Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Colt Model 1851 Navy

Moderátor: WanRayen

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

Colt Model 1851 Navy

Príspevokod užívateľa orech » 20 Mar 2020 22:50

Ahoj :victory: ,

Ve známém, kultovním westernu The Good, The Bad and the Ugly (Hodný, Zlý a Ošklivý) používá herec Clint Eastwood nábojovou konverzi perkusního revolveru. Její předlohou byla skutečná konverze revolveru Colt Navy 1851 Richards Conversion na kovové náboje. Revolverová konverze vyrobená k filmovým účelům se od skutečné existující liší a tak vnikla tzv. “filmová zbraň”, která díky mnoha westernům se stala legendou. Nazvaná “Man with No Name” se objevuje i v dalších tzv. spaghetti westernech, nejen v těch v nichž Clint Eastwood účinkoval, po celou dekádu 60 let 20. stol.., ale i ve westernech např. s Terencem Hillem. Tato konverze však ve skutečnosti nikdy neexistovala, byla vyrobena jen jako filmová zbraň s určitými odlišnostmi od nábojové konverze originálu Colt Navy 1851 – např. má ruční odnímatelný vyhazovač nábojnic, stále je přítomná nabíjecí páka perkusního revolveru apod.



Původně jsem chtěl postavit právě model této konkrétní zbraně, ale tuto myšlenku jsem nakonec zavrhnul a rozhodl jsem se pro původní verzi Colt Model 1851 Navy i vzhledem k tomu, že na internetu je k této zbrani poměrně dost podkladů. Pokusím se postavit model pokud možno co nejvíc se přibližující skutečné zbrani. Tedy aspoň v rámci mých možností a hlavně schopností. Takže mým cílem je něco takového, pokud možno i mechanicky funkční :haha: . No uvidíme.



Na úvod trochu teorie.

Co je to perkusní revolver ? Velmi zkráceně je to palná zbraň, kdy zážeh potřebný k zažehnutí výmetné náplně je vyvolán úderem na citlivou látku, která se úderem vznítí. Název tohoto mechanizmu je odvozen od latinského slova percutiens - udeřit. Tento princip, zážeh úderem, je v podstatě používán u palných zbraní i v 21. století, zážehová slož je ale už součástí jednotného náboje. Do perkusního zámku je zážehová slož vkládaná odděleně od výmetné náplně a střely. Nabíjení takové zbraně může krásně vidět na tomto videu

Námořní model 1851 patřil k nejoblíbenějším perkusním revolverům firmy Colt. Revolver Colt Navy v ráži 0,36´´ byl původně určený pro námořnictvo USA ( proto označení Navy ), ale bylo to nakonec pozemní vojsko, kde se nový revolver stal velmi rychle oblíbenou zbraní důstojníků i řadových vojáku jako sekundární zbraň. Pro pozemní vojsko byl v té době primárně určený jezdecký revolver Model 1848 Dragoon v ráži 0,44 (větší ráže byla žádaná, aby zbraň dokázala pod nepřátelským kavaleristou jednou ranou složit koně), avšak jeho hmotnost a rozměry jej předurčovaly zejména k vození v sedlových pouzdrech takzvaných holstrech - Holster Pistol. Námořnictvu stačila zbraň s nižším výkonem určená pro boj zblízka při abordáži nepřátelského plavidla. Proto se revolver Colt Navy nosil zavěšený na opasku – zprvu se mu také říkalo Belt Pistol ( opasková pistol ). Existovala i třetí kategorie tzv. Pocket Pistol ráže 0,31 zbraň s nižším výkonem určená k sebeobraně a nošená jak už název napovídá v kapse.

Nový název – Navy – se rychle vžil, i když dnes užívané označení Model 1851 vzniklo až ve 20. století pro potřeby sběratelů. Navíc i toto označení není správné, protože první vyrobený kus sjel z výrobní linky již v roce 1850. Označení 1851 je však tak zažité, že nezbývá než připomenout, že v době výroby se nepoužívalo.
Zato označení Navy přesáhlo portfolio značky Colt. Dělení ráží, jak je navrhl Samuel Colt , rychle převzali i další výrobci jako například Remington, Whitney či Savage, kteří po vypršení Coltových patentů vrhli své výrobky na trh. I oni začali používat název Navy pro své revolvery ráže 0,36, bez ohledu na to, zda skutečně námořnictvo tyto zbraně nakoupilo či ne.

Coltovo dělení ráží na army caliber 0,44, navy caliber 0,36 a pocket caliber 0,31 ve Spojených státech zůstalo až do konce éry perkusních revolverů bez ohledu na výrobce.

Colt Navy se vyráběl až do roku 1873, kdy už byl Samuel Colt více než 10 let po smrti. Celkem bylo v letech 1850 – 1873 v USA vyrobeno 215 348 ks revolverů Colt Navy ( plus dalších 42 000 v londýnské pobočce ), což z modelu Navy činí druhý obchodně nejúspěšnější perkusní revolver Coltovy zbrojovky. Navíc byly na rámu Navy postaveny modely 1860 Army a 1861 Navy, jichž bylo vyrobeno dalšího bezmála čtvrt milionu.
Výrobu perkusních Coltů nakonec ukončil tlak nových zbraní na kovové jednotné náboje. Na výrobních linkách je pak vystřídal veleúspěšný model Colt Model 1873 Single Action Army, jenž také vycházel tvarově i rozměrově z modelu Navy.

Pro velký zájem sběratelů a milovníků perkusních zbraní byla výroba v hartfordské továrně společnosti Colt´s Manufacturing LLC obnovena v letech 1971 – 1981, kdy bylo vyrobeno dalších 28 150 revolverů Model 1851.
Tak se zřejmě navždy uzavřela historie výroby jedné z nejúspěšnějších zbraní své třídy v mateřské továrně v Hartfordu. Její repliky nicméně vyrábí i řada firem v současnosti, takže milovníci zašlé slávy zbraní Divokého západu nemusejí být ochuzeni o střelecký zážitek s touto slavnou zbraní ani dnes.

Tolik k historii. Model kreslím v programu prodeCAD 2017 podle podkladů z internetu. Zatím na modelu průběžně pracuji asi tak necelý měsíc. Momentálně jsem o trochu dál, než je na fotkách, jen to nemám nafoceno. Brzo dodám aktuální fotky.



Zatím tedy takto. Nevím,jestli jsem se trefil do kategorie, když tak poprosím admina o přesunutí.


Zdroje :

https://www.valka.cz/Colt-Model-1851-Navy-t11969
https://en.wikipedia.org/wiki/Colt_1851_Navy_Revolver
https://www.kerberostrade.cz/katalog/re ... r-38-spec/
https://www.youtube.com/watch?v=yuyryalXfpE
https://cs.wikipedia.org/wiki/Perkusn%C3%AD_z%C3%A1mek
Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Colt Model 1851 Navy

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 21 Mar 2020 18:02

tak tento mám pod posteľou, nie v papierovom archlieve, ale ako perkusák, dostal som ho nabitý (minimálne 15r)
aj s nasadenými zápalkami... nebudem to viac komentovať

našťastie sa nič vážne nestalo :beat plaster:
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

Re: Colt Model 1851 Navy

Príspevokod užívateľa orech » 22 Mar 2020 11:49

toudi_sk napísal: dostal som ho nabitý (minimálne 15r)
aj s nasadenými zápalkami... nebudem to viac komentovať

našťastie sa nič vážne nestalo :beat plaster:


To jsi měl teda pořádnou kliku. Jestli se mi ho podaří dokončit, bylo by možné ten model porovnat s originálem, že jak moc jsem se přiblížil ?

Přináším další fotky s postupem prací na modelu. Pokračoval jsem kohoutkem a dalšími součástkami mechanizmu otáčení bubínku coltu. Takže toto je aktuální stav.

Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Colt Model 1851 Navy

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 22 Mar 2020 12:56

orech napísal:To jsi měl teda pořádnou kliku. Jestli se mi ho podaří dokončit, bylo by možné ten model porovnat s originálem, že jak moc jsem se přiblížil ?

našťastie občas chodím na strelnicu a snažím sa dodržiavať bezpečnostné zásady, nemieriť na ľudí, odistiť zbraň, až keď mám namierené na terč, necvakať "naprázdno" kohútikom apod.

hlavne, že jedna zápalka prdla, keď som jemne zložil kohútik a polovica potom na strelnici nechcela spustiť ani za svet, asi preto, že bolo niečo nad nulou, na to sú vraj najlepšie ruské zápalky, tie vydržia aj mrazy

jo, pofotím ti ho
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

Re: Colt Model 1851 Navy

Príspevokod užívateľa orech » 29 Mar 2020 16:58

Ahoj :victory:

konečně jsem dokončil mechanismus natáhnutí spouště. Normálně to celkem funguje. Ne sice na 100 %, ale jde to. Na to, že je to téměř celé z papíru, až moc dobře. Sám jsem z toho překvapený. Oproti skutečnosti jsem musel upravit , nevím jak to nazvat, takovou listovou pružinku, která "napíná " spoušť a současně vytláčí kolík, který aretuje bubínek ve správné poloze. Zkoušel jsem to vše vyrobit z papíru napuštěným lepidlem. Jako model to bylo OK, ale nemělo to dostatečnou sílu, aby to ovládalo spoušť a ten kolík. Pak jsem to zkoušel vyrobit z pilového plátku na železo. Tvarově to perfektně odpovídalo skutečnosti, ale vyskytly se dva problémy. První byl ten, že to bylo příliš silné pro ten aretační kolík, takže při napínáni kohoutku mechanizmus toho kolíku tím, že je vyrobený z papíru, nedokázal překonat sílu pružinky a v první poloze natažení se kolík nadokázal spustit, aby následně uvolnil bubínek. Ve druhé poloze natažení se zase kolík díky pružince vysune a zaaretuje bubínek. Nevím, zda mi rozumíte, Toudi asi ano. Na spoušti jeho síla byla dostatečná, ale materiál je to príliš měkký a opakovaným natahováním se nakonec přizpůsobil namáhání a už nepružil. Problém jsem vyřešil tak, že část pružinky k aretačnímu kolíku jsem vyrobil z plastu a druhou část ze staré čepele do skalpelu olfa, která je kalená a tudíž dostatečně tuhá - viz poslední foto. Ještě budu muset doladit převod mezi spouští a kohoutkem a bude to myslím celkem fajn.

Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Colt Model 1851 Navy

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 29 Mar 2020 18:49

orech napísal:Nevím, zda mi rozumíte, Toudi asi ano. Na spoušti jeho síla byla dostatečná, ale materiál je to príliš měkký a opakovaným natahováním se nakonec přizpůsobil namáhání a už nepružil.

áno a preto každý, keď sa časom vybúri, prestáva papierové modely robiť funkčné, pružiace, otváracie a zatáčacie

ale páči sa mi, ako s tým bojuješ :victory:

ja mám krátku verziu COLT 1851 Reb Nord Navy SHERIFF "S" cal.44

žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Colt Model 1851 Navy

Príspevokod užívateľa Roman » 31 Mar 2020 07:42

super. volakde som videl ruskeho modelara ktory si robi samopaly,pistole, v 1:1 ako skutocne.
spravis aj naboje v zasobniku?

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

Re: Colt Model 1851 Navy

Príspevokod užívateľa orech » 31 Mar 2020 09:41

Roman napísal:super. volakde som videl ruskeho modelara ktory si robi samopaly,pistole, v 1:1 ako skutocne.
spravis aj naboje v zasobniku?


Náboje určitě dělat nebudu, protože náboje, jak je známe dnes, se u této zbraně nepoužívaly. Nabíjela se jak je vidět na videu v prvním příspěvku. Do zásobníku nasypat dávku střelného prachu, ucpávka, střela - v podstatě stejný princip jako i u jiných zbraní nabíjených zepředu. Možná pro ukázku zkusím vyrobit prachovnici, kleště na odlévání kulí apod. Prostě něco podobného, jak je vidět na tomto obrázku :



Ale to je jen sen. Zatím se trápím se samotnou zbraní a budu rád, když se mi ji podaří dokončit.
Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Colt Model 1851 Navy

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 31 Mar 2020 10:09

žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Colt Model 1851 Navy

Príspevokod užívateľa Roman » 01 Apr 2020 13:07

casu na dokoncenie je dost,sutaz v nr tento rok asi nebude. mozno na rok ...

Návrat na "Bez kategórie // No Class - Others"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní