Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Hanse Kogge Bremen 1380 / Shipyard / 1:72

Moderátor: Fito

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Hanse Kogge Bremen 1380 / Shipyard / 1:72

Príspevokod užívateľa Fito » 10 Jan 2020 14:16

Zase som v tejto kategórii, ale tentoraz nevinne.
Model mi doniesol Ježiško, samozrejme že už 24.12 som ho vybalil a začal stavať.

Loďku samotnú komentovať nejdem, historicky to asi nebude úplne že verná maketa, sám tam vidím niekoľko nezrovnalostí, ktoré asi boli v reále riešené inak.
Ale keďže ide o loď z roku 1380, môžme sa o detailoch, bez ďalšieho historického bádania, iba dohadovať.
Beriem to teda iba ako model, nie ako maketu. Upravovať nič nebudem, potreboval som mentálny oddych ( po SU27) a veru toto je to pravé.

Kto sa v tom neorientuje, tak iba vedzte, že ide o laserovú stavebnicu. Čiže všetky diely sú vypálené a stačí ich vylúpať z aršíkov, náležite podľa fantázie pomaľovať a potom poskladať. nožnice nepotrebujete, skalpel sa zíde na opracovanie spojovacích miest.

Krabica obsahuje všetko potrebné ku stavbe ( okrem lepidla).
Čiže okrem spomínaných dielov sú pribalené plachty, štetce, laná, sťažeň a rahno, kladky ( papierové), drôtiky a akrylové farby.



Návod je veľmi podrobný, farebné obrázky nepotrebujú žiaden komentár. Stavba postupuje pekne logicky krok za krokom.


Kostra je klasického typu, tu asi nie je čo dodať, všetko pasuje úplne perfektne bez nutnosti akýchkoľvek úprav.




Stojan som spravil ako prvý ( v návode je až na konci ), ale predsa len je asi vhodné si maľovanie nacvičiť na miestach, ktoré nebude až tak vidieť.
K maľovaniu asi iba toľko, že v podstate dávam tri vrstvy -
    1. Krémovo bledá - základná farba všetkých dielov
    2. Okrova riedka - akože drevo
    3. Tmavá špinavá voda - sienna pálena z mixom okrovej, podľa odhadu a podľa chuti

Ak chcem niektoré diely bledšie, dám menej, ak tmavšie,, , mno veď viete ako.
Na záver to prelakujem sidoluxom, alebo nejakým neagresívnym lakom.



Vnútorné priestory - to som si až neskôr uvedomil, že z tohto celého nebude vidieť takmer nič. Ale rovnako ako pri stojane - na rozcvičenie farbenia výborné.


Osadenie vnútra do trupu prebehlo v poriadku, všetko pasuje úplne presne.


Obšívka ( prvá vrstva ) - pre spevnenie kostry a pre zjednodušenie lepenia finálnej obšívky v mieste väčších zaoblení je použitá podkladová obšivka.


Obšívka ( druhá vrstva ) - tu už je samozrejme vhodné si dať záležať na povrchovej úprave. Obšívka je riešená tak, že sa jednotlivé dosky čiastočne na pozdĺžnych hranách prekrývajú, takže vo finále je to také "schodovité".
Priečne ryhy medzi doskami som neskôr ešte pre zvýraznenie preryhoval špendlíkom a zvýraznil tmavým tónovaním.





Palubu som sa rozhodol spraviť ako mierne použitú, zatiaľ to vyzerá takto, ale ešte to budem patinovať v závere.


Borty sú veľmi zaujímavo riešené, najprv som sa toho bál, ale diely obšívky pekne zapasovali a vôbec netrebalo riešit žiadne nepasovačky ( fakt prvý model, ktorý sa mi žiadnym spôsobom neskrútil )



Kladky sú, ako som už spomínal, papierové. Najskôr sa mi to nepozdávalo, ale keďže takéto kladky obsahujú aj moje ďalšie modely, ktoré čakajú na svoj čas, rozhodol som sa predsa len ich vyskúšať.
Skladanie kladiek je jednoduché - prilepia sa na seba tri (alebo podľa typu kladiek viac) aršíky, v celku po 10 kusov kladiek.
následne po zaschnutí sa kladky vyrežú, vhodné je ich potom impregnovať sekunďákom. Vyzerá to dobre, či to bude držať sa dozviem neskôr, keď budem vypletať laná.
Kladky sú pálené z farebného papiera, takže ich ani netreba maľovať.



Kormidlo je proste kormidlo, nejak som mal potrebu ho nafotiť, tu sú teda fotky.



Zadná nadstavba je vlastne samostatnou stavbou, je to taký domček ktorý sa nalepí na zadok lode. Viac už sa mi písať nechce, kto by také kecy čítal.

...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Hanse Kogge Bremen 1380 / Shipyard / 1:72

Príspevokod užívateľa petopato » 10 Jan 2020 18:32

Mňa síce loďky neberú, ale toto je fakt pekné, veľmi realistické a palec hore aj za vyčerpávajúci príspevok :wink:

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Hanse Kogge Bremen 1380 / Shipyard / 1:72

Príspevokod užívateľa iconmaster » 10 Jan 2020 19:18

Paráda :victory: Aj ja som to prečítal až do konca, takže čakám ďalšiu epizódu!

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: Hanse Kogge Bremen 1380 / Shipyard / 1:72

Príspevokod užívateľa Marmat » 10 Jan 2020 19:51

Model je to veru pekný, ale viac ma zaujal ten foto-návod. :)

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Hanse Kogge Bremen 1380 / Shipyard / 1:72

Príspevokod užívateľa Fito » 22 Jan 2020 10:36

Ďakujem za Vaše reakcie.
Dostal som novy telefón, takže fotky sú v porovnaní s predchádzajúcimi trochu inak farebne podané.

Postúpil som teda poriadne, dávam ešte trocha fotiek, ako to vyzeralo :


Príprava plachiet, v stavebnici sú k dispozícii plachty z jemnej látky. Napriek tomu, že som plachtu impregnoval, mi nakoniec červená farba celkom dosť presvitá na rubovú stranu. Asi to tak nechám.


Plachta sa potom do celkovej podoby zošíva z dvoch kusov. Tu som na žiaden zádrhel nenarazil, šitie mi išlo od ruky a bavilo ma to.
Bavilo ma to až dovtedy, kým som nezapol mozog a nekukol som sa, čo to stvráram.
Ja som tú plachtu zošil opačne!.


Tak po týždňovej rekonvalescencii som to vypáral, otočil a zošil tak, ako to má byť.
Po prichytení plachty na rahno je vhodné si dorobiť všetky lanká a kladky, ktoré budú prichytené k plachte a rahnu. Určite sa to robí lepšie na stole, ako to potom dorábať na zavesenej plachte.



Lanovie na plachetnici by sa dalo rozdelit na tri zakladne skupiny.
1. pevne lanovie = hrubé, zväčša čierne (dechtované) nepohyblivé laná, ktoré držia sťažne v správnej polohe.
2. lanovie na ovládanie rahien = farba lán od hnedej po krémovo bielu, priemery lán 0,4mm = 0,6mm
3. lanovie na ovladanie plachiet a pomocné laná = najbledšie lana na lodi ( najčastejšie sa používajú a aj menia) , priemery 0,2 mm

Všetky laná, ktoré požívam na modeli som potiahol včelím voskom, aby neboli chlpaté a nestrapkali sa.
Nič tak nepokazí model tak ,ako keď niekto spraví pekný model, ale lanovie vypletie celé jednou bielou chpatou bavlnkou, ktorú našiel u babky v skrini.
Správne pripravené laná vyzerajú takto nejak ( prvé tri čierne sú iba maľované, bez voskovania, chlpaté a nepoužiteľné)


Moja obľúbená fotka z reálnej lode - takéto sú farby lanovia:


A tu teda pár fotiek hotového pevného lanovia.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3659
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Hanse Kogge Bremen 1380 / Shipyard / 1:72

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 22 Jan 2020 10:56

Hmm, kto by to bol na teba povedal...
:P
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: Hanse Kogge Bremen 1380 / Shipyard / 1:72

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 22 Jan 2020 20:28

Spidermanov učeň :haha: :wink:
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Hanse Kogge Bremen 1380 / Shipyard / 1:72

Príspevokod užívateľa Roman » 25 Jan 2020 17:15

erb na plachte bol nakresleny len z jednej strany?

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Hanse Kogge Bremen 1380 / Shipyard / 1:72

Príspevokod užívateľa Fito » 31 Jan 2020 11:18

Toto naozaj neviem ,ako boli riešené maľovania plachet.
Nakoniec som to teda nechal tak, nech si to presvitá ako chce.

A je hotovo. Oddychová lodička.
Pôvodne so mtam chcel dať aj námorníkov, ale zbytočne moc by ukazovali nepresnosti v mierke, ktorej sa autor modelu dopustil.
Celkovo ta loď nie je v mierke 1:72, ale o kus menšej. Niektoré detaily paluby sú hodne mimo mierku ( dvere, schody, ... )

Ono je to taká rekonštrukcia podľa hotoho tu:


Takže je tam pomerne dosť priestoru na improvizáciu.


V každom prípade tu sú finálne fotky, von som to nevyťahoval - predsalen voda je dosť studená.


...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Hanse Kogge Bremen 1380 / Shipyard / 1:72

Príspevokod užívateľa Oliver » 01 Feb 2020 18:50

Gratulujem, pekná práca. :big smile:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Návrat na "Námorná technika // Watercrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní