Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

K-278 Komsomolec GPM /1:200

Moderátor: Fito

Užívateľov profilový obrázok
tatra813 | 28
Príspevky: 445
Meno: Peter
Bydlisko: Banská Bystrica

K-278 Komsomolec GPM /1:200

Príspevokod užívateľa tatra813 » 26 Apr 2023 22:32

Projekt 685 je trieda ponoriek s jadrovým pohonom sovietskeho námorníctva. Bola postavená v jedinom prototypovom exemplári s názvom K-278 Komsomolec. Ponorka bola stratená v roku 1989 pri nehode v Nórskom mori - vo výstavbe ďalších jednotiek tejto triedy sa po nehode nepokračovalo.

  • Zaujímavosťou ponorky bola jej konštrukcia.
Dvojitý trup ponorky bol vyrobený z titánu. Maximálna hĺbka ponorky bola 1 000 metrov.

  • Strata ponorky:
7. apríla 1989 vypukol na ponorke počas hliadkovej plavby v Nórskom mori požiar. Ponorka sa vynorila, časť posádky skočila do mora, ale požiarom poškodený tlakový trup prepustil vodu a K-278 sa krátko nato potopila.



Report
Jedná sa o moju druhú ponorku a zároveň aj čistostavbu :) Model klasika GPM + laserová kostra.


  • Stavbu som začal klasicky- kostrou. Kostra sa lepila fajn až na malé nepresnosti dielov, ktoré sa avšak dali ľahko korigovať. súmernosť bola zachovaná a to čo prečnievalo zobral šmirgeľ :bad smile:


  • Obšívka kostry
- Vzhľadom na tvar trupu ponorky padla jasná voľba, akou metódou potiahnuť kostru - kondóm stájl. Ide o moju prvú obšívku ktorú budem aplikovať touto metódou, takže sám uvidím čo sa mi podarí dokafrať :haha:
Prv, ako som sa pustil do boja s obšívkou, som si pripravil farbu na retuš. Klasika tempery z Tesca ( síce kupované na 2x) ale nakoniec sa mi podarilo trafiť odtieň- teda aspoň dúfam.


Začal som zadnou častou, keďže mi prišla ľahšia ako komplikovaný vypuklý predok. Môžem povedať, že sedelo všetko ako malo, chválim autora že chlopne sú vo farbe obšívky a všetky nepresnosti ktoré vznikli sú mojou chybou :red:


Stavba takto pokračovala -segment po segmente celkom dobre a bez nejakých problémov.


toť zatiaľ všetko :victory:
Jeden musí robiť vždy,to čo sa páči ostatným .. V suchom doku -> SCHARNHORST 1/150 ..... áno, mám doma laser

Užívateľov profilový obrázok
tatra813 | 28
Príspevky: 445
Meno: Peter
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: K-278 Komsomolec GPM /1:200

Príspevokod užívateľa tatra813 » 18 Nov 2023 00:09

Takže po pár mesiacoch sa hlásim opäť aj s nejakým pokrokom už.. :haha: konečne :bad smile:

Report
Stavbu som pokračoval úpravou kostry a extra dodaním rebier, keďže model trpel hluchými miestami.



  • Následne prišiel na rad predný diel obšívky a zároveň aj najväčšia výzva ktorej som sa obával. Na môj amaterizmus sa to podarilo celkom fajn ale vie, že do budúcna by som zvolil kúsok iný postup už.


  • potom stačilo už len postupne pridávať ďalšie segmenty obšívky a pomaličky sme dostali tvar :)


skúška na kostru - >

  • Zadný plášť sedel perfektne a lepil sa pomerne ľahko .


  • v ďalšej časti stavby som pridal už aj veľký stredný segment a spojil ho s predným.


Tu už to mám pekne pokope predok aj zadok , ostáva dolepiť ešte jednu časť obšívky bude základ trupu hotový a tým aj jeden veľký úspech za mnou :victory:

Jeden musí robiť vždy,to čo sa páči ostatným .. V suchom doku -> SCHARNHORST 1/150 ..... áno, mám doma laser

Návrat na "Námorná technika // Watercrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní