuratkoo » 10 Jún 2023 16:28

Ahoj
Vrtuľníky ti idú na výbornú, tak držím palce aj s touto helikopotvorou :big smile:
Zatiaľ na parádu...

Užívateľov profilový obrázok
StanoL | 39
Príspevky: 112
Meno: Stanislav Lelko
Bydlisko: Trnava

Re: Mil Mi-4A /GPM/1:33

Príspevokod užívateľa StanoL » 26 Jún 2023 10:00

ďakujem chlapci,

pomaly napredujem, pustil som sa do prípravy kostry aby som tam potom mohol nalepiť prvé časti vonkajšieho plášťa.

Report
Čo sa dalo som napustil sekundovým lepidlom a zabrúsil som hrany. Zlepil som dve najväčšie časti plášťa plus nos a skúšal nasucho napasovať.



Zistil som, že kostra bude potrebovať na niektorých miestach hodne " odľahčiť".
Hlavne po bokoch a vpredu pod kokpitom. Po priložení oboch polovíc sa na ich spojoch ukazovala asi 1mm široká medzera.
Po večeroch som to asi týždeň furt nasucho prikladal a skúšal až som sa cez víkend odhodlal to zlepiť dokopy. Na lepenie týchto veľkých častí som použil kombináciu patexu a sekundového lepidla, lebo pri použití herkulesu hrozilo zvlnenie povrchu, resp. pretlačenie rebier.

výsledok:


no nedopadlo to slávne, lebo na hornom spoji sa mi to nejak posunulo, ani neviem ako. Asi je jemne skrivená kostra alebo mi niekde jednu z tých dvoch poloví skrútilo. No nič, nejak to bude treba zamaskovať v ďalšej fáze :haha:

Užívateľov profilový obrázok
kuratkoo | 42
Príspevky: 698
Bydlisko: Vrbové

Re: Mil Mi-4A /GPM/1:33

Príspevokod užívateľa kuratkoo » 20 Júl 2023 16:16

Ahoj,
Veľmi zaujímavé stavby tieto vrtuľníky, tiez by som mal obavu či sadnú také veľké kusy obšívky na kostru...
Tie vypukle okná tomu dávajú šmrnc... :wink:
Super, len tak ďalej.

Užívateľov profilový obrázok
StanoL | 39
Príspevky: 112
Meno: Stanislav Lelko
Bydlisko: Trnava

Re: Mil Mi-4A /GPM/1:33

Príspevokod užívateľa StanoL » 25 Júl 2023 08:30

Ahojte,

po dovolenkovej pauze sa snažím aspoň trošku posunúť vpred. Podarilo sa mi nalepiť predný kryt motora.

Report
Podobne ako Andrei aj ja som musel trosku upraviť tvar aby to sadlo. Ešte pred nalepením som doplnil svetlomet. Vo vystrihovačke je len naznačený krúžkom. Na jednej fotke Mi-4 ČSLA som ho našiel a podľa toho aj zbastlil. Ešte tam bol aj nejaký prístup k asi ventilu, tak aj ten som tam naznačil.



a svetlomet


Užívateľov profilový obrázok
StanoL | 39
Príspevky: 112
Meno: Stanislav Lelko
Bydlisko: Trnava

Re: Mil Mi-4A /GPM/1:33

Príspevokod užívateľa StanoL » 26 Júl 2023 10:36

Report
Doplnené zadné dvere. Jedna strana sadla, druhá až tak nie. Sedí to tam dosť na tesno, kostra je tam trochu väčšia, bolo treba zbrúsiť.



Ako ďalšie skúsim spraviť prechod trup - chvostová časť.

Užívateľov profilový obrázok
StanoL | 39
Príspevky: 112
Meno: Stanislav Lelko
Bydlisko: Trnava

Re: Mil Mi-4A /GPM/1:33

Príspevokod užívateľa StanoL » 04 Aug 2023 08:34

Ahojte,

nejaké fotky z ďalšieho postupu. Táto časť bola dosť náročná, musel som veľa krát predýchať a opravovať :) . Ale je to za mnou.
Značenie som chcel prvotne nastriekať alebo použiť dekály, no nakoniec som vyrezal a použil tie z vystrihovačky, keď papier tak papier :wink:

Report

Návrat na "Letecká technika // Aircrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných