Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Moderátor: Fito

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa developer10 » 31 Mar 2022 15:09

Ahojte papierníci!

mal som v pláne pokračovať v mojej tvorbe počas medzietapovej pauzy s tatrovkamiúplne iným modelom, tento som mal iba na čakačke o niečo nižšie, keďže ide o úplne inú kategóriu, ako kolieskové vozidlá. Dôvodov, prečo som vhúpol do týchto vôd je viacero, ale tým najhlavnejším je trochu „preveriť“ a hlavne spropagovať jeho vydavateľa aj s ohľadom na situáciu za našimi východnými hranicami.

„Bumažnoje modelirovanie“ je časopisná forma (alebo ak chcete „značka“) papierových modelov vydavateľstva OREL nazvaného podľa majiteľa Michaila Orela z ukrajinského Chersonu, zameraného najmä na papierové modely a doplnky k nim. Za svoju 18 ročnú činnosť vydali pod týmto názvom BM viac ako 330 modelov a ďalšia várka je v príprave. Sám ich mám v archlieve ešte niekoľko. V tejto smutnej dobe nezmyselná agresia RF spôsobila problémy aj im a boria sa s existenčnými otázkami. Určite si zaslúži pozornosť prečítať si aktuálne informácie priamo od majiteľa na tomto linku aj s informáciami o možnej finančnej pomoci vydavateľstvu, ak budete mať záujem. Tento model má číslo 322 a vyšiel v máji minulého roku.

Ide o model hydrofoilu – krídlového člna sovietskej výroby, určeného na rýchle poriečne a prístavné protipožiarne zásahy v Sovietskom zväze. Projekt 340P je deriváciou civilnej verzie lode typu Raketa 340, ktorých sa v lodenici „More“ v krymskej Feodosii vyrobilo od roku 1957 bez mála skoro 390 kusov v štyroch typových variáciách. Výroba skončila v roku 1977, kedy Raketu nahradil nový typ hydrofoilu – Kométa. Ten sa už ale v hasičskej verzii nevyrábal... Lodí Projektu 340P bolo postavených desať a jedna z nich, nazvaná Plameň, slúžila do roku 1996 aj v Chersone (pôvodne prevelená z Kyjeva). Na ňu som chcel pôvodne túto modelku upraviť, ale nezistil som o Plameni prakticky nič ani v dnešnej internetovej dobe. Posledná Raketa projektu 340P bola vyradená v roku 2003 v Sankt Peterburgu. Bola zároveň aj posledným vyrobeným kusom projektu 340P pod názvom Raketa-01P s výrobným číslom 575. Táto loď slúžila celý čas v prístave Leningrad, neskôr podľa nového Sankt Peterburg, po našim Petrohrad, pod vlajkou Ministerstva vnútra, najprv vo flotile Hasičského zboru Ústredného riaditeľstva pre vnútorné záležitosti Leningradu, potom patrila pod Oddelenie štátnej požiarnej služby Hlavného ministerstva vnútra Petrohradu, až nakoniec skončila v službe Ruského Ministerstva pre mimoriadne situácie. 12. júla 2001 sa loď podieľala na hasení požiaru na motorovej lodi Konstantin Ciolkovskij v kotvisku riečnej stanice v Petrohrade. 23. júna 2003 bola loď vážne poškodená počas záchrannej operácie pri ostrove Kotlin, neďaleko majáku Tolbukhin. V auguste 2011 bola loď po oprave prevezená na územie výcvikovej základne Ministerstva pre mimoriadne situácie v meste Petrohrad a tam inštalovaná ako muzeálny exponát. Niečo ku histórii tohto projektu píše aj autor v úvode modelu, ale keďže viem čítať iba veľkú ukrajinskú abecedu, aj to iba námatkovo, toto už nedávam a ak máte záujem, prikladám to ako druhú fotku nižšie.

Ku technickým parametrom mám len stručné poznatky:
Dĺžka - 27m
Šírka – 8m
Výška – 6,9m
Čiže žiaden obor, skôr taký väčší člnok. Čo som ešte vylúštil bol dostrek vody, že vraj 90m, ale údaj prietoku čerpadla že 800 l/s sa mi zdá zle preložený. Vymením tlmočníka. Nespoľahlivý.



Fotky a informácie som čerpal odtiaľ: zdroj1 a zdroj2

Čo sa týka modelu samotného, mne sa „podarilo“ zaobstarať aj laserové a leptané diely a sady vystrihovačky, tak tie rovno dve (to keby som náhodou niečo poserkal), pretože pri niektorých najmä strieborných dieloch by mi bola naskenovaná kópia na dve veci, tak radšej istota... To že som to objednal dvakrát úplne omylom, radšej nespomínam, Tom Bělka sa musí ešte doteraz rehliť... Ale nakoniec to bol dobrý omyl, niekedy mám viac šťastia ako rozumu :beat plaster: :)

Diely sú na 4 stranách A4 tlačenými ofsetom, z to 2 strany celkom fajn tvrdý papier, a dve tenšie stránky s dielmi na podlepenie a časťami obšívky. Náhľad na vnútro modelu si môžete omrknúť aj na fóre vydavateľa tu. Ako som spomínal, spodné krídla majú peknú kovovú farbu tlače, moja strieborná fixka si zase užije! Písaný návod je štvorjazyčný – UA, EN, DE a PL, úžasné! Rozsahovo je teda tento model nie veľmi náročný, autor píše 2/3, aj podľa Maťovej mierky jednoduchosti by to bolo niečo z dolnej škály medzi miestami „pre začiatočníkov“ a „trošku treba aj vedieť“, ale mám rešpekt hlavne pred detailami a malými dielikmi, ktorými je hlavná skriňa ošperkovaná. Idem do verzie s interiérom mostíka a všetkými drobnôstkami, tak sa celkom teším na pinzetkové nervy, to zas bude relax!!!


Pozorne som prezrel a prečítal nie veľmi rozsiahle návody, pre istotu všetky.. Píšu to isté.. Ale veľmi dôležité! Preto ako pôjdem ku reportu zo stavby, upozorňujem každého, kto sa do toho pustí, nech si ich naozaj dôsledne prečíta ešte pred stavbou. Model je totiž viac-úrovňový a číslovanie síce ide pekne za sebou po blokoch, ale niektoré sa vkladajú do tých predošlých ešte pred ich zalepením/uzavretím. U skúsenejších modelárov klasika, u tých menej skúsených môže krátky návod vyzerať ako nepotrebný, ale je to naopak. Veľmi ma prekvapila aj presnosť rezov laseru, ale o tom viac už v prvom reporte. Inak, opäť je to model, ktorý som ešte postavený nevidel, tak snáď je postaviteľný a bude aj kukateľný.

Tak držte mi palce, toto nebude trvať dlho, ale zase to uspiechať nechcem, aby loďka trošku aj tak prenesene reprezentovala autora a zdôraznila situáciu, v ktorej sa nachádza, a ktorá sa snáď rýchlo skončí, aby sa papier z ich tlačiarne mohol opäť používať na tlač modelov a nie zdravotných záznamov... Držme im prsty tiež, podporte kolegov modelárov a trimce še!
Naposledy upravil/-a developer10 v 07 Nov 2022 00:56, upravené celkom 1 krát.
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa developer10 » 31 Mar 2022 15:37

Report
Kostra z kartónu

Plynulo prechádzam ku reportu z prvého večera s Raketou (nie nemám na mysli ani moju ani nikoho iného manželku (leda ak svokru), ženy si treba vážiť).
Sada obsahuje aj laserom rezané kartóny na 0,5 a 1mm kartóne, úplne inom, ako je ten poľský alebo český, alebo ten náš nerezaný... Fakt je iný, neviem to opísať. Mäkký ale pevný.. Rez je zato presný, tenučký, ale nestalo sa mi zatiaľ, žeby linka dvoch rezov toho istého dielu mala odskok skoro centimeter ako u tých poľských veľkoplošných.

Konštrukčne všetko pekne sedí, výrezy sú presné a netreba nič dolepovať. Pozor si treba dať na dieliku IX, z posledného zárezu tam ubehli asi 2mm, ktoré treba ešte navyše vyrezať, aby to pekne zaklaplo. Inak bez chybičky. Paluba sa vzadu jemne znižuje, čo dáva konštrukcii trošku viac pevnosti, plus podlaha paluby sa vzadu nad kormidlovou časťou lepí k sebe dorovna, takže treba zalepiť všetky potrebné hrany.



Teraz by mali nasledovať vlepenia niektorých stien a obšíviek predtým, ako budem nahadzovať hornú konštrukciu podlahy, tak sa vidíme až to bude ready ;) Trimce še!

PS: Podporiť vydavateľa môžte týmito spôsobmi: https://papermodeling.net/forum/viewtop ... e&start=10
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa developer10 » 03 Apr 2022 17:01

Report
Sexi riťka

Ahojte papierníci, s pozitívnymi správami spoza hraníc som pokračoval na zadku lodičky, tak ako návod píše. Zabudol som spomenúť, že celý model je navrhnutý na lepenie natupo, jediné a posledné chlopne (ak nepočítam spoje obšívky) zažijete teda teraz na lepení obšívky dolnej paluby. Všetko sedí na mikrometer presne, vždy si ale treba pozrieť a preskúšať miesto spoju, ktorá hrana sa bude na ktorú lepiť, pri takejto malej mierke a hrúbke papiera to je dosť podstatný rozdiel.



Aby som nebol furt zakukaný len na ten zadok, dal som dokopy aj špičku konštrukcie dolnej paluby, ktorá je otvorená a bude v nej naviják kotvy. Na tej špičke aktuálne prečnieva asi milimeter obšívky podlahy, ale premerám to až budem dávať zbytok kostry. Začal som k nemu robiť aj ten naviják, teda skôr navijáčičôk. V mierke 1:100 je to pekný mrňous. Posledná fotka je tá polka navijáka na fotke s jej návodouvou kresbou. Hej, to smetie na fotke je ten naviják…



Na sexi riťke sexi gauč navrhli a ja som sa trochu bál, či ho nepobabrem. Vôbec som sa nemusel báť, šlo to ako po masle. Po nalepení bočnice som ho nasadil na miesto a dal poslednú fotku, kým ešte nie je zakrytý.


Následne som prvú palubu prekryl nosníkmi strechy. Nabudúce to zakryjem, ešte neviem z ktorej strany :D



Trimce še!

PS: Podporiť vydavateľa môžte týmito spôsobmi: https://papermodeling.net/forum/viewtopic.php?f=9&t=682
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa Saskardin » 05 Apr 2022 09:35

Keď zlepíš aj takú smeť ako je ten navijak, môžeš byť v kľude. Dáš už potom čokoľvek, ďalej je to podľa mojich nie veľmi dlhých skúseností len o trpezlivosti, kvalite konštrukcie modelu (čo ide na triko autora :wink: ) a správneho pochopenia návodu (čo je tak pol na pol). Loďka je super, teším sa na výsledok. Apropo, nenabral si si toho paralelne už trošičku moc? :P
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa developer10 » 05 Apr 2022 09:45

Ďakujem, presne ako hovoríš :D Až na to posledné, je toho málo, všetko by som robil, takoj :D Aj času je málo :-( Ale nie, v podstate som stále na nejakom štandarde dvoch rozrobených vecí, akurát teraz mi do toho vbehol ešte ten poľský kamión, ale to je fakt taká bokovka, len keď mám na to možnosti.. Aktuálne sú to Tatrovky, ktoré som cez víkend po nafotení dal bubať, a hentá lodenka... Túto dokončím, pôjdem na hasičskú Crown Victoriu od Andrija Bednarčika a potom možno ešte niečo od Robotehnika, ktorý predvčerom odišiel na večnosť, mám v zálohe taký miniprojektík troch jeho veteránov už dlhšie... Tieto dni sa plány menia zo dňa na deň a ja ako veľký sentimentál to nemám ľahké, furt nové nápady a sny :death: Hlavne mať disciplínu a nezblázniť sa, ako naznačuješ :haha: :victory:

Trim še a dík ešte raz!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa iconmaster » 05 Apr 2022 17:20

Vyzerá to na zaujímavú loďku, rád si pozriem aj túto stavbu od teba :victory:

Mať plány je dobré, aj to môže slúžiť ako motivácia dokončiť aktuálne rozrobené projekty. A ja mám takú skúsenosť, že tie plány sa časom menia alebo sa "kryštalizujú", človek nachádza nové zdroje podkladov a pod., preto občas sa zíde presunúť niektoré plány na "parkovisko nápadov" a potom sa uvidí.

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa developer10 » 05 Apr 2022 23:59

Ičo plne súhlasím, a tiež plány sú nato, aby sa menili :D Uvidíme! Idú nám zúbky takže iba malý pokrok:

Report
Naviják kotvy je na mieste a zakryl som už aj predok s nosnou konštrukciou. Jeho stavba bola zaujímavá, lebo naviják je tvorený dielmi tlačenými na tom tenkom 60-80g papieri, čo ale pri tejto veľkosti vôbec neprekážalo. Konštrukčne je zaujímavo navrhnutý a jednotlivé minidieliky na seba pekne sedeli. Mám teda hotový aj predok dolnej paluby a na rade sú stropy dolnej paluby a opláštenie celej lodienky. Držte palce a trimce še!


...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa Saskardin » 06 Apr 2022 11:24

Pekné makorfotečky. Inak musím na tomto mieste prízvukovať, že fotky (hlavne tých detailov) strašne klamú. V reáli to vždy vyzerá lepšie ako na fotkách, pretože tá drobotina (ktorá na fotkách vyzerá hrboľato a kadejako) je v reáli tak strašne maličká, že pri pohľade bez lupy je to úplne hladké a ňuňu. Opakovane sa mi stalo, že som bol znechutený, že to 2 mm koliesko nemám úplne po hrane hladučké, aj napriek snahe o obrúsenie - a po nalepení je úplne v pohode a vyzerá bezchybne. Takže len toľko - človek si s tým často robí zbytočný stres a na výsledku sa to nakoniec neprejaví, respektíve nakoniec je to často o dosť lepšie ako by ste čakali. :victory:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa developer10 » 07 Apr 2022 09:06

Ale ja nie som znechutený :D Táto stavbička je úplná pohoďka. Akurát sa mi prílišným ťapkaním a ošahávaním začína trošku tmeliť kartón na dvoch miestach, tak som ho trošku zaimpregnoval, ale inak je to parádička, pekne to do seba zapadá a odsýpava každým dielom. Btw v predu na palube pri podlahe vedľa dverí vidieť akokeby to bolo zapackané, ale ono to je len polovičná pravda, tie čierne štvorčeky je pozostatok po popole s lasera, zabudol som očistiť hranu pred nalepením, ale tá obšívka je naozaj miestami tak detailná a je tam aj typická občasná hrdza čo vyzerá ako tieňovanie :D A hej, máš pravdu, foťáky sú svine svinské v odrkývaní chybičiek, o ktorých ani nevieš a potom len oči padajú z jamiek že čo to... Tu je to ešte poznačené tým, že je to len kostra, škaredý sivý strapatý kartón, ktorý čaká na svoj prerob natiahnutím obšívky.

Ak ma sledujú nejakí lodičkári alebo obľubovači lietadlových obšíviek, mám otázku a prosbu o radu:
Model obsahuje pomocné chlopne na zliepanie obšívky, ale mám pocit, že budú robiť presný opak - odskoky jednotlivých segmentov, lebo sú tlačené na tom hrubšom papieri. Nie sú to malé diely a celkom sa obávam zachovania tvaru, predsalen nemám s loďkami veľké skúsenosti a moja Arizona pred 20 rokmi skončila niekde v zbere... Čo poradíte na toto? Mám tú kostru obtiahnuť kancelárskym papierom a potom na to lepiť obšívku priamo? Alebo aspoň to prepáskovať tenkými písikmi? Alebo radšej zlepiť obšívku extra a potom ju len bodovo nahodiť na kostru? To sa mi zdá ako najväčšie riziko nepresností... Vopred dík za záujem ;) Náhľad na tie diely je tu: https://papermodeling.net/forum/viewtop ... f=11&t=652

Dík a trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa Fito » 07 Apr 2022 09:20

Plťka more.
Pekne ideš. A keď už sa pýtaš, tak pozerám na ten trup, celkom v pohode tvar, myslím že by stačilo opáskovať rebrá, ale určite by som vyplnil prednú a zadnú časť trupu, tam kde sú najväčšie obliny - tam by som vlepíl kúsky styroduru a obšmrdlal to šmirglom. Keby to bol väčší trup, tak sa to oplatí vyplniť PUR penou, ale takýto drobec to asi nepotrebuje.
Lepenie obšívky mimo trupu je podľa mňa nezmysel.

V každom prípade pri lepení obšívky si potom daj pozor na množstvo lepidla, lebo keď ti obšívka nasiakne lepidlom tak ti tie rebra vystúpia aj tak a bude to také oné, krivolake.
Rovnako keď tam budeš tú obšívku dávať, ta nie "vší silou", ale iba tak položiť na rebro vopred riadne vytvarovaný diel a potom to už necapkať.

A keby to nevyšlo ,tak to môžeš odrezať celé preč na čiare ponoru a fuknúť to do diorámy, prípadne zapáliť ( horiaci požiarny čln sme tu ešte nemali)
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Návrat na "Námorná technika // Watercrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní