Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Le Fleuron 1729 / Бумажное моделирование / 1:100

Moderátor: Fito

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

Le Fleuron 1729 / Бумажное моделирование / 1:100

Príspevokod užívateľa orech » 14 Jan 2021 19:53

Ahoj všem :victory:

Ježíšek alias Matúš mi v poslední skupinovce přinesl pod stromeček model plachetnice Le Fleuron od BM. Dlouho (asi minutu ) jsem řešil dilema - rozdělat další model či nerozdělat? Protože HMS Hood je pravděpodobně nad mé síly a práce na něm nějak ustrnuly, hlavně po tom, co se mi nepodařil potah trupu podle mých představ, jsem tady s novým projektem. Hood zatím čeká na reinkarnaci v podkroví, a proto si tuto dobu budu krátit stavbou této zajímavé plachetnice.


Le Fleuron byla francouzská řadová loď 3. třídy vyzbrojená 64-mi děly a byla postavena v Brestu v letech 1729-1732 podle plánů námořního architekta Blaise Olliviera a jeho otce Josepha, rovněž námořního architekta. Le Fleuron je vynikajícím příkladem francouzské námořní školy ze začátku 18. století, kdy ještě nebyla tak ovlivněna anglickou či holandskou školou. Byl jednou z nejlepších lodí v námořnictvu Ludvíka XV. a námořníci, kteří na něm sloužili, ho považovali za dokonalou loď a často byl nejrychlejší lodí ve flotile. Loď sloužila do roku 1745, kdy shořela na kotvišti v přístavu Brest. Bohužel se mi nepodařilo zjistit, co bylo příčinou požáru. Le Fleuron se zúčastnil několika misí do Severní Ameriky, Guiney a Baltského moře. Byl dlouhý 145 stop ( francouzských ) a 8 palců (47,2 m ), 39 stop a 4 palce vysoký ( 12,73 m ) a ponor 18 stop a 2 palce ( 5,88 m). Rozměry se týkají pravděpodobně jen trupu. Jestli má někdo přesnější informace, rád se poučím. Sám jsem jich sehnal žalostně málo.
V době míru byl Le Fleuron vyzbrojen 60-ti děly – 24 ks 24 liberní na spodní palubě ( lower deck ), 26 ks 12 liberní na hlavní palubě (main deck ) a 10 ks 6 liberní na přední ( forecastle ) a zadní palubě ( quarter deck ) Omlouvám se za terminologii. Posádku tvořilo 450-500 mužů v závislosti na misi.
Na základě původních plánů a popisů Blaise Olliviera Jean Boudriot a Gerard Delacroix vytvořili vynikající monografii Monographie du Fleuron - Vaisseau de 64 canons 1729.

K modelu :
Model obsahuje tuším 27 stran A3 ( několik stran jsem už rozstříhal takže si teď nejsem úplně jistý), cca 18 stran samotný model na papíru různé gramáže, zbytek popis a návodové kresby. K tomu jsem si pořídil lasery kostry a detailů – 6 ks A3, 5 ks A4, nějaké lepty a taky stěžně a plachty, i když model zatím plánuji postavit bez stěžňů a plachet pouze s vlajkovou žerdí s vlajkou a čelenem. Jednak z prostorových důvodů, ale hlavní důvod je ten, že na modelové ztvárnění takeláže se prostě necítím. Ale uvidíme, jak to nakonec dopadne. Tisk se mi zdá kvalitní jen na jednom díle jsem zatím během práce na modelu našel, že je špatně umístěný na výkresu, protože ním prochází ryska označující hranici výkresu, ale není to nic hrozného, s čím bych nedokázal žít.
Předem upozorňuji, abyste ode mě nečekali stavbu ve stylu Jana – Pána plachetnic čí Královny plachetnic Doris. Model stavím a dále budu stavět jen tak, jak ho vytvořil autor. Na nějaké úpravy prostě nemám schopnosti. Mě osobně se líbí grafické zpracování modelu, hlavně kresba dřeva. Ale to vše je jen věc názoru.

Návod je psán polsky, rusky, německy a anglicky – klasika. Podle mého názoru je ale dost nepřehledný a i postup lepení se mi zdá dost nelogický. Například uvádí, že nejdříve nalepíte všechny paluby a pak se trápíte s nalepením vnitřních bortů hlavně pod přední palubou ( forecastle ). A jak tam pak pod ni dostanu děla umístěná na hlavní palubě, to už vůbec netuším. Takže jsem ji odřezal, udělám nejdříve tyto práce a nakonec ji tam znovu vlepím. Ale dost možná, že se to má dělat tak, jak je to v návodu a já to nepochopil, protože se stavbou plachetnic mám nulové zkušenosti. Taky návodové kresby jsou dost nepřehledné, spousta dílů v nich není označena, takže stavba probíhá tak nějak intuitivně, někdy se mi zdá, že více používám metodu pokus omyl. Ale aspoň sbírám zkušenosti.

Stavbu jsem začal kormidlem. Nic složitého, vše pasuje. V leptech je i okování kormidla, zkusil jsem je použít, ale nakonec jsem je poslal do koše. Lepty mi přijdou příliš hrubé, nedají se mi uhýbat, případně se hned lámou. Takže tady cesta, alespoň pro mě, nevedla a okování kormidla jsem udělal z papíru ze šmikajdy a výsledek je, myslím si, dobrý. Vše pasovalo.

Následovala záďová lucerna. Škoda, že jsem jednotlivé díly „neodchlopnil“ a následně „nepodchlopnil“, protože pak by nebyly tak viditelné přechody mezi jednotlivými díly. Ale měnit to už nebudu, stejně nemám z čeho. Vrch lucerny vůbec, ale vůbec, nepasuje. Budu si ho muset sám nakreslit a vytisknout. Zde se autor úplně minul s výsledným tvarem.

Další na řadě byl jeden z člunů. Vše krásně pasovalo, jen jaksi autor zapomněl, že člun je otevřený a ve šmikajdě nejsou díly pro znázornění vnitřku, kromě podlahy. Tak jsem vnitřek člunu zamaloval a do čerstvého nátěru hrotem naznačil prkna. Sice to moc není vidět, ale je to pořád lepší než bílý papír, který by tam svítil.

Dalším prvkem byla jedna ze čtyř kotev. Hned první jsem úplně pototo, takže šla do kytek. Bylo to ale jen a jen mojí vinou, díly perfektně pasují, jen ty návodové kresby a postup prací mi osobně trochu dělá problémy. Druhá byla už fajn, věděl jsem už jak na to, poslední dvě jsem odložil na později.

Následovaly díly uchycení vlajkové žerdě na zádi lodi. Nevím, jak se to správně jmenuje. Prvek je to pro mě dost titěrný, ale vše pasovalo a výsledek je, jaký je.

Složení kostry z laseru byla jednoduchá záležitost. Je fajn, že i na laserových dílech je naznačení umístění dělových lafet v podpalubí na spodní dělové palubě, jen jsem zvědavý, zda se mi nakonec děla setkají i s dělovými střílnami na bocích plachetnice. Podle návodu jsem osadil všechny paluby. Tady jsem narazil na další chybu a to že díl přední paluby ( forecastle ) je asi o 4 mm kratší než díl laserové kostry, na který se má nalepit. Kontroloval jsem i díl kostry pod tuto palubu ve vystřihovánce, ale ten má stejný rozměr jako ten laserový, tak jsem ho upravil podle dílu paluby. Jen doufám, že mi v dalším průběhu prací ty 4 mm nebudou někde chybět. Pak následovaly vnitřní borty, ale jak už jsem psal výše, nebyla šance je dostat pod přední palubu. Muselo přijít na řadu radikální řešení a přední paluba byla dekapitována od zbytku plavidla. Pak už to bylo snadné.

Momentálně se tedy nacházím ve fázi, jaká je patrná z fotek. Práce mě baví a z modelu mám zatím upřímnou radost. Dalším krokem by mělo být zhotovení prvních 6-ti děl z hlavní paluby ( main deck ) pod přední palubou ( forecastle ), abych ji mohl vlepit na původní místo. Taky jsem zvědavý, jak se mi podaří stočit dělové hlavně.



Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Le Fleuron 1729 / Бумажное моделирование / 1:100

Príspevokod užívateľa Fito » 14 Jan 2021 21:14

Perfektné! Držím palce a budem sledovať.
A možno ťa časom ukecáme aj na tie sťažne :wink:
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
maaaslo | 42
Príspevky: 578
Meno: pavol
Bydlisko: wickford, UK. alebo Tomášov, SK.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Le Fleuron 1729 / Бумажное моделирование / 1:100

Príspevokod užívateľa maaaslo » 14 Jan 2021 22:03

pekne to zatial vypada. od BM mam Leopard. nezacal som s nim, lebo mam asi 15 modelov rozrobenych. aspon budem vidiet ako to vsetko pasuje spracovane od BM.

Užívateľov profilový obrázok
Jano 100 | 53
Pán plachetníc
Príspevky: 1469
Meno: Jano
Bydlisko: Humenné, Na Podskalku 62

Re: Le Fleuron 1729 / Бумажное моделирование / 1:100

Príspevokod užívateľa Jano 100 » 15 Jan 2021 21:51

Držím palce.
Na nete nie je veľa stavieb plachetníc od BM, je tam Black Pearl, San Felipe a myslím Slava Jekateriny, viac som nenašiel. Ako pozerám na paluby, vyzerá to veľmi dobre. Chyby sa nájdu v každom modeli, s tým sa zmier :bad smile:
Ak už nechceš komplet sťažne, urob to aspoň na spôsob " lode v zime", takto je napr. urobený vrak Vasy.



Bude to oveľa zaujímavejšie, toto by si mal zvládnuť. Každopádne budem sledovať. Hlavne to nevzdaj :wink:

Jano
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

Re: Le Fleuron 1729 / Бумажное моделирование / 1:100

Príspevokod užívateľa orech » 16 Jan 2021 14:51

Ahoj všem :victory:

děkuji Vám za podporu. Věřím, že s Vaší pomocí to nějak půjde.

Jano 100 napísal:Na nete nie je veľa stavieb plachetníc od BM, je tam Black Pearl, San Felipe a myslím Slava Jekateriny, viac som nenašiel.


Já jsem na netu dokonce nenašel žádnou prezentovanou stavbu plachetnice od BM. Doufám, že to neznamená, že tyto modely jsou na tom tak zle. Já jsem u tohoto modelu zatím příjemně překvapený jeho přesností. Jistě, Hal to není, nějaké chyby tam jsou, pár určitě přidám i já, ale zatím to nejsou chyby, se kterými by si člověk nevěděl rady. No snad jsem to nezakřikl :haha:

maaaslo napísal: od BM mam Leopard. nezacal som s nim, lebo mam asi 15 modelov rozrobenych. aspon budem vidiet ako to vsetko pasuje spracovane od BM.


Nad tímto modelem jsem taky vážně uvažoval a jestli zvládnu tento model, bude určitě dalším v pořadí. Aspoň už mám plán do další Matúšové skupinovky :haha:

Fito napísal:A možno ťa časom ukecáme aj na tie sťažne :wink:


No rád bych, hlavně co jsem viděl tu Janovu fotku Vasy. To by snad mohla být pro mě cesta.

K modelu :

Dalším prvkem na mém pracovním stole je výzbroj, konkrétně první z 26 kusů 12 liberních děl z hlavní paluby. Cvičně jsem vyrobil první hlaveň pro ověření přesnosti a pracovního postupu. Vše perfektně pasuje, autor počítá i se sílou papíru, nic jsem nemusel přistřihávat ani zvětšoval. Jediné, co chybí, je čep pro osazení hlavně na lafetu. Nikde v návodu se o něm nepíše, jak dlouhý a jaký průměr. Já tam dal zatím profil z evergreenu o průměru 1 mm a délce 7 mm. Uvidím, zda to bude stačit až vyrobím lafetu. Když tak upravím. Lépe jsem to už vyrobit nedokázal, oči mi už tak neslouží, jako dřív. Zručnější modelář by z toho jistě dokázal vysochat fakt pěkný kousek. No ještě 25 krát + 10 krát ještě menší hlavně na horních palubách a je to :haha: . Chvála bohu že děla z podpalubí ze spodní dělové paluby jsou modelově ztvárněná tak, že je zpracováno jen ústí hlavně. Jedno ale vím jistě - musím si tuto práci rozvrhnout do několika etap. Nemůžu se zaseknout u výroby všech hlavní najednou, to by mě asi psychicky zdeptalo :beat plaster: :shocked:

Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

Re: Le Fleuron 1729 / Бумажное моделирование / 1:100

Príspevokod užívateľa orech » 25 Jan 2021 17:07

Ahoj všem :victory:

tak se mi podařilo zmastit prvních šest děl z hlavní paluby. Pro mě to byla práce na hranici slepitelnosti, ale opravdu vše pasovalo, tak jsem rád, že jsem to dal aspoň takto. U dělových lafet jsem použil základ z laserového setu, ten jsem oblepil díly z vystřihovánky, ale co mi vůbec nešlo, byla následná retuš hran lafet. Ten papír z laseru je dost savý a ať jsem se snažil sebevíc, nedařilo se mi to zaretušovat k mé spokojenosti. Nakonec jsem ze "zapasu koloru" nařezal 1 mm pásky a hrany lafet jimi oblepil. Sice to bylo v tomto měřítku pro mě osobně dost složité, ale s výsledkem jsem docela spokojený, Hlavně když se na do díváte z dostatečné vzdálenosti :haha: Raději ale nepočítám, kolikrát ještě toto budu absolvovat :scorn: Co bych chtěl ještě vylepšit je ten detail na konci dělové hlavně. Ta je zakončena takovou koulí. Na modelu je to ale naznačeno jen takovým milimetrovým kolíčkem s papírovým kroužkem. Rád bych tam dal nějakou kuličku o průměru cca 1 mm, ale ještě nevím z čeho. Stále hledám. To papírové znázornění se jednak špatně dělá a pak je strašné náchylné na odlomení. Teď jsem si dokonce všimnul, že zase mi na jedné hlavni chybí, už ani nevím, pokolikáté jsem ho ztratil.

Teď mě tedy čeká osazení těchto lafet pod přední palubu, tu bych pak chtěl vlepit na původní místo a pomalu začít s vnější obšívkou. Z čeho mám ale obavu je, jak se mi podaří udělat obložení dělových střílen mezi vnitřím obložením boků a vnější obšívkou v místě hlavní paluby. Snad to nějak dopadne. Zatím ahoj.

Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

Re: Le Fleuron 1729 / Бумажное моделирование / 1:100

Príspevokod užívateľa orech » 19 Feb 2021 15:55

Ahoj všem :victory:

přední paluba je opět na svém místě. Byl to boj, ale dopadlo to jak dopadlo. Začal jsem s obšívkou levoboku. Ta je řešena jako dvou-vrstvová. První vrstva potažení kostry, druhá obšívka z jednotlivých prken. Podle mého názoru to dodává modelu celkem reálný vzhled. Trochu jsem se bál, jak to bude pasovat, ale musím autorovi složit poklonu, protože vše pasuje, chyby jen mýma rukama a slabším zrakem. Co bych ale udělal teď jinak, že bych více vyplnil kostru po vzoru polských modelářů, kteří papírem vyplňují prostor mezi jednotlivými žebry. Tato první vrstva je dost slabá a na pár místech se mi protlačila žebra. Že je slabá jsem samozřejmě zjistil až po jejím nalepení. Původně jsem chtěl potáhnout tuto vrstvu ještě další, pro zpevnění, ale bál jsem se, že pak finální obšívka nebude pasovat. A nejspíš by nepasovala, protože jediný díl druhé vrstvy jsem zatím nemusel nijak upravovat. Až budu dělat HMS Leopard, tak zvolím jiný postup. Tady to beru jako daň za nezkušenost, ale zas není to tak hrozné, jak se možná z fotek zdá. V reále je to celkem koukatelné a já mám z toho fakt radost. To protlačení sice v koutku duše zamrzí, ale dokážu s tím žít. Na třetí a čtvrté fotce je vidět, že při vyřezávání lišty mi dost ujela ruka :beat brick: Naštěstí v tomto místě bude úponová lavice a ta ten kaz zakryje.

Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Užívateľov profilový obrázok
Jano 100 | 53
Pán plachetníc
Príspevky: 1469
Meno: Jano
Bydlisko: Humenné, Na Podskalku 62

Re: Le Fleuron 1729 / Бумажное моделирование / 1:100

Príspevokod užívateľa Jano 100 » 21 Feb 2021 18:37

Vystužiť si to mohol, ja to robím aj na malých lodiach - viď obrázok ( Nina a Pinta ).



Ale nevadí - keď budeš obšívať spodok, môžeš tie medzery niečim vypodložiť / vyplniť, kľudne tú výplň vlep. Tým to vlastne vystužíš.

Jano
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

Re: Le Fleuron 1729 / Бумажное моделирование / 1:100

Príspevokod užívateľa orech » 28 Feb 2021 13:08

Ahoj :victory:
pomalu pokračuji obšívkou pod čárou ponoru. Podle Janovy rady jsem největší propadiny pod obšívkou vypodložil a vypadá to rozhodně líp. Tedy v rámci mých schopností. Udělal jsem úponové lavice a nějaké zvislé lišty na levoboku + začal jsem na něm dělat schůdky. Nevím sice k čemu ty lišty sloužily, ale předpokládam že pomáhaly při vytahování a spouštění člunů na hladinu moře, aby se člun nezachytával o bočnice ( wales ) vystupující z trupu. V jednom filmu jsem viděl, že posádka spouštěla člun tak, že ho prostě přehodila přes bok lodi a spouštěla na hladinu na lanech po boku plavidla. Prostě nepoužili jeřáb či kladkostroj, jen tak ručně stručně. Ale či to bylo možné a nebo to byl jen výplod fantazie filmařů, to fakt nevím. Nevím si představit, že by tak těžký člun dokázali udržet jen sílou paží. Ale dost možná, že tenkrát to byli jiní chlapi než dnes. A nebo to bylo úplně jinak, možná někdo poradí a objasní mi jejich význam.

Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

Re: Le Fleuron 1729 / Бумажное моделирование / 1:100

Príspevokod užívateľa orech » 13 Mar 2021 15:15

Ahoj :victory:

tak jsem dokončil obšívku levoboku. Vše pasuje na jedničku, autor odvedl skvělou práci. Naopak moje trochu pokulhává za tou jeho, ale i tak jsem s modelem zatím velmi spokojený. Fotky odhalí sice spoustu chybiček krásy, ale až tak mi to nevadí, uvědomuji si, kde jsou mé limity. A na druhou stranu, v reále to až tak zle nevypadá, obzvlášť z dostatečné vzdálenosti :haha: Teď mě čeká pravobok, další zhruba měsíc práce, a pak záďové galérie. Na ty se opravdu těším. Možná začnu s jejich přípravou, protože po měsíci práce na levoboku nutně potřebuji nějakou změnu.

Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Návrat na "Námorná technika // Watercrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní