Sao Gabriel 1497 / Seahorse / 1:100

Moderátor: Fito

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Sao Gabriel 1497 / Seahorse / 1:100

Príspevokod užívateľa Saskardin » 15 Nov 2022 11:05

Paráda, toto by som nedal. Obdivujem tú trpezlivosť a hlavne znalosti, čo človek musí mať, aby to vyzeralo tak ako má. :eyes droped:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Jano 100 | 53
Pán plachetníc
Príspevky: 1467
Meno: Jano
Bydlisko: Humenné, Na Podskalku 62

Re: Sao Gabriel 1497 / Seahorse / 1:100

Príspevokod užívateľa Jano 100 » 15 Nov 2022 21:57

Saskardin: no ty mi hovor o trpezlivosti...keď vidím, čo staviaš ty, chcel by som mať tvoju trpezlivosť :wink: A ak nie sú znalosti, poradíme :wink: Tiež som sa len kdesi musel naučiť / odkukať / vyskúšať...

Jano
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2947
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: Sao Gabriel 1497 / Seahorse / 1:100

Príspevokod užívateľa Brzdič » 16 Nov 2022 17:16

Fakt paráda. :big smile:

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2538
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: Sao Gabriel 1497 / Seahorse / 1:100

Príspevokod užívateľa martin1807 » 19 Nov 2022 19:04

Toľko rokov pozerám, ako ťaháš na tie lode laná a stále to neviem pochopiť jak je toto možné.:)
Šumne to maš ako stále, len tak ďalej. :victory:
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
Jano 100 | 53
Pán plachetníc
Príspevky: 1467
Meno: Jano
Bydlisko: Humenné, Na Podskalku 62

Re: Sao Gabriel 1497 / Seahorse / 1:100

Príspevokod užívateľa Jano 100 » 20 Nov 2022 16:22

Ďakujem páni za slová chvály :wink:

martin1807: keď si myslíš Maťo, že to už robím takpovediac poslepiačky, tak sa mýliš. Vždy, keď robím novú plachetnicu a ťahám lanká, tak čumím do plánov ako puk ( alebo obkukávam predošlé stavby ).... Hlavne keď niečo sem - tam zmením, tak, ako aj tu.
Prvá etapa pohyblivého lanovia ( to je to, čo dvíha a otáča rahná ) je za mnou. Teraz musím vyrobiť a povešať plachty. Potom budem pokračovať druhou etapou pohyblivého lanovia ( teda tým, čo ovláda plachty ).

Takto vyzerá loď dnes:





Takže skorotýždeň piplačky po večeroch a skoro nič tam nevidno :bad smile:

Jano
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sao Gabriel 1497 / Seahorse / 1:100

Príspevokod užívateľa iconmaster » 20 Nov 2022 17:14

Jano 100 napísal:Takže skorotýždeň piplačky po večeroch a skoro nič tam nevidno

Ale čoby nie, veď ti tam tých detailov pribúda! Tie posledné fotky sú parádne :victory:

Užívateľov profilový obrázok
Jano 100 | 53
Pán plachetníc
Príspevky: 1467
Meno: Jano
Bydlisko: Humenné, Na Podskalku 62

Re: Sao Gabriel 1497 / Seahorse / 1:100

Príspevokod užívateľa Jano 100 » 23 Nov 2022 21:26

iconmaster: díky :wink:
Začal som vyrábať plachty, takže pridám k tomu trošku pokecu.
Plachty vyrábam zvyčajne zo starých bielych košelí :bad smile: kto ich nemá, bavlnená košeľovina sa dá kúpiť bežne v obchode, alebo na nete ( bežne sa dá kúpiť aj onen poliakmi popularizovaný batist, čo je konieckoncov takisto látka na košele.
Potom si uvarím čierny čajík, do litra - litra a pol cca 3 - 4 vrecúška a nechám poriadne vylúhovať. V tomto potom vyvarím látku. Toto je výsledok.



Keď to potom uvidíte na lodi, aj tak poviete, že je to príliš biele :P
Rozriedime si herkules v malej fľaštičke v pomere 1 diel lepidla - 20 až 25 dielov vody, namočíme plátno , vyžmýkame, vysušíme fénom, prežehlíme. Vyrobíme si týmto čosi také ako pergamen, dá sa na to kresliť a dá sa to pohodlne rezať nožom.
Pred impregnáciou:

Po impregnácii:


Prekreslíme si na to z podkladu plachty a vyrežeme. Potom narezať z plátna pásiky cca 2 - 2,5 mm a nalepiť herkulesom na lem. Po zaschnutí jemne orezať.



A plachty sú na svete :victory:



Ešte ich olemujem lankom, namaľujem kríže a sú hotové.

Jano
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

Užívateľov profilový obrázok
tom59herder | 65
Príspevky: 70
Meno: Tomáš Herder
Bydlisko: Liberec
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sao Gabriel 1497 / Seahorse / 1:100

Príspevokod užívateľa tom59herder » 24 Nov 2022 13:24

Pěkná práce a děkuji, že se snámi dělíš o své nápady, jak co udělat. :)

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2947
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: Sao Gabriel 1497 / Seahorse / 1:100

Príspevokod užívateľa Brzdič » 27 Nov 2022 17:09

Tyhle pindy k tomu jsou fajn, to že se to máchá v čaji jsem věděl, ale kde vzít vhodnou látku je už složitější. mě by zajímalo i vázáni těch lan, jestli to děláš jen na oko nebo to fakt vyvazuješ. :D

Užívateľov profilový obrázok
Jano 100 | 53
Pán plachetníc
Príspevky: 1467
Meno: Jano
Bydlisko: Humenné, Na Podskalku 62

Re: Sao Gabriel 1497 / Seahorse / 1:100

Príspevokod užívateľa Jano 100 » 27 Nov 2022 18:42

Brzdič: Toť správna otázka :wink:

Nemusíš máčať v čaji, v tejto dobe sa dá kúpiť x farieb na látku rôznych odtieňov.
Kde zobrať látku, som písal v príspevku. Čítaj pozorne
Jano 100 napísal:Plachty vyrábam zvyčajne zo starých bielych košelí kto ich nemá, bavlnená košeľovina sa dá kúpiť bežne v obchode, alebo na nete ( bežne sa dá kúpiť aj onen Poliakmi popularizovaný batist, čo je koniec koncov takisto látka na košele.
V obchode som bol, viem, o čom hovorím.
Mne sa to osvedčilo. Určite nebudem používať rozvrstvené hygienické vreckovky, plátno je plátno.
Neviem, čo myslíš vyväzovaním lán. Ak myslíš miesto, kam ktoré lanko patrí - áno, lanká patria na svoje miesto, na to je plánov dosť, každý lepší model má plány umiestnenia lán, koniec koncov nejde to nahádzať len tam, kde sa mi to páči. Na to mám už skúseností dosť.
Ak myslíš konkrétne - že urobím na danom mieste zodpovedajúci uzol - nie.
Je to mierka 1: 100 ( resp. 1:96 ). v takomto prípade uviazať uzol nedokážem, nieto tam urobiť viazanicu. Často som rád, že sa mi tam podarí to lanko dostať na miesto a ten kolík aspoň raz - dvakrát obísť pomocou dlhej pinzety a kúskom špajle so zárezom a dostať tam kvapku lepidla, o tom, keď už vyväzujem plachty a umiestňujem lanká do tej pavučiny ani nehovorím. Dokopy tam pár stoviek metrov pôjde. Je možné nepoužiť ani kvapku lepidla a vyviazať to - väčšinou to robia vo väčších mierkach - ale taký frajer až nie som a toľko času nemám.

Jano
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

Návrat na "Námorná technika // Watercrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní