Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Moderátor: Fito

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa Saskardin » 07 Apr 2022 10:56

Fito napísal:A keby to nevyšlo ,tak to môžeš odrezať celé preč na čiare ponoru a fuknúť to do diorámy, prípadne zapáliť ( horiaci požiarny čln sme tu ešte nemali)


V prípade horiacej diorámy sa dopredu prihováram za video. :haha:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
Jano 100 | 53
Pán plachetníc
Príspevky: 1467
Meno: Jano
Bydlisko: Humenné, Na Podskalku 62

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa Jano 100 » 07 Apr 2022 19:28

Tak ako povedal Fito :victory:
Chlopne preč, na rebrá nalepiť kus kanclu, diely vytvarovať, jemne lepidla , netlačiť a nezapáliť :beat plaster:
Na tú loďku robíš veľké fotky. To nie je Bismarck. Ten tvoj naviják kotvy je veľký cca 6 - 7 mm.

Takže žiadne ohníčky.

Jano
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa developer10 » 08 Apr 2022 10:40

Jano a Miro, veľmi pekne ďakujem za rady, idem na to a budem jemný :)

Maťo, ešte som nedospel do pyromanského štádia a aj keď to víno na psychiku niečo stojí, ostávam pri čistostavbe hasičskej techniky :D

Pekný víkend a snáď niečo cez neho obšijem :)

Trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa Saskardin » 08 Apr 2022 12:53

A keď sa ti hasičské loďky zapáčia, môžeš sa vrhnúť na toto: https://www.mojehobby.pl/products/Strazak-3-7447292.html
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa developer10 » 08 Apr 2022 14:19

Mám v archlieve vďaka Fitovi ;) Ale na to musím ešte vyrásť :boss: :surrender:
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa developer10 » 09 Apr 2022 10:56

Ahojte papierníci!

Ešte raz veľmi pekne ďakujem za rady skúsenejším lodičkárom, veľmi mi to pomohlo! A tu je drobný postup:

Report
Idú nám zúbky, takže ten jeden večer som sa neskutočne urval a spravil som až jeden diel - strechu dolnej paluby nad “gaučovkou”… Bol som prekvapený ako dobre to sedí…

Druhý večer sme už mali štvrtý zúbok vonku tak som sa pustil do obšívky. Ten kartón na to aký je pevný strašne dobre saje, takže rada nedávať obšivku napriamo na rebrá bola od vás na nezaplatenie, horšie je že ten kanclák to úplne pokrútilo a keďže sa pri návrhu asi počítalo s hrúbkou papiera pri bočných chlopniach, tak som ich použil ako výstuž a dal ich na boky a teraz to šírkovo sedí na chlp. Na stredový ohyb som podlepil súbežne dva pásy zo zbytkového papiera zo šmikajdy a rebrá pozdĺžne tiež prelepil kanclákom a zbytkami. A výsledok je zatiaľ super, veď popaďte:



Na koniec najväčšieho dielu som dal chlopňu z prevetnívneho dôvodu - obšívka na dne nenadväzuje na rebrá kostry a predok dna je celkom komplikovane tvarovaný, tak aby mi tam nabudúce nič neušlo, radšej som si to tam dal.

Ešte raz dík za rady! Trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa developer10 » 13 Apr 2022 00:39

Ahojte papierníci, trochu málinko som strihol aj do rakety, spravil som si prípravu bočnej obšívky a nejaké drobotiny:

Report
Predtým než zavriem boky a vrch obšivkou som skôr oproti návodu nahodil ešte minischody… Trošku som si aj ponadával, lebo aj napriek pravidelnej dávke červeného sa tie ruky nejako veľmi triasli… Asi tá triaška nebude absťákom, ale iba starnem :bad smile: :beaten:



Potom som si začal pripravovať boky, dva megakusy idúce vkuse od predku až do zadku. Vôbec sa neteším až ich budem nahadzovat :D

Trošku som tento sektor vylepšil vyrezanými oknami, ktoré som ešte viac vyprofiloval do stratena… Postup je jednoduchý: podlepené spodné diely som vysekol otvormi o výsledneh šírke, otvor na obšívke som spravil o číselko menší, aby bolo trošku papiera navyše na tvarovanie. Ten som zaretušoval vodovým fixoštetcom, aby bol tvarovateľnejší, a pomocou dvoch guličiek a kužeľovitej kváziceruzky som rámy okien vytvaroval do pekného oblúka. Predtým ako nasadím naňho fólie si ešte presne zamerám všetky dimenzie. Nabudúce budem pokračovat už poďa návodov.


Ďakujem že ma sledujete, trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa developer10 » 15 Apr 2022 00:03

Ahojte papierníci!

Najprv dve dobré správy: máme prázdniny, tak vám všetkým prajem pokojné a láskyplné Veľkonočné sviatky! Druhá je, že Moskva padla! Teda vlastne ten krížnik okupantov neuhasil požiar a na výročie potopenia Titaniku ho nasledovala tiež a vlastne nakoniec sa ten požiar podarilo uhasiť transformáciou na ponorku, takže Raketu ako túto čo robím im ani nebolo treba…

Po týchto dvoch dobrých správach mám ďalšie dve dobré správy:

Report
Sme v polovici!!!
Prvou dobrou správou z druhého bloku dobrých správ je, že som so stavbou pokročil aj napriek týmto ťažkým časom, kedy sa vyvíjajú tlaky zo strany milovanej polovičky ísť spať aby som mal plno síl na pečenie, varenie a upratovanie :beat plaster:

Veď nie som nejaká padavka, to dám!

Tak som natiahol bočné diely obšívky. Najprv som si kostru podľa vašich rád pripravil tak, aby som mal podložie obšívky čo najrovnejšie.



Pustil som sa do lepenia obšívky pekne líniu po línii, aby to pekne sadlo. A ľaľa! Ono sa tu objavila prvá chybka modelu - na špici mi chýba cca.2mm. Nevadí, opravím pred ďalším reportom, zápas kolorunto vyrieši! Trošku mi vadí, že konštrukcia kostry ide cez jedno z okienok, tak som to miesto na kostre začiernil, a už to tak veľmi nevidieť…

Okrem toho ale všetko krásne sedí, aj obliny, aj zadok, aj širky, tak ten chýbajúci milimetrík poriešim a odprezentujem nabudúce. Poďme ku fotkám:



Je tam aj zopár chybičiek, bol som nedočkavý a na chcíľku som zabudol na radu od vás netlačiť na model… Na malý moment som zabulo na Tie vyčnievajúce chlopne na chvoste lode si nevšímajte, tam pôjde ešte jeden z ochranných prvkov. Pokračovať budem krídlami na “podvozku”.

Prajem ešte raz veselú Veľku noc! Trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa developer10 » 19 Apr 2022 10:44

Ahojte papierníci!

Veľká noc je za nami a keďže som furt šofér nepijak, bol aj čas na lepenie po večeroch :D

Report
Dostávame krídla

Neverím na reklamy, krídla na plťku len tak nedostaneme, musíme si ich spraviť! Priznám sa, mal som veľký rešpekt pred touto časťou a obzeral som si diely série 5 asi dve hodiny aby som si predstavil ako majú na seba nadväzovať, kde si dávať pozor a ktorú linku pasovať, lebo návod je v tejto časti mimoriadne obsiahly, konkrétne: "diely spodných krídel pozorne zlepte podľa návodnej kresby č. 4 a č. 5"... Navzdory tejto jednoduchosti je systém dielov celkom zložitý a tvarovanie línií je miestami celkom záhada, obzvlášť pri lepení natupo a v takejto minimierke.

Najprv som sa snažil nejako opraviť ten rázštep na predku obšívky. Najväčší problém je, že je to v podstate "v ľufte", v tých miestach sa obšívka napája už len na seba a navyše je tam prievlač pre kotvu. S časťou červenej farby nebol problém, vyrobil som si slzovitý prelis a prepojil som to nad predným väzom/zbehom, horšie to bolo na tej svetlošedej časti, na ktorý nie je pripravený "zapas koloru", a teda tam má čaká čistá improvizácia a aby som mohol pokračovať s ostatnými dielmi tak som to aspoň spojil a zarovnal, aby to držalo tvar, kým vymyslím a napasujem nejaký krycí tvar zo zbytkov farebnej rezervy. Budem tuho rozmýšľať a čakať na inšpiráciu čo s tým, lebo ani tak ani tak sa mi to nepáči, ale opravíme to, ja prídem na to ako to zamaskujem :sure: :look down:

Okrem tejto chybky som sa celkom pobavil pri podlepovaní dielov spodných strieborných nosníkov krídel. Trošku si pri návrhu nevypočítali zrkadlenie podlepovacej plochy. Kým podlepované diely oddychovali pod záťažou a predok bol v štádiu po čiastočnej oprave, nahodil som ešte na boky kobylice a na predok na zadok väzy/ochranné väzníky (popravde keďže ide o iný druh loďky ako tie čo poznám, niektoré diely neviem presne identifikovať, tak len podľa mojich skromných technických znalostí plťkárstva prisudzujem). Opäť môžem potvrdiť že v tomto smere je to celkom premyslene spracované a uhly obšívky laserového dielu veľmi pekne lícujú tam kde treba. Navzdory komplikovanosti konštrukcie výsledok sedel perfektne a pôsobí na plťke celkom efektne... Podobne to bolo aj pri prvom stupni držiakov krídel, ktoré mali tvarovo aj farebne sedieť čo najpresnejšie ku obom šikminám, či už tomu komplikovanému tvaru na prednom dne, alebo slzobitému profilu držiaku. Našťastie to je konštrukčne poriešené dokonale, sedí to ako riť na šerbeľ.



Ďalšou časťou bol ten z tých dôležitých dielov hydrofoilov, "odrazový" plavák, ktorý má za úlohu pri rozbehu dvíhať nos plťky do pracovnej polohy a zabrániť tomu, aby sa z lode nestala ponorka. Návodná kresba má až jeden záber na neho a jedno, čo môžem konštrukčnému systému týchto stavieb (podobne ako u poľských) vytknúť, je chýbajúce značenie ohybov. Tu by fakt bodli. Ešteže máme aj fotky reálu, ako to vyzerá, inak by som asi len tápal. A pritom to je tak jednoduché... Všetko opäť krásne sedí a nadväzuje na mnoho-osové priestorové uloženie na trupe, ani uhly nebolo nutné veľmi opravovať, tak ako to bolo navrhnuté a ako som to spackal, tak tak to aj pekne sedí aj v porovnaní s reálom. Toto ma fakt baví a napĺňa, ak to pekne sadne! A tak som sa bál :D



Ďalej budeme pokračovať striebornými krídelkami na predku a na zadnici sa pustím do zlatej vrtuľky. Trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Užívateľov profilový obrázok
developer10 | 38
Príspevky: 997
Meno: Peter
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať užívateľa:

Re: Projekt 340P – RAKETA / OREL - БУМАŽНОЄ МОДЕЛІРОВАНІЕ - Albert Drybnik / 1:100

Príspevokod užívateľa developer10 » 20 Apr 2022 09:31

Report
Striebro nad zlato

Ahojte papierníci,

ako som sľúbil, prešiel som na striebro a zlato. A tiež to môže vyzerať aj tak, že zabŕdam teraz do kategórie lietadielkárov alebo formulkárov. To sa len môže zdať, stále sme pri tomto poriečnom hybride, na ktorom som dal dokopy prednú "nápravu", teda to šmačne krídlo čo to pri jazde drží vo vzduchu. Opäť všetko krásne sedí a sadlo to presne aj na už nasadené diely držiakov. Sám som ostal prekvapený ako je táto konštrukcia modelu prediktívna a už chápem, prečo tie diely sú tak trochu komplikovanejšie.



Zadnú riťku som zase začal zlatíčkom - vrtulenkou tak malou, že sa čudujem, že to vôbec mohlo vyvinúť dostatočný výkon na takú rýchlosť. Fakt je to ešte menšia vrtuľka ako na obojživelnom OT-čku, ktoré je trikrát menšie (aj keď v sa bavíme o polovičnej mierke, ale aj tak...). Ale kvietoček je to pjekný :)


Na retuš týchto metalických dielov som použil tote tu oné:

Robí sa s nimi fajn, farba nelezie dole ako pri iných fixách a neostáva na prstoch, čím teda nezamažem celý model. Striebornú už asi poznáte, mám ju odskúšanú aj na Bizónovi. Tak v krátkosti toľko, idem pokračovať zadnicou, ktorá je trochu náročnejšia ako predok, ale snáď to bude v pohoďke tiež.

Trimce še!
...po 20 rokoch naspäť v papieri, hlavne hasiči :) ...ale niečo som už aj porobil, aha TU
Nedávno zbúchaný tento multiprojekt Tatry 148 CAS-32 a špatnokrásny K-MAX plus kopa minimodelov, veď čekni tú galérku

Návrat na "Námorná technika // Watercrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný