Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Leudo Vinacciere / Seahorse / 1:72

Moderátor: Fito

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Leudo Vinacciere / Seahorse / 1:72

Príspevokod užívateľa Fito » 08 Jan 2021 09:11

... a keďže som si dal predsavzatie, že tento rok nerozrobím žiaden nový model, tak som do tohto preventívne strihol hneď po Vianociach.
Žigulák čaká kým sa mi niekde podarí kúpiť tmel, a ostatné rozbabrané modely, mno, tie čakajú na niečo iné.

Loďka je to netypická. Jednak má ohromne zakrivenú palubu ( aby sa dovnútra zmestili sudy a zväčšila sa tak prepravná kapacita lode), a jednak má sťažeň ohnutý nie dozadu ako to býva na väčšine lodí, ale dopredu.
Prečo je to tak, to by ma fakt zaujímalo, ale zatiaľ som to nezistil.
Ďaľšou zaujímavosťou je samotné využitie lode. Áno, tieto lode prepravovali víno z Korziky a Sardínie na pevninu. Nuž, posádka musela byť veľmi statočná.



Pár stavieb z internetu:
Tu je report jedneho týpka, čo stavia drevený model v mierke 1:25, ak by niekto chcel vidieť poriadny model trejto lode.
A tu je jeden Poľský report tohto modelu, ešte to nemá dokončené ale je na dobrej ceste.
Ďalší Poliak, ten uz ma stavbu za sebou.

Report
Pár pohľadov na vystrihovačku, samozrejme som ju od Ježiška dostal aj s pálenou kostrou. Po dlhom čase som sa rozhodol, že skúsim čistostavbu, sám som zvedavý, ako to dopadne:



Skladanie kostry je jednoduché, žiaden problém nenastal:


Obšívka je klasicky z troch vrstiev. Priestory medzi rebrami som ničím nevypĺňal, vzhladom na rozmery modelu sa mi to zdalo byť zbytočné.
To je prvá priečna vrstva obšívky:


Druhá vrstva obšívky, borty a paluba:


A finálna vrstva - tu je dobre vidieť drobnú nepresnosť, výtokové otvory na vodu nie moc dobre lícujú s vnútorným rebrom, ale to som neriešil, je to taký detail ktorý síce nepoteší, aj ho trošku bude vidieť, ale keďže som sa rozhodol pre čistostavbu, tak ho moc riešiť nejdem.
Druhá chyba je, že autor na bočniciach vyznačil dieru na čeleň na oboch stranách trupu - buď to tak naozaj bolo, že tam mali dieru, alebo to tak nebolo a je to chyba. Neviem, nejakú poriadnu fotku tejto lode z predu som zatiaľ nenašiel.
Fotky z pomerovou kockou - celková dĺžka trupu je menej ako 20 cm...



Tak snáď s týmto čoskoro doplávam do cielového prístavu...
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Jano 100 | 53
Pán plachetníc
Príspevky: 1469
Meno: Jano
Bydlisko: Humenné, Na Podskalku 62

Re: Leudo Vinacciere / Seahorse / 1:72

Príspevokod užívateľa Jano 100 » 10 Jan 2021 12:13

S tými výtokovými otvormi by som sa netrápil, keby si bol prefarboval, vôbec by to nebolo vidno :bad smile: a okrem toho presne v nich sú rebrá.
Tá náhradná diera je chyba ( asi dôsledok ctrl c/ctrl v ...... :bad smile: ). Ináč je to prcek. Keď ju dokončíš, budeš druhý, ešte jedna nedokončená stavba je na americkom fóre.

Jano
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

Užívateľov profilový obrázok
maaaslo | 42
Príspevky: 578
Meno: pavol
Bydlisko: wickford, UK. alebo Tomášov, SK.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Leudo Vinacciere / Seahorse / 1:72

Príspevokod užívateľa maaaslo » 11 Jan 2021 13:26

Ohladom diery pre celen a tvojej neschopnosti najst fotku provy z dobreho uhla...
Jak by povedal anglan: i don’t speak spaghetti, but...
https://www.ac-ilsestante.it/fari/leudo/leudo.htm

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Leudo Vinacciere / Seahorse / 1:72

Príspevokod užívateľa Fito » 29 Jan 2021 15:28

Díky dík.

poďme ale ďalej, lebo odvtedy čo som napísal posledný príspevok už som zlepil ďalších 5 modelov.

Report
Takže sudy na víno, je ich 10, každý je oblepený 22mi pásikmi, + dve bočnice, + obruče, to je spolu celkom dosť dielov.
A preto mi to tak dlho trvalo, lebo lepiť niečo, čoho je viac ako 2, je pre mňa utrpenie.

Smutne som týždeň kukal na 10 hnusných kostier, na ktoré som mal nalepiť dosky. A potom som pozrel na 3D tlačiareeň, naštartoval sketchup a o 5 minút už sa tlačili novučičké sudy.
Stačilo oblepiť doskami a sudy sú na svete.




Potom nasledovala budka pre cestou unavených námorníkov, nič extra, je to celkom dosť krpaté. Vnútri majú aj nejaké skrinky a sedačky, ale vcelku to nie je vidieť, o to viac som sa s tým vytrápil.


Tuto ľa ešte nejaké doplnky paluby, moc tam toho nie je.


A zas tie nešťastné sudy, treba ich nejako upevniť na palubu, tu je taký návodík, ako to robím ja, slová zdajú sa byť zbytočné, ihla drôtik pinzeta:


A pomaly sa blížime do finále, zostáva už iba niekoľko papierových dielov, ostatné už bude iba drevo špagát a látka.


Tip: Tip of the day:
Aby ste si nezababrali model keď ho stále beriete do rúk, spravte si obal z fólie - obkukal som to od niekoho na fóre a je to fakt super vec. Diky !
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Leudo Vinacciere / Seahorse / 1:72

Príspevokod užívateľa iconmaster » 29 Jan 2021 17:12

Fito napísal:Tip: Tip of the day:
Aby ste si nezababrali model keď ho stále beriete do rúk, spravte si obal z fólie - obkukal som to od niekoho na fóre a je to fakt super vec. Diky !

Aj som sa chcel spýtať, na čo slúži tá fólia.. :victory:

Jo, a zaujímavé využitie 3D tlače na kostru - aj keď to nie je papier, no aj lasery reže stroj, tak čo?! :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Leudo Vinacciere / Seahorse / 1:72

Príspevokod užívateľa Fito » 14 Feb 2021 21:21

Je to neuveriteľné, ale ja som ten model dokončil :)

Report
Na začiatok hlavná sústava kladiek, veľa dielov, pomerne dosť roboty, ale je to hotovo.


Napriek tomu že som od Ježiška dostal pálené kladky, rozhodol som sa že na tento model ich nepoužijem.
Tuto na obrázku sú diely potrebné na zlepenie dvoch dvojkladiek. Na modeli je celkovo 20 dvojkadiek + 8 jednokladiek.
Celkom piplačka, ale keď sa to rozloží, až také zlé to nie je. Samozrejme po zlepení papierovej kladky je potrebné ju impregnovať sekunďákom, pretože inak by sa rozpadla.
Treba myslieť na to že pri vyväzovaní lanovia na tie kladky pôsobia celkom slušné sily, a papier toho moc neznesie.
A dobrá rada - dýchajte nosom, a fakt nie je vhodné si pri tejto práci iba tak odfuknúť ústami...
A ak Vám nejaký dielik padne na zem, ani sa neunúvajte, kým ho nájdete tam máte vyrezaných ďalších desať nových...



Dobre, potom som sa tak nejak utrhol, a než som si spomenul, že treba čosi fotiť, už bolo hotovo. Takže tu je pár záverečných fotiek z diaľky :



Vo vystrihovačke boli k modelu ešte pozičné svetlá, mne sa sem však vôbec nehodili, pôsobí to tam podľa mňa rušivo.
Rovnako som nepoužil diely na zamrežovanie prístupu do podlapubia.

A tu je pár detailnejších záberov:



A ešte porovnanie z La Galegou - rovnaká mierka. Nuž na Leude Vinnacierre by Christobao Colón asi tú veľkú mláku neprekonal.

hotovo.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Jano 100 | 53
Pán plachetníc
Príspevky: 1469
Meno: Jano
Bydlisko: Humenné, Na Podskalku 62

Re: Leudo Vinacciere / Seahorse / 1:72

Príspevokod užívateľa Jano 100 » 14 Feb 2021 21:43

Blahoželám k dokončeniu, vďaka za report. Tebou spomínané nedostatky na tomto určite nebude vidieť.
Kolumbus aj s posádkou by asi na tomto určite do Ameriky nedoplávali, kým by došli na Azory, uchľastali by sa na smrť :bad smile:

Jano
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

Užívateľov profilový obrázok
slimák | --
Príspevky: 70
Meno: Jano
Bydlisko: Ladce

Re: Leudo Vinacciere / Seahorse / 1:72

Príspevokod užívateľa slimák » 14 Feb 2021 22:59

Toto mi príde ako rýchlovka s parádnym koncom.
Navyše, vyzerá to super aj neprefarbené. Ja sa do svojej flotily plachetníc v 2D bojím zarezať práve kôly maľovaniu - neviem to. Vďaka za inšpiráciu, že by to šlo aj na čisto.

Fito napísal:A ak Vám nejaký dielik padne na zem, ani sa neunúvajte, kým ho nájdete tam máte vyrezaných ďaľších desať nových...
Človeče, koľko krát už, koľko krát... Občas hľadajú aj manželka, aj dcéra. :)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jano

Hotové modely: Phoenix DIIa, Z5, T40

Užívateľov profilový obrázok
miro_m13 | --
Príspevky: 73

Re: Leudo Vinacciere / Seahorse / 1:72

Príspevokod užívateľa miro_m13 » 14 Feb 2021 23:06

Skvelé :-) Len zas nemám čo sledovať :-)

Fito, prosím Ťa, tie figúrky sú vlastné, alebo je to nejaký set?
Druhá otázka, ale len preto, že nie som celkom v obraze ... La Galega 1/72 - čo je to za model - keby som to nenašiel :-)

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

Re: Leudo Vinacciere / Seahorse / 1:72

Príspevokod užívateľa orech » 14 Feb 2021 23:32

Nádherný model. Gratuluji k dokončení.
Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Návrat na "Námorná technika // Watercrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní